5
Fotogalerie

Projektor: velký obraz pro každého

Projektory jsou nedílnou součástí učeben a zasedacích místností, ale volí jej i filmoví nadšenci pro neopakovatelnou atmosféru, kterou vytváří. Jaké varianty se nabízí?

Kapitoly článku:


Široká nabídka projektorů všech výrobců znesnadňuje výběr toho pravého. Nejde jen o velikost, ale i o technologii promítání, projekční vzdálenost, způsoby komunikace, vlastní inteligenci a mnohé další charakteristiky.

Home-Theater-Guide2.jpg

Zároveň jsou projektory jednou z mála kategorií, kde rozpětí cen přesahuje dva řády. Projektor koupíte za pět, ale i za tři sta tisíc. My se samozřejmě budeme držet při zemi a za hranici sta tisíc se vydáme jen pro zajímavost.

1. Velikost

Klíčovou vlastností projektoru, která ovlivňuje veškeré další parametry, je samotná velikost. Projektor v mobilu byl představen již před několika lety, stejně jako modely, které hravě strčíte do kapsy. Říká se jim piko projektory, obvykle mají vlastní vestavěnou baterii i trochu té inteligence. To znamená, že vám z paměťové karty nebo vnitřní paměti přehrají videa, fotografie a někdy i dokumenty. Formátů multimediálních souborů je však velká spousta a ne vždy si projektory poradí se vším. Dobré zkušenosti máme s projektory Philips řady PicoPix, které si poradí takřka s jakýmkoli formátem, a to včetně titulků. Pikoprojektory samozřejmě mají i videovstupy pro prosté zprostředkování obrazu z notebooku.

Philips PicoPix PPX2450.jpg 
Nenechejte se zmást, prcek Philips PicoPix PPX2450 přehraje
takřka vše, co mu předhodíte, včetně titulků

Omezená velikost i zdroj napájení samozřejmě znamená malý světelný výkon v řádu desítek, maximálně nízkých stovek ANSI lumenů. Neočekávejte, že vám takový projektor vytvoří třímetrový obraz za slunečného dne.

Vyšší kategorií jsou tzv. přenosné projektory. S hmotností zhruba do jednoho kilogramu, nutností externího napájení, ale také světelným výkonem v řádu stovek ANSI lumenů. Například Dell M110 nebo Acer K130 vysvítí až 300 ANSI lm. Ne všechny projektory v této kategorii nabízí přehrávání multimédií a dokumentů, zde proto vybírejte pečlivě.

Přenosné i pikoprojektory obvykle využívají jako zdroj světla vysoce svítivé LED diody. Výhodou jsou nízké energetické nároky a především dlouhá životnost. Na trhu ale najdete i přenosné projektory s klasickou UHE lampou, s hmotností mezi jedním a dvěma kilogramy. Jejich světelný výkon se již pohybuje okolo dvou tisíc ANSI lumenů a takové modely zvládají většinu funkcí dospělých projektorů. S výkonem ale rychle roste i cena a příkladem za všechny může být Epson EB-1751 za zhruba sedmnáct tisíc korun.

Projetor či televizor?

Může projektor nahradit domácí televizi? Může, avšak za cenu dodatečných investic a snížení uživatelského komfortu. Zde jsou hlavní výhody a nevýhody obou řešení.

Televizory:

+ Vše v jednom včetně zvuku a TV tuneru
+ Kvalitní obraz i v nezatemněné místnosti
+ Z celkového pohledu levnější řešení
+ Multimediální funkce (internet, sociální sítě, nahrávání)
+ Jednoduchá instalace

- Menší obraz
- Zářící obrazovka více zatěžuje zrak

Domácí kino projektory:

+ Úhlopříčka obrazu i přes tři metry při srovnatelné ceně
+ Kinofilmový pocit a atmosféra promítání

- Složitá instalace
- Nutnost externího DVB-T/S tuneru
- Externí řešení zvuku
- V mnoha případech nadměrně hlučné
- Výrazně hřejí
- Životnost lampy a cena náhradní
- Obecně nákladnější než TV

2. Kategorie a rozlišení

U projektorů určených pro pevnou montáž již velikost a hmotnost nehraje tak zásadní roli. Tuto skupinu projektorů dále výrobci dělí na několik kategorií. Kancelářské projektory obvykle nabízí vysokou světelnost a široké možnosti připojení – vstupu videa. Ty nejlevnější stále nabízí rozlišení 800 × 600 px, za nevelký a námi doporučovaný příplatek získáte rozlišení 1 024 × 768 px. Z dnešního pohledu jde o čísla nízká, vždyť s monitory s tímto rozlišením jsme se rozloučili před desíti lety. Na druhou stranu je třeba brát v úvahu výrazně větší pozorovací vzdálenost, kdy větší body nevadí.

Výraznější problém představuje poměr stran: „kancelářský“ poměr 4:3 neodpovídá obvyklému poměru stran na současném notebooku nebo počítači, který je k projektoru připojen, což následně vadí v režimu klonování obrazu. Bude-li k projektoru v přednáškové místnosti připojen pevně jeden počítač, přidejte k němu obyčejný LCD monitor s poměrem stran 4:3 a je po problému. Pokud ale budou k projektoru připojovány různé notebooky, doporučujeme projektor s kompromisním rozlišením 1 280 × 800 px.

Rozlišení.JPG

Projektory určené pro domácí kino se obvykle spokojí se světelností nižší, zato za stejnou cenu nabízí vyšší rozlišení a filmový poměr stran. Na výběr jsou projektory s rozlišením 720p (1 280 × 720 px), jste-li ochotni investovat přes dvacet tisíc, získáte projektor s Full HD rozlišením. Vestavěné stereo reproduktory jsou obvykle zbytečností. Uživatel investující do projektoru pro domácí kino obvykle kvalitní audio soustavu již vlastní.

Speciální kategorií jsou projektory s krátkou projekční vzdáleností. Již z necelého metru od plátna vykouzlí obraz s dvoumetrovou či vyšší úhlopříčkou. Skvěle se hodí do přednáškových místností a učeben: zavěšené takřka nad tabulí neoslňují přednášejícího a ten si na projekci nestíní.

Krátká projekční vzdálenost se ale pomalu dostává i do jiných kategorií, kancelářských i kinoprojektorů. Důvod je prostý, založený na fyzikálních zákonech. Intenzita světla dopadající na projekční plochu totiž klesá se čtvercem vzdálenosti od zdroje. Jednoduše řečeno – zmenšením vzdálenosti mezi projektorem a plátnem na čtvrtinu vzroste jas výsledného obrazu šestnáctkrát. Jde o vynikající řešení pro třídy, ve kterých studenti musí vidět do svých poznámkových bloků při zachování čitelnosti promítaného obrazu.

Kinoprojektory s krátkou projekční vzdáleností potřebují ke stejnému obrazu menší jas, a tím i nižší výkon lampy, což se pozitivně projeví ve spotřebě energie, její životnosti a projektor může být i výrazně tišší. V tuto chvíli ale stojíme teprve na začátku této proměny, takových modelů napočítáte jen několik.

Určitě si přečtěte

Články odjinud