Oscar 2016: přehled vítězných filmů

Oscar 2016: přehled vítězných filmů

Nejprestižnější cenu každoročně uděluje americká Akademie filmového umění. Kdo letos dostal Oscara a jaké filmy si ocenění odnesly?

Podívejme se na přehled filmů a herců, které americká Akademie filmového umění ocenila v roce 2016. Letos jsme se výrazného překvapení nedočkali a drtivou většinu ocenění posbíraly filmy, od kterých se to čekalo.

Pokud vás zajímají všechny kategorie včetně dokumentárních filmů, tak kompletní přehled vítězů (ale také nominovaných filmů) najdete na IMDB.


Nejlepší film a nejlepší původní scénář

Spotlight

Film, ve kterém tým reportérů deníku Boston Globe odhaluje zneužívání dětí v katolické církvi, si odnesl nejen ocenění film roku, ale také za nejlepší scénář. Předloha si navíc už dostala Puliltzerovu cenu, takže materiál, s kterým tvůrci pracovali, byl vynikající. Jde o skvěle obsazené a kvalitně natočené drama. 


Nejlepší herec, nejlepší režisér, nejlepší kamera

Revenant: Zmrtvýchvstání

Za film Revenant: Zmrtvýchvstání si odnesli ocenění nejen režisér filmu Alejandro González Iňárritu a představitel hlavní role Leonardo DiCaprio, ale třetí cenu převzal Emmanuel Lubezki za kameru. Drama ze začátku devatenáctého století z dob dobývání divokého západu sklízelo úspěchy už v kinech, zejména Leonardo DiCaprio byl horkým favoritem na ocenění. Zajímavostí je, že šlo již o jeho šestou nominaci.


Nejlepší herečka v hlavní roli

Room

Drama o malém chlapci a jeho mámě, kteří jsou vězněni více než sedm let v pokoji. Zde si odnesla ocenění za nejlepší herecký výkon v ženské kategorii herečka Brie Larson. Film šel do našich kin v prosinci minulého roku. 


Nejlepší zvuk, kostýmy, výprava a dekorace, střih, zvukové efekty

Šílený Max: Zběsilá cesta

Nový Šílený Max si odnesl celkem šest Oscarů ve vedlejších kategoriích. Režisér George Miller se vrátil ve velkém stylu a výborně obsazený film skvěle natočil. Fanoušci se tak po letech dočkali důstojného pokračování původní trilogie a ti co ji neznají, tak si můžou užít výbornou dvouhodinovou jízdy, které ukazuje, jak má vypadat pořádný akční film.


Nejlepší filmová píseň

Spectre

Nový, už 22 film, v kterém má hlavní roli britský agent James Bond si odnesl cenu za titulní píseň. Film se pokouší o návrat k poetice klasických filmů, což se příliš ale nepovedlo. Podobné je to s titulní skladbou, která rozhodně patří mezi ty slabší. Ale jak je vidno, na Oscara to stačilo.


Nejlepší animovaný film

V hlavě

Animovaná Pixarovka, a tentokráte po letech opět velmi povedená. Jak to funguje v hlavě malé dívenky, kterou dospívání teprve čeká, se mohou podívat malí i velcí, pobaví se určitě všichni. Překvapivě dobrá psychologická sonda do způsobu vytváření hodnotového a emočního systému malého človíčka si Oscara odnesla právem.


Nejlepší hudba

Osm hrozných

Western režiséra Quentina Tarantina si odnesl Oscara za nejlepší hudbu; cenu získal legendární skladatel Ennio Morricone. Po pravdě téměř tříhodinový film provází rozporuplné ohlasy, někomu se líbí více, někomu méně, zejména téměř divadelní ladění dialogů. Tarantino použil hudbu Ennia Morriconeho už vícekrát, tentokrát ale skladatel pro film napsal hudbu novou. I když je velmi kvalitní, skladatel už určitě dříve složil melodie, které budou znít v uších diváků delší dobu, než tyto nové, za které dostal Oscara. 


Nejlepší zahraniční film

Saulův syn

Sugestivní holocaustové drama, jehož sílu umocňuje promyšlená práce s audiovizuální složkou filmu. Hororová videohra o přežití i artové dílo, sbírající ceny v Cannes, na Zlatých glóbech a nakonec dostalo i Oscara. Jedná se o velmi silný film, do kin šel nedávno, pokud máte tedy zájem, zajděte si na něj do kina.


Herečka za vedlejší roli

Dánská dívka

Na čtyři Oscary nominované biografické drama o hledání vlastní identity nakonec získalo jednu, Oscara obdržela za vedlejší roli Alicia Vikanderová. Režisér filmu Králova řeč ve filmu pro někoho stále kontroverzní trandsgenderovou tématiku přibližuje většinovému publiku. Opět měl film premiéru docela nedávno.


Herec za vedlejší roli

Most špiónů

Doby, kdy filmy režiséra Stevena Spielberga sbíraly jedno ocenění za druhým jsou dávno pryč, přes nespornou kvalitu se v posledních letech Oscaři filmů tohoto režiséra spíše vyhýbali. Letos si odnesl film z doby železné opony a studené války ocenění jediné, a to za vedlejší roli. Získal ji Mark Rylance.


Nejlepší vizuální efekty

Ex Machina

Velmi zajímavý komorní film, sci-fi o nebezpečných úskalích umělé inteligence i hraní si na Boha, si odnesl cenu za vizuální efekty. Zaujmout by mohl všechny ty, kteří mají rádi tvorbu Duncana Jonese (MoonZdrojový kód), filmu dominuje sdělení a dobrá atmosfér před pouhou okázalou vnější formou. Slabší chvíle měl scénárista jen v posledních pěti minutách, ty musíte filmu odpustit.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud