12
Fotogalerie

Panasonic SA-HR45E-K: test AV receiveru

Poohlížíte se po levném prostorového zvuku a nebo jen hledáte způsob, jak oživit pouze stereofonní zvuk vašeho televizoru?

Nejlevnější AV receivery jsou určeny jako zdroj zvuku pro domácí kino a pro náročnější posluchače hledající stereozesilovač ani nejsou určeny. Panasonic SA-HR45E-K je typickým zástupcem nejlevnější třídy, který vybírají ti, kdo již nechtějí jednoduché základní domácí kino AIO (vše v jednom) a například si chtějí vybrat reproduktory, které se lépe budou hodit do interiéru. Může být však vhodný i pro ty, kteří již vlastní DVD/HDD rekordér a chtějí levně vyřešit ozvučení domácího kina. Splní ale tyhle nároky? 

Překvapivě lehký

První co vás praští do očí je samolepka pyšnící se velkými číslicemi s celkovým výkonem 540 W a dále po 150 W na kanál ve stereu. Každopádně, když už držíte přístroj v ruce, nebudou vám údaje oproti dosavadním zvyklostem sedět s hmotností (3,8 Kg) a stejně tak příkonem uvedeném na štítku, ba co víc, pojmete podezření, že tam na výrobní lince zapomněli něco dát. Receiver je totiž díky použité digitální zesilovací technologii prakticky stejně lehoučký jako běžný CD nebo DVD přehrávač.

předek.jpg bok.jpg

Nálepka jako přednost zvýrazňuje také 3 digitální vstupy, které ovšem (jak se později ukázalo) jsou použitelné jen dva. Jsou sice volně přiřaditelné, ale jen ke dvěma vstupům DVD a TV, jedna dig. zásuvka zůstane tedy „na ocet“ , škoda. Dále je totiž k dispozici už vlastně jen analogový vstup AUX a čelní, méně kvalitní vstup honosně pojmenovaný Music Port (oproti ostatním vstupům má horší odstup od šumu). Nutno dodat, že je primárně určen pro přenosné MP3 přehrávače a těm to díky kompresi bohatě stačí, i když …

konektory.jpg
Konektor pro připojení sluchátek má průměr 3,5 mm

Jednou věcí jsem však byl na zadním panelu velmi potěšen, a to, že i při tak nízké ceně zbylo na kvalitní šroubovací reprosvorky včetně možnosti použít reprobanánky, čehož během testů při prohazování beden také náležitě využíváme. Konkurence v téhle kategorii osazuje téměř výhradně nedostačující pérové.

zadek.jpg

Ze zadní strany je také patrný chladící ventilátorek a přesto, že jsem se vzhledem k cenové relaci zcela oprávněně obával rušivého hluku, ani jsem ho neslyšel, vůbec se mi ho totiž během testu nepodařilo roztočit. Těžko tedy říci, zda má jen ochrannou funkci, či se probudí až v parných letních měsících, nebo po instalaci v některé z těsných polic našeho nábytku. Vrchní část receiveru je totiž kompletně zakryta a po bocích přístroje jsou také jen nepatrné chladící otvory. Černý plášť přístroje je z tenkého plechu a pro úplnost dodejme, že se na trh dodává i verze ve stříbrném provedení.

Moderní design

Celkově velmi kladně hodnotím zdařilý design, plastovému čelnímu panelu s 10 znakovým bezproblémově čitelným displayem; jinak zde vlastně dominuje pouze ovladač hlasitosti a tlačítka sloužící k volbě vstupu. Vzhledem k malému počtu přepínaných vstupů by s trochou nadsázky stačilo jen jedno, pro opakované „projíždění“. Celkem nenápadný výstup na sluchátka vedle voliče hlasitosti je řešen 3,5 mm jackem, dále je patrné tlačítko pro vstup do velmi jednoduchého uživatelského menu, které tvoří jednoduché korekce v podobě basů a výšek v rozsahu plus / mínus deset kroků a z toho zajímavějšího zmíním snad jen funkci Dimmer pro 3 stupňové ztlumení osvitu display (úplně vypnout nejde) a velmi užitečnou funkci Sleep až do 120 min. a to po 30 min. krocích.

disp.jpg
Jednoduchý displej je dobře čitelný

Stačením a delším podržením téhož tlačítka se ocitáme v setupu přístroje a ti méně technicky zdatní se nemusí bát ani zde, vše je totiž díky naprosto základní výbavě receiveru velmi jednoduché, logické a v pár krocích by měl nastavení zvládnout každý. Nabízeny jsou klasické volby velikosti reprosoustav, dělící frekvence subwooferu a také přiřazení digitálních vstupů.

Jednoduše ovladatelný

Nastavení trvá zkušenějším pár minut a těm ostatním ne o mnoho déle. Jednoduchý koncept ovládání a základní výbava s nízkým počtem ovládacích prvků z něj paradoxně činí favorita například pro starší generaci či nenáročné a příležitostné posluchače, kteří si sem tam chtějí pustit nějaký ten film s prostorovým zvukem.

dálka.jpg

Tak či onak, dálkové ovládání jednoduchý koncept jen dále potvrzuje, nejdůležitější tlačítka jsou výrazně větší a tvarově odlišená. Ergonomie tedy myslím na jedničku a snad jen tlačítka hlasitosti mohla být ještě krapet větší. Samozřejmostí je ovládání základních funkcí firemních TV, DVR a DVD přehrávačů. Cizí značky ovládat (stejně jako srovnatelná konkurence) neumí.

