AVmania.e15.cz

Onkyo CS-535: test CD mikrosystému

Mikrosystémy vhodné kamkoliv, jejich nabídka je velmi široká a funkčnost ještě širší. Jak si stojí japonské Onkyo?

Onkyo patří na českém trhu mezi nepříliš známé výrobce především v mainstreamové nabídce produktů. Audiofilové a příznivci kvalitních komponentů mají se značkou větší zkušenosti. Výrobky Onkya jsou nepřehlédnutelné především pro svůj design, který je vyveden v čistých a jednoduchých liniích – zkrátka radost pohledět. Samotný název značky je odvozen od japonských slov On – zvuk a Kyo – harmonie.

Oproti většině v současné době prodávaných systémů je Onkyo CS-535 klasickým mikrosystémem, který se nesnaží zahrnout uživatele přemírou funkcí. To je také jedním z důvodů, proč zde najdeme pouze CD přehrávač, který zvládne i komprimovaný formát avšak pro přehrávání filmů již budete muset využít jiného zařízení.

V hranatém stylu

Model CS-535 je klasickou ukázkou toho jak Onkyo pracuje s designem. V balení najdete dva reproduktory s kódovým označením D-035 a samotný mikrosysystém, který je vyveden v černé a alternativně také ve stříbrné barvě.

Hned při prvním uchopení je jasné, že máte co do činění s dobře zpracovaným kouskem, čtyřkilová černá „cihlička“ je zabalena v kovovém plášti a čelní panel je z broušeného hliníku. Reproduktory mají klasický tvar a jejich povrchová úprava ladí se systémem.

V balení najdete ještě AM a FM anténu, dálkové ovládání, propojovací kabely a dokovací stanici pro iPod/iPhone. Bohužel i Onkyo podlehlo módnímu vlivu doplňovat produkty o dokovací stanici. Ta je na trhu k dispozici také samostatně. 

Klepněte pro větší obrázek 
Kromě kabelů kompletní sestava Onkya CR-535

Reproduktory jsou dvoupásmové, osazené jedním širokopásmovým měničem o průměru 10 cm a tweetrem s průměrem 2,5 cm. Oba dva měniče jsou kryty snímatelnou textilní mřížkou. Na zadní straně reproduktoru je umístěn bassreflexový nátrubek a pod ním dvojice rychlosvorek pro připojení kabelů, které jsou v balení loženy samostatně.

Papírově udávaný rozsah reproduktorů je 50Hz–50kHz, impedance je 4 Ohmy a udávaný maximální výkon 40W. Rozměry reproduktory jsou 137×234×230 mm při hmotnosti 2,3 kg. Vnitřní objem činí necelých pět litrů. Na spodní straně jsou čtyři korkové nožičky pro lepší stabilitu a izolaci od podložky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stejně jako samotný systém, i reproduktory mají klasické tvary a provedení.

Dvakrát dovnitř, jednou ven

Systém nabídne pouze dvojici vstupů, které jsou označeny jako DOCK IN a MD/TAPE IN a doplňuje je jeden výstup. Vše je provedeno formou cinch konektorů. Na zadní stěně dále naleznete vstup dálkového ovládání pro dokovací stanici či jiné zařízení Onkyo, dvě svorky pro antény (AM, FM), klasický anténní konektor, výstup pro subwoofer a čtveřici šroubovacích konektorů pro připojení reproduktorů. Bohužel i zde jsou díry pro vstup kabelu u jedné dvojice velmi nešikovně umístěny, takže při jejich zapojování se vcelku zapotíte. Síťový kabel je přidělaný napevnoo, dominantní částí zadní stěny vystupující chladič s krycí mřížkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Na čelní stěně jsou všechny základní ovládací prvky, tlačítko vypnutí zapnutí společně se signalizační diodou a sluchátkovým výstupem (3,5 mm) je po levé straně. Vedle nich je dominantní displej společně s CD mechanikou a velkým ovladačem hlasitosti.

Na spodní straně pak najdete přepínání vstupů, režim zobrazení displeje, tlačítko direct slouží k aktivaci/deaktivaci úprav zvuku při jeho aktivaci jsou vypnuty všechny korekce. Tlačítka preset slouží k přepínání mezi skladbami či uloženými radiostanicemi, následuje klasická trojice tlačítek, otevřít, stop, přehrát/pauza. Jak je vidět na některých snímcích, je povrch čelního panelu efektní avšak poměrně náchylný na otisky prstů či prach.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dok aby se neřeklo

Dálkové ovládání se od minulého roku nezměnilo. Ačkoliv má poměrně dobrý tvar pro pohodlné držení, práce s ovládáním již tak pohodlná není, protože má poměrně neintuitivně rozmístěná tlačítka. Co zde můžeme pochválit je fakt, že se výrobce vyhnul zdvojování funkcí u jednotlivých tlačítek.

Kromě USB vstupu pro přehrávání MP3 souborů je dalším doplňkovým příslušenstvím dokovací stanice pro iPod/iPhone. Připojuje se klasickým dvoužilovým kabelem společně s kabelem se dvěma 3,5mm jacky, který by měl umožnit ovládání iPodu dálkovým ovladačem.

Dok je vcelku dobře vyveden, stabilní s protiskluzovou podložkou a samostatným napájením. Velmi praktický detail je opěrná distanční ploška pro vyrovnání rozdílu v hloubce připojených přístrojů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Pro otestování funkčnosti jsme připojili do doku iPod první generace a také iPod Nano, které se zcela zásadně liší velikostí. U prvního jmenovaného nebylo téměř potřeba s opěrnou podložkou hýbat, iPod Nano však potřeboval poměrně značný kus podložky vyšroubovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Samotné ovládání přístroje v dokovací stanici není příliš komfortní, jednak je to dáno odlišným přístupem k ovládání iPodu a systému, jednak je to dáno i poměrně nesnadnou navigací ve složkách s hudbou. Jelikož nemá dálkové ovládání čtyřsměrný volič s potvrzovacím středem, jako iPod, je třeba toto rozložení simulovat jinými tlačítky, což s sebou nese značné problémy.

Osobně však nespatřuji v dokovací stanici žádnou výhodu. Pomineme-li fakt, že je možné s její pomocí iPod nabíjet, pak je jeho připojení prostřednictvím sluchátkového výstupu srovnatelné a řekl bych, že i na ovládání komfortnější.

A jak to vlastně hraje?

Po zvukové stránce není Onkyo CS-535 až taková bomba jak bychom si představovali, i když bez problému předčí většinu konkurence. Hlasitost je možné nastavit v celkem 42 krocích, standardní poslechová hladina by mohla být kolem hodnoty 20. Zvukový projev je stabilní a bez slyšitelného zkreslení přibližně do tří čtvrtin celkové hlasitosti, při nastavení hodnoty 30 a více již dochází k zkreslení zvuku a celkově roste agresivita zvuku. Zmínit musím také fakt, že i při nízkých hlasitostech je slyšet z reproduktorů šum. Při rychlých přechodech ve zvukovém záznamu se zejména při vysoké hlasitosti nad 3/4 rozsahu zvuk slévá a není příliš čitelný, při běžné poslechové hladině je však poslech čistý a příjemný. Takže ti co mají rádi velmi hlasitý poslech, ti by měli zvolit něco výkonějšího s většími reproduktory.

Pro doladění zvuku je možné využít nastavení basů a výšek. Basy korigují frekvenci 80 Hz v rozsahu +/-6dB, výška pak frekvenci 10kHz v rozsahu +/- 8dB. K dispozici je ještě funkce Superbass, která vytáhne 80Hz frekvenci o +7dB.

Pro test poslechu jsme zvolili různorodou hudební směs od jazzu, přes rock, hip-hop, trance a drum'n'bas až po klasiku. Systém si rozumí spíše s nenáročnými skladbami rocku, hip hopu a taneční hudby. Při poslechu jazzu se již ztrácí některé detaily, u klasiky si také systém s detaily náročných skladeb neporadí. I když použijete korekce, zvuk zůstává lehce plošší, chybí mu dostatek prostoru.

Ačkoliv je k dispozici také výstup pro subwoofer, je zastoupení basové složky v reprodukovaném spektru dostatečné a není tedy nutné hrombednu připojovat. Fanouškům hlubokých a silných basů ale subwoofer klidně doporučíme.

