36
Fotogalerie

Panasonic PT-AT5000: skutečné 3D kino do obýváku (test)

Nový Full HD projektor Panasonic slibuje nejen po všech stránkách lepší klasický 2D obraz, ale také pravý 3D obraz jako v kině. Jaká je skutečnost?

Kapitoly článku:


Trvalo to víc než půl rok, ale na jaře slíbené testy 3D videoprojektorů se konečně stávají realitou. A hned jako první (doufejme, že další budou následovat) se představuje nový model nejoblíbenější řady LCD projektorů určených pro domácí kino Panasonic PT-AT5000. Zvládnutí kombinace 3D a LCD projektoru si ze strany Panasonicu vyžádalo o rok delší odstup mezi modely než obvykle, ale jak se dozvíte z recenze, trpělivost se vyplatila jak výrobci, tak uživatelům.

DSC04343.JPG 

Takže na začátek: Panasonic PT-AT5000 je videoprojektor určený výhradně na domácí kino, jako LCD (nejcitlivější z projekčních technologií na vlivy vnějšího prostředí) se nehodí do veřejných prostor a přes uváděných 2000 lumenů bych ho nedoporučoval na plátno větší šířky než 3 m. A to mluvím o 2D projekci. U 3 D počítejte s více než poloviční ztrátou jasu, ale o tom více níže. Panasonic při jeho propagaci zdůrazňuje hlavně jeho mimořádné 3D schopnosti umožněné novou technologii průhledných LCD panelů na frekvenci 480 Hz a oproti předchozímu modelu AE4000 větší jas a kontrast.

3D na povrchu

Všechno to probereme bod po bodě, ale nejprve alespoň zkratkovité (a velmi zjednodušené) vysvětlení toho, jakou metodou jeu AT5000 efekt 3D obrazu vytvářen. K projektoru dostanete jedny 3D brýle (za cenu o 20 tisíc vyšší než předchozí model AE4000 by si uživatelé sice dle mého skromného názoru zasloužili alespoň pár, ale Panasonic jistě ví, co dělá).

DSC04365.JPG 

Ty jako převážná většina 3D technologie určené pro domácí užití fungují na aktivním principu, jsou bezdrátově propojené (a synchronizované) s vysílačem v projektoru a každé oko střídavě zakrývají. To se děje tak rychle, že si váš mozek z dvou posunutých okýnek vytvoří ucelený prostorový obraz. A nebo taky ne, protože určité procento lidí z různých důvodů není schopno 3D efekt vidět. Tahle metoda také může u lidí se skrytou oční vadou i bez ní mít nepříjemné vedlejší účinky, jako je únava očí, bolesti hlavy a nevolnost. Proto než budete nějaké 3D zařízení kupovat, jděte si před nějaké alespoň na hodinu sednout, abyste zjistili, co s vámi vlastně 3D efekt udělá a zda ho vůbec vidíte.

Zdůrazňuji, že pasivní technologie polarizovaných brýlí používaná v kinech je něco dost jiného a většinou je lépe snášena. Někteří (korejští) výrobci se snaží ji prosadit i do segmentu domácího kina, ale výsledky zatím pokulhávají za aktivní metodou (nevýhodou pasivní je snížení 3D řádkování na polovinu). Výhodou aktivní metody je krom jiného, že výrobce může navíc prodávat dražší aktivní 3D brýle. Ale to jen žertem, neboť alespoň v tomto okamžiku se jedná o jedinou metodu 3D zobrazení, která v domácích podmínkách u projektorů poskytuje plně uspokojivé výsledky.

Flexibility

Jakmile vybalíte AT5000 (pokud se vám to povede, protože na tak rafinovaně zabalený projektor jsem ještě nenarazil), všimnete si, že pořádnou předělávkou prošly nejen jeho vnitřnosti, ale i jeho zevnějšek. Z ošklivého plastového hranolu (jakým byly AE1000 až 4000) se přerodil v stále plastového, ale přece jen elegána.

DSC04345.JPG 

Dokonce má nyní něco jako odklopitelnou kapotu, která má dokonce i nějaký praktický smysl. Díky ní se dostenete k lampě pro potřebu její výměny nejjednodušeji ze všech projektorů, které znám. Ovšem rafinovanost Panasonicu balením neskončila, protože mi docela dlouho zabralo přijít na to, kam se vlastně podělo pro instalaci projektoru poměrně zásadní ovládání posunu čočky. Abych ušetřil hledání alespoň vám: je schované pod snímatelným krytem na pravé straně čela projektoru a praktická kolečka nad čočkou nahradila podivná páčka, která dělá z vyplnění plátna něco na způsob souboje s jednorukým banditou.

DSC04357.JPG 

Trochu problematické mi přijde umístnění přípojných míst (krom jiného 3 HDMI vstupy) na zadní část projetoru, což někomu může ztížit policovou instalaci, ale jinak jsou možnosti umístnění AT5000 v místností díky velké flexibilitě posunu čočky a dvojnásobnému zoomu (ze vzdálenosti 3,6 metru od projekční plochy lze dosáhnout obrazu s úhlopříčkou 305 cm) skoro neomezené.

Speciál o 3D

Praktické rady, tipy, recenze a další informace o novinkách, které patří k vysokému rozlišení a kvalitnímu obrazu a zobrazení 3D.

Určitě si přečtěte

Články odjinud