AVmania.e15.cz

Pro-Ject Head Box SE II: test zesilovače

Dokáže sluchátkový zesilovač Head Box SE II konkurovat i zaběhnutým špičkám v oboru nebo zůstane spíše průměrem?

Společnost Pro-Ject, dobře známá především analogovým nadšencům, v roce 2006/2007 získala se svým špičkovým milovníkem vinylů RPM 9.1 cenu EISA za nejlepší gramofon roku. Ani v oblasti jedniček a nul ale pro-jektanti nezůstali pozadu. Širokým sortimentem přístrojů „krabičkového vzhledu“ (slovo box v názvu výrobku není u společnosti Pro-Ject výjimkou) pokrývají poměrně rozmanitou poptávku. Můžete se setkat s tranzistorovými a lampovými předzesilovači pro gramofony, regulátory otáček, dokovacím systémem pro digitální přenosné přehrávače iPod a v neposlední řadě také sluchátkovými zesilovači.

Head Box – to pravé pro naši hlavu?

Přístroj opravdu není určen na hlavu, jak by se dalo dle názvu spolehlivě usuzovat. Jedná se o sluchátkový zesilovač, který patří na poličku k ostatním domácím Hi-Fi aparátům. S úspěchem ho však lze považovat za přenosný. Nikoli ve smyslu, že byste ho s sebou vzali na cestu po ulici a užívali si kvalitního zvuku, to by ostatně ani nebylo vzhledem k tomu, jak je řešeno napájení bez úpravy možné. Jeho kompaktní rozměry i přes ne zrovna minimální hmotnost ale umožňují bezproblémový přesun na jiné místo. Jak je tedy nyní patrno, označení „Head“ se vztahuje k zařízení, které je k přístroji určeno – tedy sluchátkům. Za to slovo „Box“ přesně vystihuje jednu z vlastností zesilovače a to sice jeho tvar.
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příjemné, na zesilovač nekonvenční rozměry při pouhém pohledu evokují pocit skepse. Může něco tak malého adekvátně doplnit kvalitní sluchátka? Dovolte mi v tomto případě malou odbočku - neodpustím si poznámku, že na velikosti v případě zvuku leckdy opravdu nezáleží. Zářným příkladem budiž nedávný srovnávací test miniaturních sluchátek, která rozhodně nejdou ruku v ruce s kompromisy. Celé tělo je vyrobeno z masivního kovu, při čemž čelnímu panelu se dostalo pocty v podobě hliníku. Efektně působí umístění potenciometrů ve spodních rozích, mezi nimiž naleznete dvě přípojná místa - standardní 6,3mm jack konektory. Téměř uprostřed indikuje aktivní stav modrá LE dioda a nad ní hájí hrdě příslušnost ke společnosti logo Pro-Ject.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zesilovač nemá tlačítko pro vypnutí a zapnutí. Budete-li chtít šetřit, musíte se připravit na neustále odpojování napájecího adaptéru z elektrické sítě.
Na čem se testovalo

zdroj zvuku Multiformátový přehrávač Classé CDP-300 (cca 250 000 Kč), CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE

zesilovací zařízení Vincent KHV-1, Casea Lyra

sluchátka Sennheiser HD600/650

Klepněte pro větší obrázek

Odvrácená strana siliče poskytuje možnost připojení zvukového producenta prostřednictvím stereo cinch vstupů a ihned nad nimi lze za použití stereo výstupu odeslat zvuk dále. Mezi přípojnými centry pro levý a pravý kanál spatříte konektor pro připojení externího napájení (stabilních 16 V). Head Box SE II nemá napájecí část integrovanou v těle, ale nachází se samostatně v podobě adaptéru. To může posluchači, jenž má za přístroji v okolí zásuvky nedostatek prostoru, působit problémy, jelikož krabička adaptéru není z nejmenších. Pro zvukové vlastnosti je tento typ napájení z důvodu absence vlivu elektromagnetického záření na obvodové části samozřejmě velkým kladem. Příjemným zjištěním bylo velmi malé zahřívání vnějšího obalu.
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zvukové překvapení

Neodpustím si začít malou výtkou adresovanou oběma potenciometrům. Při nastavování hlasitosti si počínají velmi nervózně, chod není plynulý, místy dokonce doslova opírají své hrany o plochu předního panelu. Souběh kanálů v nízkých hlasitostech trpí. Snaha o jemný posun v počáteční fázi ve spojení s vyváženým zvukem v obou kanálech je nereálný. Nejprve naskočí jeden kanál, druhý se přidá, až když už hudbu snadno definujete i s detaily. Přístroji by tedy větší péče v této oblasti velice prospěla. Vyslovím-li obavu o jejich budoucí chybující počínání, nebude, myslím, pocházet z neopodstatněného slovníku. Pochválit naopak musím sluchátkové výstupy -  ani během připojování, ani během odpojování nebylo přítomno „praskání“ tolik známé z méně kvalitních přístrojů.
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obvody jsou s ohledem na cenu vyladěny na maximální možný účinek s důrazem na kvalitní zvukový výstup. Výkon je dostatečně vysoký i pro hůře slyšící, po zaplnění dvou sluchátek by ale přeci jen vyšší rezerva neuškodila. Reprodukce okamžitě zaujme překvapivou lehkostí a mírnou náklonností k analytickému projevu. Zesilovač hudbu tak zvaně nebarví, na druhou stranu ani nijak neochuzuje. Detaily, které zůstávají v nižších hlasitostech mírně utopeny, po nebojácném otočení příslušného kolečka, dostávají tvar a místy překvapivě (v pozitivním slova smyslu) chytají za uši.
 
Co se poslouchalo

Dan Bárta - Entropicture, Animage: Živý, Městem, Dech, Jesus Online

Sexy Dancers - Butcher´s on the road: Introduction to happiness

J.A.R. - homo fonkianz: pap muziek, dokáže basová kytara fender usmířit národy?

Čechomor - Proměny: Proměny

Bídníci - Muzikálový záznam: Samotářka

J.S.Bach (Aleš Bárta) - Organ Works: Toccata a fuga d moll

W.A.Mozart - Malá noční hudba

Michael Jackson - History: Billie Jean, Black or white

AC/DC - Highway to hell: Highway to hell

In flames - Reroute to remain: Free fall

Uvedeny jen některé skladby. Posloucháno v CD a SACD kvalitě.

 
Přímé srovnání s dražší a nekompromisní Casea Lyrou (pořizovací cena přibližně 17 000 Kč) logicky neustojí. Pro-Ject ztrácí ponejvíce na živosti, dravosti a dynamičnosti, přesto mne velmi příjemně překvapilo, že rozdíl nebyl markantní, jak jsem zprvu usuzoval. Lyra dodala měničům více přesných, nikoli převažujících, basových linek. Head Box byl v tomto směru znatelně opatrnější, na nedostatek si ale není možné stěžovat. Středová oblast vychází opět vítězně ve prospěch Lyry, testovaný model měl tendenci trochu zastírat hlasovou energii zpěváka. Výšková oblast trpí nižším rozlišením a sléváním detailních informací, nebudu ale pro ostudu, když ji označím za výbornou. Prostor podává s jistotou, nástroje symfonického orchestru lze v méně náročných pasážích snadno lokalizovat a sledovat postupný náběh do dramatických špiček je radostí.
 

Klepněte pro větší obrázek 

Protivníka z trochu jiného tábora – hybridního Vincenta KHV-1 (přibližně 15 000 Kč) – při reprodukci klasické hudby dostal svoji neutralitou do úzkých. Což mne, přiznávám, celkem překvapilo. Zastánci polovodičů namítnou, že lampy hudbu zkreslují a barví především na středech. S tím musím bez okolků souhlasit, ale KHV-1 tímto „neduhem“ (pro někoho stěžejní vlastností) netrpí v přehnané míře.
 
Náročnější metalový přísun řezavých elektrických kytar, tvrdé basovky a nepostradatelných bicích Pro-Jectu dle mých (možná nedostatečně vyvinutých) uší moc nechutnal. Více mu sedí jemnější jazzové polohy (Animage od Dana Bárty jakoby vzal za svůj vlastní), pop, melodický rock a překvapivě i některé skladby klasické hudby – kde jsou ale rezervy znatelné.
 

Head Box – to pravé pro naše sluchátka?

Opět se potvrdilo, že i malé věci mohou umět doslova, v tomto případě hudební, divy. Pro-Ject Head Box SEII má i přes své zvukové rezervy velký potenciál stát se oblíbeným sluchátkovým zesilovačem pro začínající, ne-li náročné posluchače. Audiofily pravděpodobně přílišně neosloví, to však ani není jeho úmyslem. Za rozumnou cenu, chce nabídnout opravdové zvukové maximum, což se mu bez nadsázky daří. Výrobce by ještě měl zauvažovat o kvalitnějších potenciometrech, nic jiného totiž nelze výrazněji vytýkat.
 

Zapůjčil

Pro-Ject Head Box SE II

Doporučená cena: 5250 Kč

  • Frekvenční rozsah 20 Hz – 20 000 Hz
  • Výkon 700 mW/30 Ω, 110 mW/300 Ω
  • Zkreslení 0,003%/30 Ω, 0,007%/300 Ω
  • Minimální zátěž 30 Ω
  • Odstup signál/šum 110 dB (115 dB) při plném zatížení
  • Napájení, spotřeba 16 V/ 1A, 16 V/230 mA
  • Přípojná místa 2x 6,3 mm jack, linkový stereo RCA vstup a výstup
  • Hmotnost 1,08 kg (bez externího zdroje)
  • Rozměry 103 x 72 x 151 mm

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Další článek
celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

Toto je ale pánové zcela jiná disciplína než… newerth 29. 10. 2013, 11:24
Toto není Opamp, ale buffer. Použité Opampy… newerth 29. 10. 2013, 11:04
potenciometre zyz 3. 10. 2008, 15:43
Denon jarno 2. 8. 2008, 08:48
Re: Díky za seznámení, vladabar 2. 8. 2008, 00:03
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

Aktivní reproduktory obvykle najdeme v nabídce výrobců počítačového příslušenství, kde je jejich kvalita velmi různorodá anebo v nabídce monitorů pro studiový poslech, kde se hledí i na velmi jemné rozdíly. Jak jsou na tom monitory JBL druhé generace?

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

Malé a kompaktní sloupečky KEF Q550 jsou velmi realistickými, velmi spořádanými a velmi kultivovanými hráči a ve své cenové třídě nabízí překvapivě delikátní hodnoty. Ocení je vyznavači starého dobrého anglického zvuku.

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

Elac Vela: reproduktorová sada navržená k 25 výročí výškového měniče JET

Elac Vela: reproduktorová sada navržená k 25 výročí výškového měniče JET

Jays a-six: miniaturní bezdrátové špunty s dlouhou výdrží ze Švédska [test]

Jays a-six: miniaturní bezdrátové špunty s dlouhou výdrží ze Švédska [test]

Skandinávská značka Jays není na trhu sluchátek žádným nováčkem, její tažení započalo již v roce 2006 malým špuntovým modelem d-Jays. Letos se vrhli v Jays také na výrobu bezdrátových modelů.