Příchozí: recenze filmu

13. listopadu 2016
TWEET SDÍLET
Nejlepší sci-fi roku, jež zkoumá sémantický a skutečný význam mimozemských slov a jejich souvztažnost s lidskými osudy. Od tvůrce, který v příštím roce představí pokračování Blade Runnera.

Devětačtyřicetiletý kanadský režisér Denis Villeneuve (Maelström, Polytechnika, Požáry, Nepřítel) před třemi lety představil svůj hollywoodský debut, ponurý kriminální psychothriller Zmizení. Opřel se v něm o mnohovrstevnatý scénář se spoustou falešných stop, které nám umožnily doslova na vlastní kůži zažít bezmoc, jíž prochází postavy rodičů unesených dětí.

Loni neméně suverénně přesedlal do žánrových vod policejního thrilleru, jemuž nechyběl potřebný etický přesah. Ve filmu Sicario: Nájemný vrah rozehrál potemnělou story o boji americké a mexické policie proti příhraničnímu drogovému kartelu. Pod ní se linula konspirační teorie o kontrole CIA nad celou drogovou operací.

Lingvistická sci-fi

Nyní přichází s ambiciózním vědeckofantastickým podobenstvím o úrovni komunikace v dnešním světě i samotné podstatě lidství. Ke konfrontaci pozemského a mimozemského světa v něm dojde, ale nikoliv na úrovni bojovné, ale té sémantické.

Při tvorbě filmu režisér vyšel z údajně nezfilmovatelné povídky Příběh tvého života (1998) jednoho z nejuznávanějších autorů současné science fiction Teda Chianga. Scenáristicky ji adaptoval Eric Heisserer, tedy člověk, který se až dosud věnoval převážně hororům (Noční můra v Elm Street, Věc: Počátek, Hours, Zhasni a zemřeš).

Společně se pokusili do žánru sci-fi vnést abstraktní prvky moderní jazykovědy či lingvistiky. Nečekejte proto blockbusterovou podobu tohoto žánru s explozemi a bortícími se budovami. Jestli se zde bude něco bortit, tak struktura jazyka. Způsobem, který vyžaduje vaši velmi aktivní spoluúčast při vnímání celého příběhu. Režisér vsadil na humanistickou, intelektuálně stimulující podobu tohoto žánru a vytvořil nejlepší sci-fi letošního roku.

S čím mimozemšťané přicházejí?

S onou sémantikou coby naukou o významu výrazů z různých strukturních úrovní jazyka souvisí povolání hlavní hrdinky vyprávění. Doktorka Louise Banks (Amy Adams) je přední světová lingvistická odbornice, již kontaktuje americká vláda poté, co se nad různými místy naší planety objeví dvanáct obřích létajících předmětů neznámého původu.

Mají tvar kapsle, pouzdra či mušle a nikdo netuší, co od nich může lidstvo očekávat. Hrozí od nich válka nebo jde jen o mimozemské turisty? Pochopitelně, že vypukne panika a tak musí armáda rychle jednat. Plukovník Weber (Forest Whitaker) sestaví tým, v němž je vedle Louise i teoretický fyzik Ian Donnelly (Jeremy Renner).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nezvaní hosté, kteří vypadají jako přerostlí hlavonožci, začínají komunikovat a na Louise s Ianem je, aby zjistili, co se nám snaží říct. Jsou proto odvezeni do hor v Montaně, kde se nachází jedno z těchto „pouzder“. Mimozemšťané zprvu vyčkávají, poté vydávají podivné zvuky, aby nakonec vsadili na dorozumění za pomocí grafického mimozemského písma, které se zobrazuje na obloze.

Reakce globálních mocností

Jejich jazykový systém má složitou strukturu, v níž se ukazuje, že jeden sémantický symbol může snadno změnit význam celé světy. Tak se i stane a vlády nejmocnějších zemí (Čína, Rusko) začnou na slovo „zbraň“, které ale ve skutečnosti znamenalo „nástroj“, reagovat. Svět se ocitá na pokraji globální katastrofy a na Louise je, aby zabránila mylné dezinterpretaci mimozemských sdělení.

Denis Villeneuve skvěle pracuje s atmosférou ohrožení, která se nad zemí vznáší. Nikam nespěchá a dá nám tak plně vychutnat paniku, která vzniká z přítomnosti mimozemských lodí a nejasných záměrů jejích obyvatelů. Stejně tak oddaluje divákovo první setkání s těmito návštěvníky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Souběžně mapuje počínání globálních hráčů světové politiky, kteří ukazují, že v dnešním rozděleném světě, kde každý hájí své zájmy, je čím dál obtížnější zaujmout nějaké jednotné stanovisko. A varuje před tím, že kdyby přišlo nějaké velké ohrožení, podobné tomuto mimozemskému, lidstvo by se zničilo dřív navzájem než by bylo schopno nějaké účinné kooperace. Poselství je to zcela jasné a v dnešním světě potřebné.

