39
Fotogalerie

Panasonic TX-42AS600E: nový nejvyšší standard [test LCD TV]

Kapitoly článku:


Kategorie „Zvuk“ řeší kupříkladu samostatné řízení sluchátkového výstupu, surround režim, zmíněný osmipásmový ekvalizér, automatickou regulaci hlasitosti, samostatnou korekci hlasitosti atd.

Specifické součásti výbavy týkající se cloudových služeb a vlastností vztahujících se k síti, pojala stejnojmenná kategorie – „Síť“. „My Home Cloud“,„ AplikaceTV Remote“, „Sdílení souborů“ a samozřejmě nastavení síťového spojení byla umístěna právě sem.

Síť.JPG Nastavení síťového spojení - DLNA.JPG

Po instalaci, respektive resetu do přepravního nastavení nutno ručně aktivovat „DLNA Server“.

Funkce časovače jsou vlastně zařazeny do kategorie EKO funkcí (submenu „Nastavení“), tudíž se objevují na vícero místech menu. Přátelé úsporných opatření radostně prozkoumávají Úsporný režim/Senzor osvětelní okolí/Viera Link/Vypínání přes Link/Úsporný Standby režim/Inteligentní automatické vypnutí/Automatické vypnutí/Vypnutí bez signálu. Záložku „Nastavení“ využije obsluha ve chvíli nutnosti aktualizovat systém, anebo chuti obnovit expediční nastavení.

EKO.JPG

Jestliže budete nuceni volat na technickou podporu výrobku a příslušný pracovník po vás bude chtít systémové informace anebo informace o zařízení, vězte, že budou k nalezení v submenu „Nápověda“. Nechybí ani eNápověda, tedy elektronický návod k použití.

Náš výčet není opravdu úplný. I když menu obsáhlo obrovské množství nastavovacích prvků, neztrácí přehlednost, logické řazení. Navíc – kdo cokoliv „pokazí“, má záchranu v podobě obnovy nastavení.

Nápověda.JPG

Obraz

Pětice dříve popsaných obrazových profilů vytváří naději pro pokročilejšího diváka, který si dotvoří obraz pro své oko. Původní nastavení výrobce na nás působilo poměrně dobře.

V rámci televizního vysílání zachyceného prostřednictvím DVB-T tuneru mým očím vadila zářivější barva světlé části zelené trávy. Ve stejném místě spatřuji mírně nedoceněnou a plošší pleťovou, z druhé strany nepostrádala jemnost. Neustále zkoumaná černá ve své kontrastní podobě působí věrohodně, celoplošná byla důstojná, až v temné místnosti místy bylo vidět lehce nejednotné podsvícení. Na černosti černé lze ještě vylepšit – obsluha má v rukou několik voleb v menu. Bílá „nepálí“ do očí, přesto má svoji záři.

Obraz - profily.JPG

Pětice obrazových profilů pro jednotlivé typy signálů/vstupů.

Hrany objektů při tmavo-světlých přechodech vykazují občasnou „svatozář“. Pohybová ostrost se nese ve znaku přirozeného rozmazání. Obecně bych uvedl, že krapet lepších výsledků u SD jsme dosáhli za pomoci příslušně nastaveného satelitního přijímače, připojeného na HDMI vstup televizoru. Lze tedy přemítat nad výhodou externího tuneru s „natvrdo“ zvoleným HD rozlišením. Tak trochu ale záleží na preferencích každého jednotlivce.

Většinou horší pořady přinášejí navýšení jemného šumu a dávku artefaktů. Nezapomeňte aktivovat oba režimy potlačující jejich vznik.

Přehrávání obrazu ve vyšším rozlišení, anebo dokonce obsahu 1080p z BD přehrávače, vypadá skutečně filmově. Neduhy utichají - stávají se méně znatelnými. Překvapivě výborně působí dynamické scény. U 1080p obsahu s adekvátně navoleným obrazovým profilem a nastavením, bylo v této kategorii příkladné. Nedochází k prolínání jednotlivých barev, jejich míchaní, či barevným skvrnám po odeznění tmavšího objektu na světlejším podkladu. Nepřesnosti jsou ojedinělé.

Obraz - Rozšířená nastavení.JPG

Další a další položky obrazového „settingu“.

Pohybová technologie vložená do 100Hz BLB panelu si méně dokonale poradí hlavně s celoobrazovkovým pohybujícím se objektem, který ještě nese výrazné graficky a barevně odlišné prvky. Příkladem uvádíme dívku na houpačce, pohybující se sem a tam, přes celou výšku panelu. Tato navíc byla oblečena do proužkované, různobarevné košile. Automatika trochu zmatkuje a kombinuje rozmazávání s neklidem na hranách a fázováním pohybu. To ale přicházíme k samé hranici možností osazené technologie. Nutno si uvědomit, ve které kategorii se zkoumaný model nachází. Kdo chce ještě více plynulosti, sáhne po vyšších modelech Panasonic, které obdržely více než 100Hz BLB technologii. Na mysli musíme mít také čerstvost firmwaru, lze předpokládat budoucí vylepšení s teoretickým potlačením části anomálií.

Barevná gradace a gradace šedé jsou velmi dobré,tmavší tóny jsou taktéž příjemným překvapením. Nesou se v duchu vyšší čitelnosti a prokreslení, je vidět, že výrobce si dává pozor, aby divák o nic nepřišel. Takže chválíme.

Obraz - Nastavení zobrazení - Převzorkování.JPG

Pozorovací úhly máme spíše průměrné. Při ostřejším náklonu od kolmice se vytrácí barevná krása, nastupuje mírný závoj a do pleťové se dostává místní přepálení. Fialový nádech v černých a tmavých plochách uvidíte výjimečně, jen za specifických okolností. Všimnout si ho lze u starších děl s černými pruhy v dolní a horní části obrazu. Dále pak svoji úlohu plní antireflexní filtr.

Stranový poměr prosadíte v šesti rozměrech Automatický/16:9/14:9/Střed/4:3/Zoom + v jiné části menu přítomné „Převzorkování 16:9“ a „H-rozměr (1/2)“ a v části režimů nastavení zoomu. Připomeneme, že právě doplňková část může uživatele ji ignorující, přivádět k rozhořčení, jak v šesti základních profilech nenaleznou kýžený styl zobrazení (typicky při napojení na PC). Jednoduše napsáno – zkuste, výsledek sami uvidíte.

Měření

I tentokrát musíme Panasonic velmi pochválit za kvalitní nastavení obrazu a za kvalitní LCD panel. Pokud chcete dobře nastavený obraz, zvolte Kino, nebo Kino režim. Jaký je v nich rozdíl? Dle měření je Kino o něco jasnější s lehce světlejšími tmavě šedými odstíny, barvy jsou o chloupek studenější a méně přesné, než v nastavení Kino režim. Jinými slovy – Kino je vhodnější pro sledování ve dne, kdy vám větší čitelnost scén bude vyhovovat.

Kino - Gama.png Kino - Gamut.pngKino - RGB.png Kino - šedá.png Kino - teplota.png 
Nastavení obrazu Kino režimu

Nastavení Kino režimu u AS600 je výborné a Panasonic si zaslouží jen chválu. Je téměř dokonalou ukázkou, jak by měl být televizor z výroby nastavený. Jak vidíte z měření, tak barvy (RGB) jsou téměř dokonale nastavené, škála šedé je také perfektně věrná, gama je necelé 2,3, co je o chloupek více a zajistí to o chloupek čitelnější scény (což LCD potřebuje), pouze barevný gamut je o trochu posunutý, ale není to nic, čeho by si divák vůbec všimnul. Pokud byste chtěli kalibrovat obraz takto kvalitně, tak vám to dá spoustu práce. Takže ještě jednou velká pochvala.

podsvícení.PNG 
Homogenita podsvícení

Pokud jde o použitý LCD panel, tak má vynikající černou (0,009 cd/m2) a statický kontrast dosahuje výborných hodnot (6 156:1). Výsledkem je výborné podání barev bez sklonu k „plastovosti“ barev, kterou trpí jiné LCD televizory. Od tohoto testu vám nabídneme také změřenou homogenitu podsvícení, u Panasonicu je velmi dobrá.

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud