AVmania.e15.cz

Philips 55POS901F: výborný, luxusní 4K OLED TV s Ambilightem [test]

OLED televizor zařadil do své nabídky i Philips. Přidal svůj Ambilight, své zpracování obrazu, Android a výsledkem je vynikající, prémiový OLED televizor.

Pokud někdo máte pocit, že všechny OELD televizory jsou stejné, protože mají obrazovku LG, tak jste na velkém omylu. Obrazovka dělá zhruba 30% obrazu, zbytek je záležitostí systému, zpracování obrazu, elektroniky a nastavení. A to nemluvíme o designu, zvuku či ovládání.

Zkrátka ani v případě OLED televizorů (kromě mimořádného kontrastu) nedostanete to stejné. Nový OLED televizor Philips to dokazuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Philips 55POS901F/12 je vybaven OS Android, je osazen rovnou 4K OLED obrazovku, třístranným Ambilightem, nechybí HDR, dvojice digitálních tunerů DVB-T2/S2/C s dvojicí CI slotů (!!!) a samozřejmě s kodekem HEVC, USB konektory jsou tři, HDMI zase čtyři, síť připojíte kabelem či přes WiFi.  

​ Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a konstrukce

Zatímco někteří výrobci jdou cestou neviditelných reproduktorů a zcela oddělují zvukovou část, elektroniku, či konektory, od televizoru, aby televizor byl co nejtenčí, Philips se vydal jinou cestou. Televizor nabízí jedno z nejkvalitnějších a nejpoctivějších zpracování, s kterým jsme se setkali. OLED obrazovkou lemuje kovový rám, z kovu je také kompletní zadní stěna, včetně krytu konektorů, které zůstaly na zadní straně. Potěší i taková drobnost, jako normální výstup na sluchátka (Bluetooth však nechybí).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuková jednotka se nikde nekrčí, ale šest reproduktorů je umístěno v integrovaném (a opět kovovém) soundbaru 6.1 viditelně pod obrazovkou, o basy se stará subwoofer přímo v televizoru. Zvuk je z něj výborný, jasný, čitelný, dynamický, zaslouží si jen pochvalu. Celek přitom zůstává velmi tenký a elegantní, rozšířená část skrývající elektroniku a konektory je osazena LED diodami, které se starají o Ambilight a osvětlují stěnu za televizorem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Občas máme při montáži strach, abychom něco nepoškodili, tentokrát to tak nebylo. Konstrukce je přes mimořádnou tenkost velmi tuhá a pevná, podstavec velmi stabilní, dílenské zpracování příkladné.

Klepněte pro větší obrázek

K televizoru dostanete dva ovladače, jeden obyčejnější plastový, druhý výborný, elegantnější a s kompletní klávesnicí na zadní straně. Na ovládání si musíte trochu zvykat, záleží na způsobu, jak jste zvyklí televizor ovládat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení a obraz

Systém Android, kterým je Philips vybaven, jsme už několikrát popisovali, pokud chcete podrobnějšího průvodce, doporučuji některou z dřívějších recenzí. V základě vás televizor postupně provede nastavením Androidu a laděním. Aplikace a ovládání je vcelku bezproblémové, občas se jsme se setkali s delší reakcí a k některým funkcím se dostáváte pomocí až několika kroků, což je ale daň, kterou platíte za komplexnost Androidu; při běžném použití na to nenarazíte.

Klepněte pro větší obrázek

Philips vybavil OLED technologiemi Perfect Clear Motion a Perfect Pixel Ultra HD. Ten první dopočítává mezisnímky a vylepšuje ostrost a plynulost obrazu, ten druhý dopočítává rozlišení z nižšího na 4K a celkově vylepšuje a doostřuje obraz. Právě systémy zpracování obrazu měl Philips vždy velmi dobré, zde jsou ale vynikající.

