AVmania.e15.cz

Philips PB 9001/12: přehrávač HD filmů nejen na cesty (test)

Seznam kapitol
Přenosný DVD/BD přehrávač zvládne zabavit děti na cestách, doma zároveň poslouží i jako kvalitní stolní přehrávač. A filmy či seriály uložené na USB umí samozřejmě také.

Také přemýšlíte, jak přežít co nejklidněji cestu autem na místo konání dovolené? Vy za volantem, vedle nervózní manželka a na zadních sedadlech dvě neposedné ratolesti. Co takhle vyzkoušet zábavu v podobě oblíbeného filmu, pohádky, či seriálu puštěného na přenosném přehrávači Blu-ray disků? V redakci jsme měli možnost otestovat úplnou novinku, přenosný DVD/BD přehrávač Philips, který se v obchodech má objevit na přelomu července a srpna. Podíváme se, kolik zábavy nabídne.

Design, rozměry a základní přehled

Přístroj je kompaktních rozměrů (240 x 45 x 203 mm) s 9“ (22,9cm) matným širokoúhlým displejem v rozlišení 800x480 bodů. Tento je možno zcela naklopit, tudíž je se spodní částí vlastně v rovině. Černo-stříbrno-šedé barevné provedení mu sluší, stejně tak i zaoblení hran. Kromě překvapení v podobě možnosti přehrávat Blu-ray disky, vám umožní prezentovat videa na DVD, nebo USB a to v několika formátech včetně DivX a MKV. Přehraje i obrázky/fotky, nebo hudbu z CD. Nezalekne se ani komprimovaného zvuku v MP3, WMA.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Na přední části, lépe řečeno na čelní spodní části, naleznete indikátor stavu napájení/nabíjení. Tento, v případě, že přehrávač nabíjíte za vypnutého stavu, indikuje i plné nabití akumulátoru a to svým zhasnutím. Hned vedle něj je IR přijímač dálkového ovládání.

Jestliže se zaměříte na levou spodní část, objevíte několik vstupů a výstupů. Kromě nezbytného HDMI, který umožní tento stroj využít i jako klasický stolní DVD/BD přehrávač pro „velkou“ LCD, nebo plazmovou TV, je zde i USB port pro připojení externího disku, nebo flash disku.

Klepněte pro větší obrázek

Majitelé starších typů TV, tedy tzv. CRTček, nemusejí být smutní. Přenosný Philips má totiž AV výstup jack, kdy za použití přiložené redukce (jack/3xcinch) docílíte možnosti přístroj připojit například na cinch konektory TV. Chytrou se zdá být i varianta přímo připojit dvojici sluchátek, například pro dvě děti na zadním sedadle auta. Vše výše uvedené doplňuje konektor LAN pro připojení k síti (využití u Blu-ray disků – funkce BD-LIVE).

Po otevření víka stroje se dostanete konečně k možnosti vložit disk, prohlédnout jeho obsah na displeji a také spatříte ovládací tlačítka. Pozor – hlavní vypínač zde nehledejte. Jeho posuvná verze se nachází ve spodní části přístroje. Kousek od něj je i vstup vzduchu, kdy nucený oběh zajišťuje osazený ventilátor. Tento o sobě občas dává vědět. „Výfuk“ vidno na zadní straně.

 

Obraz - všeobecně

Při testování obrazové stránky jsem se zaměřil zvláště na prezentaci přímo na interním displeji, externí televizor připojený přes HDMI konektor poskytuje standardně výborný obraz. Nicméně přehrávání na cestách, to je hlavní poslání přenosného a mobilního PB9001.

Jestliže vás zajímá kvalita podsvícení, která je často přetřásaným tématem u „dospělých“ zobrazovačů, pak zde pokulhává. Zvláště v krajích je vidět vyšší svit, plošně je stav významně lepší. Musím však podotknout, že výše uvedené nijak nevadí při samotném sledování filmů, či prezentaci fotek. Zádrhel je zřetelný hlavně při černém jednolitém pozadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Dalším sledovaným parametrem je pozorovací úhel. Při horizontálním posunu od čelního pohledu dochází ke snížení jasu, avšak prezentovaná informace je stále čitelná. Čím větší náklon tím méně jasu. Viditelně horší je stav při posunu ve směru vertikálním, kde naklopením zobrazovače můžeme obraz jakoby zesvětlit, ovšem při viditelnější ztrátě přesnosti barevného nádechu až po vznik přepálených míst. Jestliže vyzkoušíme odklon na druhou stranu, obraz tmavne a divák postupně sleduje spíše jeho negativ, to je ale problém většiny malých LCD obrazovek.

A co černá? Černá je dostatečná, ne – opravdu se nejedná o totální čerň. Důležité však je, že i tato barva zachovává korektnost a při sledování nepřekáží. V tmavších odstínech dochází, jak už tomu bývá, k jejich slévání, to je ale opět typické pro LCD. Za určitých okolností můžete vysledovat rastr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Obraz – dle přehrávaného obsahu (interní LCD)

Obraz z Blu-ray disku mě velmi příjemně překvapil. Je klidný, barevně nekolidující, bez jakýchkoliv výrazných degradací. Při upřeném a velmi blízkém pozorování je vidět kmit zobrazovaného šumu. Před prvním použitím je vhodné si lehce upravit jas a kontrast, ale i barevnou sytost, či barevný nádech. Následně dostanete velmi příjemnou pleťovou barvu. Tato se dostává do ohrožení v jasově a kontrastně náročných scénách (slunce svítí přímo do obličeje herce, který zbytkem těla postává ve stínu). Pak dochází k „měknutí“ barev a ztrátě prokreslenosti – obraz je místně „přepálený“. Jednotlivé odstíny se vytrácejí. Obraz oblohy se zdá také jemný - modrá je dobrá. Barevnost je příjemná, významné nepřesnosti nejsou jednoduše zaznamenatelné.

Klepněte pro větší obrázek

Přehrávání DVDčka je taktéž bezproblémové. Jeho barevná něžnost zde lehce pokulhává za BD diskem. Při prezentaci filmů formátu DivX se kvalita místně zhoršuje. Je však více než dostatečná pro požadovaný účel. Samozřejmě záleží na kvalitě vámi vybraného filmu. Občasné kostečkování, chcete-li digitalizování obrazu, může být zaznamenatelné. MKV se kvalitou vizuální informace zařazuje někde mezi Blu-ray a DVD.

Citlivý divák, který hned na počátku nepřenastavil parametry k obrazu svému, bude zaskočen, když si vyzkouší ukázku fotografií. Zde mohou být viditelnější barevné úskoky. Zřejmě tedy následně vkročí do MENU a parametry interního LCD přeci jen zkoriguje.

S jinou realitou se setkáte, když pustíte do strojku testovací obrazce. Červená je trochu „nedoceněná“. Jestliže si neupravíte parametry obrazu, zjistíte, že na testovacím obrazci je červená taková nanicovatá – řekněme do oranžova. Jas a kontrast displeje se mně podle testovacího screenu nepodařilo nastavit vůbec. Nevadí – vůči této kategorii „minidisplejů“ je třeba mít trochu jiné nároky, než u jejich dospělých bratříčků. Vždy zůstává prvotním hodnotícím faktorem, co řeknou vaše oči. Když panuje spokojenost – co řešit?

Celkovou kvalitu obrazové části můžete „zničit“ přehnaným nastavením kontrastu, a to ať do kladných, či záporných položek. Při nastavení více do krajních částí rozsahu, přijde na řadu rozpad barev, kontrastní a jasová vada se vznikem jisté formy přepalů, či jakéhosi metalického nádechu. Zde platí – všeho s mírou!

Klepněte pro větší obrázek

Obraz – externí TV (HDMI)

Při takto nastaveném přehrávání nebyl zaznamenán jakýkoliv významný odklon od standardu. Tak jak jsou uživatelé zvyklí, obdrží i zde příslušnou kvalitu. U BD disků nejvyšší, u DivX nejnižší. Barvou, jasem i kontrastem je scéna přirozeně prostoupena. U BD disků se obraz subjektivně jevil jako mírně „tvrdší“ a možná s lehce vyšší dávkou digitálního šumu.

Klepněte pro větší obrázek

Obraz – externí TV (Jack/Cinch)

Jestliže využijete dodávanou redukci, pak následně zjistíte, že obraz i zvuk na TV skutečně jede. Bohužel zde dochází k třepotání linek, drobným barevným přesahům na hranách a podobným nepřesnostem, typickým pro kompozitní propojení obrazu. Věc však není zaviněná přenosným zařízením, ale „nevhodným" nouzovým způsobem propojení s externím televizorem.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Dobrý den, děkuji za slova chvály. Alexandr Bray 25. 6. 2011, 13:19
Veľmi zaujímavá recenzia... určite pomôže vi… Marek 24. 6. 2011, 21:17
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Samsung R1: všesměrové bezdrátové reproduktory pro multiroom [test]

Samsung R1: všesměrové bezdrátové reproduktory pro multiroom [test]

Funkce multiroom je jedním z výdobytků bezdrátových zařízení a umožňuje nerušený poslech hudby i v okamžiku, kdy procházíte místnostmi bytu nebo domu. Nad návrhem řešení je však vhodné popřemýšlet...

Yamaha A-S701: poctivý, kvalitní integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Yamaha A-S701: poctivý, kvalitní integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Zesilovač Yamaha A-S701 je to, čemu by se dalo říct "klasické hi-fi". Základem všeho je až nečekaně pečlivá konstrukce. Takhle má vypadat solidní, bez chyb, problémů a omezení navržený dostupný zesilovač, který dělá slovu "Hi-Fi" čest.

KZ ZSR: levná tříměničová sluchátka pro milovníky basů a výšek [test]

KZ ZSR: levná tříměničová sluchátka pro milovníky basů a výšek [test]

Víceměničová sluchátka už nejsou drahou a exkluzivní záležitostí pro audiofily, ale může si je za pár stovek pořídit každý. Jaké jsou tříměničové špunty od čínské firmy KZ?

QDC 8CS: vynikající čínské High-end špunty na zakázku [test]

QDC 8CS: vynikající čínské High-end špunty na zakázku [test]

Špuntová sluchátka na míru s cenou 40 000 Kč boří zažité předsudky o levných čínských sluchátkách. Svým referenčním laděním míří především na zvukové profesionály, ale nepochybně je ocení i velká skupina audiophilů.

Rotel RA-1592: integrovaný Hi-Fi zesilovač s mohutným zvukem [test]

Rotel RA-1592: integrovaný Hi-Fi zesilovač s mohutným zvukem [test]

Rotel RA-1592 si na nic nehraje a je skvělým průvodcem na cestě napříč žánry, hlasitostmi nebo sestavami, v nichž bude vždy dominovat, neboť je plnokrevně muzikální. Bažíte-li po "zvuku s koulemi", tak tady je.

Trobla: Designový akustický reproduktor, aneb jde to i bez nabíjení

Trobla: Designový akustický reproduktor, aneb jde to i bez nabíjení

Trobla je unikátní. Je krásná, je celodřevěná, je ekologická, je to kus nábytku. Ale určitě není levná. Hlavně jde o nezničitelný reproduktor, kterému nikdy mu nedojdou baterky.

Onkyo Grandbeat tablet bude mít 4K rozlišení, Hi-Res audio a DTS:X Premium

Onkyo Grandbeat tablet bude mít 4K rozlišení, Hi-Res audio a DTS:X Premium

Accolade Drum: stylový bezdrátový reproduktor [test]

Accolade Drum: stylový bezdrátový reproduktor [test]

Pokud hledáte stylový a solitérní reproduktory, který zvládne ozvučit větší místnost, mohl by být Drum od Accolade Sound tím pravým pro vás. Netypický tvar i osazení však přinášejí kvalitní zvukový projev.