AVmania.e15.cz

Panasonic DMP-BD10EG-S: test Blu-ray přehrávače

Jeden z prvních dostupných Blu-ray přehrávačů na našem trhu zatím spadá do kategorie luxusních přístrojů. Jaký ale je?

Pokud si pustíte DVD film na LCD nebo plazmové obrazovce s vysokým rozlišením, zarazí vás nízká kvalita obrazu: detaily chybějí, vše je jakoby rozmazané, zkrátka byste chtěli co nejdříve něco lepšího. Rádi jsme tedy pro vás otestovali první Blu-ray přehrávač od Panasonicu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Elegantní luxusní vzhled vám okamžitě naznačí, že nemáte v rukách obyčejný přehrávač 

Přiznávám, že ač je toto první HD přehrávač, který přímo testujeme, filmy ve vysokém rozlišení na Blu-ray nebo HD DVD nejsou pro mne něčím novým. Viděl jsem už spoustu ukázek a srovnání, proto jsem automaticky očekával nejvyšší kvalitu. Při připojení k dobrému televizoru jsem tak neměl pocit, že jde o něco úchvatného, co jsem ještě neviděl, ale že je obraz konečně správný – bez zubatých hran na titulcích nebo rozmazaných detailů. Další velkou výhodou Blu-ray (a HD DVD) technologie je možnost vybavit disky spoustou doprovodných informací o filmu a pohodlnější navigací.

Skvělá výbava i ovládání

Blu-ray přehrávač DMP-BD10EG-S není mezi prvními na světovém trhu, je ale mezi prvními u nás, a předběhl tak i HD DVD přehrávače, které k nám přijdou až příští rok. Odpovídá tomu i vyšší cena, kterou však částečně ospravedlňuje svými parametry. Samozřejmě poskytuje komponentní a HDMI rozhraní, u HDMI slibuje 1080p a přepočítávání DVD na vyšší rozlišení. Při připojení přes komponentní výstup zvládne jen 1080i a DVD pouští v rozlišení originálním. Použijete-li HDMI, lze navíc ovládat televizor nebo AV receiver a využít tak jedno dálkové ovládání na více zařízení. Na zadní straně zaujme také 7.1 výstup zvuku, takže není potřeba samostatný dekodér.

Klepněte pro větší obrázek 
Přítomnost konektoru SCART je překvapující. Nejenže degraduje obraz, ale navíc se na tituly vyžadující HDCP stejně nepodíváte. Slouží tak spíše jako servisní konektor. Jinak je výbava vynikající 

Provedení přehrávače odpovídá vyšší cenové kategorii. Přední lesklý kryt se pomalu sklápí, aby odhalil dvířka mechaniky a ovládací tlačítka. Při zavřeném krytu můžete přehrávač jen zapnout a sledovat displej.

Klepněte pro větší obrázek
Rozkládacím dálkovým ovládáním můžete pomocí kódů nebo přes HDMI ovládat také další zařízení

Skvělé je dálkové ovládání, které jde využít i pro řízení dalších komponent. Sdružuje tedy ovládání přehrávače, televizoru a receiveru, kde musíte nastavit kódy pro konkrétní značky. Aby se taková spousta tlačítek na ovládání vešla, je pod výklopnou horní částí ukryta ještě jedna vrstva.

Modrý zázrak pod drobnohledem

Při přehrávání Blu-ray disku na 40“ televizoru je vidět zřetelný kvalitativní posun obrazu oproti DVD. Datový tok přesahující 20 MB/s se projevuje čistějším obrazem, tmavé i světlé plochy jsou vykresleny a neslévají se, také kolem drobnějších věcí a na hranách předmětů nejsou kompresní artefakty. Při projekci na plátno prostřednictvím Full HD projektoru jsou rozdíly oproti DVD ještě výraznější. V této kombinaci kvalita reprodukce předčí kvalitu obrazu i leckterého lokálního kina. Vložíte-li následně do přehrávače běžný DVD disk, je rozdíl zřetelný. Kvalitativní skok ale není tak propastný, jako byl při přechodu z VHS na DVD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Počítačová Blu-ray mechanika a Linux tvoří základ BD přehrávače

Konstrukce přehrávače je bytelná, ale jako drobný problém se projevilo použití počítačové Blue-ray mechaniky. Ta se roztáčí na plné otáčky, a tak je přístroj hlučnější a náchylný k rezonancím. U přehrávače za takovou cenu je něco podobného velmi nepříjemné. Také nutnost naběhnutí systému přehrávače po zapnutí se projevuje pomalejším startem. Od zapnutí přístroje po spouštění videa uběhne zhruba třicet sekund. Prodlevami ale trpí i jiné HD přehrávače; také u nich se používá operační systém, což s sebou nese pomalejší starty. Naopak výhodou použitého systému je možnost aktualizace firmwaru.

Panasonic DMP-BD10EG-S je bezesporu přehrávačem určeným pro první vlnu nadšených a náročných zákazníků, o čemž svědčí nejvyšší rozlišení 1080p i vestavěný dekodér zvuku 7.1, byť se dá očekávat spíše připojení na AV receiver. Nedostatek filmů (americké u nás nepřehrajete) a vyšší cena však patrně mnoho zájemců odradí. Obrazová kvalita přehrávače je tak sice velmi dobrá, nicméně zatím budete trpět nedostatkem obsahu.

Panasonic DMP-BD10EG-S

Cena 27 995 Kč

  • podporovaná média BD-Video, DVD-Video, DVD-Audio, DVD-RAM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD (R, RW, audio) MP3, JPG
  • kmitočtový rozsah DVD-audio 2 Hz až 88 kHz
  • poměr signál/šum 125 dB
  • konektory HDMI, SCART, komponentní, S-Video, kompozitní video, 7.1 zvuk, 2× stereo, digitální zvuk, optický zvuk
  • 1080p/1080i/720p/576p/480p
  • rozměry (v × š × h) 8,5 × 43 × 33,8 cm
  • hmotnost 4,5 kg

Zapůjčil

Panasonic, Praha
kontakt 236 032 511, www.panasonic.cz
záruka 2 roky

Avmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku Přidat příspěvek

Další podobné články

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

Q Acoustics 3020i: výborné levné, malé Hi-Fi reprobedny [test]

Q Acoustics 3020i: výborné levné, malé Hi-Fi reprobedny [test]

S Q Acoustics 3020i si můžete nekonfliktně pustit prakticky cokoliv, ačkoliv jejich klidnějšímu ladění vyhovuje i jednodušší a klidnější hudba, za dané peníze jen stěží najdete takhle pohledné a podobně příjemně znějící reprosoustavy.

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Mohou levná sluchátka nabídnout dlouhý bezdrátový provoz a aktivní potlačení hluku dopravních prostředků? Překvapilo nás, s jakou samozřejmostí to tato splňují.

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Do své prestižní řady QLED telvizorů Samsung přidal řadu Q8. Ta přináší přímé zadní podsvícení a konzervativněji laděným zájemcům vychází vstříc vzhledem i konstrukcí.

KZ AS10 – deset měničů táhne za jeden provaz (test sluchátek)

KZ AS10 – deset měničů táhne za jeden provaz (test sluchátek)

Čínský výrobce nabízející víceměničová sluchátka za směšné peníze, nám doslova učaroval. Po dvou měničích, nabídl tři měniče, čtyři měniče, a dokonce nyní i pět měničů ve sluchátku. Znamená to ale zákonitě lepší zvuk?

Pioneer SE E7 – ideální bezdráty pro sportuchtivé (test sluchátek)

Pioneer SE E7 – ideální bezdráty pro sportuchtivé (test sluchátek)

Bezdrátová sluchátka byla v minulosti odpovědí pro všechny sportovce, kteří si rádi dopřejí rytmickou hudbu při vyplavování endorfinů. Dnes jsou již bezdráty denním chlebem mnoha uživatelů, a přesto se najdou výjimky, které se od standardu odlišují.

Jabra Elite 45e: kvalitní bezdrátová sluchátka pro aktivnější jedince [test]

Jabra Elite 45e: kvalitní bezdrátová sluchátka pro aktivnější jedince [test]

Pokud taky nemáte rádi špunty, které musíte mít zasazené hluboko v uších, aby vám nepadly, tak Elite 45e mohou být pro vás ty pravé.

Mecool KM8: Android TV s Chromecastem, ale bez Netflixu

Mecool KM8: Android TV s Chromecastem, ale bez Netflixu

Levný přehrávač s moderní verzí systému Android TV, skvělou podporou formátů a posíláním obsahu do televize z mobilního telefonu vypadá lákavě. Ne vše je ale dokonalé.