Dalo by se tedy říci, že Onkyo CS-535 lépe vypadá, než hraje. Zvláště ve větších prostorách se projevuje to, že jde "jen" o mikrosystém, v běžných podmínkách narazíte na limity o dost později. Velkým lákadlem jsou kompaktní rozměry, střízlivý design a mimo jiné to je i možnost vyměnitelných kabelů pro připojení k reproduktoru. Zkrátka detaily, na které jsme zvyklí ze střední a vyšší třídy systémů. Zvukový projev Hi-Fi mikrosystému sice předčí běžnou konkurenci, ale náročnější hledači věrného poslechu si budou muset ještě připlatit.

Onkyo CS-535

 • cena orientační 7 370 Kč vč. DPH
 • přehrávané média / formáty CD, CD-R, CD-RW
 • podporované zvukové formát MP3, WMA
 • audio výstupy audio out
 • audio vstupy dock in, md/tape in, USB 2.0
 • sluchátkový výstup 3,5 mm stereo
 • tuner AM, FM,
 • příkon 65 W / 0,25 W (standby)
 • zvukový výkon 2×20
 • rozměry (š × v × h) 205 × 116 × 367 mm
 • hmotnost 4,0 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, AM anténa, FM anténa, originální a český návod, propojovací kabely, dokovací stanice

Reproduktory

 • měniče 1× 10 cm, 1× 2,5 cm tweeter
 • impedance 4 ohmy
 • frekvenční rozsah 50 Hz – 50 000 Hz
 • rozměry (š × v × h) 137 × 234 × 230 mm
 • hmotnost 2,3 kg / kus

Zapůjčil

 • Onkyo
 • záruka 2 roky

designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvuk CDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Další článek
celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Test Vector 9. 7. 2010, 11:04
Re: Test Duwenbleidd 9. 6. 2010, 01:45
Test kazer 4. 6. 2010, 16:11
Re: ONKYO m 28. 5. 2010, 13:44
Yamaha E-730 mic 26. 5. 2010, 18:13

Další podobné články

Yamaha: update firmwaru AV receiverů přidá HLG, Dolby Vision, Tidal a Deezer

Yamaha: update firmwaru AV receiverů přidá HLG, Dolby Vision, Tidal a Deezer

Oppo UDP-205: nový 4K Ultra HD Blu-ray přehrávač míří na audiofily

Oppo UDP-205: nový 4K Ultra HD Blu-ray přehrávač míří na audiofily

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

Přes klesající ceny velkých televizorů ani ten s největší úhlopříčkou nedokáže konkurovat levnému Full HD projektoru. Především v zážitku, jaký poskytuje obraz promítaný na stěnu či plátno.

Optoma HD140X: malý, dostupný Full HD projektor [test]

Optoma HD140X: malý, dostupný Full HD projektor [test]

DLP projektor Optoma patří mezi nejlevnější na trhu, přesto nabízí kvalitní obraz a dobrou výbavu. A především vyšší jas a tišší provoz než malé LED projektory.

Fiio X5 III: skvěle vybavený kapesní Hi-Res audiopřehrávač [test]

Fiio X5 III: skvěle vybavený kapesní Hi-Res audiopřehrávač [test]

Třetí generace Fiia X5 si prošla mnoha změnami a vylepšeními, díky čemuž se z ní stal jeden z nejvybavenějších a nejzajímavějších přenosných přehrávačů na trhu. A to za stále dostupnou cenu.

Pryma 01: luxusní italská sluchátka [test]

Pryma 01: luxusní italská sluchátka [test]

Nejsou to zrovna levná sluchátka, ale jsou perfektně vyrobená, mají italský šmrnc a působí luxusně, mají hebký, hladký, barevný, klidný a přitom příjemně dospělý zvuk.

Arcam FMJ A29: integrovaný zesilovač pro náročnější [test]

Arcam FMJ A29: integrovaný zesilovač pro náročnější [test]

Arcam za ještě ne nesnesitelné peníze nabízí pěkné zpracování a rozumnou, byť velmi klasickou konektivitu. Je to solidní, klasický koncipovaný a férově pojatý stroj.

Denon AH-C621R: nové dostupné Hi-Res Audio špunty

Denon AH-C621R: nové dostupné Hi-Res Audio špunty