Aktivovaný Perfect Clear Motion bez problémů zvyšuje ostrost na dvojnásobek a to bez jakýchkoliv rušivých artefaktů a trhání při rychlých změnách scény. Perfect Pixel Ultra HD zase velmi čistě a kvalitně dokáže z mizernějšího zdroje vytáhnout až překvapivě dobrý obraz. Díky tomu nejste omezeni při sledování pouze na kvalitní Full HD videa (a 4K), ale také standardní HD rip vypadá překvapivě dobře. Možná někdo sáhne do nastavení šumu či ostrosti, ale my nemáme výhrady.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zajímavé také je fakt, že výrobce počítá s běžnou praxí, kdy kupující nechá základní Standardní nastavení obrazu. Ten sice neodpovídá normě, ale je výborně vizuálně nastavený a právě funkce vylepšení obrazu zde ukazují maximum, co dokážou. Filmový režim Movie je nastavený velmi dobře, barvy by chtěly možná trochu doladit (dE jsme naměřili 4,51), ale jak barevný prostor, teplota barev či škála šedé je nastavena skvěle. U zobrazení šedé se trochu zastavíme.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zde Philips zvolil lehké posunutí ke světlejším tónů, což přispívá lepší čitelnosti tmavých scén, které mají jinak OLED televizory tendence „polykat“. Za zmínku naopak sluší poděkovat výrobci, že nemá tendence nastavovat obraz tak, aby si vymýšlel a snažil oslnit, naopak se snaží o velmi přirozené podání.

OLED pane,l kterým je Philips osazený, je z řady 2016, a tak by měl mít teoreticky maximální jas na hodnotu 540 cd/m2. U našeho testovacího HDR videa jsme naměřili hodnotu bodového jasu vycházejícího slunce 816 cd/m2, což daleko předčilo naše očekávání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení režimu Kino

Tím klidně překoná leckterý prémiový LCD televizor s LED podsvícením, takže náš prvotní skeptický postoj Philips vyvrátil. Samozřejmě celoobrazovková bílá nepřekoná zcela dostatečných 200 cd/m2. Ještě dodáváme, že osazená obrazovka má splňovat DCI-P3 barevný prostor na 96,6 %, a kdo chce, tak si může pohrát v profesionálních kalibračních profilech. Běžný smrtelník se spokojí s továrním nastavením.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Obrazovému dojmu navíc velmi pomáhá vynikající Ambilight. Dokonalá černá OLEDu zůstává, vynikající kontrast také, ale Ambilight rozšiřuje zážitek na okolí a ve výsledku máte dojem z obrazu daleko intenzivnější a mohutnější, než když Ambilight vypnete. Tahle technologie je vysloveně zážitková, pokud si ji vyzkoušíte a zvyknete si na ni při večerním sledování filmu, tak se jí nebudete chtít vzdát.

Možnosti individuálního doladění jsou zde také velké, takže decentnější či intenzivnější varianta je na vkusu majitele. Nativní nastavení bylo na můj vkus příliš jasné, s mírným ztlumením jsem byl maximálně spokojený (právě kvůli mimořádné kvalitě černé u OLEDu).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pozorovací úhly jsou samozřejmě dokonalé, podání HDR je výborné, zde si spíše budete vnímat vliv různého masteringu HDR obrazu u videí, stejně jako za oči budou tahat případně příliš bílé titulky, to ale není problém, který by mohl vyřešit výrobce. Co se HDR týče, tak Philips podporuje standard HDR10, má přijít update na HLG, o Dolby Vision Philips nemluví, to zde není. Pokud využijete HDR vylepšení standardního obrazu, tak vězte, že efektu se dočkáte, ale skutečného HDR obrazu s více detaily nikoliv. Zkrátka kde nic není, ani čert nebere. Výtku ale od nás schytá imput lag, neboli zpoždění, který i v herním nastavení překračoval 50ms, což je hodně a pro ideální herní zážitek nevalné.

Verdikt

Je pravdou, že Philips 55POS901F je postavený na OLED obrazovce 2016. Nový model Philips 55POS902F s letošním, lehce vylepšeným, jasnějším OLED panelem má přijít až na podzim. Dále zde není 3D a Dolby Vision. Loňské LG OLEDy  se stejným panelem jsou levnější a umí Dolby Vision.

Nás Philips svým maximálním jasem mile překvapil, HDR videa vypadají výborně, velmi dobře vypadá i běžné vysílání. Mimořádný kontrast OLEDu je zde doplněn skvělým Ambilightem, to doplňuje výborné zpracování obrazu a tmavých detailů - zde LG nechává za sebou.

Klepněte pro větší obrázek

Tento televizor zkrátka je důkazem, jak zpracování obrazu je důležité a jak OLED (stejně jako LCD LED) nemusí nabízet stejnou kvalitou. Philips zde zúročil své mimořádné zkušenosti. Když k tomu přidáme prémiový vzhled, perfektní zpracování a především firemní Abilight, tak zde musím jen konstatovat, že přesně takto má vypadat prémiový 4K OLED televizor (a vlastně televizor vůbec). Zaujme nejen na první pohled, ale i na druhý pohled je výborný.

Celkově Philips 55POS901F v cenové relaci do 100 000 je rozhodně aktuálně nejlepší 4K OLED televizor, co jsme viděli. Za redakci ho vřele doporučíme.

AVmania.cz
Philips 55POS901F/12   9

 

Philips 55POS901F/12

Cena 89 990 Kč

 • Třída energetické účinnosti B 
 • Typická spotřeba v zapnutém stavu 156 W
 • Úhlopříčka 139 cm (55")
 • Maximální rozlišení Ultra HD 4K
 • Smart TV
 • OLED 
 • Operační systém Android 
 • Tunery DVB-T2 - HEVC, DVB-T, DVB-S2, DVB-C 
 • Multimediální funkce Vestavěné Wi-Fi, DLNA, Přehrávání z USB, Webový prohlížeč, Světelný senzor 
 • Aplikace HBB TV 
 • Obrazovka 3840 × 2160 
 • Podsvícení OLED 
 • Grafické vstupy HDMI 2.0, D-SUB (VGA), HDMI 4 ×
 • Ostatní vstupy/výstupy Sluchátkový výstup, Digitální optický/Digitální audio výstup, LAN, CI / CI+ slot 
 • USB 3 × 
 • Spotřeba ve Stand-by  0,3 W 
 • Hmotnost 21,18 kg 
Další článek
celkem 24 komentářů

Nejnovější komentáře

Mam 42" a pozeram na tom filmy bez problemu,… Marsch 31. 5. 2017, 16:36
Jediný výrobca OLED obrazoviek je aj tak LG … Peter 3. 5. 2017, 16:10
Máte pravdu. Jinak Samsung se do oledu moc n… Ronny 2. 5. 2017, 16:28
Zajděte si do "elektra" s Vaší oblíbenou a p… Lubos 1. 5. 2017, 23:36
Dobrý den, děkuji za přínosné informace. Co … kamila 1. 5. 2017, 15:15
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

B&O Beoplay E6: nápaditá sluchátka nepadnou každému (test)

B&O Beoplay E6: nápaditá sluchátka nepadnou každému (test)

Bezdrátová sluchátka B&O Beoplay E6 jsou jedním z nejnovějších modelů ve stájí dánského výrobce. Elegance jejich provedení je však vyvážena místy horším komfortem.

Samsung 65Q900R: prémiový 8K HDR QLED televizor pro náročné [test 8K TV]

Samsung 65Q900R: prémiový 8K HDR QLED televizor pro náročné [test 8K TV]

8K rozlišení přichází. S největší pravděpodobností v nejvyšší třídě televizorů v budoucnosti nahradí 4K televizory. Na nový Samsung s úhlopříčkou 65" jsme se podívali v našem testu.

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Ještě letos jsme dostali do testu OLED, který by měl být pokračovatelem linie výrazně obrazově kvalitních televizorů. Nejvyšší model nabízí nejen THX certifikaci obrazu, ale také integrovaný soundbar Technics.

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Ještě jsme si plně nezvykli na 4K rozlišení a už tu máme 8K televizory. Samozřejmě 8K vysílání k dipozici v Evropě není, a tak jsme pořádně prozkoumali, jak si poradí 8K QLED Samsung i s 4K, Full HD a SD obrazem.

Tom Cruise: Zakažte motion smoothing. Kazí zážitek z filmu

Tom Cruise: Zakažte motion smoothing. Kazí zážitek z filmu

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

Aktivní reproduktory obvykle najdeme v nabídce výrobců počítačového příslušenství, kde je jejich kvalita velmi různorodá anebo v nabídce monitorů pro studiový poslech, kde se hledí i na velmi jemné rozdíly. Jak jsou na tom monitory JBL druhé generace?

Japonsko spustilo 8K TV vysílání s 22.2 kanálovým zvukem

Japonsko spustilo 8K TV vysílání s 22.2 kanálovým zvukem

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

Malé a kompaktní sloupečky KEF Q550 jsou velmi realistickými, velmi spořádanými a velmi kultivovanými hráči a ve své cenové třídě nabízí překvapivě delikátní hodnoty. Ocení je vyznavači starého dobrého anglického zvuku.