AVmania.e15.cz

Panasonic TX-50AX800E: šperk na cestě k UHD [test LCD LED TV]

Seznam kapitol
Moderní technika v povedeném kabátě. Co skrývá testovaný a výbavou překypující televizor? Může 4K televizor dobře sloužit již dnes?

Tak nám do redakce vplula jarní vlajková loď od společnosti Panasonic – AX800. LCD televizor s LED podsvícením, UHD rozlišením a velkou výbavou. Přinášíme test, kterým opět reagujeme na četné žádosti o recenzi vyšších řad televizorů se 4K, a to i pro „běžné“ použití.

Vlajková loď by neměla postrádat nadstandardní výbavu. Minimálně dle popisu ji zde máme. 2000Hz BLS IFC (Intelligent Frame Cration 4K) pro zobrazení realistického pohybu, Studio Master Colour a Local Dimming pro nejlepší možné barvy a hlubokou černou (s lokálním řízením intenzity podsvícení), certifikovaný THX 4K Display, Hexa-Processing Engine (Pro) – s rychlým zpracováním pro inteligentní funkce, my Stream – doporučování obsahu ke sledování a Twin HD Tuner – zdvojená plná tunerová výbava (DVB-T, vč. T2/DVB-C/DVB-S, vč. S2/analog) pro současný příjem a záznam, nebo příjem a streamování obsahu na další zařízení. Streamování, ale také ovládání televizoru funguje mimo domácí síť - TV Anywhere. Nesmíme zapomenout na aktivní 3D technologii s párem brýlí a pro mě návykový My Home Screen v jeho novější variantě s větší individiální přizpůsobivostí. Vše doplní dvojice dálkový ovladačů. Jeden s touchpadem a mikrofonem (hlasové ovládání).

 Klepněte pro větší obrázek
 

Kompletní výbava a UHD si řeknou o trochu více energie. Kvůli přímému zadnímu LED podsvícení „ÁXko“ v 50" se řadí do třídy spotřeby energie „B“. Průměrná spotřeba při zapnutí činí 138 W, předpokládaná roční s příslušnou specifikací pak 191 kWh.

Design, základní popis

Design moderních televizorů více-méně tvoří jen rám a podstavec, ale i tyto prvky se mohou vydařit lépe či hůře. Hned po vybalení jsem byl okouzlen. Samotný panel s rámem držen v rukách jasně napovídá, že rám není jen strohý plast. Pololesklý panel byl obalen boční kovovou, stříbrnou, matnou lištou s barevným „zakouřením“, kterou designér zpředu přiznává. Celý vrchní díl pak usadil na neotáčivý, nízce vyhotovený podstavec. První část může zamrzet, druhá ale výrazně potěší. Uživatele často limituje místo pro umístění televizoru a nižší provedení leckomu dovolí zakoupit větší rozměr „zobrazovadla“.

Klepněte pro větší obrázek 

Překvapením jest způsob uchycení na velmi těžký díl, který vytvoří zadní opěru. Přední nemusíte montovat. Nachází se pevně přimknut k panelu a jeho rámu. Hodí se upozornit na fakt zmíněný v návodu. Přední díl skutečně patří na podstavec/nábytek/stůl, nikoliv před něj - dává totiž panelu lehký náklon. Při instalaci na toto nezapomeňte!

Klepněte pro větší obrázek

Horní část obsáhla HD webovou kameru s automatickým vysunutím a spodní levý roh (čelní pohled) informační LED. Střední část spodní linky rámu nese drobnější nápis PANASONIC.

Konektorová výbava

Klepněte pro větší obrázek

Levá část zad pojala dolů mířící konektorový shluk, kterého součástí jsou DisplayPort, HDMI 2.0 s volitelným ARC (volba z menu mezi HDMI 2 a HDMI 4) a hlavně přívlastkem 4K, dvojice šroubovacích „F“ konektorů pro satelitní parabolu, anténní vstup, servisní port, Ethernet (připojení k internetu), RGB video vstup SCART(přiložená redukce) a komponentní AV vstup (přes redukci). 


Klepněte pro větší obrázek
 Bočně míří další početná skupina portů. Uplatníme SD kartu, zapojíme sluchátka se samostatným řízením hlasitosti v menu, připojíme USB zařízení do jednoho ze tří USB portů (1x USB 3.0 s přívlastkem HDD, 2x 2.0). Výčet končí trojicí HDMI přípojek (1xARC volitelně – viz výše) a digitálním audio výstupem.

Plnohodnotnou tunerovou „palbu“ podporuje dvojice výborně dostupných slotů pro moduly s kartami pro příjem placené televize. Pravý spodek osadíme šňůrou k zásuvce s elektřinou. Pravý zadní bok vytváří dostupné prostranství k základnímu ovládání prostřednictvím „standardních“ tlačítek, včetně celkového vypnutí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Dálkový ovladač

Dvojice stříbrno-černých dálkových ovladačů designově výborně sedne ke vzhledu televizoru. Menší z nich, s dotekovou ploškou - touchpadem (pro jednodušší ovládání např. internetového prohlížeče) a mikrofonem (hlasové ovládání v češtině) obsáhl pouze základní škálu tlačítek s vyšším cílením na multimédia a aplikace.

