AVmania.e15.cz

Philips 47PFS7509: test LCD LED televizoru

Seznam kapitol
Čistý design, slušná výbava, pasivní 3D a hlavně - Ambilight 3. Bohatou výbavu vylepšuje navíc subwoofer. Ten dostanete rovnou v ceně.
Philips 47PFS7509: test LCD LED televizoru

3D obraz

Pasivní stereoskopie přichází s výrazem klidu a rovnováhy. Prostor se příjemně nafoukl. U skutečného 3D o hodně lépe, než u „pseudo3D“ vytvořené z původního klasického 2D obrazu. Nikde nic nebliká a objekty s různou vzdáleností v prostoru tuto dodržují. Prostor se snaží o plynulý přechod. Stereoskopické zobrazení se mně velice líbí. Dosahuje příjemného přednesu bez výrazných záporů a „netahá“ oči.

Stereoskopii možno použít pro hraní her dvěma hráči na jednom celém panelu. Čtveřici brýlí dává výrobce v balení a tak si užije a odzkouší prostor hned „celá“ rodina, bez nutnosti se dělit a střídat.

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk

Zvuková část nabídne srozumitelné mluvené slovo bez výrazných vad. Bas při nevyužití externího subwooferu se drží v rovině solidního technického zvuku. Jednoduše řečeno – zvuk hodnotíme nadprůměrně. Zvuku pomůžete instalací externího subwooferu. Kdo při instalaci nebude moci najít tlačítko pro párování, dostane od nás nápovědu. Hledejte přímo v místě, kde svítí dioda. Ostříží zrak prozradí drobný výstupek naznačující chuť být stlačen. Párování probíhá korektně a rychle. Kontrolujte také položku v příslušné části menu. Tam si zvukový projev subwooferu ještě poupravíte.

Klepněte pro větší obrázek

No a výsledek? Zvuk dostává hutnější projev, bas posílí. Já bych ale očekával mírně vyšší vylepšení basové složky a lepší provázanost jednotlivých částí zvukového spektra, které se pomyslně rozpadá. Jednotlivé součásti na sebe plynule nenavazují. Vzpomínám na Philipsovo integrované řešení u modelů roku 2012 a řekl bych, že by postačovalo a teoreticky vyhovělo lépe. Proč? Protože přepnutí programu sem-tam znamená drobnější čekání na synchronizaci a aktivaci zvuku z bezdrátové části. Zvuk následně chvilkově postrádá celistvost a ucho náročnějšího posluchače pociťuje disharmonii.

Ambilight

Ta nádherná věc, kterou pořád část neznalých kritizuje. Proč? Protože neměli možnost vidět ji v domácím prostředí. Poznavší uživatelstvo po Ambilightu následně touží stále. Výrobce si opakovaně nechal vyhodnotit názory zákazníků a myslím – výsledky nelžou.

Třístranný Ambilight vytváří po každé straně 9 LED a vhodně se přidává ještě plných 19 LED ve vrchní části zad. Obraz dostává zcela jiný výraz, vyšší jemnost, nevidíte část neduhů, pocitově koukáte na větší úhlopříčku. Technologie má své uplatnění a určitě se najde spousta příznivců. Stačí jen vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

LED technologie umí také vytvořit různobarevnou hru při jinak vypnutém televizoru (v režimu stand-by) – Lounge Light. Televize vytvoří příjemnou atmosféru v pokoji.

Multimediální funkce

Streamujeme? Streamujeme živé vysílání, ale také nahrávky na připojeném USB zařízení. Ovládání funguje přes mobilní zařízení a příslušné aplikace. Stream není přerušen vypnutím televizoru dálkovým ovládáním. Rozkoukaný sportovní přenos uvidíte v posteli na mobilu/tabletu a manželka nebude tolik rozrušena vaši nepřítomností.

Integrovaný USB přehrávač patří ke zdařilejším. Podporu formátů zařadíme k mírnému nadprůměru. Při procházení multimédií na harddisku by nebylo od věci dát obsluze do ruky nástroj pro utišení stále se zobrazujících náhledů. Tyto totiž zbytečně zdržují obsáhlejší procházení disku. Přátelé titulků přijmou s nadšením fakt o jejich podpoře. Korektní znaky s diakritikou máme k dispozici. U souborů zachovejte kódování Windows CP1250, UTF-8, nebo UNICODE. DTS zvuk uslyšíte. Vylepšení přišlo v korektnější podpoře „multi-audio“ filmů, kde např. u formátu „ts“ (formát pro záznam u části satelitních přijímačů) jazyk navolíte dle vašich preferencí.

Klepněte pro větší obrázek

HbbTV České televize funguje i s iVysíláním.

Philips 7509 nahrává na připojený externí HDD, pozastaví živé vysílání na 4GB USB flesh paměť. Nahrávku spustíme přímo/letmo, anebo naprogramujeme přes EPG. Disk před samotným nahráváním televize naformátuje. Následně není využitelný jinde. Nahrávky neuvidíte v jiném televizoru a PC s operačním systému Windows jednoznačně. Nic neběžného. U letmého spuštění nahrávání se nám líbí tabulka, která vyskočí. Uživatel potvrzuje začátek a konec nahrávky, kdy obě hodnoty klidně pozmění. To se hodí u opožděných pořadů - nahrávání neskončí předčasně. Zde pochválíme.

HbbTV fungovalo, odzkoušeli jsme několik filmů a seriálů. Pohyb v menu hybridní televize byl nečekaně rychlý. Vše fungovalo přesně, bezproblémově.

EPG přeruší obraz a zvuk a paradoxně vyskočilo vždy, když jsme sáhli na adekvátní tlačítko „dálky“. Na rozdíl od „Informační položky“ a „Seznamu kanálů“. EPG přeruší obraz a zvuk, nicméně Philips již dříve nabízel informační panel s rozšířením v podobě tzv. Přehledu. Zde text nechává na pozadí běžet zvuk i obraz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Informace o právě sledovaném pořadu s možností vyvolat tzv. Přehled (žluté tlačítko na ovladači). Uprostřed EPG a poslední fotka ukazuje filtrační prostředí v listu naladěných programů.

Smart prostředí dostalo do vínku několik aplikací, další si stáhnete. Voyo, Skype, Picassa, několik drobných her a další čekají na aktivaci. Podpora flash v prohlížeči není – modul chybí. Input lag při vhodném nastavení (např. volba režimu Hra/PC) dosahoval slušných 31 ms.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aplikace a možnost určení stylu aktivity televizoru. Druhá fotka tak zajímá hlavně hráče.

Závěr

Dlouho se čekalo na další firmware, neboť jsme si chtěli ověřit, jestli v článku popisovaná negativa, budou potlačena. Nedočkali jsme se další verze a tak text odpovídá aktuálnímu stavu. Firmware z našeho pohledu zařídil velkou většinu kritizovaných záležitosti, proto jeho případné vylepšení výrazně ovlivní výsledek pozorování kupujícího. Sám za sebe bych se trochu bál reakcí kupujících, kteří zaznamenají větší množství zádrhelů u některých, byť základnějších, funkcí. Nevyplácí se dlouhodobě hazardovat s věrností a přiznejme si, že Ambilight je mimořádný tahák, nicméně nevyváží vše. Hodnocení tak vychází více kriticky. Snad české zastoupení vyvolá bouřlivou diskuzi u výrobce a nastartuje nápravný proces v podobě „čistějších“ firmwarů.

Testovaný Philips 47PFS7509/12 patří obrazově k lepším LCD televizorům u 3D k výborným (pro mé oči jednoznačně). Projev LCDčka, kdy signál je přiváděn na HDMI konektor z BD přehrávače dává kontrastně jiný, příjemnější a vyšší zážitek, než u interního USB přehrávače, anebo dokonce integrovaných tunerů. U SD se v závislosti na zdroji sníží až k výrazu „šedé“ nadprůměrnosti. Velký rozdíl oko zaznamenává v rámci sledování obrazu z jednotlivých zdrojů signálu. Spokojenější bude, jak opakovaně naznačujeme, uživatelstvo využívající signál vyslaný přes HDMI vstup.

Philips vždy uměl velmi dobře zobrazit pohyb. Testovaný borec ale ne vždy předkládá dokonalost v plynulosti pohybující se scény/objektů v ní, a to zejména u testovacích videí. Barevně vychází pro oko přirozeně, nicméně z mého pohledu jinak nežli v minulosti. Slušný, avšak sem-tam syrovější obraz doplňuje kvalitnější, nadprůměrný zvuk s možností zapojit bezdrátový subwoofer dodávaný v balení. Zajímavý dar však potřebuje doladit.

Ve výbavě a vlastnostech nechybí nic v této třídě dodávaného. 3D s pasivními brýlemi, nahrávání na externí disk, integrovaný USB přehrávač, moderní a stále žádanější streamování živého vysílání do mobilních zařízení a třeba velmi populární HbbTV. Ano, i 7509 patří do „Smart“ kategorie s aplikacemi a implementovanou aplikací k procházení webu.

Philips 47PFS7509/12 doporučujeme vaší pozornosti s výhradami v článku popsanými. Pevně věříme v lepší a vyladěnější budoucí firmwary (nejen u tohoto modelu).

 

Informace - nový firmware

Těsně před ukončením testování, byl vydán nový firmware. V rychlosti jsme provedli alespoň základní prozkoumání změn.

  • rychlost přepínání programů se o něco zvýšila, nesynchronizovaný zvuk s obrazem u kódovaných HD kanálů a trhání obrazu po přepnutí trvá, nicméně po kratší čas. Možná experimentování s dekódovacími moduly a kartou, vám přinese ještě lepší výsledek
  • stistk tlačítka dálkového ovladače „Info“, vyvolá nabídku vždy
  • stisk tlačítka dálkového ovladače pro vyvolání programového listu, jej zobrazí rychleji, než v původní verzi firmwaru
  • u testovaného modelu a přiděleného dálkového ovladače znovu došlo k samovolnému, skokovému přepínání programů, byť příslušný „button“ byl stlačen krátce a jen jedenkrát
  • při úvodním nastavování stále televizor nevidí nejsilnější 5GHz síť. Zaznamená ji po volbě nového vyhledávání sítí v okolí

Pozitivní tedy je, že výrobce na softwarové výbavě stále pracuje. Aktualizace, jak vidno, přináší vylepšení funkčnosti televizoru a potlačuje alespoň část negativ, která v článku zmiňujeme. V případě, že televizor vlastníte, nebo následně zakoupíte, budeme rádi, když se s námi o své poznatky podělíte v příslušném vlákně na fóru avmania.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klady

+ Ladící automatika u DVB-S s možností Skylink balíčku
+ Ambilight 3 s Lounge režimem a ovládáním HUE systému
+ Pro někoho... profily u Ambilightu
+ Streamovací funkce
+ Nahrávání s tabulkou úprav při letmém spuštění
+ Široké pozorovací úhly
+ Slušná hodnota input lagu
+ HbbTV
+ Obraz ve 3D
+ Výbava včetně bezdrátového subwooferu
+ Design

Zápory

- Problémy po přepnutí (DVB-S programy - zvláště HD)
- Někdy bez reakce na dálkový ovladač
- Nevyužití možnosti funkce ukazovátka u ovladače
- Firmwarová nedotaženost

Philips 47PFS7509/12

Cena orienteční: 

AVmania hodnotí
design   9
obraz SD   7
obraz HD   8
zvuk   7
funkce   9
ovládání   7

 

Předchozí kapitola Další článek
Seznam kapitol

Související články


celkem 43 komentářů

Nejnovější komentáře

tak už se povedlo. kdyby s tim měl ještě něk… čech 9. 11. 2015, 12:27
Díky moc alespoň už vím, že se nemusím snaži… matelko 2 4. 11. 2015, 22:09
no tak u mě na 47 konstrukce stojanu a jeho … čech 4. 11. 2015, 01:18
:-) Díky, ale právě nevím jakým směrem to má… matelko 2 3. 11. 2015, 21:58
natočení vůči poloze stojanu u 47 skutečně j… čech 2. 11. 2015, 15:59

Další podobné články

6× levná pecková sluchátka do 250 Kč ve srovnávacím testu

6× levná pecková sluchátka do 250 Kč ve srovnávacím testu

Kde se dají najít ty nejlépe hrající pecky za pár set korun? Které zvolit, pokud má být pohodlí na prvním místě? A dokáží i sluchátka za 20 korun vyprodukovat použitelný zvuk? Více najdete v našem srovnávacím testu.

Panasonic představil nové 4K OLED TV, jako první nabídnou HDR10+ [CES]

Panasonic představil nové 4K OLED TV, jako první nabídnou HDR10+ [CES]

Tři řady OLED televizorů bude nabízet Panasonic v roce 2018, všechny nabídnou nový HDR standard HDR10+, dostupné budou ve velikostech 55“, 65“ a 77“.

Jabra Sport Pulse: kvalitní sportovní bezdrátová sluchátka [test]

Jabra Sport Pulse: kvalitní sportovní bezdrátová sluchátka [test]

Bezdrátová bluetooth sluchátka jsou oblíbeným doplňkem řady sportovců, kteří požadují při pohybu volnost a zároveň si chtějí vychutnat kvalitní poslech hudby. Čistě sportovní model Jabra Sport Pulse však přidává i něco navíc.

HDR10+ má nové logo a širší podporu výrobců TV i filmových společností

HDR10+ má nové logo a širší podporu výrobců TV i filmových společností

20th Century Fox, Panasonic a Samsung společně představili finální verzi nové HDR technologie, která má divákům přinést nejlepší možný zážitek

Samsung ukázal svůj nový MikroLED televizor [CES]

Samsung ukázal svůj nový MikroLED televizor [CES]

Beyerdynamic Aventho Wireless: sluchátka na míru vašemu sluchu [test]

Beyerdynamic Aventho Wireless: sluchátka na míru vašemu sluchu [test]

Už neslyšíte tak dobře jako dřív? Nebo chcete sluchátka, která hrají přesně podle vašich uší? Sluchátka Beyerdynamic Aventho proměří a upraví jim zvuk na míru, abyste slyšeli vše, co se v hudbě schovává.

Onkyo TX-8270: povedený síťový Hi-Fi receiver [test]

Onkyo TX-8270: povedený síťový Hi-Fi receiver [test]

Pokud hledáte nebývale dobře vybavený a velmi solidně hrající stroj za atraktivní peníze, tak Hi-Fi receiver Onkyo to plní. Nechybí moderní síťové funkce, HDMI vstupy, či účinná kalibrace.

NAD C 338: malý "digitální" integrovaný Hi-Fi zesilovač s Wi-Fi a BT [test]

NAD C 338: malý "digitální" integrovaný Hi-Fi zesilovač s Wi-Fi a BT [test]

Hezký malý zesilovač ctí firemní tradici příjemnosti, snadno se poslouchá a jde na věc trošičku svým vlastním způsobem. Nabízí navíc Google Chromecast, streamování Spotifym Tidal, Google Play Music, ale připojíte i bezdrátová BT sluchátka.