AVmania.e15.cz

Panasonic: třikrát Full HD pro videoprofesionály

Klub špičkových přenosných kamer od Panasonicu se rozrostl onového člena. Jmenuje se AG-HPX301E a má všechny atributy, bez kterých se profesionál neobejde. Nejenže obraz snímá v původním plném vysokém rozlišení Full HD 1920 x 1080, ale umožňuje pořizovat záznamy v podstatně vyšší kvalitě, než nabízejí jiné videokamery v porovnatelné cenové kategorii.

U modelu HPX301E se snoubí kvalita, 10-bitové zpracování, záznam individuálních snímků a formát 4:2:2, který využívá úspěšný kodek AVC-Intra. Uživatelský komfort zvyšuje vylepšené řešení upevnění na rameno, nízká hmotnost i spotřeba (jen 18 W/hod.), pohodlné ovládání i flexibilní systém vyměnitelných objektivů. Standardně je kamera vybavená objektivem HD Fujinon se 17-násobným zoomem.

Systém snímačů videokamery AG-HPX301E s velikostí 1/3” disponuje 2,2-megapixelovou 3MOS technologií, díky které získáte obraz s původním plným vysokým rozlišením Full HD. S propracovaným optickým blokem a mimořádně precizní technologií spojování optických hranolů poskytují tyto pokrokové 3MOS snímače výjimečnou kvalitu obrazu s minimalizovaným parazitním světlem z odrazu na čočce a chromatickou aberací. K vylepšení obrazových charakteristik videokamery HPX301E přispívá i nový 20-bitový digitální signálový procesor (DSP). Kamera ukládá záznam na pevná paměťová média a uživatel má jistotu pětileté záruky (1 rok + další 4 roky s registrací).

Klepněte pro větší obrázek 

Díky působivé kvalitě kodeků AVC-Intra 100 a AVC-Intra 50 zaznamenává videokamera HPX301E jednotlivé snímky rychlostí 100 Mb/s ve formátu DVCPRO při vysokém rozlišení HD i ve formátu DVCPRO50, DVCPRO a DV při standardním rozlišení, což představuje rychlejší průběh procesů a menší míru degradace při vícegeneračním renderingu.

Kodeky AVC-Intra 100 a 50 umožňují získávat záznam ve formátech vysokého rozlišení HD pro PAL a NTSC obrazové frekvence. Navíc, videokamera pořizuje záznam i ve frekvencích SD v překládaném i nepřekládaném režimu řádkování a podporuje výstup 1080/23.98PsF (přes HD-SDI) vhodný pro špičkovou výrobu filmů. Výstup je možný nastavit na konverzi směrem dolů, nebo konverzi na formát letterbox, formát 4:3 s ořezáním nebo stlačením.

Systém vyměnitelných objektivů videokamery HPX301E poskytuje profesionálním uživatelům flexibilitu ve využívání širokého rozsahu přenosových a produkčních objektivů s vysokým rozlišením HD. Videokamera je navíc vybavená množstvím populárních funkcí, včetně kompenzace chromatické aberace (CAC), kterými se dosahuje optimalizování charakteristik objektivu, dále zabudovaným režimem Scan Reverse při použití filmových objektivů, funkcí Dynamic Range Stretch (DRS), která pomáhá kompenzovat velké změny v osvětlení, funkcí zobrazení osciloskopu a vektorskopu a dvěma funkcemi asistovaného zaostřování – funkcí rozšíření obrazu a lištou zaostřování.

Osobitou flexibilitu kreativních možností dodává videokameře HPX301E také funkce variabilní snímkové frekvence (VFR) pro vytváření rychlých a pomalých dynamických efektů. V režimu 720p je možné vybrat z 20 různých snímkovacích kroků v rozsahu 12p až 60p. Protože videokamera HPX301E zaznamenává snímkovou rychlostí nastavenou ve videokameře, efekty rychlostí se dají okamžitě prohlížet na místě natočení bez použití konvertoru snímkové rychlosti. Při práci se zdokonaleným režimem videokamery 1080/480 24pA je k dispozici možnost použití konverze 2:3:3:2 „pull-down“, což většině nelineárních střihových systémů lehce umožní vybrat na zpracování 24 snímků.

Videokamera HPX301E je vybavená dvěma sloty na karty P2 a nové 64GB karty P2, díky čemuž poskytuje záznamovou kapacitu, která přesahuje možnosti videokamer se záznamem na pásku. Zároveň nabízí všechny výhody rychlejšího průběhu procesů zpracování založených na souborech P2 HD včetně záznamových funkcí, jako je okamžité spuštění záznamu, zobrazení minináhledů videoklipů pro bezprostřední přístup k videoobsahu uloženému na všech kartách a množství časově úsporných záznamových režimů. K dispozici jsou i možnosti nepřetržitého záznamu, výběru slotu s kartou pro záznam, výměny kartypřičinnosti (hot swapping), záznamu ve smyčce postupně na karty za sebou (loop), záznamu před stisknutím spouště (tři vteřiny v režimu HD a sedm v režimu SD), záznamu „jediného šotu“ a intervalového záznamu. Videokamera je též vybavená slotem propaměťovou SD kartu pro ukládání nebo načítání souborů registru scén a nastavení uživatele, nebo proproxy data (potřebná je volitelná doplňková proxy karta AJ-YAX800G).

Klepněte pro větší obrázek

Vyspělé funkce gamakorekce umožňují šest variant snímání včetně populárního režimu Cine-Like Gamma, který je k dispozici v oblíbených videokamerách VariCam Panasonic. Tyto funkce dodávají záznamu teplé tóny charakteristické pro filmy. Ovládací prvek pro soubory registru scén umístěný na boku videokamery poskytuje rychlý přístup k šesti předvolbám a dá se naprogramovat podle požadavků uživatele.

Videokamera je vybavena dvěma výstupními SDI konektory (přepínatelnými mezi HD resp. SD-SDI), výstupním videokonektorem (jen pro dolů konvertované SD videozáznamy), rozhraním IEEE 1394, rozhraním USB 2.0 umožňujícím přímé ovládání externího pevného disku (režim Host) a vstupem/výstupem pro časový kód (se zabudovaným generátorem/čtečkou časového kódu SMPTE). Nechybí ani vstup Gen-Lock pro externí synchronizaci, 4-polohový přepínač ND filtru, vstup pro jednosměrné napájení, přepínač zobrazení testovacích barevných pruhů, tři audiokonektory XLR (jeden vepředu, dva vzadu), slot pro bezdrátový mikrofon (kompatibilní s 2-kanálovým bezdrátovým přijímačem s konektorem UniSlot) a programovatelná tlačítka pro uživatele.

HPX301E se může používat i jako studiová kamera. Je vybavena konektorem dálkového ovládání (RCU) pro použití s volitelným doplňkovým dálkovým ovládačem AJ-RC10G a je kompatibilní se studiovými systémy dálkového ovládání.

Model je předurčen k pohodlné manipulaci - kamera váží jen 3,63 kg, je dobře vyvážená a má ergonomickou rukojeť. Všechny přepínače funkcí, ovladače hlasitosti a sloty pro karty se nacházejí na levé straně, díky čemuž jsou lehko přístupné. Výbavu ještě doplňuje širokoúhlý barevný LCOS hledáček s 1 226 000 obrazovými body a širokoúhlý 3,2-palcový barevný LCD displej s 921 000 obrazovými body.

Videokamera AG-HPX301E bude v prodeji od března za doporučenou maloobchodní cenu 260 000 Kč.

Zdroj: Panasonic

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Panasonic představil nové Ultra HD Blu-ray přehrávače kompatibilní s HDR10+

Panasonic představil nové Ultra HD Blu-ray přehrávače kompatibilní s HDR10+

Panasonic představil nové 4K OLED TV, jako první nabídnou HDR10+ [CES]

Panasonic představil nové 4K OLED TV, jako první nabídnou HDR10+ [CES]

Tři řady OLED televizorů bude nabízet Panasonic v roce 2018, všechny nabídnou nový HDR standard HDR10+, dostupné budou ve velikostech 55“, 65“ a 77“.

Technics představil dva nové gramofony referenční třídy [CES]

Technics představil dva nové gramofony referenční třídy [CES]

HDR10+ má nové logo a širší podporu výrobců TV i filmových společností

HDR10+ má nové logo a širší podporu výrobců TV i filmových společností

20th Century Fox, Panasonic a Samsung společně představili finální verzi nové HDR technologie, která má divákům přinést nejlepší možný zážitek

Panasonic SC-PMX152: kvalitní síťový Hi-Fi mikrosystém [test]

Panasonic SC-PMX152: kvalitní síťový Hi-Fi mikrosystém [test]

Mikrosystémy značky Panasonic, zvláště řady PMX jsou velmi povedené jak zvukově, tak i funkčně, což ocení především příznivci přehrávání hudby z různých zdrojů. Jak si stojí nejnovější model této řady?

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímač až po soundbary.

Panasonic TX-65EZ1000E: referenční 4K OLED TV s barevnou dokonalostí [test]

Panasonic TX-65EZ1000E: referenční 4K OLED TV s barevnou dokonalostí [test]

Při pohledu na tento OLED si jasně uvědomíte, že před sebou máte kus poctivě „ukovaného železa“, původem z ČR. Při sestavení a prvním spuštění přichází přesně to, co po koupi nového televizoru v této kategorii přijít má – dávka emocí.

12 tipů na nejlepší televizor pod stromeček

12 tipů na nejlepší televizor pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.