Na čem jsme testovali

Testování proběhlo na 5.1 setu reprosoustav značky Acoustique Quality - Toba Set 2 SW (cca 16 000 Kč) a také na setu Denon SYS 56 HT (cca 6 000 Kč). Pro stereo poslech byly využity sloupové třípásmové reproduktory AQ Kentaur 653 (cca 12 000 Kč) a dvoupásmové regálové reproduktory B&W 685 (cca 17 000 Kč pár). Zdrojem pro poslech CD a také pro otestování analogových vstupů byl tradičně Denon DCD 1500AE (cca 21 000 Kč) a jako DVD posloužil běžný přehrávač Denon DVD 1740 (cca 6 000 Kč). Poslouchali jsme: testovací disk DTS s filmovými ukázkami a koncert Phila Collinse s DTS zvukem, stereo poslech – CD s výběrem naposlouchaných skladeb např. TOTO, Jan Hammer.

Testovací sestavu zapůjčilo a prostory poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Zvuk s kompromisy

Ke kvalitě zvuku bych jako náročnější posluchač určité výhrady měl. První, co mi už při pohybu v menu trochu vadilo, bylo slabé, ale slyšitelné popraskávání ve zvuku jako odezva při stlačení tlačítek. Celkově vzato, je při vyšší hlasitosti zvuk už trochu „jedovatý“ až agresivní a navíc poslechovou pohodu vystřídají nastražené uši, co že to bylo za lupanec atd., pokud měníte nějaký parametr zvuku. Nicméně se snažím při testech přeci jen zůstávat oběma nohama na zemi a samozřejmě, že z pohledu hi-fi, kam dle mého názoru přístroj svým zaměřením stejně jako cenově srovnatelná konkurence nezasahuje, nevyjde hodnocení nijak oslnivě, avšak z hlediska doporučené ceny, praktického využití a v kombinaci s cenově rozumným 5.1 setem mi to vůbec nevychází špatně.

V režimu Dolby Digital a DTS zvuk hodnotím jako bezproblémový, jen na basech měl na všech připojených reprosoustavách mírně plechový nádech, zejména patrné u testovacího DTS koncertu Phila Collinse. Výborně a zřetelně zněly filmové dialogy a poslech stereo si možná budete chtít taktéž vylepšit pomocí korekcí basů. Z hlediska přísného a nekompromisního hodnocení zvukově nijak nevyčnívající, spíše ve zvuku s určitými mouchami, při vyšších hlasitostech občasné jako by „zalykání“. Ale vzhledem k cenové kategorii dobrá volba, pokud ovšem nemíříte zvukově dál. Ventilátor „nepromluvil“ po celou dobu testu a že jsme přístroj potrápili.

Cena vítězí

Přestože jsem u zvuku možná nešetřil kritikou, tak po dopsání textu jsem „v duchu“ napočítal bez problémů několik lidí, kterým bych zrovínka tenhle receiver klidně doporučil a to především z hlediska ovládání, dále ceny a značky. Největšího užitku tedy dosáhnou samozřejmě majitelé plazmy či LCD Panasonic doplněné o DVD přehrávač nebo HDD rekordér stejného výrobce, kteří jsou postaveni před problém jak rozšířit zvukovou paletu tvořenou pouze TV reproduktorem. V kombinaci s 5.1 setem od Denonu za šest tisíc použitým v testu a stejně tak s dospělejšími reproduktory AQ TOBA mi Panasonic přeci jen ukázal, že tahle cenová relace receiverů smysl má.

Limitujícím faktorem do budoucna bude jistě fakt, že receiver nenabízí více vstupů, takže o nějakém rozšiřování nemůže být řeč. Nicméně pro uživatele, co mají jeden či dva AV přístroje, výborná volba. Je zcela jistě vyráběn jako okamžité a levné zvukové řešení, navíc ve velmi estetickém a cenově přístupném provedení.

Přemýšlím, jaká jiná mašinka je levnější, protože pokud ne, tak se jedná skutečně o nejlevnější a slušný značkový produkt. Stejně tak bych opravdu viděl jeho místo tam, kde se nechcete spoléhat na výrobce systémů AIO (vše v jednom), ale chcete si poskládat levné domácí kino ze samostatných komponentů. 

Panasonic SA-HR45E-K

cena 5 995 Kč

  • produkt AV receiver 5.1 pro domácí kino
  • integrované dekodéry Dolby Digital, DTS, Dolby Pro-Logic II
  • výkon  T.H.D 10 % / 1 kHz - front CH/ 150 W/ 6 ohmů, surround CH/ 80 W/ 4 ohmy, center CH/ 80 W/ 4 ohmy
  • celkový trvalý výstupní výkon 540 W (RMS)
  • celkové harmonické zkreslení (1 kHz / 6 ohmů ) 0,5 %
  • kmitočtový rozsah neuvádí se
  • odstup signál / šum 80 dB ( Music Port - 70 dB )
  • video vstupy/výstupy -/-
  • analogové audiovstupy / výstupy 3× / 1× stereo, Subwoofer Out
  • digitální vstup / výstup optický 2×/-, koaxiální 1×/-
  • čelní vstup 1x Music Port – stereo jack 3,5 mm, výstup na sluchátka – stereo jack 3,5 mm
  • tuner RDS, 30 stanic FM / AM
  • příkon 110 W
  • rozměry ( š × v × h ) 430 × 105 × 385 mm
  • hmotnost 3,8 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, AM a FM anténa, originální a český návod

Zapůjčil

  • Panasonic Czech Republic, Praha
  • kontakt 236 032 511, www.panasonic.cz
  • záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud