AVmania.e15.cz

Panasonic vs. konec vývoje či výroby plazmových televizorů

V poslední době se objevují informace o ukončení výroby, či vývoje plazmových televizorů japonské společnosti Panasonic. Podívejme se tomu trochu na zoubek.
Panasonic vs. konec vývoje či výroby plazmových televizorů

Nejdříve tvrdá fakta. Za rok 2012 podle DisplaySearch poklesl prodej plazmových televizorů o 26 % ve srovnání s rokem 2011 a jejich podíl na trhu činí 5,7 %. Na trhu zůstali tři velcí výrobci, kteří stále plazmové televizory vyrábějí a prodávají. Panasonic, Samsung a LG, přičemž pouze první z nich aktivně propaguje tuto technologii, zbytek se veze. A pro Panasonic, který od počátku sázel na plazmovou technologii, to určitě není dobrá zpráva. Na rozdíl od druhých dvou výrobců před lety jednoznačně rozdělil technologie svých televizorů dle úhlopříčky. Menší a střední do 37“ vyráběl v LCD, od 42“ a více v plazmě.

 Klepněte pro větší obrázek 
Nové modely plazem Panasonic pro rok 2013

Pokud se ohlédneme zpět, tak ještě před několika lety plazmové obrazovky naprosto dominovaly v segmentu velkých obrazovek, odkud je ale postupně vytlačily velké LCD obrazovky. Možná si pamětníci vzpomenou na rok 2009, kdy se po internetu šířila fáma o plánovaném zákazu výroby plazmových televizorů. Z důvodu velké spotřeby. V článku nazvaném Pravda či lež: Zákaz prodeje plazmových televizorů jsem se shrnul fakta a mýty – jediný závěr, ke kterému jsem došel, byl ten, že šlo jen o nekalý konkurenční boj v segmentu velkých obrazovek. Zkrátka o pokus vyděsit zákazníka, aby si dal na plazmy pozor a nekupoval je a věnoval svoji pozornost nastupujícím velkým LCD obrazovkám s LED podsvícením, které nedokázaly konkurovat obrazovou kvalitou, ale předčily plazmy nízkou spotřebou. Pozdější vývoj mi dal za pravdu. Tentokrát to ale tak jednoduché není, fáma se nekoná. O co tedy jde?

Klepněte pro větší obrázek

Podívejme se na aktuální vývoj. V březnu se objevily informace, že Panasonic plánuje ukončit výrobou plazových televizorů. Už samotné načasování bylo podivné, neboť v tomto měsíci se uvádí na trh novinky a žádný rozumná firma by takovou zprávu v době uvádění nových modelů asi nevypustila. 27.3. se pak zástupce Panasonicu vyjádřil, že výroba plazem bude dál pokračovat s tím, že se bude více orientovat na komerční sféru. 10.4 The Verge uveřejnil informaci, že viceprezident Panasonic Display Kiyoshi Okamoto se nechal slyšet, že Panasonic končí s vývojem plazmových panelů, přičemž modely ZT mají být poslední, které se vyvíjejí. Podle článku se vývoj Panasonicu zaměří na OLED obrazovky, které mají v budoucnu LCD i plazmovou technologii nahradit.

V pátek 12.4. vydal Panasonic oficiální oznámení, ve kterém viceprezident Panasonicu pro obchod Henry Hauser potvrzuje, že Panasonic bude dál plazmové panely nejen vyrábět, ale také vyvíjet, neboť dle jeho slov aktuální ZT série je důkazem toho, že plazmová technologie dokáže nabídnout nejlepší možný obraz, jaký aktuálně mohou ploché televizory mít. Přesto věří, že je zde prostor pro další zlepšování. Panasonic tedy oficiálně bude plazové televizory dál vyrábět, a také vyvíjet.

Co ale mezi řádky zaznívá? Je jasné, že Panasonic musí respektovat vývoj trhu a nabídnout velké „LED televize“ (což dělá), stejně tak nemůže ignorovat vývoj jiných technologií, ostatně letos v lednu na CESu představil svůj prototyp 56“ 4K OLED televizoru. Že plazmová technologie má ale na trhu stále své místo potvrzuje například Samsung, který plazmy stále vyrábí, přičemž se chce zaměřit na nejnáročnějšího zákazníka, který požaduje špičkovou obrazovou kvalitu a neřeší spotřebu. Z technického hlediska totiž LCD obrazovka nedokáže například nabídnout tak vysoký statický kontrast, kterého dosahuje plazma. Zde se ale pohybujeme v oblasti náročných zákazníků, kteří požadují co nejvyšší obrazovou kvalitu pro svůj televizor, který zařadí do řetězce domácího kina.

