AVmania.e15.cz

Philips Fidelio L1: recenze sluchátek

Philips o sobě dává stále více vědět především v souvislosti s produkty vysoké kvality a dobrého zvuku. Jak si stojí zástupce z nové řady sluchátek Fidelio?

Philips Fidelio je řada produktů, které výrobce řadí mezi high-end produkci. Ačkoliv se ne každý s tímto škatulkováním ztotožňuje, pro většinu běžných spotřebitelů elektroniky se bude jednat o "high-end" produkty už jen svojí cenou. Kupříkladu dnes testovaná sluchátka se prodávají na českém trhu za cenu od 5 000 Kč až do 7 300 Kč - což je mimochodem vcelku velký rozptyl.

Řada Fidelio se má vyznačovat čistým a vyváženým zvukem, špičkovým dílenským zpracováním a kvalitními materiály. To vše jak v případě sluchátek, tak i v případě reproduktorových soustav či mikrosystémů.

Klepněte pro větší obrázek 
Na ven nebo na doma?

Sluchátka Fidelio L1 jsou vcelku zajímavým hybridem, a to hned v několika ohledech. Ačkoliv na první pohled vypadají jako domácí sluchátka, řadí je výrobce k přenosným typům, čemuž odpovídá i vybavení. Podle designu byste tipovali, že budou sluchátka uzavřená, nicméně konstrukce je polouzavřená. Jediná charakteristika, která tak zůstává stoprocentní, je velikost náušníků, která řadí "eljedničky" mezi circumaurální modely.

Řemeslná dokonalost

Sluchátka jsou balena v poměrně velké krabici, po otevření na vás čeká plastový výlisek potažený umělou tkaninou, ve kterém jsou sluchátka pevně uložena. Pod výliskem je pak veškeré příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek 
Balení je stejně precizní jako zpracování

Kombinace použitých materiálů – hliník a kůže – společně s přesným opracováním jednotlivých částí dodává punc originálu a celkově je design na velmi vysoké úrovni. Že si dali konstruktéři na designu záležet potvrzuje i teaser, který Philips vypustil při uvedení na trh.

Klepněte pro větší obrázek

 

Hlavový most je hliníkový a potažený jemnou kůží s jednoduchým ale pevným šitím. Náušníky jsou upevněny na hliníkové lyžině s vybroušenou stupnicí, která pomáhá při orientaci v míře vysunutí. Ke konci lyžiny je šroubem připevněn kruhový hliníkový výlisek umožňující vertikální natočení až o 90° a v něm je teprve uchycen samotný náušník. Uchycení pak umožňuje náklon v horizontální ose. Pohodlné usazení na hlavě si tak najde opravdu každý.

Klepněte pro větší obrázek 

Obsah krabice

Samotné náušníky jsou vyrobeny z broušeného hliníku, který má zabraňovat nežádoucím vibracím, jejich ústí je pak kryto lakovanou mřížkou. Uvnitř je pod syntetickou tkaninou ukryt měnič s neodymovým vinutím a otvorem uprostřed, který má sloužit ke zdůraznění středních a nízkých frekvencí.

Klepněte pro větší obrázek 
Měnič se zmiňovaným otvorem uprostřed
 

Těsné ale nikoliv nepříjemné obepnutí ucha zajišťuje vnitřní část náušníku z pěny s tvarovou pamětí, která je opět potažena jemnou kůží. Z levého náušníku vede krátký (cca 10 cm) kabel s textilním opletením, který připojíte do dalšího prodlužovacího kabelu.

Měniče jsou v náušníku mírně nakloněné, aby byla jejich poloha vůči uchu co nejpřirozenší, tím je dosaženo ideálního směrování zvuku přímo do zvukovodu a je eliminováno zkreslení, ke kterému dochází vinou odrazů zvuku od vnějšího ucha.

Klepněte pro větší obrázek
Složení sluchátka
 

Komfortní poslech

Sluchátka sedí velmi dobře na hlavě jednak díky velkým náušníkům a jednak díky dostatečnému přítlaku, který však není příliš velký. Ani po delším poslechu nikde nic nebolí a sluchátka netlačí (ani když máte brýle). Nalezení ideální polohy na hlavě je dílem okamžiku, doporučuji však tuto polohu hledat již se zapnutou hudbou, neboť i mírné posunutí náušníku vůči uchu má vliv především na čistotu zvuku.

Hmotnost je tak akorát, na hlavě je příliš necítíte, v ruce však působí bytelně. Jedinou nevýhodou použitých materiálů je fakt, že kožený potah náušníků příliš nevětrá a při venkovních teplotách blížícíh se třiceti stupňům, se vám budou potit uši. Nicméně izolace od okolních zvuků je velmi dobrá a při poslechu hudby prakticky nic jiného neuslyšíte.

Klepněte pro větší obrázek 
Kožené náušníky

V balení najdete krom sluchátek také transportní semišový pytlík, dva prodlužovací kabely se zlacenými konektory a textilním opletením a zlacenou redukci na jack 6,3 mm. Jeden kabel je pouze prodloužením, druhý slouží pro připojení k iPhonu a má integrovaný ovladač s nastavením hlasitosti a mikrofonem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo obyčejný prodlužovací kabel, vpravo pak kabel s ovládáním hlasitosti 

Jako příslušenství bych ocenil držák nebo háček na sluchátka a mimo jiné také dvojici či trojici šroubováčků.

Klepněte pro větší obrázek 
Detail upevnění kabelu

Ačkoliv jsem sluchátka využíval především pro domácí poslech a v exteriéru se mnou byla pouze jednou, zvládl jsem ztratit jeden ze dvou šroubků, které drží hliníkový segment se vstupem/výstupem kabelu. Jedním šroubkem je také přichycen kruhový výlisek k lyžině a tento byl povolen více než z poloviny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail uchycení náušníku 

Křišťálově čistý zvuk?

Reprodukci zvládají Fidelia L1 precizně prakticky u všech hudebních žánrů, ať už se jedná o rock, pop, hip-hop či klasickou hudbu. Bez problémů reprodukují jak metalové pasáže s výraznými kytarovými riffy a rychlými basy, tak i zvukově bohaté jazzové nahrávky plné mnoha detailů. Dobře si sluchátka poradí i s filmovou hudbou, kde je vše přesně slyšet a u akčních filmů si užijete dostatek zvukových efektů, aniž byste rušili okolí.

Mluvit o šumu nemá u těchto sluchátek smysl, neboť zde žádný neuslyšíte, a to ani při otočení ovladače hlasitosti doprava, při vypnutém zdroji hudby. Reprodukovaný zvuk je čistý, s vyváženým zastoupením celého frekvenčního pásma.

Klepněte pro větší obrázek 
Detail hlavového mostu

Při poslechu dokážete dobře lokalizovat jednotlivé nástroje, velmi podstatnou vlastností je pak separace jednotlivých pásem. Výšky jsou zvonivě čisté avšak netahají za uši, dávka středů je ideální a basy zní přesně a úderně – rozhodně se nemusíte bát přebuzených a dunivých basů, a to ani když použijete nastavení ekvalizéru, při kterém by levná přenosná sluchátka pouze "chrčela". Celkový projev je přesný a neutrální, podání zvuku je pak spíše teplejší a zakulacené.

Sluchátka snesou i větší vybuzení a zvuk je stále stabilní. Při opravdu vysoké hlasitosti se začínají jednotlivá zvuková pásma slévat, nicméně to nastává až na hranici poslouchatelnosti.

Verdikt

Philips Fidelio L1 jsou kvalitně zpracovaná sluchátka pro všestranné použití jak na domácí poslech, tak i pro venkovní přenášení. Reprodukce je na velmi vysoké úrovni a stejně tak i celkové dílenské zpracování. Výtku si zaslouží pouze samovolné povolování šroubků při používání.

Philips Fidelio L1

Přenosná sluchátka

  • Orientační cena: 6 800 Kč vč. DPH
  • Akustický systém: polootevřený
  • Frekvenční rozsah: 12–25 000 Hz
  • Citlivost: 105 dB
  • Průměr měniče: 40 mm
  • Impedance: 26 Ohm
  • připojení: 3,5 mm jack
  • balení: sluchátka, transportní pytlík, dva pordlužovací kabely, redukce na 6,3 mm jack
  • Rozměry (š×v×h): 8×20,2×17,2 cm
  • Hmotnost: 272 g
AVmania hodnotí
provedení 8
zvuk 9
příslušenství 8
komfort 9

 

Další článek
celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

Asi jste nečetl ten test na který odkazujete… SoulReaver 27. 8. 2012, 12:35
Okay, takže z původního vyhraněného názoru s… Error503 17. 8. 2012, 13:54
měnič s neodymovým vinutím jsem ještě nevidě… Martin Novák 17. 8. 2012, 13:28
Tak byl by to asi opravdu zajímavý článek. S… Petr 17. 8. 2012, 12:51
Reprák s "dírou" v magnetu mají např. i Shur… David 17. 8. 2012, 06:31

Další podobné články

LG SJ7: flexibilní soundbar 2.1 s bezdrátovým subwooferem [test]

LG SJ7: flexibilní soundbar 2.1 s bezdrátovým subwooferem [test]

Soundbar? Dobrá. Ale flexibilní soundbar? Co si pod podobným slovním spojením přeneseným na technicky zažité zařízení představit, snad pochopíte v následujících řádcích.

Sony: troje nová Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku

Sony: troje nová Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku

Japonské Sony pokračuje ve frontálním útoku na náročné posluchače, kteří cestují a chtějí chránit svůj sluch před okolním hlukem.

Elipson Prestige Facet 14F: sloupové Hi-Fi reprobedny z Francie [test]

Elipson Prestige Facet 14F: sloupové Hi-Fi reprobedny z Francie [test]

Chcete efektně až lifestylově laděné reprosoustavy, které ale nepostrádají důležité základní Hi-Fi charakteristiky, jako je čistota, muzikálnost nebo solidní dynamika?

Sound BlasterX Katana: výborný soundbar pro hráče [test]

Sound BlasterX Katana: výborný soundbar pro hráče [test]

Soundbary, neboli zvukové projektory, jsou pro své kompaktní rozměry oblíbené tam, kde chcete upgradovat slabý zvuk televizoru. Soundbar Katana je určen přímo hráčům, a to jak těm počítačovým, tak majitelům konzolí.

BML E3 – bezdrátové špunty za babku [test]

BML E3 – bezdrátové špunty za babku [test]

Malá sluchátka do kapsy, která můžete kdykoliv snadno připojit k mobilu anebo si je zavěsit na krk jako náhrdelník. To vše za méně jak 600 Kč. Má smysl takový model kupovat?

Philips: první 4K Quantum Dot televizor s Ambilightem

Philips: první 4K Quantum Dot televizor s Ambilightem

Philips na veletrhu IFA představil svůj první televizor s technologií Quantum Dot – model série 8602. Bude ve velikosti obrazovek 55" a 65".

Evolveo SupremeSound E7: bezdrátová sluchátka s vyměnitelnou baterií [test]

Evolveo SupremeSound E7: bezdrátová sluchátka s vyměnitelnou baterií [test]

Společnost Evolveo je známá jako výrobce různorodé elektroniky. V oblasti osobního audia a videa se etablovala jako producent povedených levných přehrávačů a nyní se pouští sluchátkových vod. Jaká je Bluetooth novinka?

Sennheiser: nové bezdrátové špunty Momentum Free [IFA]

Sennheiser: nové bezdrátové špunty Momentum Free [IFA]