Redstar RS-303: test aktivních reproduktorů

27. února 2008
TWEET SDÍLET
Malý systém 2.1 často řeší problém nedostatku prostoru. Díky subwooferu nabídne však i dostatek basů.

Levné sestavy 2.1 pod jeden tisíc korun hledá většinou kupující, který se zdráhá utratit moc peněz, a přestože na stole nemá moc místa, chce si koupit reproduktory, které zahrají slušně i basy. Splní tyto nároky reproduktory značky Redstar? 

Klepněte pro větší obrázek 

Menší krychlový subwoofer je zhotoven z tenčí černě potažené dřevotřísky. Basový měnič se nachází na přední straně má průměr 12 cm a opticky jej zvětšuje stříbrný plast okolo. Kryt měniče je zpracován do tvaru písmene X a účinně brání poškození měniče (např. proti náhodnému prokopnutí) při umístění subwooferu pod stůl. Kombinace stříbrné barvy a černého krytu navíc vypadá vcelku pohledně a tak ostudu nebude subwoofer dělat při umístění na viditelném místě. Zapuštěné gumové nožičky na spodku jsou spíše symbolické, neboť při položení je váha reproduktoru stlačí.

Přímo na subwooferu, ve kterém je ukrytý i zesilovač, naleznete jen konektory pro připojení reproduktorů. To je řešeno standardními konektory cinch, tudíž i při případné prodloužení káblíků reproduktorů je možno řešit jednoduše prodlužkou. Ze zadní stěny SW jsou pak vyvedeny dva napevno připevněné kabely – jeden síťový a druhý k ovladači hlasitosti. Výtku směřuji k umístění hlavního kolébkového mechanického vypínače na hůře přístupnou zadní stranu subwooferu, neboť majitel při vypínání sestavy musí vždy zalézt pod stůl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zadní straně je vyústěn krátký stříbrný nátrubek basrefelexu o průměru 5 cm – vnější hrany jsou zakulacené, což lze jen pochválit

Nepříliš rozměrnému drátovému dálkovému ovládání ze stříbrného plastu dominuje velký voličem hlasitosti s jemným krokem, jenž umožňuje plynule nastavit požadovanou hlasitost. Na pravé straně jsou místěny dva konektory Jack 3,5 mm – jeden je určen pro sluchátka a druhý pro připojení dodávaného kabelu pro připojení například k PC. Po připojení sluchátek se automaticky vypnou reproduktory, avšak hlasitost reprodukce ve sluchátkách otočným voličem bohužel nenastavíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na levé straně ovladače se nachází potenciometr pro nastavení basů. Poměrně rozměrná zelená dioda vám jasně dá najevo, kdy je systém 2.1 zapnutý – v noci může ale jasná dioda už rušit
Menší přední reproduktorky jsou zhotoveny z tenké černě potažené dřevotřísky. Širokopásmové měniče o průměru 6,5 cm kryje odnímatelný rámeček s průzvučnou tkaninou. Design reproduktorků je klasický (malá černá krabička). Oceňuji, že výrobce „opomenul“ otvory basreflexu, které jsou u reproduktorů těchto rozměrů zcela zbytečné a nefunkční a jsou pouze pro efekt. Tenké 1,2 metru dlouhé káblíky jsou připevněny samozřejmě napevno; háčky pro upevnění na stěnu se nekonají (není ale problém je přidat).
 

A jak to vlastně hraje?

Pro test jsem použil obvyklou sestavu – notebook, dva MP3 přehrávače (Samsung, Sandisk) a přenosný MD přehrávač. Kmitočtová charakteristika reproduktorů je překvapivě vyrovnaná, basy je ale třeba nastavit téměř na maximum. Subwoofer u sestavy začíná slyšitelně hrát zhruba od 60 Hz, což je na subwoofer v této ceně a daném rozměru dobré. Vyrovnaně působí i navázání frekvencí mezi ním a předními malými efekty.
 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přední reproduktory mají vcelku slušný a příjemný zvuk – kladem je, že nijak významně nezvýrazňují či nepotlačují některé nástroje či kmitočty, pokud ale použijeme přísnější ucho, střední a zejména vyšší kmitočty jsou šustivé a mírně zkreslené. Zpěv je tak posunutý níže a působí zastřeně. Basy odpovídají cenové relaci (čili jsou tam, ale nijak moc konkrétní), nicméně ani při nejvyšší hlasitosti SW výrazně nezkresluje (u levných výrobků obvyklé nečitelné hučení se zde nevyskytuje).
 
U běžné populární a filmové hudby je vše v pořádku, poslech je příjemný. Hezky zní jednoduchá akustická hudba – například Nohavicův Babylon, Tracy Capman či Buena Vista. U rockové hudby (AC/DC, Apocalyptika) zní nástroje poněkud agresivně, což někomu může velmi vyhovovat, jinému nikoliv. Pro klasickou hudbu reproduktory nejsou určeny, domnívám se však, že i zde nenáročným posluchačům postačí. James Brown a Prince hráli pěkně, bedýnkám docela sedli.
 
Při poslechu doporučuji odstranit kryty předních reproduktorů – možná to není elegantní, ale zvuk se přeci jen trochu pročistí a získá na prostoru. Počítačové hry a filmy jsou zcela bez problémů – ohlušující exploze, jenž budou otřásat celou místností ale nečekejte; nízký výkon na ozvučení větší místnosti nestačí. Příjemné je, že reproduktory vůbec nešumí.
 

Za málo peněz...

Známá značka Redstar obvykle nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon, což se potvrdilo i v případě reproduktorů RS-303. Ve srovnání s velmi oblíbenými (a dražšími) bedýnkami Logitech X-230 poskytuje Redstar RS-303 nižší výkon subwooferu a Logitech nabídne čistější středy a výšky. Levnější Redstar boduje však vyrovnanější reprodukci – zvuk působí celistvěji.

Pokud patříte mezi ty náročnější a posloucháte Mozarta či Bachovy fugy, nebo máte rádi efektní reprodukci filmů, kdy basy otřásají místností a pod náporem výšek praskají skleničky, Redstar pro vás není a musíte si určitě připlatit. Pro běžný poslech hudby při práci, sledování filmů či hraní her RS-303 však plně postačuje. Jestli hledáte levný, příjemně i decentně vypadající, dostatečně vybavený malý systém 2.1, jenž poskytne vyrovnaný zvuk i výkon, v případě sestavy aktivních reproduktorů Redstar RS-303 budete s největší pravděpodobností spokojeni.  

Redstar RS-303

Cena 800 Kč
 
  • Výkon RMS 20 W (SW) + 2× 10 W (satelity)
  • Frekvenční rozsah (dle výrobce) 20 Hz – 18 000 Hz
  • Rozměry přední repro (v × š × h) 150 × 90 × 95 mm
  • Rozměry subwoofer (v × š × h) 213 × 214 × 220 mm
  • Odstup signálu od šumu více než 85 dB 

Zapůjčil

  • Starcom International s.r.o.
AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Reproduktory, Test

Určitě si přečtěte

Nejlepší české filmy roku 2018

Nejlepší české filmy roku 2018

Prezident Blaník, Úsměvy smutných mužů, Miss Hanoi, Hastrman, Jan Palach, Domestik, Toman, Zlatý podraz. Letos se objevilo nebývalé množství povedených domácích titulů a my vám přinášíme jejich přehled.

2 Marek Čech

Moduly pro satelitní receivery a televizory (CAM) – pro začátečníky

Moduly pro satelitní receivery a televizory (CAM) – pro začátečníky

Chtěje přijímat satelitní vysílání, vzal kartu a vložil ji do televizoru. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že štěrbina je moc velká a karta moc malá.

7 Alexandr Bray

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Do své prestižní řady QLED telvizorů Samsung přidal řadu Q8. Ta přináší přímé zadní podsvícení a konzervativněji laděným zájemcům vychází vstříc vzhledem i konstrukcí.

33 Alexandr Bray

ELAC Debut B6.2: dobré, malé a levné regálové Hi-Fi reprobedny [test]

ELAC Debut B6.2: dobré, malé a levné regálové Hi-Fi reprobedny [test]

Tyto reprobedny jsou příkladem toho, jak by měl vypadat dostupný a vyrovnaný zvuk, který je věrný a realistický - realistický nejen ve smyslu respektu k nahrávce, ale i ke svým vlastním schopnostem.

3 Daniel Březina

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Ještě jsme si plně nezvykli na 4K rozlišení a už tu máme 8K televizory. Samozřejmě 8K vysílání k dipozici v Evropě není, a tak jsme pořádně prozkoumali, jak si poradí 8K QLED Samsung i s 4K, Full HD a SD obrazem.

33 Jaromír Puk, Tomáš Holčík

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?

84 Jaromír Puk

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

Pokud hledáte aktuálně nejlepší a nejhezčí televizor od LG, tak ho tady máte. E8 kombinuje OLED panel s mimořádnou černou, skvělé zpracování obrazu a povedený systém. Výsledek je opravdu povedený.

45 Alexandr Bray

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.

6 Alexandr Bray