Honza z Ostravy
24. ledna 2016 • 14:35

4K UHD TV min. za 50000Kč a více! Proč? Viz článek!Samotné 4K rozlišení není pro vyšší kvalitu obrazu to nejdůležitější. Je to začátek cesty k UHD specifikaci Rec.2020. Proti současné specifikaci Rec.709 totiž představuje značný nárůst kvality.
Barevný prostor (gamut) CIE 1931 u současné video normy Rec.709 obsahuje zhruba 35,9% barevného spektra viditelného okem, barevný prostor Adobe RGB pokrývá 52,1% a současná kina dokážou dokonce pokrýt 53,6% barevného spektra. Specifikace Rec.2020 slibuje pokrytí 75,8% viditelného barevného spektra!
S širším barevným spektrem musí být ale video již natočeno, u filmu natočeného podle Rec.709 při použití širokého barevného prostoru se dočkáte jen nepřirozených, přepálených barev, nikoli jejich většího množství.
S růstem barevné hloubky, rozlišení a snímkové frekvence roste i datový tok, který je nad možnosti současných blue-ray přehrávačů a od roku 2016 budou v prodeji nové UHD blue-ray přehrávače. V současnosti používaný kodek H.264 je pomalu nahrazován úspornějším kodekem H.265.
Bohužel druhým aspektem je nutnost podle této specifikace video už točit, zpracovávat, distribuovat a následně zobrazit!
Nestačí mít jen televizor, který tohle sice všechno umí, a pak si to jen „dopočítá“ (tzv. upscaler). Kde nic není, ani čert nebere – zkrátka obraz pak nebude přirozený, protože byl původně vyladěný podle jiné (nižší) normy.
H.265 (někdy též označován jako HVEC) má být součástí nového formátu UHD blue-ray standardu který nabídne i 10 bitové barvy a barevný prostor odpovídající Rec.2020.
Právě Rec.2020 definuje nejen 4K UHD video s vyšším rozlišením, ale přidává k tomu větší barevný prostor, vyšší barevnou hloubku a vyšší obrazové frekvence. Tento posun je daleko důležitější než nárůst jen rozlišení.
Vysoký dynamický rozsah bude další výraznou kvalitativní změnou. Navyšuje maximální jas až na 1000 cd/m2. Obraz bude živější, slunce více zazáří a stíny se prokreslí.
HDR (High Dynamic Resolution) láká výrobce i kvůli tomu, že na rozdíl od 4K rozlišení (které vyžaduje sledování filmů z menší vzdálenosti, aby jste vůbec 4K rozeznali – délka úhlopříčky = vzdálenost od TV) nabídne jasnější, dynamičtější obraz, který rozeznáte na první pohled, přičemž na to nemusíte být nosem přilepeni na obrazovce.
Televizory již firmy ukazují (viz veletrh CES v Las Vegas 2016 – viz videa na www.youtube.com, například LG 4K HDR OLED Signature, či jiní výrobci HDR UHD TV), nicméně cena je nyní podstatně vysoká, min. 50000Kč a více (současné 4K TV v obchodech tedy nejsou příliš kvalitní a výrobci to dobře vědí). U současných „levných“ 4K televizorů HDR nenajdete.
Jakou tedy koupit TV?
Pokud chcete sledovat FULL HD rozlišení (momentálně je šířený signál po digitálním, kabelovém a satelitním vysílání 1080i), tak si kupte FULL HD OLED TV a nic neřešte, protože 4K vysílání DVB–T2 by mělo být na celém území v ČR k dispozici až v roce 2020! Jak to bude s kabelovým (UPC) či satelitním (Skylink) vysíláním je ve hvězdách.
Já jsem si osobně koupil FULL HD OLED a 4K TV si koupím až tehdy, kdy bude k dispozici 4K vysílání, ceny televizorů se všemi funkcemi budou cenově dostupné (v mém případě se jedná pouze o 4K HDR OLED TV o úhlopříčce 165cm), dále budou rozšířená 4K UHD blue-ray přehrávače a hlavně dostatek filmů, které bedou natočeny dle normy Rec.2020 s HDR, protože veškeré „dopočítávání“ (rozuměj upscaler) je k ničemu, pokud primární zdroj není v nejvyšší možné kvalitě!

FrantisekKoudelka
17. ledna 2016 • 18:42

Možná mi něco uniká, ale pokud mám záznam v digitálním formátu a přehrávač mi ten zvuk v nezměněné digitální formě pošle po HDMI do receiveru, tak kde se tam vezme šum? Aneb jste si jistí, že oddělení obrazu a zvuku do dvou HDMI výstupů tam je kvůli šumu a ne kvůli praktičnosti připojení?

MILAN
12. ledna 2016 • 18:39

Kdyby to byl rekordér tak by to bylo špica

Tony
12. ledna 2016 • 20:24

Pokud se jedná o rekordér, tak od loňského Listopadu je v Japonsku v prodeji High-Endový "kombajn" DMR-UBZ1. Je to luxusní 4K přehrávač s 3TB pevným diskem a HDR. Jeho cena je 400.000 yenů, což je cca 80.000 korun. DMR-UBZ1 je sice určen pouze pro domácí trh, což ovšem nic nemění na tom, že je to první UHD BD přehrávač-nahrávač pro komerční sféru. Sice dlouho před uvedením samotných UHD BD disků, ale to vůbec nevadí, protože v Japonsku jsou přecejen trochu jinde. Oni si na UHD filmy počkají a mezitím se mohou bavit právě tím nahráváním na 3TB pevný disk z jejich 4K vysílání ... :-)
Jinak je DMR-UBZ1 samozřejmě takový "exot" a sám PANASONIC připouští, že měsíčně jich nebude vyrobeno více než 500 kusů ...
A právě z této "strojovny" vychází prémiový Panasonic DMP-UB900, který bude dostupný již celosvětově. Cena v Evropě by měla být mezi 700 - 800 eury ...

MILAN
12. ledna 2016 • 21:17

To jsou ale právě ty háčky.Za osmdesát litrů a ještě ani není v Evropě

Tony
12. ledna 2016 • 21:36

Proč háčky?
Japonský trh je naprosto specifický a ve spotřební elektronice se mu nic nevyrovná. Prostě je tady nový formát, který PANASONIC zcela logicky nejdříve uvedl na domácí, tedy nejsilnější trh s elektronikou. Jakmile se definitivně dohodly normy a přiblížilo datum vydání prvních UHD filmů, tak přichází na řadu i první celosvětové verze UHD BD přehrávačů a později i rekordérů ... Je jen chvályhodné, že PANASONIC drží svou "lajnu" a opět začíná s prémiovým modelem, podobně jako před léty s BD přehrávačem DMP-BD10.
Za pár měsíců budou následovat jejich mnohém levnější verze UHD BD přehrávačů i rekordérů a mezitím se připojí i další výrobci a koupěchtiví klienti budou mít možnost výběru ...P.S. A co bys asi tak na ten 3TB HDD v Evropě ve 4K nahrával? B-]

Určitě si přečtěte

Články odjinud