AVmania.e15.cz

Redstar RS-303: test aktivních reproduktorů

Malý systém 2.1 často řeší problém nedostatku prostoru. Díky subwooferu nabídne však i dostatek basů.

Levné sestavy 2.1 pod jeden tisíc korun hledá většinou kupující, který se zdráhá utratit moc peněz, a přestože na stole nemá moc místa, chce si koupit reproduktory, které zahrají slušně i basy. Splní tyto nároky reproduktory značky Redstar? 

Klepněte pro větší obrázek 

Menší krychlový subwoofer je zhotoven z tenčí černě potažené dřevotřísky. Basový měnič se nachází na přední straně má průměr 12 cm a opticky jej zvětšuje stříbrný plast okolo. Kryt měniče je zpracován do tvaru písmene X a účinně brání poškození měniče (např. proti náhodnému prokopnutí) při umístění subwooferu pod stůl. Kombinace stříbrné barvy a černého krytu navíc vypadá vcelku pohledně a tak ostudu nebude subwoofer dělat při umístění na viditelném místě. Zapuštěné gumové nožičky na spodku jsou spíše symbolické, neboť při položení je váha reproduktoru stlačí.

Přímo na subwooferu, ve kterém je ukrytý i zesilovač, naleznete jen konektory pro připojení reproduktorů. To je řešeno standardními konektory cinch, tudíž i při případné prodloužení káblíků reproduktorů je možno řešit jednoduše prodlužkou. Ze zadní stěny SW jsou pak vyvedeny dva napevno připevněné kabely – jeden síťový a druhý k ovladači hlasitosti. Výtku směřuji k umístění hlavního kolébkového mechanického vypínače na hůře přístupnou zadní stranu subwooferu, neboť majitel při vypínání sestavy musí vždy zalézt pod stůl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zadní straně je vyústěn krátký stříbrný nátrubek basrefelexu o průměru 5 cm – vnější hrany jsou zakulacené, což lze jen pochválit

Nepříliš rozměrnému drátovému dálkovému ovládání ze stříbrného plastu dominuje velký voličem hlasitosti s jemným krokem, jenž umožňuje plynule nastavit požadovanou hlasitost. Na pravé straně jsou místěny dva konektory Jack 3,5 mm – jeden je určen pro sluchátka a druhý pro připojení dodávaného kabelu pro připojení například k PC. Po připojení sluchátek se automaticky vypnou reproduktory, avšak hlasitost reprodukce ve sluchátkách otočným voličem bohužel nenastavíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na levé straně ovladače se nachází potenciometr pro nastavení basů. Poměrně rozměrná zelená dioda vám jasně dá najevo, kdy je systém 2.1 zapnutý – v noci může ale jasná dioda už rušit
Menší přední reproduktorky jsou zhotoveny z tenké černě potažené dřevotřísky. Širokopásmové měniče o průměru 6,5 cm kryje odnímatelný rámeček s průzvučnou tkaninou. Design reproduktorků je klasický (malá černá krabička). Oceňuji, že výrobce „opomenul“ otvory basreflexu, které jsou u reproduktorů těchto rozměrů zcela zbytečné a nefunkční a jsou pouze pro efekt. Tenké 1,2 metru dlouhé káblíky jsou připevněny samozřejmě napevno; háčky pro upevnění na stěnu se nekonají (není ale problém je přidat).
 

A jak to vlastně hraje?

Pro test jsem použil obvyklou sestavu – notebook, dva MP3 přehrávače (Samsung, Sandisk) a přenosný MD přehrávač. Kmitočtová charakteristika reproduktorů je překvapivě vyrovnaná, basy je ale třeba nastavit téměř na maximum. Subwoofer u sestavy začíná slyšitelně hrát zhruba od 60 Hz, což je na subwoofer v této ceně a daném rozměru dobré. Vyrovnaně působí i navázání frekvencí mezi ním a předními malými efekty.
 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přední reproduktory mají vcelku slušný a příjemný zvuk – kladem je, že nijak významně nezvýrazňují či nepotlačují některé nástroje či kmitočty, pokud ale použijeme přísnější ucho, střední a zejména vyšší kmitočty jsou šustivé a mírně zkreslené. Zpěv je tak posunutý níže a působí zastřeně. Basy odpovídají cenové relaci (čili jsou tam, ale nijak moc konkrétní), nicméně ani při nejvyšší hlasitosti SW výrazně nezkresluje (u levných výrobků obvyklé nečitelné hučení se zde nevyskytuje).
 
U běžné populární a filmové hudby je vše v pořádku, poslech je příjemný. Hezky zní jednoduchá akustická hudba – například Nohavicův Babylon, Tracy Capman či Buena Vista. U rockové hudby (AC/DC, Apocalyptika) zní nástroje poněkud agresivně, což někomu může velmi vyhovovat, jinému nikoliv. Pro klasickou hudbu reproduktory nejsou určeny, domnívám se však, že i zde nenáročným posluchačům postačí. James Brown a Prince hráli pěkně, bedýnkám docela sedli.
 