Druhý, „klasický“ zahrnuje vše potřebné a vytváří podporu k celkovému řízení stroje. Jeho povrch je kovový, stříbrný a lehce překartáčovaný. Kromě skutečně luxusního vzhledu na něm neulpívají otisky rukou. Rozložení bezmála padesáti kláves s nízkým zdvihem nepostrádá „Panasonic logiku“ a část z nich lze navíc podsvítit vkusným bílým světlem s lehce studeným, modrým přídechem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V prostřední části jsou „kolébkové buttony“ pro řízení hlasitosti a skokové přepínání programů. Od nich dolů jdou číselné předvolby, e-Nápověda a mnohými oblíbená klávesa pro přepnutí na předchozí program. Zcela dole řídíme přehrávač. Nahoru máme zbytek (viz foto) včetně ovládacího směrového kolečka se střední potvrzovací klávesou OK a např. zcela vpravo nahoře, již zmíněné, zažehnutí světélkování klaviatury. Část tlačítek nese hmatovou odezvu.

Oba dva ovladače působí jistým dojmem, dobře se drží, ač na větším se i hodně velká ruka neubrání „šplhu“. Za výborně vzhledově a kvalitativně odvedenou práci si výrobce – minimálně ode mě – zaslouží pochvalu. Něco takého vám na stolku opravdu ostudu dělat nebude.

Panasonic uřídíme prostřednictvím „chytrého“ telefonu/tabletu s nainstalovanou aplikací –Panasonic TV Remote 2. Pro nejlepší výsledek a šíři nabídky doporučíme tuto povedenou firemní aplikaci dostupnou pro Android a iOS. Třetí platforma Windows Phone 8.0/8.1 vychází zatím na prázdno. Přijde pozitivní změna a dočkají se i příznivci nové, dynamicky se rozvíjející platformy? Zatím jsou odkázáni na programy třetích stran, které neposkytnou rozsah a komfort výše jmenované aplikace.  Více na: https://avmania.e15.cz/panasonic-tx-47as750e-nova-vyssi-trida-test-led-tv#utm_medium=selfpromo&utm_source=avmania&utm_campaign=copylink

Počáteční nastavení a ladění

Proces primárního nastavení proběhl bezproblémově a intuitivně. Standardně s občasnou nápovědou elektronického textového průvodce pro rychlejší orientaci méně znalých. Proces by měl zvládnout i úplný začátečník, stačí číst informace a pokyny.

Začínáme standardní volbou „Jazyka menu“ a dále jdeme v linii „Prostředí (Domácnost/Obchod)“ -> „Připojení k síti (Automaticky/Ruční/Nastavit později)“-> „Země určení“ -> „Výběr TV signálu (DVB-S/DVB-C/DVB-T/DVB-T2/Analog)“ -> následuje filtrace, co se naladí. Filtr má i u právě testovaného, vysoce postaveného modelu příliš jednoduchý charakter. Uživatelstvo vybírá ze dvou skupin – „Neplacené/Všechny kanály“. Zde bychom očekávali více. My zvolili ladění DVB-S a DVB-T tuneru, přičemž chceme ladit všechny kanály.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem ke dvěma osazeným satelitním tunerům (resp. jejich zdvojení) přichází potřeba určit, jaký systém vlastníme. Ne všichni mohou dualitu použít. Použití duálního tuneru s sebou přináší nutnost připojení DiSEqC systému, ovšem se dvěma nezávislými kabely vedenými na LNB s následným připojením na oba šroubovací „F“ konektory. Druhou variantou pro dualitu jest jednokabelový systém při využití odlišného systému. Předpokládáme, že valná většina kupujících využije jeden tuner, teoreticky s vícero LNB. Tito tedy jdou cestou „Jednotuner + DiSEqC“. Stejnou cestu volíme v testovacím procesu. Kdo si v této fázi není jist, zaměří pozornost do pravé části obrazovky. Příjemná a jednoduchá obrazovo-textová nápověda skutečně napovídá a napovídá dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Populární My Home Screen s implementovanou funkcí obrazu v obraze, a navíc i PIP „klasicky“.

Začíná reálné ladění v jeho automatické verzi. Interní systém televizoru si sám (bez obsluhujícího) „osahá“ připojené konvertory, určí jejich rozložení a družice, na které „míříme“. Námi ne zcela jednoduchý systém byl určen korektně. Celý proces hledání všech kanálů v rámci třech využitých LNB našel kolem 2350 stanic a trval zhruba 35 minut. Automatika následně na nic nečeká, oznamuje ladění dříve určeného DVB-T/T2 tuneru. Stanice nalézá za 2-3 minuty. Ladění skončilo.

