42
Fotogalerie

Panasonic TX-50AX800E: šperk na cestě k UHD [test LCD LED TV]

Kapitoly článku:


3D obraz

Aktivní stereoskopie s dvojicí velmi vzhledných brýlí patří k těm lepším. Čistota a disciplína zasáhla stereoskopii. K vlastnostem aktivního směru patří část negativ, která zůstávají – zázrak nepřichází. K zřetelnějším jistě přináleží neklid ve světlejších částech sledovaných videí, anebo vůbec celkový neklid při sledování aktivního 3D ve dne/ve světlem zalité místnosti. Rozsah korekcí obsáhlo několik zásadnějších „udělátek“ s kladným vlivem na kvalitu prezentace. Kromě jiného určitě vyzkoušejte změnu počtu „Hz“.

3D.JPG

Zvuk

Nadprůměrný zvukový zážitek vytváří dvojice reproduktorů s návdavkem v podobě 75 mm subwooferu (10 W). Zvuk se nese v čistotě s dobrou čitelností. Basová část zaznívá, bohužel ne ve zcela dunivé hladině. Spíše se drží techničtější podoby s potřebou nevykázat jakoukoliv anomální rezonanci, což se daří na výbornou. Mluvené slovo není drceno zvýrazněnými sykavkami a zbytečnou agresivitou.

Charakteristiku pozměníme integrovaným ekvalizérem, skokovým navýšením basové složky a změnou prostorového vyjádření.

Celkově bych očekával ještě více radosti a dunivosti. V zásadě co chtít po dvojici reproduktorů s výkonem celkovým výkonem 8 W, ač mají do sestavy subwoofer? Náročný tak ihned sáhne k dokoupení externího zvukového zařízení.

Zvuk - profily.JPG Ekvalizér.JPG

Multimediální funkce

Hbité HbbTV potěší stále větší skupinu fandů, již ne zcela nové technologie. Přístup k archivu ČT byl skoro bleskový. Přehrávání děl bezproblémové. Hybridní teletext vyvoláváme stejně na slovenských, příslušně vybavených, stanicích.

EPG s nepřerušeným zvukem a obrazem rozšiřuje možnosti My Home Screenu. Ve chvíli nastavení vícero tunerů a při volbě adekvátně ztvárněného My Home Screenu, se nám kromě informací o pořadech (EPG) zobrazí taktéž forma PIP – obrazu v obraze. Nutno upozornit, že z menu jsou dostupné režimy PIP (obraz v obraze), PAP (obraz a obraz) a PAT (obraz a text). Ano s podporou vždy dvou tunerů. Elektronický programový průvodce ve své „běžnější“ a samostatné podobě má dva volitelné vzhledy. Toto patří mezi další záležitosti, které se Panasonicu podařily.

HbbTV - iVysílání.JPG EPG.JPG EPG 2.JPG

Fotky ukazují HbbTV s iVysíláním ČT a dva způsoby zobrazení EPG.

Přátelé titulků při přehrávání filmů prostřednictvím flešky/HDD připojených k USB vstupu televizoru uvidí korektní české znaky, pakliže kódování nastaví na UTF-8, ISO 8859-2 Latin 2, resp. Windows CP 1250. Opakovaně kritizovaná podprůměrná podpora multimediálních souborů se nevyhnula ani „osmistovce“. Část AVI a náročnějších MKV neprojdou, a to i přes silný HW základ televizoru. Jestliže využíváte záznam a tento byl pořízen na externím satelitním přijímači v nekódované podobě, a jedná se o koncovku „.TS“ s velkou pravděpodobností se dočkáte jeho prezentace. Podporu pro DTS zvuk Panasonic zachovává.

Nahrávání funguje ze všech tunerů. Odzkoušeli jsme současný záznam z DVB-S2 a DVB-T. Test prošel korektně. Spuštění nahrávání učiníte naprogramováním jednoduše přes EPG, anebo letmým startem přes tlačítko ovladače. Při laborování s nastavením jsme si nemohli sem-tam nevšimnout neochoty se vrátit zpět do právě vysílaného programu. Přístroj zobrazil hlášku o kódovaném programu. Někdy se vzpamatoval po chvíli sám, jindy pomohlo vypnutí. Na vině může být software, ale i drobná nekompatibilita s námi využívaným modulem.

Časovač nahrávání.JPG

Streamování videa v rozšířené podobě TV Anywhere jistě ne zcela každý využije, ale hodit se může. Stačí „chytrý“ telefon/tablet s nainstalovaným programem od výrobce televizoru a koukat na streamované video, včetně vzdáleného ovládání TV/nahrávání provedeme odkudkoliv z matičky Země. Lokálně, tedy v podobě, která zaujme valnou většinu uživatelů, lze stream zachytit bez instalovaného programu. Adekvátně softwarově vybavené PC/NTB/chytrý telefon/tablet postačí. Doporučované pořady my Stream zaznamenáváme. My Home Screen v nové, rozšířenější podobě samozřejmě neminul tento LCD televizor a naši čtenáři dobře vědí – opakovaně jsme formu multimediálního zobrazení části informací chválili.