Téma komunikace jako obecného fenoménu

U společenského či politického apelu ale režisér nezůstává a míří mnohem hlouběji a emotivněji k našim srdcím. Aniž bych chtěl jakkoliv spoilerovat, doporučuji vám od začátku vyprávění velmi pozorně sledovat, s jakými nuancemi a střípky informací, skrytými za různými významy, Villeneuve pracuje. Jen tak se připravíte na závěrečný twist a pointu, kterou v sobě tento příběh obsahuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

S tím, jak doktorka Louise Banks zkoumá jazyk mimozemšťanů, se proměňuje i její vnímání okolního světa. Mnohem intenzivněji než dřív se jí vrací vzpomínky na dceru Hannah, která zemřela na rakovinu. A také na muže, který byl jejím otcem a který ji opustil. Flashbacky, vztahující se k této bolestné události z minulosti, se ukážou být klíčem k pochopení budoucnosti, již nám mimozemšťané předestírají.

Zde už se režisér pouští na půdu sci-fi melodramatu, které vám v něčem připomene Zemeckisův Kontakt nebo Nolanův Interstellar. Blízká setkání třetího druhu se potkávají s osobním příběhem o tom, že nalézt společnou řeč je těžké nejen pro národy, státy, obyvatele pozemské i mimozemské, ale i pro dva lidi, kteří se milují. A jsme opět u té komunikace, jež se stává hlavním tématem filmu.

Rozpoznatelný vizuální rukopis

Filmu komorního, ve své formě zdánlivě odtažitého, ale přesto velmi emotivního. Oním emotivním středobodem celého vyprávění, od něhož se odvíjí pochopení souvztažnosti linie mimozemské s tou její osobní, se stává postava Louise v podání Amy Adams. V předchozím filmu Sicario podobnou úlohu sehrávala Emily Blunt.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příchozí umí pohltit emocemi a zaujmout sofistikovaným scénářem, který v pravou chvíli díky použitému twistu dodá mnohem hlubší perspektivu jak samotnému příběhu, tak jeho protagonistce. Umí vtáhnout a pohltit i svou vizuální stránkou, která už se stává režisérovým typickým trademarkem.

Jestliže se o Nolanovi nebo Fincherovi říká, že jsou ovlivněni kubrickovskou školou, Villeneuve je dalším z nich. Jeho rukopis poznáte. Promyšlená skladba záběrů. Syrový, tlumený a potemnělý vizuál kameramana Bradforda Younga (Ain't Them Bodies Saints, Tah pěšcem). Znepokojující hudební doprovod jeho stálého spolupracovníka Jóhanna Jóhannssona, doplněný v prologu a epilogu o všeobecně známou smyččovou baladu od Maxe Richtera On the Nature of Daylight.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K tomu si připočtěte práci s ruchy, prolínajícími se s pulzujícím soundtrackem, mluvou mimozemšťanů, která přechází do grafické podoby nebo vypiplaným designem mimozemských lodí. A přitom to není sci-fi, která by stavěla na vnějškových efektech, ale na herectví, atmosféře, kvalitním scénáři a přesné režii. Ano, tohle je ta kubrickovská dokonalost, k níž se tvůrci nejen sci-fi filmů snaží přiblížit. V příštím roce režisér představí pokračování kultovní klasiky Blade Runner. Očekávání jsou hodně vysoká.

Příchozí

  • Žánr: sci-fi
  • Původní název: Arrival
  • www.arrivalmovie.com/
  • USA, 2016
  • Scénář: Eric Heisserer (podle předlohy Teda Chianga)
  • Režie: Denis Villeneuve
  • Hrají: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg, Tzi Ma, Mark O'Brien, Joe Cobden, Russell Yuen, Nathaly Thibault, Pat Kiely
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 10. 11. 2016
Příchozí
film   9

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Ještě letos jsme dostali do testu OLED, který by měl být pokračovatelem linie výrazně obrazově kvalitních televizorů. Nejvyšší model nabízí nejen THX certifikaci obrazu, ale také integrovaný soundbar Technics.

45 Alexandr Bray

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?

83 Jaromír Puk

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Velkým kladem televizorů s Android TV je Google Cast a snadné streamování, pokud Android nemáte, stejnou službu nabízí Chrome Cast. Jak jednoduše na to si ukážeme v krátkém videu.

1 Jaromír Puk, Tomáš Holčík

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Ještě jsme si plně nezvykli na 4K rozlišení a už tu máme 8K televizory. Samozřejmě 8K vysílání k dipozici v Evropě není, a tak jsme pořádně prozkoumali, jak si poradí 8K QLED Samsung i s 4K, Full HD a SD obrazem.

33 Jaromír Puk, Tomáš Holčík

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

44 Jaromír Puk

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2018/2019

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2018/2019

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v několika kategoriích.

20 Jaromír Puk

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

Malé a kompaktní sloupečky KEF Q550 jsou velmi realistickými, velmi spořádanými a velmi kultivovanými hráči a ve své cenové třídě nabízí překvapivě delikátní hodnoty. Ocení je vyznavači starého dobrého anglického zvuku.

5 Daniel Březina

Onkyo CS-N575D: výborný síťový hudební Hi-Fi minisystém [test]

Onkyo CS-N575D: výborný síťový hudební Hi-Fi minisystém [test]

Hraje tak, že vás hudba naprosto pohltí. Systém našlapaný technologiemi potěší geeka i náročného posluchače, jeho místo je v obyváku, kde vám bude dělat radost jak u filmů, tak při poslechu hudby.

21 Jakub Michlovský