AVmania.e15.cz

Panasonic TH-42PX80E: test televizoru

Nový Panasonic udělá radost nejednomu zájemci o plazmový televizor. Nabízí lepší výbavu a nové funkce za méně peněz.

Když se před rokem v redakci objevil předchůdce testovaného televizoru Panasonic TH-42PX70E, velmi se nám líbil a vůbec jsme se nedivili, když později obdržel cenu EISA. Jak je na tom ale jeho nástupce? Dokáže odolávat tvrdé konkurenci stále levnějších LCD televizorů?

Kontrast a výbava nahoru, cena dolů

Letošní model opět skrývá několik novinek, nicméně žádná z nich není revoluční. Panasonic spíše pokračuje v započaté evoluci a dále vylepšuje použité technologie a snižuje spotřebu. Vylepšení se dočkala technologie zpracování obrazu (nyní V-real 3) a plazmový panel je z nové, jedenácté generace. To s sebou přináší vyšší statický kontrast – 15 000:1.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S hodnotou kontrastu souvisí jedna novinka; Panasonic u všech svých televizorů udává i hodnotu dynamického kontrastu, neboť právě tu většinou naleznete u všech LCD televizorů. U plazmového televizoru TH-42PX80E tak nově naleznete i hodnotu dynamického kontrastu 1 000 000:1. Vylepšena je také funkce VIERA link, která slouží pro komunikaci s dalšími připojenými přístroji (např. DVD/HDD rekordér).

U loňského modelu jsem shledal, že vzhledem k nižší ceně ubyly některé vstupy. U letošního modelu je tomu jinak. Spolu s ještě nižší cenou nabízí televizor více externích vstupů a tím pádem i více možností pro uživatele. 

Čistější design

Vzhled televizoru je zachován, jen celkově působí plošším a čistějším dojmem. Obrazovku rámuje černý lesklý kvalitní plast, pod obrazovkou po stranách se nacházejí nenápadné reproduktory a uprostřed je odklopný panel, jenž kryje tlačítka základního ovládání. Velkou pochvalu má výrobce, neboť pod odklopný panel se vrátil čelní AV vstup pro snadné připojení kamery a také sluchátkový výstup, který u loňského modelu chyběl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další velký plus získá televizor u nejednoho majitele fotoaparátu, neboť má také čtečku SD karet. Tu jsme okamžitě otestovali a bez zaváhání rychle načetla 4 GB SDHC kartu s fotografiemi s rozlišením 10 Mpx. Z toho plyne, že ani majitel digitální zrcadlovky nebude mít problémy s předváděním svých uměleckých děl rodině.

Klepněte pro větší obrázek
Škoda, že jeden z HDMI konektorů neumístil výrobce i vpřed
Klepněte pro větší obrázek
Na zadní straně televizoru naleznete obvyklou sadu přípojných konektorů, z nichž potěší především tři HDMI konektory. Obligátní dva SCARTy doplňuje komponentní vstup a VGA vstup pro počítač, vstup zvuku je jeden společný pro oba videovstupy. Výstup zvuku je standardní analogový; škoda, že výrobce nepřidal i digitální. Vzhledem k přítomnosti digitálního tuneru na zadní straně naleznete též CI slot pro vložení karty pro případné placené digitálního vysílání

Zapnu a koukám...

Po zapnutí televizoru uživatel jen nastaví jazyk i zemi a televizor automaticky postupně naladí jak digitální, tak analogový tuner. Poté se zeptá, kde televizor je (domácnost/obchod), a vše je hotovo. Zde velmi oceňuji jednu velmi důležitou věc. V tomto okamžiku bez jakýchkoliv dalších zásahů a nutných nastavení televizor nabídne výborný obraz a velmi příjemný zvuk. Televizor je zkrátka nastaven tak, aby divák dostal co nejsnadněji optimální výsledek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při sledování televizního vysílání televizor velmi dobře přepočítá vysílání (analogové i digitální) na rozlišení televizoru a obraz působí velmi dobře. Zde ale záleží na kvalitě vysílaného signálu, takže například u starších obrazově nepříliš kvalitních seriálů a také u ČT Sport větší úhlopříčka televizoru ukáže i chyby v obraze. Kvalita digitálního tuneru je velmi dobrá, u analogového tuneru byla citlivost spíše průměrná. Panasonic samozřejmě používá 100 Hz technologii zobrazení, citlivější jedince však musím upozornit, že přesto mohou u statických záběrů (záběry z televizního studia) vnímat lehké chvění pozadí. Při sledování filmů se zmíněný efekt neprojevuje vůbec.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Předvolby jsou seřazeny dle našich zvyklostí. Digitální a analogové stanice jsou uloženy zvlášť a mezi tunery musíte přepínat. Jak u analogového, tak u digitálního vysílání televizor správně detekoval formát obrazu (16:9, 4:3) a automaticky roztáhl obraz na celou plochu obrazovky bez černých pruhů.

Možnosti manuální volby formátu obrazu je dostatek, chybí jen možnost ručně posunout obraz. Ti, co nemají rádi roztažení obrazu 4:3 na celou širokoúhlou obrazovku, si mohou zvolit, jakou barvu budou mít pruhy podél obrazu. Když si zvolíte jinou barvu než černou, minimalizujete riziko vypálení postranních pruhů při dlouhodobém sledování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V základním nastavením pro ČR má Panasonc poměrně chudé EPG. Je pouze základní a divák se nedozví nic jiného, než který pořad právě sleduje a co bude následovat. Pokud si ale uživatel při prvotní instalaci zvolí zem instalace Švédsko (jazyk pro menu pak zvolit česky), může mít uživatel kompletní plnohodnotné EPG, stejně jako naši západní sousedi a přitom má správně zobrazené české znaky

Menu televizoru je standardně přehledné a v jakémkoliv okamžiku máte k dispozici nápovědu, která vás informuje, na co které tlačítko na dálkovém ovladači použijete. Z možností nastavení televizoru se už ale dá poznat, že před sebou přece jen máte levnější, ekonomicky orientovaný televizor. Pro běžného uživatele jsou možnosti zcela dostatečné, ale technik, který si rád nastavuje všechno možné, si moc nepohraje.

Nastavení obrazu nabízí čtyři přednastavené možnosti – dynamický, normální, kino, eko. Poslední z nich (EKO) je v podstatě přejmenovaný automatický režim z dřívějších modelů, kdy pomocí čidla televizor detekuje úroveň okolního osvětlení a tomu přizpůsobí jas a kontrast obrazovky. V konečném důsledku v domácích podmínkách (kde je úroveň okolního osvětlení poměrně nízká) přispívá k šetření elektrické energie. Fanoušci zářivých saturovaných barev ale zvolí raději dynamický režim, zatímco pro sledování filmů za naprosté tmy se osvědčil režim s odpovídajícím názvem (kino).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Již při normálním nastavení televizor poskytuje vyvážený obraz s velmi dobrým podáním barev. Zobrazení přechodů barev je velmi dobré, nejtmavší a nejsvětlejší odstíny jsou čitelné – zejména u tmavých odstínů šedé vyniká typická přednost plazmových televizorů, kdy tmavé scény a stíny ve filmech (např. Matrix, Underworld) jsou velmi dobře rozeznatelné. Oddělení jednotlivých barev by mohlo být lepší, mimo testovací obrazce se to ale neprojevilo.

Při sledování filmů s vysokým rozlišením (720p, 1080p) vyniknou kvality televizoru a přestože jde pouze o televizor HD ready, obraz s vysokým rozlišením je pastvou pro oči. Televizor dokáže zpracovat také signál 1080p/24Hz (například z Blu-ray přehrávače). Signál televizor zobrazí korektně, avšak s menším přesahem. Pokud chcete, máte možnost převzorkování obrazu vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání je velmi přehledné

Příkladný zvuk

Nastavení zvuku taktéž není příliš bohaté, k dispozici jsou dva režimy (hudba/řeč). Zvuk je přesto velmi dobrý – čistý, plný, a pokud si přidáte ručně hloubky a výšky, tak i překvapivě dynamický. Televizor nabízí i možnost simulace prostoru, aniž by se zhoršila srozumitelnost dialogů. Zajímavostí je také možnost nastavení vzdálenosti televizoru od stěny. Panasonic musím pochválit také za velmi dobrý zvuk u filmů – i hudební čísla si divák může opravdu užít. Pouze při největší hlasitosti se již projevují limity televizoru, kdy narůstá zkreslení zvuku. 

