AVmania.e15.cz

Quarkie: sluchátka jako z hororu (test)

Chcete sluchátka, která nikdo jiný nemá? S Quarkie vám může z ucha vyčuhovat hadí hlava, rezavý nýt nebo oko chameleona.

Dávno platí, že audio produkty nejsou jen o zvuku, nýbrž i o designu a nejednou i o jakémsi společenském statusu. Do dokonalosti tuto filozofii dotáhla třeba firma Monster se sérií Beats by Dr. Dre – sluchátka nepříliš dobrá, ale přímo neuvěřitelně slavná. Stačí se projít po městě a narazíte na několik charakteristických log „b“. No podobně jsou na tom i jiné značky.

Sluchátka Quarkie se vydávají úplně jinou cestou – chtějí e odlišit a to do extrémní míry. Hlavním rysem je design vnější strany. Stačí jmenovat, co všechno vám může trčet z ucha: rezavý nýt, hadí hlava s vyplazeným jazykem, oko chameleona, kočky nebo hada. Případně fialový „drahý kámen“ pro ty konzervativnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sestava modelů Quarkie

Po konstrukční stránce jsou to sluchátka do uší (in-ear) s jedním elektrodynamickým měničem na každý kanál. Překvapivě je použit velký měnič o průměru až 13,5 mm. Všechny sluchátka jsou vybavena i mikrofonem a tlačítkem pro ovládání hovoru (případně přehrávače, pokud to dokáže), dají se tedy použít jako headset. Primárně mají fungovat s iPhonem a kompatibilními zařízeními.

Britský výrobce na test poslal dva modely s hadím motivem - Snake Eye a Viper Head. Cena každého modelu je stejná – 89 eur včetně poštovného (asi 2 250 Kč) při objednání přes web Quarkie. Doručení z Británie trvá jen pár dní. Sluchátka se dají koupit i od britských prodejců na eBay za cenu 37 GBP s poštovným (cca 1 150 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení Quarkie Viper Head a Snake Eye

Hall of Horrors

Živě působí tyto špunty ještě lépe než na fotografiích. Tedy, lépe nebo „lépe“, podle vkusu. Zpracování je výborné, tvrdý reliéfní povrch dodává designu detail. Vnější strana sluchátek působí, jakoby byla vypracována z hlíny. Obzvlášť působivý je model Snake Eye – tvrdá imitace hadí kůže a do ní vsazené lesklé oko. V samotné bulvě jsou pod povrchem vidět detialy – no prostě krása, svým způsobem. Povrch oka se celkem snadno poškrábe, naštěstí poškození na světlém povrchu velmi nevidět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hadí oči jako živé

No a Hadí hlava – Viper Head je už opravdu kvalitní úlet. Zpracování je stejně bezchybné, tento model je však vhodný pouze k halloweenskou kostýmu na jedno použití. Had vyčuhující z ucha je přecijen nepraktický. A hlavně tenký vyplazený jazyk by zřejmě v běžném nasazení neměl dlouhou životnost. Z praktického hlediska jsou menší modely, tedy jako Snake Eye, určitě praktičtější a trvanlivější. Tyto v podstatě pouze spočívají na vnější upnutí straně ucha a ničemu nepřekážejí.

Zbytek sluchátka je už poměrně standardní. V podstatě jsou to běžné špunty, pouze na vnější straně mají nasazený hadí prvek. Vnitřní část je vypracována ze zdrsněného plastu, výstup zvuku je zešikmený. Tryska je chráněna zřejmě textilním filtrem, průměr pro nástavce je standardní 5,5 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pozor na jazyk

Potěší kvalitní textilní kabel – je měkký, pružný a odolný vůči zamotání. Všechny prvky na kabelu jsou kovové – rovný konektor, rozdvojka kabelu a na pravé větvi mikrofon s ovládacím tlačítkem. Kabel je za konektorem ještě chráněný krátkou bužírkou. Ta chybí na straně sluchátek, ale díky velkým rozměrům se dají snadno vyjmout bez tahání za kabel.

Pouzdro si dokúpte vlastní

V balení najdeme pouze náhradní silikonové nástavce (čtyři velikosti), pěkná pozornost je 3,5mm rozdvojka pro připojení dalších sluchátek. Chybí však pouzdro na přenášení, což je dost škoda – čekal jsem, že výrobce bude na takovou součást myslet. Hlavně k Viper Head by se transportní pouzdro opravdu hodilo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snake Eye ja na nošení praktičtější

K ergonomii v podstatě nemám výhrady, sluchátka jsou lehká, v uchu sedí dobře a pevně. Zešikmený zvukovod je osvědčit řešení, podobné používá např. Audio-Technica. Kabel přenáší do sluchátek ruchy z manipulace, naštěstí ne v takové míře, jako mnohé jiné textilní kabely. Dá se obtočit kolem ucha a mikrofonický efekt se tak minimalizuje. No jak jsem již zmínil, model Viper Head není příliš praktický, protože vyčuhuje a o hadí hlavu lze snadno zavadit.
 

Izolaci pouličních ruchů nehodnotím, protože popravdě řečeno, s těmito sluchátky v uších jsem se na ulici neodvážil. Ale například hudba puštěna z reproduktorů po vložení sluchátek výrazně ztichne, takže izolace bude alespoň na nadprůměrné úrovni.

Basové, ale ne příliš

Od designových audio-výrobků obvykle neočekáváme velmi dobrý zvukový projev. Nejčastější chybou je přednes maximálně zaměřen na hutné basy, což sice může ohromit na první poslech, ale hlavně po delší době poslechu bývá únavné.

Quarkie se rovněž vydávají tímto směrem, ale překvapivě dobře se drží na uzdě. Bas je poměrně zvýrazněn – dost na to, aby ho bylo slyšet „na efekt“, no nemá tendenci utápět ostatní pásma ani detaily. Výšek je spíše poskrovnu a projev proto není ostrý. Zvuk je celkově slušně čistý a dynamický – není problém ani s komplexníma skladbama, vokály nejsou potlačeny. Na rozdíl od většiny nabasovaných sluchátek mi ani po dlouhé době nepřipadaly únavné. Sluchátka si poradí s různými žánry, ať už nějaký hip-hop nebo rock, ale celkem v pohodě zvládají i klasiku či operu, pokud tedy neočekáváme přílišnou vyrovnanost.

Klepněte pro větší obrázek 

Je nutno ale poznamenat, že jsou dost náročné na zdroj signálu – jednak potřebují více energie na dobré vybuzení a jednak zachytí a zesílí i ten nejmenší šum. Ne každý přenosný přehrávač bude adekvátní partner.

Celkově, čistě z hlediska zvuku, se Quarkie vyrovnají sluchátkům kolem 1 300 Kč. Typické levnější modely nemají zdaleka tolik rozlišení a celkově produkují ve zvuku více chyb, ty dražší už poskytnou lepší podání prostoru, detailnější výšky a jiné výhody.

Pokud se chcete odlišit

Trh se sluchátky do uší se v posledních letech naplnil k prasknutí, ale něco jako Quarkie se opravdu často nevidí. Překvapivě nezůstali pouze při designové stránce, výrobce se vynasnažil, aby i slušně hráli a navíc jsou i pohodlná. Pokud se tedy chcete opravdu odlišit a zaujmout, ale přitom se nespokojíte s třídolarovými designovými kousky z DealExtreme, dají se Quarkie bez problémů doporučit.

Quarkie

Cena s poštovným: Quarkie.com 89 eur, eBay 37 GBP (45 eur)

Klady

+ Opravdu netradiční design
+ Kvalitní zpracování
+ Kvalita zvuku na překvapivě dobré úrovni
+ Dobré pohodlí nošení (model Snake Eye)

Zápory

- Model Viper Head je nepraktický na nošení
- Kabel s mikrofonním efektem
- V balení chybí pouzdro na přenášení

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Zná jen pár fíglů, jak se valej holkám šrou… mutant x 9. 3. 2013, 15:16
..tieto sluchatka som uz dlhsi cas videl, aj… xxx 1. 1. 2013, 17:39
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Wharfedale Diamond 11.4: skvělé, univerzální sloupové Hi-Fi repro [test]

Wharfedale Diamond 11.4: skvělé, univerzální sloupové Hi-Fi repro [test]

Třípásmový sloupek představuje výtečnou volbu ve světě zaplatitelného Hi-Fi. Jestli hledáte moderní balení a vyrovnaný zvuk se schopností hrát opravdu stejně dobře a zábavně jakýkoliv žánr a jakoukoliv hlasitost, zde je tip.

Uzavřená vs. otevřená sluchátka Sennheiser – která jsou lepší?

Uzavřená vs. otevřená sluchátka Sennheiser – která jsou lepší?

Možná vás napadne, že chceme porovnávat prakticky neporovnatelné. Na jednu stranu máte pravdu, ovšem na druhou stranu úplně – ve finále nám jde přeci především o zvuk a pohodlí. Nikoli o konstrukci a technické parametry.

McIntosh MC611 – nový výkonový zesilovač za 20 000 liber

McIntosh MC611 – nový výkonový zesilovač za 20 000 liber

10× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 4 000 Kč [srovnávací test]

10× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 4 000 Kč [srovnávací test]

Bezdrátová sluchátka s náhlavním mostem jsou hned po špuntech nejčastěji nošenou skupinou modelů. Tentokrát jsme vybírali ve vyšší cenové hladině, což by se mělo pozitivně projevit po všech stránkách – zvuk, konstrukce i výdrž.

Dynaudio rozšířilo nabídku aktivních reproduktorů o modely Xeo 20 a Xeo 30

Dynaudio rozšířilo nabídku aktivních reproduktorů o modely Xeo 20 a Xeo 30

Erato Muse 5 a Apollo 7s – miniaturní bezdrátové špunty [test]

Erato Muse 5 a Apollo 7s – miniaturní bezdrátové špunty [test]

Bezdrátová sluchátka mají různorodou konstrukci, stále častěji se však objevují modely, které jsou opravdu bez jakýchkoli drátů i v kategorii malých špuntů. Vyzkoušeli jsme hned dva zástupce taiwanského startupu Erato.

Arcam rHead: povedený analogový sluchátkový zesilovač [test]

Arcam rHead: povedený analogový sluchátkový zesilovač [test]

Máte rádi zvuk s tahem na branku, vyznáváte hutnou plnost, razanci, rytmiku a energickou výbušnost, oceníte třeba i symetrické vstupy a nevadí vám absence digitálních vstupů?

Optoma ML330: nenáročný HD projektor s vestavěným Androidem

Optoma ML330: nenáročný HD projektor s vestavěným Androidem

Bez kompromisů kapesních projektorů se stále dobrými rozměry pro pohodlné přenášení. Vestavěný přehrávač sice neoslní výkonem, ale odpadne vám připojování zdrojů obsahu.