Jako již dřív nás v návaznosti na nedokonalost počáteční filtrace zajímá stav pořadí kanálů. CZ/SK stanice máme na prvních pozicích. Bohužel opět (obdobně jako u nižšího modelu) jen ty „základní“ a bez dětského ČT: D. Placené v rámci Skylinku (tedy dekódovací karty, která byla zasunuta do modulu a CI slotu) jsou „pohozeny“ mnohem dál. Za česko-slovenskou skupinou následuje placené HBO, volné HD, volné SD, kódované HD, kódované SD. Programový list uzavírají rádia. Alespoň my jsme zmíněné pořadí, při opakovaném ladění, získali.

Daleko větší radost vyvolá forma přeskupení kanálů - prostou záměnou, anebo zařazením na příslušnou číselnou pozici. Vybraný oblíbený lze přiřadit do jedné ze čtyř oblíbených skupin. Počet favoritních/oblíbených skupin by měl být skutečně vyšší. V oblíbených skupinách doplníme kanály jen pro jeden tuner (nelze kombinovat např. DVB-S/S2+DVB-T). Výše jsme kritizovali nemožnost rozšířit filtraci před laděním. Tato, dá se říci, byla „posunuta“ až do části, kde provádíme přesuny, zobrazujeme jednotlivé kanály. Procházení /přeskupování omezíme na Všechny kanály/Neplacené TV/Placené TV/HDTV/Neplacené rádio/Placené rádio/Oblíbené 1-4.

Klepněte pro větší obrázek

Vložení programů do oblíbených není složité. Bohužel k dispozici jsou pouze 4 skupiny.

Průvodce nás „proškolí“ v použití druhého dálkového ovladače.Odsouhlasíme zásady ochrany osobních údajů při využití „my Home Cloudu“ a do procesu vstoupí hlasová asistentka při popisu „My Home Screenu“. Instalační procedura končí.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 34 komentářů

Nejnovější komentáře

Ten priklad s fotakem je dobre zvoleny - uka… bh 15. 12. 2015, 09:21
Vážený pán Bray, vo svojej recenzii uvádzat… tukar 25. 11. 2015, 09:38
Dobrý den, děkuji, za váš článek. Přemýšlým… Dušan Zahradníček 29. 10. 2015, 20:00
Dobrý den, zvýšená spotřeba nastává, lze… Alexandr Bray 12. 10. 2015, 21:47
Dobrý den, Děkuji za ochotu. Asi už jsem p… Milan Prokop 5. 10. 2015, 08:28
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

NHT C-3: povedené a přesné americké regálové reprobedny [test]

NHT C-3: povedené a přesné americké regálové reprobedny [test]

Pokud hledáte regálové bedny, které mají šmrnc, tak NHT by se vám mohly líbit. A pokud oceníte úderný, jasný a utažený zvuk, tak byste jim rozhodně mohli dát šanci.

KZ ZS6: výborné levné čtyřměničové hybridní špunty pro každého [test]

KZ ZS6: výborné levné čtyřměničové hybridní špunty pro každého [test]

Jestli sluchátka ZS5 u vás zabodovaly mimořádně nízkou cenou a dobrý zvukem, tak ZS6 se vám budou líbit ještě víc. Přidávají odolnější materiál, plnější zvuk a jsou méně náročné na zdroj zvuku.

AKG K612 Pro – skvělá referenční sluchátka za dobrou cenu [test]

AKG K612 Pro – skvělá referenční sluchátka za dobrou cenu [test]

Velká circumaurální sluchátka jsou doménou značky AKG již dlouhou dobu. Po velmi úspěšném modelu K-701 a K-702 přišel rakouský výrobce s levnějším modelem K612, který je na trhu už nějaký ten rok. Jak sluchátka obstála?

Philips: nové 4K LCD LED a Full HD televizory pro rok 2018

Philips: nové 4K LCD LED a Full HD televizory pro rok 2018

Pokud některý výrobce televizorů udržuje svoji nabídku opravdu bohatou, tak je to Philips. V roce 2018 si můžete vybrat z 12 řad LCD LED televizorů.

Sony přidává dvě nové řady 4K HDR televizorů

Sony přidává dvě nové řady 4K HDR televizorů

K dosud představeným novým řadám televizorů japonská společnost Sony přidává další dvě, pro ty ekonomičtěji uvažující bude zajímavá ta nejnižší.

Tangent Spectrum X5 BT: aktivní regálové reprobedny s Bluetooth [test]

Tangent Spectrum X5 BT: aktivní regálové reprobedny s Bluetooth [test]

enově dostupné lifestyle reprosoustavy, o tom žádná - jejich primárním cílem je být zaplatitelné (což jsou), nabídnout všechno, co domácnost potřebuje z pohledu drátové i bezdrátové konektivity (což nabízí), vypadat dobře (což vypadají) a hrát

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.