Orava DAV-303: test systému domácího kina

9. října 2007
TWEET SDÍLET
Je možné aby jediný levný centrální reproduktor nahradit kompletní domácí kino? Nebo zaujme jen cenou a snadnou instalací?

Nevím, jak u vás, ale u mne doma je docela problém vhodně rozmístit reproduktory pro domácí kino. Přední by ještě jakž tak šly, ale vést kabely k těm zadním a současně je někam šroubovat naráží nejen na technické, ale často partnerské problémy. Protože sám nechci stále zakopávat o kabely a vhodného umístění zadních repráků stejně nedosáhnu, často rezignuji na svou soustavu a pustím si film potupně ve stereo verzi.

Klepněte pro větší obrázek

Naštěstí existuje nová kategorie reproduktorů, které z jediného kusu dokáží vyloudit vcelku uspokojivý prostorový efekt, za který se nemusí stydět mnohé domácí kino. Pionýrem v této oblasti je Yamaha s více než čtyřiceti reproduktory v jediném těle, Philips nabízí také podobný kousek s integrovaným DVD přehrávačem, ale popravdě tato řešení jsou pro mnohé zbytečně drahá. Ovšem slovenská firma Orava nabízí podobný prostorový zážitek v jediném kusu za zlomek ceny. DAV-303 je označován jako systém domácího kina, protože umí přehrávat filmy z USB a paměťových karet, ale brzy poznáte, že zvuk je tím jediným důvodem, proč si jej zvolit.

Snadněji a jednodušeji to opravdu nejde

Klíčovou a nejdůležitější vlastností systému DAV-303 je snadná instalace. Stačí jej postavit pod (nebo nad) televizi, dát do zásuvky, přehrávač připojit k digitálnímu vstupu a zapnout. Od této chvíle máte prostorové domácí kino. Vzhledem k šířce 97 cm se pravděpodobně očekává zkombinování s větší LCD televizí, kolem 37 palců. Protože je reprosoustava vyšší než většina televizních stojanů, nevyhnete se také buď podložení podstavce televize nebo montáži reprosoustavy na zeď. Přímo v balení od výrobce dostanete potřebné konzole včetně hmoždinek, které musíte jen našroubovat na zeď. Líbilo se mi provedení z masivní dřevotřísky kombinované s hliníkovým rámem, které působí robustním dojmem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konektorů pro připojení audiosignálu má Orava dostatek a ovládání je přehledné

Nastavení reprodukce zvuku dovoluje zvolit úroveň výšek, basů, hlasitosti všech šesti kanálů a celkové hlasitosti. Při sledování filmů oceníte zejména možnost samostatného zvýraznění středového kanálu (např. pro lepší srozumitelnost anglického dialogu), případně trochu podpoříte zadní kanály pro prostorovější efekt. Dekodéry prostorového zvuku jsou zde analogový Dolby ProLogic a klasický Dolby Digital – chybějící DTS by zde byl asi stejně zbytečný. Ovládání pomocí dálkového ovládání je jednoduché, základní informace vidíte na čtyřznakovém červeně svítícím displeji. Ten ale i v pohotovostním tlumenějším stavu svítí příliš výrazně, kdy se postupně na něm posouvá třeba text COA1 AC3. A to při sledování filmu opravdu ruší. Výrobci bych vřele doporučil přidat možnost úplného vypnutí displeje pro běžný provoz, když nepotřebuji nic nastavovat. Nyní si uživatel může klidně přelepit displej černou páskou (to málo světla, co pronikne, bude bohatě stačit).

Raději poslouchejte...

Při sledování opravdu máte velmi výrazný pocit prostorového zvuku, je to přitom lepší, když zavřete oči – ta jediná krabice zkrátka nepůsobí psychologicky dobře. Zvuk dobře doplňuje filmy a pokud jste DVD doposud sledovali jen na reproduktorech televize budete opravdu příjemně potěšeni. Samozřejmě se nemůžete otočit za zvukem ze „zadních“ reproduktorů, podobně nečekejte přesnou separaci jednotlivých kanálů jako u plnohodnotného domácího kina – vše mají na starosti čtyři reproduktory poměrně blízko u sebe. Je to zkrátka více o oblbnutí uší než o technicky přesném řešení. Dva menší středopásmové reproduktory směřují šikmo do stran a podílejí se na iluzi prostoru. Na čelní straně je stejně velký reproduktor pro centrální kanál doplněný větším reproduktorem pro nižší frekvence a vývodem bassreflexu. Basy jsou i bez velkého subwooferu výrazné, kdo by chtěl ale rezonovat okenními skly, může si dokoupit a připojit samostatný aktivní subwoofer.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled zboku a pohled dovnitř

Po stránce vstupů nemám námitek. Soustava nabízí dva digitální koaxiální vstupy, dva digitální optické vstupy, dva vstupy pro běžný stereo signál a je tu i výstup obrazu na televizi, bohužel jen v kompozitní formě. Výstup na televizi využijetepři přehrávání z výměnných USB disků a paměťových karet (například fotografií). Uvnitř je velmi rozšířený, uživatelsky nevstřícný, systém se dvěma panely a vybíráním mezi hudbou, filmy a obrázky. Orava přehrává DivX, ale popravdě se stejně očekává připojení reprosoustavy k DVD přehrávači, který tyto funkce dnes běžně zvládá s vyšším komfortem a lepší kvalitou výstupu. Naštěstí „příplatek“ za možnost přehrávání souborů není asi velký a při pouhém poslouchání to nepřekáží.

Klepněte pro větší obrázek
Výrazný displej vám bude při nočním sledování vadit

Kvalita reprodukce popravdě nesahá samostatným řádově dražším řešením ani po kotníky. Ti, co mají vymazlené domácí kino se opravdu nemusí bát, že by nyní nějaký hejhula s jednou krabicí získal stejný zážitek jako oni. Produkt ale míří opravdu jinam. Dostane prostorové domácí kino i tam, kde by se jinak nedostalo kvůli nevhodnému umístění televize nebo náročnosti montáže. Díky více vstupům je univerzální a do prostoru dokáže dostat i jinak běžný stereo signál. I ten nejlevnější DVD přehrávač mívá digitální výstup a s tímto systémem odpadnou investice do prostorových reproduktorů a zesilovačů. Zkrátka trh pro toto řešení je velmi široký a zatím nenaplněný.

Orava DAV-303

  • Cena 5599 Kč
  • výkon 60 W
  • dekodéry: Dolby Pro Logic, Dolby Digital
  • vstupy: 2× digitální koaxiální, 2× digitální optický, 2× analog stereo, USB, čtečka SD/MMC/MS
  • výstupy: kompozitní video, subwoofer
  • displej: čtyřmístný LED
  • podpora formátů: JPEG, MP3, DivX, XviD
  • rozměry: 910 × 173 × 117 mm
  • hmotnost: 9,2 kg

Zapůjčil

Orava, Hořovice
www.orava.cz

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Domácí kino, Test

Určitě si přečtěte

Jak přehrávat video, hudbu a fotky z mobilu na televizor

Jak přehrávat video, hudbu a fotky z mobilu na televizor

Téměř každý moderní chytrý televizor, který můžete připojit k síti, to umí, přesto to málokdo využívá. Ukážeme vám, jak na to.

20 Tomáš Holčík

Jan Palach: recenze filmu

Jan Palach: recenze filmu

Nadčasové memento, apelující na každého z nás. Režisér Robert Sedláček zkoumá osobnost Jana Palacha a společenské a politické okolnosti, které jej přivedly k jeho meznímu činu sebeobětování.

6 Marek Čech

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Velkým kladem televizorů s Android TV je Google Cast a snadné streamování, pokud Android nemáte, stejnou službu nabízí Chrome Cast. Jak jednoduše na to si ukážeme v krátkém videu.

1 Jaromír Puk, Tomáš Holčík

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

61 Jaromír Puk

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

31 Jaromír Puk

Moduly pro satelitní receivery a televizory (CAM) – pro začátečníky

Moduly pro satelitní receivery a televizory (CAM) – pro začátečníky

Chtěje přijímat satelitní vysílání, vzal kartu a vložil ji do televizoru. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že štěrbina je moc velká a karta moc malá.

7 Alexandr Bray

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

Přes klesající ceny velkých televizorů ani ten s největší úhlopříčkou nedokáže konkurovat levnému Full HD projektoru. Především v zážitku, jaký poskytuje obraz promítaný na stěnu či plátno.

14 David Starý

Nejlepší české filmy roku 2018

Nejlepší české filmy roku 2018

Prezident Blaník, Úsměvy smutných mužů, Miss Hanoi, Hastrman, Jan Palach, Domestik, Toman, Zlatý podraz. Letos se objevilo nebývalé množství povedených domácích titulů a my vám přinášíme jejich přehled.

2 Marek Čech