Plazma pro každého?

S novinkou TH-42PX80E udělá Panasonic nejednomu zájemci o plochý televizor radost. Nabízí lepší výbavu a nové funkce za méně peněz. Výborný dojem z velké plazmy nejlépe charakterizují pozitivní reakce kolegů během testování a jejich dotazy na cenu. Když se ji dozvěděli, obvykle následoval menší šok.

Zejména filmovým fanouškům televizor opravdu doporučím a mohu zaručit, že LCD televizor v této cenové relaci možná nabídne vyšší rozlišení, ale nikoliv lepší obraz při večerním sledování filmů – a to nemluvím o velikosti obrazovky. K tuzemskému „kvalitnímu“ vysílání je plazma také překvapivě milosrdná.

A závěr? Nejnovější plazmový televizor Panasonic TH-42PX80E nabízí zejména vynikající poměr cena/výkon. Potěšení z kvalitního obrazu a velké obrazovky umocňuje snadná obsluha. Pokud nepokukujete po Full HD televizoru a nepotřebujete televizor, který má všechny technologické vymoženosti vymačkávající z Full HD záznamu maximum, ale stačí vám „jen“ výborný HD ready televizor, Panasonic TH-42PX80 vám mohu vřele doporučit.

klady

 • excelentní poměr cena/výkon
 • kvalita obrazu
 • velmi dobrý zvuk
 • ovládání

zápory

 • nastavení EPG

Panasonic TH-42PX80E

cena 31 990 Kč

 • úhlopříčka 106 cm (42“)
 • zobrazovací technologie plazma
 • rozlišení 1 024 × 768 bodů
 • kontrast 15 000:1
 • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, letterbox (i 4:3 a 14:9)
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, 3D COMB, 1080p digital remastering, sub pixel controler
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV
 • počet tunerů 2, analogový a digitální
 • teletext ano, 1 000 stran
 • česká nabídka ano
 • reproduktory 2× 10 W
 • prostorový efekt ano
 • konektory 3× HDMI, 2× SCART (2× RGB, 1× S-video), komponentní video + stereo, VGA, kopozitní video, S-video, sluchátka, stereo audio výstup
 • podstavec pevný
 • spotřeba 255 W
 • rozměry (v × š × h) 679 × 1 020 × 95 mm
 • hmotnost 26 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, stojan

Zapůjčil

 • Panasonic Czech Republic, Praha
 • kontakt 236 032 511, www.panasonic.cz
 • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Další článek
celkem 122 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: vstupy ??? Honza 26. 7. 2016, 15:52
Jestli si dobre vzpominam (uz TV nekolik let… Fanda 2. 1. 2014, 10:07
zdravím všechny. Zajímalo by mne, jak nastav… maija 2. 1. 2014, 01:01
Nastavení při zapnutí Moaner 1. 3. 2010, 23:56
Re: cerne pruhy Weiny 19. 11. 2009, 12:05
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Philips televizory dostanou zvuk od Bowers & Wilkins díky partnerství

Philips televizory dostanou zvuk od Bowers & Wilkins díky partnerství

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Sedmistovka od Panasonicu - televizor (skoro) pro každého. Tentokráte na vaše přání přinášíme test LCD televizoru z dostupné kategorie.

Samsung přidává do svých TV podporu FreeSync. Stačí aktualizace firmwaru

Samsung přidává do svých TV podporu FreeSync. Stačí aktualizace firmwaru

Google Assistant letos přijde do Česka

Google Assistant letos přijde do Česka

Televizory Samsung jsou připraveny na digitální vysílání DVB-T2

Televizory Samsung jsou připraveny na digitální vysílání DVB-T2

OLED televizory pomohly LG k rekordnímu zisku

OLED televizory pomohly LG k rekordnímu zisku

Sharp LV-70X500E: první 8K TV-monitor má stát 11 200 Euro

Sharp LV-70X500E: první 8K TV-monitor má stát 11 200 Euro

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?