Při poslechu doporučuji odstranit kryty předních reproduktorů – možná to není elegantní, ale zvuk se přeci jen trochu pročistí a získá na prostoru. Počítačové hry a filmy jsou zcela bez problémů – ohlušující exploze, jenž budou otřásat celou místností ale nečekejte; nízký výkon na ozvučení větší místnosti nestačí. Příjemné je, že reproduktory vůbec nešumí.
 

Za málo peněz...

Známá značka Redstar obvykle nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon, což se potvrdilo i v případě reproduktorů RS-303. Ve srovnání s velmi oblíbenými (a dražšími) bedýnkami Logitech X-230 poskytuje Redstar RS-303 nižší výkon subwooferu a Logitech nabídne čistější středy a výšky. Levnější Redstar boduje však vyrovnanější reprodukci – zvuk působí celistvěji.

Pokud patříte mezi ty náročnější a posloucháte Mozarta či Bachovy fugy, nebo máte rádi efektní reprodukci filmů, kdy basy otřásají místností a pod náporem výšek praskají skleničky, Redstar pro vás není a musíte si určitě připlatit. Pro běžný poslech hudby při práci, sledování filmů či hraní her RS-303 však plně postačuje. Jestli hledáte levný, příjemně i decentně vypadající, dostatečně vybavený malý systém 2.1, jenž poskytne vyrovnaný zvuk i výkon, v případě sestavy aktivních reproduktorů Redstar RS-303 budete s největší pravděpodobností spokojeni.  

Redstar RS-303

Cena 800 Kč
 
  • Výkon RMS 20 W (SW) + 2× 10 W (satelity)
  • Frekvenční rozsah (dle výrobce) 20 Hz – 18 000 Hz
  • Rozměry přední repro (v × š × h) 150 × 90 × 95 mm
  • Rozměry subwoofer (v × š × h) 213 × 214 × 220 mm
  • Odstup signálu od šumu více než 85 dB 

Zapůjčil

  • Starcom International s.r.o.
AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
Další článek
celkem 19 komentářů

Nejnovější komentáře

Spokojenost Martin 5. 1. 2011, 15:33
Re: sracky Jakub H 27. 8. 2010, 00:12
Re: sracky Jakub H 27. 8. 2010, 00:10
Re: sracky Michal D 14. 5. 2010, 17:56
Re: sracky pepa 12. 6. 2009, 10:24
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Wharfedale Diamond 11.2: pěkné dostupné regálové reprobedny [test]

Wharfedale Diamond 11.2: pěkné dostupné regálové reprobedny [test]

Hledáte rozumné, pěkně zpracované, pěkně vypadající i pěkně hrající bedýnky, které jsou navíc univerzální, poklidné a příjemně nenáročné, a to vše za velmi přátelskou cenu? Tady jsou.

KEF Q350: velmi povedené regálové reprobedny za parádní cenu [test]

KEF Q350: velmi povedené regálové reprobedny za parádní cenu [test]

KEF Q350 jsou moderně, čistě a aktuálně vypadající, finančně nenáročné malé reprobedny, které navíc hrají férově, kultivovaně, snadno a téměř s čímkoliv.

Xiaomi Soundbar: elegantní vzhled s hutným zvukem [test]

Xiaomi Soundbar: elegantní vzhled s hutným zvukem [test]

Otestovali jsme nový přírůstek do rodiny Xiaomi. Ze zástupu černé konkurence vybočuje elegantním bílošedým provedením. Zvukově vám dá najevo, že i bez subwooferu o výrazný filmový zvuk nepřijdete.

Sony SRS-XB10: skvělý, levný BT reproduktor - malý tělem, velký zvukem

Sony SRS-XB10: skvělý, levný BT reproduktor - malý tělem, velký zvukem

Přenosné reproduktory Sony prošly za poslední roky vývojem, který přidal některé nové funkce a zároveň vylepšil celkové zvukové podání. Vyzkoušeli jsme, jak je na tom nejmenší zástupce XB10.

Technics Ottawa S SC-C50: nový špičkový bezdrátový audiosystém

Technics Ottawa S SC-C50: nový špičkový bezdrátový audiosystém

Nový bezdrátový audiosystém nabídne sedm měničů a zvuk 3.1, přehrávání Hi-Res Audia a integrovaný Google Chromecast. Nebude chybět ani automatická úprava zvuku dle poslechového prostoru pomocí mikrofonu.

ELAC Concentro: podlahové High-End reproduktory [test]

ELAC Concentro: podlahové High-End reproduktory [test]

Vizuálně elegantní a atypické reprobedny ELAC Concentro stojí více než 1,5 milionu korun a svůj styl přenáší i do svého zvukového charakteru. Nabízí důstojný přednes, který funguje bez ohledu na preferovanou hlasitost.

Beoplay P6: monolit hrající všemi směry [test BT reproduktoru]

Beoplay P6: monolit hrající všemi směry [test BT reproduktoru]

Je to jen pár týdnů, co představil dánský Bang & Olufsen nový model bezdrátového reproduktoru s označením P6. Reproduktor drží nastavenou laťku minimalistického designu, jak si ale vede po stránce hudební?

Ultimate Ears MEGABOOM McLaren: nová limitovaná edice skvělých BT reproduktorů

Ultimate Ears MEGABOOM McLaren: nová limitovaná edice skvělých BT reproduktorů