Díky přiloženému dálkovému ovladači s integrovaným mikrofonem, či přes adekvátně vybavený chytrý telefon si můžete dopřát hlasové ovládání. Při integrované webové kameře s mikrofonem, bychom přijali i rozšířenější možnosti hlasového ovládání právě takto, tedy bez dalších prostředníků. Zajímavost s čidlem, jež při vhodném nastavení vyvolá aktivaci vypnutého televizoru, potěší. Stroj při pohybu před ním zobrazí informace - počasí, zprávy, čas atp. Vlastnost, která leckomu udělá radost. Při ranním spěchu se nemusí orientovat na polohu dálkového ovladače, přičemž informace z „telky“ dostane právě přes funkci s názvem „Informační pruh“.

Informační panel.JPG

Informační pruh v akci. Čidlo zaznamená změnu ve svém okolí a vyvolá zobrazení informací.

Test na flash technologii v prohlížeči dopadl úspěšně. Nedostupné by neměly zůstat televizní archivy různých společností. Jejich archiv by stejně byl - minimálně částečně - dostupný přes dodávané aplikace, kterých je celá řada – PrimaPlay, Voyo.cz, Youtube atp. Samozřejmě jsou zastoupeny i drobné hry, zpravodajské servery, předpověď počasí napojená na „Informační pruh“, sociální aplikace, Skype s využitím integrované web kamery a mnohé další.

Orientačně změřený input lag se původně pohyboval na 90 ms. Jednoduchou změnou obrazového profilu, respektive aktivací tzv. Herního režimu, nebo ručním laborováním s některými položkami, se dá dopracovat až ke špičkám na 32 ms. Odzkoušejte – uvidíte.

Flash - dostupnost.JPG Aplikace.JPG Herní režim.JPG

Závěr

Koupíte-li Panasonic TX-50AX800E, co vlastně získáte? Designový šperk se vkusně vzhledově laděnými doplňky v podobě dvojice dálkových ovladačů, ale také se dvěma moderně ztvárněnými stereoskopickými brýlemi pro aktivní 3D. Přičemž vzhled s částečným nakloněním panelu vnáší do prostoru osazeného tímto drahokamem zřetelný nový nádech.

Tvůrci se snažili doplnit potřebnou náplň moderních, chcete-li vyžadovaných, vlastností, ale přicházejí také s novinkami zastoupenými třeba „Informačním pruhem“. UHD panel a jeho majitel nemusí mít strach z budoucnosti. Zastoupené vstupy a jejich specifikace nám dovolí tato slova vyřknout. Výborným společníkem pro chvíle testování se stal funkčně vyspělý a designově příbuzný BD přehrávač se stejným firemním logem a označením Panasonic DMP-BDT700EG, který obdržel cenu EISA pro rok 2014/2015. Přehrávač vhodným způsobem předkládal upscalovaná videa pro nejvyšší možný zážitek. Ne, to není reklamní tvrzení, jen slova plynoucí z dobré spolupráce dvou zařízení, pocházejících ze stejné stáje.

Negativněji vyznívá multimediální podpora při přehrávání videí různého typu - škoda. Kontrastně do protisměru jde nahrávání z vícero tunerů zároveň, při letmém startu, či časovém spuštění za pomoci mimořádně přehledného elektronického průvodce. Televizor pro film a mluvené slovo zprostředkuje korektní zvukový zážitek, a to v širokém rozsahu včetně hlubokých tónů, nicméně okouzlení a „pohybující se“ vlasy na hlavě nezpůsobí. Neurazí, potěší čistotou, překvapí disciplinovaností. Nároční přátelé hudebních souborů sáhnou po systému domácího kina, nebo alespoň po soundbaru se samostatným subwooferem, který dá výbuchům ty správné „grády“. Ve zvukové části bychom přeci jen čekali víc.

Disciplína a určitá forma přirozenosti jsou dvě zásadní slova, která se v článku objeví vícekrát. Obrazová část si za svoji podobu přirozeného a disciplinovaného projevu zaslouží pochvalu. Ne, úplně bezchybná není. Dvojice světlejších pruhů v levé a pravé části u testovaného vzorku nepotěšila. Z druhé strany korektní barevnost, výjimečná pleťová, dobrý chod dynamických scén (zvláště HD a 4K), který může, ale nemusí vytvořit telenovelový jev, patří k vrcholům, které se dnes dají spatřit. Kdo má zájem, povolá kalibrátora a obrazové profily nechá pozměnit do nejvyšší možné dokonalosti. Obraz i bez jeho zásahu ale dává pocit z dobře odvedené práce. Solidně vykreslený prostor a pro oko vynikající kontrastní černá podtrhnou celkový zážitek.

Právě představený LCD televizor s LED podsvícením Panasonic TX-50AX800E patří k momentálně nejvyspělejším televizorů. na trhu. Proto má naše doporučení a doporučujeme jej vaší pozornosti.

Panasonic TX-50AX800E

Cena orientační: 44 990 Kč

Klady

+ Až filmový obraz u HD/UHD
+ Přirozená barevnost se skvělou pleťovou
+ Výborné zpracování pohybových částí scény - plynulost obrazu
+ Rozsáhlé možnosti nastavení nejen obrazové části
+ Info panel
+ My Home Screen s vylepšeními
+ Streamování TV vysílání, ale také multimédií z připojené flešky/HDD
+ Ekvalizér
+ Výbava
+ Špičkový design

Zápory

- Průměrné pozorovací úhly
- Jen nadprůměrný zvuk
- Průměrná podpora multimediálních souborů
- Občasná neochota se vrátit zpět do vysílání (chybová hláška - kódovaný kanál)

AVmania hodnotí
design 10
obraz SD 8
obraz HD 9
zvuk 8
funkce 8
ovládání 9

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud