Protipirátské tažení se míjí účinkem, hudby se prodává méně

Protipirátské tažení se míjí účinkem, hudby se prodává méně

O 9 % v roce 2010 poklesl celosvětový prodej hudby, přičemž prodeje CD pokračují v pádu. Ani 6 % globální nárůst on-line prodeje hudby nezabránil celkovému poklesu, a to i přestože se díky při protipirátském tažení podařilo omezit nelegální stahování hudby, například z Pirate Bay. Právě na on-line prodej hudby sází někteří hudební vydavatelé a společnosti.

Frances Moor z organizace IFPI se nechal slyšet, že 95 % stahované hudby je stále nelegální. Jinými slovy – devatenáct z dvaceti skladeb lidé stahují nelegálně. To podle jeho slov snižuje investice do umělců a zmenšuje množství hudby, ze které si lidé mohou vybírat.

spotify.jpg

Organizace IFPI uvádí, že v roce 2010 celkem 29 % příjmů činil příjem z on-line prodeje, zatím co v roce 2009 činil podíl z příjmů jen 25 %. USA prodeje „digitální“ hudby přes on-line činí již téměř polovinu příjmů hudebních společností, protože prodeje CD zaznamenaly ostrý pokles. Tamní společnosti ale znepokojuje jen jednociferný nárůst prodejů, což může znamenat zpomalující se růst.

IFPI zpráva dále říká, že Evropa je na tom poněkud lépe. Zde v roce 2010 prodej on-line hudby narostl o 20 %, přičemž například údaje z Velké Británie hovoří o 30 % růstu. Pro bližší představu, od roku 2004 sice narostl on-line prodej hudby o 1 000 %, ale za stejnou dobu celosvětově příjmy za hudební nahrávky poklesly o 31 %. Právě na tento velký pokles má na svědomí údajně nelegální stahování hudby. Navíc na úspěch některých on-line služeb, jako je například iTunes či Spotify, se nedaří navázat dalším společnostem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud