36
Fotogalerie

Philips 47PFS7509: test LCD LED televizoru

Čistý design, slušná výbava, pasivní 3D a hlavně - Ambilight 3. Bohatou výbavu vylepšuje navíc subwoofer. Ten dostanete rovnou v ceně.

Kapitoly článku:


Přinášíme další z řady testů LCD televizorů s LED podsvícením. Nyní přichází „sedmičkový“ Philips - model 7509. V testu jsme, na základě vašich žádostí, rozšířili informace věnované ladění integrovaného satelitního tuneru.

Vzhled, základní popis

Designově čisté provedení se sklonem minimalizovat rámeček kolem spíše polomatného panelu. Toto se daří a při vypnutém televizoru vidíme pouze zpředu přiznanou, boční kovovou linku a spodní lištu.

DSC09633.JPG DSC09640.JPG

Vše stojí na natáčecím (byť s hodně tvrdým chodem) stříbrném kovovém podstavci s temným „zakouřením“. Prostřední část spodní lišty nese prohnutí se světelným nápisem Philips. V menu regulujeme záři, respektive podsvícení loga vypneme.

DSC09634.JPG

V balení obdržíme oboustranný dálkový ovladač, čtveřici brýlí k pasivnímu 3D a překvapení v podobě externího subwooferu s USB adaptérem pro bezdrátové připojení k televizoru. Sedmičkový Philips získal kompletní paletu tunerů – DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2 a analog s, dá se říci, nezbytnou podporou pro MPEG2/MPEG4 kódování. Satelitní tuner dostává nálepku Astry HD+ a Freeview HD.

DSC09636.JPGDSC09638.JPG

Reklamní popisky na krabici oznamují přítomnost Ambilightu 3SmartTV800Hz technologie pro plynulejší a kvalitnější obraz – Perfet Motion Rate. Naznačuje využití integrované Wi-FiMiracast a programu Skype.

Konektorová výbava

Konektorová výbava byla rozdělena do třech shluků. Všechny se nacházejí v levé části zad (čelní pohled). Přímo vzad tak míří síťový konektor (LAN), plnohodnotný SCART , pětice konektorů AV komponentního vstupu, audio vstup s přívlastkem DVI, optický audio výstup a servisní konektor.

DSC09642.JPG

Boční shluk okupují CI+ slot pro modul a kartu placené televize, dva HMDI porty (oba s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál), port USB a sluchátkový výstup se samostatnou regulací z menu televizoru. Dolů míří nezanedbatelný zbytek – konektor připojení k anténě (IEC75), šroubovací „F“ konektor pro připojení satelitní paraboly, další USB konektor a dvojice HDMI – opět s přívlastkem ARC.

V pravém středu zad připojíme napájení a v pravém spodním rohu nahmatáme joystick pro základní způsob ovládání.

Dálkový ovladač

Oboustranná rozměrná a těžší „dálka“ působí kvalitním dojmem. Zvládá vysílat povely přes radiovou komunikaci. Přední část nese klasickou klaviaturu pro řízení televizoru, zadní přidává plnohodnotnou miniklávesnici, kterou uživatelstvo využije například při procházení internetu, vyhledávání TV stanic dle jména atp. Základní části vévodí středový – stříbřitý kříž. Při položení prstu – většinou palce, do jeho středu – klávesy s nápisem „OK“, v části menu a některých aplikacích vyvoláme kurzor s možností jím pohybovat prostřednictvím náklonu ovladačem. Ovladač, zjednodušeně řečeno, funguje formou ukazovátka.

DSC09629.JPG

Bohužel se někdy kurzor/šipka vytrácí i tam, kde by ji uživatel očekával, potřeboval. Forma ovládání pro vyšší uživatelskou přívětivost byla zvolena výborně, avšak potřebuje jednoznačně dotáhnout k vyšší dokonalosti.

DSC09631.JPG

Škoda také nepodsvícené klávesnice, která skutečně nabízí řízení většiny funkcí, jež zastupují tlačítka ovladače. Pro zajímavost - řídíme přehrávač, spustíme nahrávání, změníme rozměr/poměr stran obrazu, aktivujeme Ambilight, titulky atd. atd.

Stroj uřídíme za pomoci „chytrého“ mobilního telefonu/tabletu s nainstalovanou aplikací a obdobně klávesnicí připojenou k USB konektoru.

Počáteční nastavení a ladění

Před prvotní instalací jsme provedli, tak jako vždy, kompletní obnovu přepravního nastavení, upgrade firmwaru na nejnovější dostupný (přes USB). Po ukončení instalace softwaru došlo na odpojení od zdroje napájení a následně vše ukončili dalším „resetem“.

Nyní konečně započala primární instalace v linii Jazyk->Země->Stojan/Zeď->Doma/Obchod->Univerzální přístup pro sluchově a zrakově postižené Ano/Ne. V této chvíli začíná ladící proces.

Nejdříve se přesuneme k ladění interního satelitního tuneru. Tématu se budeme věnovat obsáhleji, proto, kdo nemá zájem o satelitní televizi, rovnou přeskočí k další kapitole.

Ladění satelitního tuneru - podrobný popis

Instalační proces satelitního DVB-S/DVB-S2 tuneru nabídne počáteční filtraci v podobě „Ze seřazeného balíčku/Žádný kanál není seřazen“. Ještě před filtrací překontrolujeme vše v „Nastavení“. Kontrolu neprovádí pouze ti, s jednoduchým LNB. Hlavní pozornost směřujte na DiSEqC – tedy „Typ připojení“. Jedná se o naprostý základ – informaci pro ladící proces, jaký systém využíváme – 1 satelit (jeden konvertor)/2 satelity (DiSEqC Mini)/3 nebo 4 satelity (DiSEqC 1.0). Philips neumí ovládat motor, nicméně ještě nabízí systém UNICABLE pro 1, resp. 2 satelity.

My volíme pro testovací satelitní systém 3 nebo 4 satelity, 3 máme k dispozici. Další položky v naznačeném submenu není příliš třeba zkoumat. Pro LNB bylo určeno nejčastější UNIVERZÁLNÍ přednastavení frekvencí (9750-10600). V dalším řádku provedete případný reset vašich omylů u LNB. Nyní stačí potvrdit – hotovo.

U testovaného vzorku došlo na zajímavost. Byť byl zvolen tzv. neseřazený balíček, při pozdějším procházení menu jsme z něj vyfiltrovali seřazenou Skylink nabídku.

Satelitní tuner - balíčky kanálů.JPG

Seznam satelitních balíčků pro určení naladěných programů. Každý s vlastním programovým listem favoritních stanic.

Ať se později rozhodnete jakkoliv, automatika vždy v počátku určí, která LNB jsou zapojena a na které satelity míří. Neobsazené klidně ručně přeskočte „Další LNB“, ušetříte čas. Systém správně a rychle určí tři pozice, jež k testu využijeme 23,2°E/19,2°E/28,2°E. Potvrďte „Instalovat“. Jestliže došlo dříve k chuti ladit pouze vyfiltrovanou skupinu programů, vyskočí na vás filtr s operátorem. K pokračování vyberte správného. Skylink/CSLink Česko, či Skylink/CSLink Slovensko. Ve dvou vteřinách bude hotovo a programová skupina k dispozici. V nabídce se objevují i další programy, které do ní nespadají. Většinou jde o FTA (volně přístupné, nekódované) stanice z Astry 19,2°E.

Druhý způsob, kde nic nefiltrujete, trvá o poznání déle. Neseřazený balík programů nám ladí „Sedmpětnuladevítka“ v průměru kolem 17 minut. Na konci se dostáváme k číslu 2100 televizních a 360 rozhlasových stanic.

Kdo upřednostnil druhý, delší a obsáhlejší proces, zkusí vstoupit do satelitního submenu a tam si vybere z příslušného listu, kdy znovu nalézá „Seřazený balíček/Žádný kanál není seřazen“. Takto si přepnete z jednoho do druhého a získáte dvě favoritní skupiny kanálů. Nicméně druhou spatříte až po přepnutí na druhý balík, což není uživatelsky přívětivé díky „utopení“ položky v hloubce menu. Jistě podobný stav někdo ocení, jiný zavrhne. Jedná se o dobrý nápad, který by ještě mohl být dopracován. Například tím, že u „Neseřazeného balíčku“ obdržíme na prvních pozicích základní skupinu programů pro zemi, kterou jsme určili v primárním instalačním procesu.

Kdo vkládá z celého množství kanálů do favoritní skupiny, zjistí, že v tomto případě budou všechny kanály seřazeny dle abecedy. To není špatné, proč ale uživatel nemá navíc variantu s bližším popisem kanálu, kde by viděl družici, frekvenci transpondéru, popřípadě další podrobnější informace? Při několika shodných programech, které ovšem patří do nabídky jiných satelitních operátorů, se postupuje, takříkajíc, naslepo. Ano, k dispozici je několik filtrů, které hromadu kanálů „ztenčí“.

Satelitní tuner - Automatická aktualizace kanálů.JPG

U automatické aktualizace satelitních programů, můžete některé družice vynechat.

Obecně se kanály nedají mazat, seřazují se zařazením na příslušnou číselnou pozici, ale až po označení a vložení do seznamu oblíbených. Další kanály doplníte ručním laděním, ovšem bez dalších filtrů a pouze přes ladění jednotlivých transpondérů.

Vše k ladění satelitu již napsáno bylo, končíme. Ke slovu přichází ladění DVB-T části.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud