AVmania.e15.cz

Panasonic PT-AE 2000: test Full HD projektoru

Sympatický videoprojektor, který přináší oproti dražšímu předchůdci určitá vylepšení a zároveň si zachovává jeho silné stránky.

Střemhlavý pád cen Full HD projektorů málokterý z nich dokumentuje tak názorně jako Panasonic PT-AE 2000. Když přicházel vloni na jaře na trh jeho předchůdce PT-AE 1000, stál 120 tisíc korun, PT-AE 2000 dnes koupíte (na pixmanii) za polovinu.

Jak neustále opakuji, alespoň něco je každý rok levnější a lepší. PT-AE 2000 je totiž sympatický videoprojektor, který přináší oproti dražšímu předchůdci určitá vylepšení a zároveň si zachovává jeho silné stránky. Například PT-AE 1000 se dostalo dost kritiky za jeho smooth screen technologii (která ovšem i podle mého názoru nemá u Full HD projektoru smysl, ani když se jedná o LCD) a jí způsobenou ne zrovna optimální ostrost obrazu.

Klepněte pro větší obrázek

V tomto ohledu se PT-AE 2000 rozhodně polepšil a dokonce bych ho zařadil mezi Full HD projektory v ostrosti k mírnému nadprůměru. Zároveň je vidět, že na smooth screen, kterou mě kdysi Panasonic TX100 vůbec nepřesvědčil (v zásadě maskovala jen vertikální okraje pixelů, stále bylo vidět řádkování obrazu a občas způsobovala ošklivé artefakty), Panasonic dramaticky zapracoval.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Struktura obrazu PT-AE 2000 je opravdu neviditelná z jakékoliv vzdálenosti (i z pár centimetrů od plátna), bez toho, že by smooth screen jakkoliv redukovala jeho ostrost, nebo ho narušovala artefakty. Spolu s úplnou absencí uměle zdůrazněných hran, kterou některé (i Full HD) projektory trpí, to dává obrazu přirozeně filmový vzhled (a to přes všechno to digitální přechroustávání, které v něm ve skutečnosti probíhá).

Síly a slabiny

Silnou stránkou PT-AE 1000 byla naopak jeho obecně uznávaná schopnost vytáhnout i ze standardních DVD pozoruhodně dobrý obraz. PT-AE 2000 za ním nijak nepokulhává a podává v této disciplíně výsledky mezi Full HD projektory celkem bezkonkurenční. Jeho elektronika vydoluje z obyčejných DVD detaily, jaké by jste na standardním materiálu ani nečekali. Je to ovšem za cenu zdůraznění mpegových artefaktů a těch se na sebelepším DVD nevyvarujete (ty nejlepší transfery je ale dokáží redukovat na minimum).

Opravdu „filmový“ obraz tedy sice poskytne jen Blu-Ray disk, ale Panasonic se mu dokáže se standardním materiálem přiblížit mnohem více, než konkurence. Pro někoho jistě najde plusy PT-AE 2000 i v českém menu a nejsofistikovanějším dálkovém ovládání (umožňujícího teoreticky kontrolu prakticky celého domácího kina), jaké sem mezi projektory zatím potkal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory, včetně tří HDMI, jsou umístěny na zadní straně, ovládání na přístroji je netradičně pod odklopnou krytkou 

Ovšem i PT-AE 2000 má své slabiny a tu největší vidím v jeho limitované schopnosti zobrazit opravdu černě vyhlížející černou. Zde pokulhává nejen za stejně drahými (Mitsubishi HC6000) nebo mírně dražšími(Epson TW2000), ale i za levnějšími (Benq W5000, Sony VPL-VW40…oba dnes sehnatelné za 50 tisíc korun) projektory. O těch výrazně dražších ani nemluvě.

Proti tomu, jak zobrazuje detaily v nejtmavších částech obrazu, nemám sebemenší výhrady (referenčním filmem se mi v tom ohledu stal Vetřelci vs. Predátor 2, který je tak tmavý, že na horších nebo špatně kalibrovaných přístrojích vůbec neuvidíte, co se na plátně děje…tedy ne, že by jste o moc přicházeli), ale černá PT-AE 2000 prostě nevypadá uspokojivě jak v hodně tmavých záběrech, tak ve vesmírných hvězdných polích na černém pozadí. Fanoušci sci-fi by se asi měli poohlédnout po jiném projektoru.

Klepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání je opravdu povedené

Větrání PT-AE 2000 není sice tak tiché jako Mitsubishi HC6000 nebo Sony VW40/60, ale není ani tak hlasité jako JVC HD1 a zařadil bych ho spíš mezi jeho neutrální položky. Neohromilo mě ani, jak si Panasonic poradil s prokládaným signálem, ale to už začínám u Full HD projektorů považovat za standard. Jako by jejich výrobci tak nějak ignorovali, že veškeré Full HD vysílání je a ještě dlouho bude pouze 1080i.

Není nad dobrá přednastavení

PT-AE 2000 má filozofii přednastavení dost odlišnou od většiny projektorů (jednotlivé barevné režimy se liší nejen hodnotami šedé škály, gamma křivky, ale i colorspace, tj. nastavením saturace, jasu a tónu barev), takže tomu přizpůsobím i trochu shrnutí měření, kterými sem ho potrápil.

Předem zdůrazňuji, že colorspace PT-AE 2000 vyjma výběru barevných režimů nelze ovlivnit nijak a gamma křivku jen velmi omezeně (jen 3 regulační body místo obvyklých 8-9), což by se asi mělo zpětně připočítat k jeho slabinám.

Naštěstí je výběr režimů bohatý a různorodý, uživatel si tak určitě vybere některý režim a nemusí nic pracně nastavovat, jak je obvyklé. V reklamně Panasonic nejvíce vyzdvihuje režim Cinema 1, který měl na starosti holywoodský expert na barevnou korekci David Bernstein. Ten nabízí nádherně přesnou křivku gamma korekce:
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hůře už to u Cinema 1 dopadá s teplotou jasových stupňů, ty se většinou pohybují kolem 7500K, tedy dobrých 1000 stupňů od cílených 6500K:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naštěstí poskytuje PT-AE 2000 nadprůměrné možnosti korekce šedé škály (vedle tmavých a světlých lze v jeho menu netradičně najít i ovládače i střední část jasové stupnice). To se bohužel nedá říct o celkem tradičně přesaturovaném colorspace, který na mě i subjektivně působil příliš přebarveným dojmem:

Klepněte pro větší obrázek

Toto nastavení barev kopírují všechny ostatní režimy s vyjímkou Color 1, který se blíží normou požadovaným hodnotám mnohem více (a ve kterém barvy vypadají i subjektivně mnohem přirozeněji):
Klepněte pro větší obrázek

Jsou sice stále mírně přesaturované, ale ve filmovém obraze působí příjemně přirozeně. Přesaturovaní je tak rovnoměrně a tónování barev tak přesné, že s mírným stažením celkové saturace barev se dá přiblížit normě ještě více:

Klepněte pro větší obrázek

Bohužel typicky se tahle desaturace nejvíce projeví na jasové Y složce barev, což jim sebere znatelně na zářivosti. Takže bych spíš radil spokojit se s kompromisem a nechat saturaci na 0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trochu blíže cíli je Color 1 i co se týče šedé škály(ale jen mírně)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zato gamma křivka se ideálních 2.2 drží jen v nejtmavších částech obrazu

Doměříme, shrneme

Ale stále ještě vypadá docela elegantně ve srovnání s krkolomnými výsledky Cinema 2:
Klepněte pro větší obrázek 
To Color 2 se alespoň drží hodnoty 2.4 poměrně rovnoměrně (2.2 je sice považována za optimum, ale podle vkusu můžete jít až do 2.5):
Klepněte pro větší obrázek

Color 2 se nejvíce blíží požadovaným 6500K šedé škály (i přes příliš dominantní zelenou složku):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Cinema 2 je ze všech měřených režimů nejchladnější:
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Po všem tom měření, vám dlužím co nejstručnější shrnutí. Takže se omezím na konstatování, že pokud nejste skalní fanda sci-fi nebo černofetišista, tak vás PT-AE 2000 nemůže zklamat a mohu jej doporučit. A je také jednou milé vidět projektor, který už od začátku jde do prodeje s nenadsazenou „čestnou“ cenou.
 

Panasonic PT-AE 2000

Doporučená cena 68 995 Kč

 • technologie LCD 1920 x 1080
 • svítivost 1500 ANSI Lm
 • kontrast 16000:1 (full on/full off)
 • hlučnost 22 dB (v režimu eko)
 • projekční vzdálenost 1,2 m - 12,0 metru
 • optika motorový zoom a ostření, manuální posun čočky, horizontální: +/- 40 %, vertikální +/- 100 %, smooth screen, dynamická clona,
 • výkon lampy 165 W UHM
 • lichoběžníková korekce ano
 • vstupy RCA, S-video, Mini DIN 4 pin, PC D-sub HD 15 pin (samice), 3x HDMI 1.3, 2x vstup komponentí RCA, Série Mini DIN 9 pinů
 • vzdálené ovládání RS-232C
 • normy NTSC, NTSC 4.43, PAL, PAL-M, PAL-N, PAL 60, SECAM, 480i, 480p, 576i, 576p, 720/50p, 720/60p, 1,080/24p, 1,080/50i, 1,080/50p, 1,080/60i, 1,080/60p
 • režimy obrazu 7 přednastavených modů: Cinema 1, Cinema 2, Cinema 3, Color 1, Color 2, Normal, Dynamic
 • rozměry (Š x V x D) 460 x 130 x 300 mm
 • hmotnost 7,2 kg
 • spotřeba 240 W (0,08 W v režimu Standby - se zastaveným ventilátorem)
 • příslušenství napájecí kabel, inteligentní dálkový ovladač až pro 8 přístrojů, baterky, příručka

Zapůjčil

 • Panasonic Czech Republic, Praha
 • kontakt 236 032 511, www.panasonic.cz
 • záruka 2 roky
 
AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
Další článek
celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: slabiny Xaver 15. 10. 2008, 17:50
slabiny Tomáš 20. 8. 2008, 18:41
Re: Dotaz Dusan 31. 7. 2008, 11:43
Dik za recenzi... msyogota 26. 7. 2008, 18:18
"cerna" Petr 23. 7. 2008, 21:53
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Samsung 65Q900R: prémiový 8K HDR QLED televizor pro náročné [test 8K TV]

Samsung 65Q900R: prémiový 8K HDR QLED televizor pro náročné [test 8K TV]

8K rozlišení přichází. S největší pravděpodobností v nejvyšší třídě televizorů v budoucnosti nahradí 4K televizory. Na nový Samsung s úhlopříčkou 65" jsme se podívali v našem testu.

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Ještě letos jsme dostali do testu OLED, který by měl být pokračovatelem linie výrazně obrazově kvalitních televizorů. Nejvyšší model nabízí nejen THX certifikaci obrazu, ale také integrovaný soundbar Technics.

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Ještě jsme si plně nezvykli na 4K rozlišení a už tu máme 8K televizory. Samozřejmě 8K vysílání k dipozici v Evropě není, a tak jsme pořádně prozkoumali, jak si poradí 8K QLED Samsung i s 4K, Full HD a SD obrazem.

Tom Cruise: Zakažte motion smoothing. Kazí zážitek z filmu

Tom Cruise: Zakažte motion smoothing. Kazí zážitek z filmu

Japonsko spustilo 8K TV vysílání s 22.2 kanálovým zvukem

Japonsko spustilo 8K TV vysílání s 22.2 kanálovým zvukem

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

Panasonic RP-HD605N: nová Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku

Panasonic RP-HD605N: nová Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku

Svoji nabídku sluchátek Panasonic nově rozšiřuje o kvalitní bezdrátová Bluetooth sluchátka, která nabídnou podporu všech kvalitních kodeků včetně LDAC.

Panasonic SC-UA30: nový kompaktní audiosystém s výkonem 300 W

Panasonic SC-UA30: nový kompaktní audiosystém s výkonem 300 W