Klepněte pro větší obrázek
Kovový rám, vestavěná kamera, maximální multimediální Smart TV výbava -
to jsou nové modely plazem Samsung 

Sledujeme spíše boj o zákazníky, kteří jsou ochotni utratit hodně peněz za co nejlepší obraz? Asi ano. A to ať už se jedná o plazmu, 4K LCD obrazovky, nebo OLED televize. Zatím v této oblasti je plazma stále sázkou na jistotu. Co se večerního sledování filmů, tak to platí určitě.

Podobné zprávy berme s rezervou a dívejme se na ně možná jako na konkurenční boj, či jako na novinářskou honbu za senzací, nebo jen to může být nevhodná volba slov. Je ale pravděpodobné a logické, že špičkoví odborníci vyvíjející dosud plazmy se budou věnovat více OLED televizorům, které mají přece jen větší šance prosadit se do budoucnosti. Vždyť kdo jiný by se měl věnovat vývoji nové technologii, která má představovat obrazovou špičku, než právě tito lidé. To ale neznamená, že se na plazmy zcela zapomene.

Technologický limit a budoucnost plazmy se dá ukázat na 4K rozlišení. Nejmenší aktuálně vyráběná Full HD plazma má 42“, tudíž vzhledem k velikosti panelů nejmenší plazma s 4K2K rozlišením může mít 84“. Což je pro mnoho lidí již moc. A zmenšovat jednotlivé body u plazmy není tak jednoduché, jako u LCD. Tudíž firma, která má už několik let problémy se ziskovostí televizní divize, a která v rámci restrukturalizace dělá velké změny, nebude upínat celou svoji energii na vývoj produktu, který je již téměř na svém výkonovém vrcholu.

Pro ty, kteří chtějí opravdu aktuálně koupit nový televizor s co nejlepším obrazem, by se ale nic měnit nemělo. I když možná na základě některých kusých informací mohou mít pocit, že si chtějí pořídit technologii, která došla svému konci. Přestože možná viditelné pokroky plazmové technologie jsou menší, než té LCD s LED podsvícením (právě řízené LED podsvícení LCD obrazově posunulo), plazma umí stále to, co LCD neumí. Nezávislé řízení jasu každého obrazového bodu.

Další článek
celkem 37 komentářů

Nejnovější komentáře

ty se snad doma v obýváku díváš na monoskop?… STK 5. 4. 2014, 21:26
Jen krátké vyjádření ke kvalitě SHARP AQUOS.… Martin 26. 6. 2013, 10:33
neda se to zobecnit z testu s jedninym LCD..… ODSakEdo 24. 4. 2013, 21:18
Myslel jsem tento: <a rel="nofollow" href="h… ODSakEdo 23. 4. 2013, 15:47
nečerpám argumenty zprostředkovaně, mám vlas… ODSakEdo 23. 4. 2013, 15:41
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

5 let záruky na televizory Panasonic až do konce září

5 let záruky na televizory Panasonic až do konce září

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

Panasonic RP-BTS35 a RP-BTS55: nová bezdrátová sportovní sluchátka

Panasonic RP-BTS35 a RP-BTS55: nová bezdrátová sportovní sluchátka

Nový 65" OLED televizor Loewe bild 3 pro milovníky designu

Nový 65" OLED televizor Loewe bild 3 pro milovníky designu

Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

Po prvním 4K OLED televizoru A8 japonská společnost Sony přichází s novým OLEDem. Využívá stejné zpracování obrazu i zvukovou technologii, ale je lepší například pro pověšení na stěnu.

Philips televizory dostanou zvuk od Bowers & Wilkins díky partnerství

Philips televizory dostanou zvuk od Bowers & Wilkins díky partnerství

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Sedmistovka od Panasonicu - televizor (skoro) pro každého. Tentokráte na vaše přání přinášíme test LCD televizoru z dostupné kategorie.

Samsung přidává do svých TV podporu FreeSync. Stačí aktualizace firmwaru

Samsung přidává do svých TV podporu FreeSync. Stačí aktualizace firmwaru