Tomáš Jurný
28. listopadu 2007 • 19:06

Dostanu z YUV výstupu na PS3 1080i signal. Jde mi o hry i o BR. vlastnim full HDTV zobrazovač bez HDMI tak chci vědět jestli pro mě má PS3 význam.

novcze
4. prosince 2007 • 18:21

ano, musíš dokoupit komponentní kabel což není problém, v každém herním e-shopu nějaký najdeš

Grano Duro
28. listopadu 2007 • 14:29

V létě vyšel článek v časopise Stereo-Video což je dost uznávaný časák z oblasti hi-fi atd... Porovnávali tam xbox a PS-3. PS-3 porovnávali i s nativním BR přehrávačem. Vyšlo jim že PS-3 rozhodně není horší než jenom přehrávač-doslova tam psali že to je plnohodnotný BR přehrávač. Ovšem testovali 60GB verzi o 40 se tehdy jen spekulovalo, třeba má tahle verze lepší mechaniku ?

Petr
28. listopadu 2007 • 15:09

Stereo-Video uznavany casak? Uznavany kym? To Stereo-Video, kde se recenze kupuji?:-D

Michael
28. listopadu 2007 • 15:55

Za to computer a zive.cz se ma cim chlubit, ze? B-]

Pedro83
27. listopadu 2007 • 16:30

ako je toto myslen: "Kvalita obrazu sice nedosahuje zcela kvality, kterou jsou schopny poskytnout samostatné Blu-ray přehrávače."dik za odpoved

Mig
27. listopadu 2007 • 16:48

Tak to je snad jasne. Pokud si koupite jednoucelovy BR prehravac, ktery ovsem stoji vice nez tato konzole, tak pri nejlepe HDMI propojeni na kvalitni zobrazovac (idealne full HD s vetsi uhloprickou) a prehravani BR media docilite znatelne lepsiho obrazu a to jak v barevnosti, tak i ostrosti.

Pedro83
27. listopadu 2007 • 21:07

no ja som myslel ze data odchadzaju v digitalnom siganli cez HDMI tak ci tak a nema tam byt aky rozdiel...

Karel
27. listopadu 2007 • 23:57

PS3 ma prece tady HDMI ... zkusil jste porovnat kvalitu?
Nejak mi neni jasne, jak jste dosli k tomu, ze kvalita je horsi.

Jaromír Puk
28. listopadu 2007 • 1:23 • šéfredaktor AVmania.cz

Praktická zkušenost na Full HD televizoru a BD přehrávač Sony a PS3 vedle sebe, BD film ve stroji. Rozdíl není velký, ale je vidět.

RomanL
28. listopadu 2007 • 7:46

Takže není HDMI jako HDMI? To je opravdu trochu zvláštní u digitální techniky...

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
RomanL
28. listopadu 2007 • 8:06

To je vlastně jako ten odvěký spor, jestli vypálená kopie CD hraje stejně jako originál, že? A dodnes nikdo neví, jak to je, že? ;-)

LukasX
28. listopadu 2007 • 8:58

Ja si nemyslim ze by to bylo HDMI ne? Neni to treba video-obvody, ktere obraz zpracovavaji a predavaji zobrazovaci? Urovem prevodniku? Jednoucelovy BR prehravac bude soustredeny na vyslednou kvalitu BR disku IMHO lepe nez viceucelove PS3 - takze souhlasim s autorem, zvlaste kdyz ma zkusenost na vlastni oci :o)Lukas B.

Ondřej
28. listopadu 2007 • 9:20

Kdo PS3 má, může napsat, jestli při hraní výrazně hučí (jako je tomu u Xbox 360)? To je pro přehrávání filmů docela důležitá vlastnost. Třeba u Xboxu si přehrávání filmů nedokážu představit, je to opravdu jak vysavač.

Stíhačka
28. listopadu 2007 • 13:09

PS3 rozhodně nehučí jak vysavač, jen šumí. Pokud nebudeš sedět přímo vedle něj, ale někde normálně od TV, tak ho při pouštění filmů ani slyšet nebudeš, možná jen když vypneš zvuk.

RomanL
28. listopadu 2007 • 9:38

Jaké videoobvody? Jaké převodníky? Signál do TV jde digitální a jasně definovaný, stejný z jakéhokoliv BR. Nebo každý BR přehrávač dává TV jiný "digitální" signál? No to musí být proklatě kvalitní digitální technika... :-))

Jaromír Puk
28. listopadu 2007 • 9:45 • šéfredaktor AVmania.cz

Právě za kvalitnější zpracování obrazu (např. větší barevná hloubka) si připlácíte, zde jsou rozdíly i mezi solopřehrávači. Ale opravdu to vyžaduje velmi kvalitní televizor, který to dokáže následovně zpracovat.
Co se týče HDMI tak není HDMI jako HDMI i zde jsou bohužel rozdíly v kvalitě obvodů a kabelů

RomanL
28. listopadu 2007 • 11:12

Digitální! signál z konektoru HDMI snad zpracovává až televize (pokud pominu speciální interpolace přehrávače pro HD rozlišení - což televize umí sama taky) a jakýkoliv videopřevodník je snad zcela mimo mísu! Pokud se pletu, tak jsem zřejmě ještě nepochopil princip digitální televize. Přenos po kabelu HDMI snad obsahuje nějakou analogovou složku? Kvalita kabelu má snad vliv na digitální přenos? Tak to je ten kabel snad vadný, ne?

mpe
29. listopadu 2007 • 23:47

Tohle je samozřejmě nesmysl. Tedy to s tím kabelem. Digitální je reprezentace dat. Vlastní fyzická vrstva jakéhokoliv elektrického kabelu je v pravdě analogová se všemi těmi útlumy, impendancemi, přeslechy, odstupy signálu od šumu, apod. Nad tím stojí elektronika, která se s tím vším snaží poradit někdy dobře jindy hůře. Nekvalitní kabel tedy může ovlivňovat kvalitu obrazu i v případě digitální techniky. Ovšem nikoliv šumem jako v analogu, ale artefakty, blikáním, lupanci ve zvuku, atd.

RomanL
3. prosince 2007 • 9:50

Ano, potom je ovšem kabel vadný, stejně jako byste měl vadný UTP kabel pro připojení do LAN. Pokud přenese jen např. 50% dat a dochází k výpadkům, asi je něco špatně. To ovšem nemohu brát v potaz jako normální funkci. U digitální techniky musí být kabel dimenzován na 100% spolehlivost (samozřejmě beru v potaz korekce chyb ap.), jako např kabel od HDD. Jinak se prostě nejedná o digitální přenos, nebo se jedná o poruchu.

mpe
3. prosince 2007 • 11:00

Žádný elektrický kabel není ani nemůže být 100% spolehlivý, protože fyzika :-)Samozřejmě v počítačovém světě máte na mnoha vrstvách přenosy chráněné pomocí korekčních kódů (od různých bitových kódování, až po TCP retransmissions, případně MD5 hashů).Digitální AV technika samozřejmě používá některé korekční kódy taky. Konkrétně HDMI používá pro kódování TMDS kanálu (to je ten co přenáší nekomprimované audio/video) kód, který umožňuje odhalit řadu drobných bitových chyb, které nastávají při přenosu. Samozřejmě pokud je chyba tak velká, že si s tím elektronika neporadí, tak zde na rozdíl od počítačového světa už není možnost korekce chyb na vyšší vrstvě a musí nějakým způsobem chybějící data interpolovat tzn. vznikne chybějící řádek nebo lupanec ve vzduchu. Pokud je takových artefaktů málo nikdo si ničeho nevšimne. Pokud jej jich mnoho (např. silné rušení, příliš dlouhý kabel, vyšší frekvence než na kterou byl kabel dimenzován, nebo třeba poškrábaný disk) tak vězte, že si toho všimnete.

RomanL
5. prosince 2007 • 8:31

No, tak tomu rozumím, úroveň korekce chyb je prostě o řád menší. Ale nicméně s normálními průřezy a délkami kabelů by snad problémy být neměly.

mpe
5. prosince 2007 • 9:49

Stačí vzít levný tří-pětimetrový HDMI kabel co jsou jich plné hypermarkety, které byly ještě v lepším případě testované pro 165 MHz a pustit po něm 1080p s deep color (HDMI 1.3). Každý druhý bude ukazovat artefakty. Není to tak řídky jev.

KArel
28. listopadu 2007 • 11:04

Z žádného HD přehrávače nejde obraz "surový", tedy čistě rozkódovaný. Všude jsou obvody pro odstranění artefaktů komprese, pro vylepšení pohybu, pro odstanění šumu ... Testovací BD už nejsou tak vzácné, v kvalitním obchodě to jde vyzkoušet (předpokládám, že i redakce tohoto serveru testovací BD má).

RomanL
28. listopadu 2007 • 11:19

No vida, to je jiná. Takže původní signál je sice digitální, ale přehrávače ho zcela dle vlastního uvážení zkreslují. Takže originál neuvidím, ať dělám co dělám a princip kvalitního digitálního záznamu se vytrácí v dáli... :-(

sdf
28. listopadu 2007 • 16:59

ja sa sice v hdmi nevyznam, ale predpokladam ze brd, resp. hddvd ci iny digitalny prehravac rozkoduje video zo zdrojoveho kompresovaneho kodovania (mpeg2,mpeg4, xvid, ...) do kodovania pre HDMI, ktore je nekompresovane. Zaroven moze prehravac robit konverziu formatu (1080i,1080p,768p,...).
Pri odkodovani/konverzii zrejme moze robit nejake filtre (ktore moze robit aj TV).

RomanL
29. listopadu 2007 • 8:06

No ale k čemu je potom "digitální" záznam, jestli ho každý přehrávač interpretuje jinak? To nedává smysl! Já si myslím, že to tak není a z HDMI prostě leze surový nekomprimovaný digitální signál dekódovaný podle algoritmu daného normou (jak jste napsal), který (pokud nezapnu nějaké filtry či interpolace) je naprosto stejný z jak z BR, tak z jakéhokoliv jiného přehrávače...

mpe
29. listopadu 2007 • 23:53

Jaký nekomprimovaný signál by z něj měl lézt? Vždyť na všech médiích jsou data vždy ztrátově komprimována, nějakým tím MPEGem. Je potřeba ho dekódovat, odstranit kompresní artefakty, atd. a samozřejmě každá implementace to dělá trochu jinak. Stejně jako různé kodeky na PC. Tak ztrátové komprese prostě fungují.

RomanL
3. prosince 2007 • 9:44

No snad je na tu dekomprimaci (která leze z HDMI - surová, už dekomprimovaná data pův. např. MPEGu určená přímo pro zobrazení) nějaká přesně daná norma? Nebo si opravdu každý přehrávač přehrává, co ho napadne, dle vlastního uvážení? Jinak co je ztrátová komprese určitě vím, pochybuji ale že by se jednalo o ztráty při přehrávání již uložených dat. Zřejmě by se takto uložená "digitální" média kopírovala stejně špatně jako z VHS-ky...

mpe
29. listopadu 2007 • 23:59

Podle vaší intrpretace se "princip kvalitního digitálního záznamu" naplní teprve tehdy až budeme mít několikaterabajtové kompaktní nosiče a nebude potřeba obraz komprimovat ztrátovými algoritmy. Ale v tí době už nám možná nebude dost sexy 2mpix obraz, který nám dnes připadá nepřekonatelný.

RomanL
3. prosince 2007 • 9:56

Podle vás se při přehrávání / kopírování např. CD (tedy i DVD) uplatňuje nějaký ztrátový algoritmus? Mluvíme o PŘEHRÁVÁNÍ!

mpe
3. prosince 2007 • 10:19

Při přehrávání CD se uplatňuje CIRC (Cross Interleaved Reed-Solomon Coding), který interpoluje vzorky, které se z nějakého důvodu špatně načetly z média.Podobný mechanismus funguje i pro DVD.

RomanL
5. prosince 2007 • 8:35

Souhlas, potom se ovšem jedná o chybu (nečitelnost) média nebo přehrávače. U bezvadného CD (DVD) se toto neuplatňuje - data prostě jsou (a vždycky stejná).

mpe
5. prosince 2007 • 11:12

Ale spolehat na to nelze.Tady se dostáváme k podstatnému rozdílu mezi PC a AV světem. Zatímco v počítačovém světě je absolutně důležitá korekce chyb (data s chybami jsou bezcenná) a systémy jsou navržené tak, aby z média získaly a přenesly každý bit, v AV světě hraje roli především plynulost přehrávání. Není žádoucí znovu načítat datovou stopu a přerušovat přehrávání, přenášet znovu nějaký segment dat. Radši chybějící data vynechám nebo interpoluji. Pokud je chyba dostatečně malá nikdo si ničeho nevšimne.Ono to má i praktické důvody. HDMI 1.3 přenáší až 10.2Gbit/s, což není málo ani na počítačová měřítka. Navrhnout a realizovat dostatečně robustní algoritmus, který by dokázal zajistit 100% přenos po měděném kabelu v měřítkách a omezeních masově vyráběné spotřební elektroniky není úplně snadné.

Stíhačka
28. listopadu 2007 • 13:07

Zajímavé je, že se nedávno v nějaké recenzi psalo (nevím přesně kde), že obraz z BR je špičkový a dosahuje stejné kvality jako u stolních přehrávačů.

novcze
4. prosince 2007 • 18:11

A to který je horší určil kdo? . . . předpokládám že to nebyly objektivní rozdíly ale pouze subjektivní pocity redakce dotované M$.
V prosincovém čísle S&V, vyšel test 6 ti blu-ray přehrávačů a mezi nimi byl i Playstation 3, který získal titul "S&V Doporučuje" a jako jediný v testu dosáhl 100% verdiktu, v hodnocení obrazu získal plný počet bodů, stejně jako většina ostatních (kromě jednoho).
Rozdíl může být pouze v post-processingu obrazu, kde PS3 pouští na výstup obraz z disku aniž by s ním dělal nějaké kejkle (zvláště v 24p režimu), což považuji za kladnou vlastnost (a podle velkého počtu recenzí a názorů na webu, nejen já).
Takže si tyhle názory nechte příště pro sebe, možná vám to někdo sežere, ale zbytek si bude říkat něco o bulváru.

alch
27. listopadu 2007 • 16:13

Sony prezentuje PS3 jako multimedialni domaci centrum, zajimalo by me, jestli PS3 dokaze konecne Xvid/DivX ;o)...??!@

JaF
27. listopadu 2007 • 16:23

Udajne se na to uz chysta FW upgrade ktery by toto mel umoznit. Totez plati i pro Xbox.

kuba
27. listopadu 2007 • 17:37

Když si do PS3 doinstaluješ Yellow dog linux tak do něj si podporu DivX, Xvid jednoduše stáhneš.

alch
28. listopadu 2007 • 15:11

jako uzivatel nechci pred prehravani filmu bootovat do linuxu, vybirat uzivatele, prihlasovat se, hledat aplikaci, mysi hledat foldery... to si muzu rovnou prinest pececko. nehlede na to, ze zcela jiste yellow-dog po instalaci nebude mit kodeky. pokud to je navrzene i jako prehravac - tak ma mit uzivatel zajisten urcity komfort, kuprikladu by mohl mit moznost pripojit externi disk a prehrat co je na nem ulozene, at je to MPEG4 ogg, mp3 nebo Xvid a nemuset s kazdym videem behat k pc a konvertovat ho pro ps3. kdyz tohle zvladne polsky dvd prehravac s usb, proc by to nemohli umet japonsky? ;o) ze by poplatek jednoho dolaru za licencovani kodeku per stroj? o tom, ze by PS3 mela dostat podporu DivX/Xvid se mluvi uz dost dlouho, ale skutek utek. takhle je to jen skatule na hry. kdo z vas ma film na blue-ray? ...

Michael
28. listopadu 2007 • 15:55

Ale bude, po Novem roce s novym Firmwarem..staci si napsat na podporu a radi a ochotne odpovi..

novcze
4. prosince 2007 • 18:24

http://www.divx.com/company/press/press_detail.php?pr_id=272

Michael
27. listopadu 2007 • 15:40

Smarja to je kecu tady, lidi, probudte se. Vyrobce presne specifikace uvadi v materialech (ze to neumi PS2 hry, SACD atd.).
Ale ruku na srdce: SACD? Kolik takovych CD doma mate? (ja osobne jedno jedine) PS2 hry? Pokud je nekdo ma, ma zrejme doma i PS2 konzoli. Pokud ne, tak si priplati za 60GB verzi.
Ctecka karet? Neni potreba, pokud ano, da se dokoupit externi.
Chybi USB porty? Je treba si spocitat, kolik jich bude treba vyuzivat.
Co vic? Nic. Ja si myslim, ze tohle byl potrebny krok ze strany SONY, aby svou konzoli rozsirilo do sveta. Ja osobne si tento tyden domu ponesu 60GB starter pack, ktery me vysel jen o 3tisicky draz nez tato 40GB verze. Kdo chce, hleda zpusob, kdo nechce, hleda duvod.
Hawk.

Mr.X
27. listopadu 2007 • 15:37

PS3 prodrazuje ten cell a (nezapisovatelna)blue-ray mechanika.. jinak by stal stejne jak xbox, jinac i Wii mi porad prijde predrazeny - melo by spravne jit nekam k 4000Kc

syntaxTerror
27. listopadu 2007 • 16:10

Nintendo se nataji tim, ze konzolu nedotuje.Presto jsem uprednostil Wii pred PS3 i RROD-em. Za ty penize se pri tomhle pocasi levnejsi sporty nenajdou.

alois
27. listopadu 2007 • 12:32

ten Vámi zlevněný PS3 není nic jiného než doslova ožebračený PS3. člověk nakonec bude rád, že mu na něm pojedou gamesky na PS3, takže o slevě nemůže být řeč. 3-[

Jaromír Puk
27. listopadu 2007 • 12:36 • šéfredaktor AVmania.cz

Jak je vidět, tak to ale moc lidem nevadí. Zajímalo by mne, zda to lidé neví nebo je jim to jedno. V každém případě Sony potřebovala snížit cenu a zjevně se jim to vyplatilo.

Baf
27. listopadu 2007 • 12:55

Lidé to spíš neví - ale to je jedno. Nejvíc mi vadí, že není možnost volby plná/ořezaná verze jako v US nebo JP. Tady máte 40GB PS3 vykuchanou o zpětnou kompatibilitu a přehrávání SACD a líbejte nám nohy, hezké svátky vám přeje vaše nabubřelé Sony. No v Evropě s náma už vydrbali už nepočítaně takže není čemu se divit.

rs
27. listopadu 2007 • 13:48

...kdyz ti vadi, ze neni moznost vyberu, tak ty si uz vybral nebo planujes nakup ?

Baf
27. listopadu 2007 • 17:27

Nákup samozřejmě plánuju - teďka s Ratchetem, Uncharted a Folklore to má konečně smysl.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
rs
28. listopadu 2007 • 9:21

takze si to stejne koupis .
a proc ? vzdyt je to od nabubreleho sony a jiste mas na vyber spustu jinech moznosti.

Baf
30. listopadu 2007 • 7:39

Jestli těma jinejma možnostma myslíš Uííííííí na Xbox - tak ty přehlížím. Jednoúčelový srandahry a západní multiplatformovky mě vážně neberou.

beat
27. listopadu 2007 • 12:55

Já to vím :-D
Čtečku karet nepotřebuju - bere to Flash disky.
Zpětnou kompatibilitu nepotřebuju, hry na PS2 mě nějak netrápí.
SACD - používá to někdo?
40GB? - Časem si můžu dokoupit větší disk.
Že není v balení ETHERNET kabel? Netrápí :-DZato má o cca 60W nižší spotřebu a oproti X360 si můžu sám měnit HDD, má WiFi a přehrává BD.
Tak nevím - i "ořezaná" PS3 má víc funkcí než X360.

quido
27. listopadu 2007 • 13:35

přesně -> moje řeč.
jedna věc jsou papírové parametry a druhá potom jejich praktické využití. spousta lidí má "nabouhané mašiny, ale využije jen malou část jejich potenciálu:-P:-D

Male_zvire
27. listopadu 2007 • 14:17

Třeba je to z většiny vánoční dárek, tak se bude problém řešit až po vánocích.
Každopádně to těm prodejcům nezávidím. Jestli zapoměli tuhle !ořezanost" lidem při prodeji sdělit.... nechtěl bych být na jejich místě, až přijde rozlícený majitel, že mu jeho hry z PS2 na PS3 nejedou. :-/

Jaromír Puk
27. listopadu 2007 • 14:53 • šéfredaktor AVmania.cz

Podle zákona je povinností prodejce informovat zákazníka o vlastnostech výrobku. Pokud to člověku nepojede a vrátí se do obchodu, tak by teoreticky měl mít právo odstoupit od kupní smlouvy. Toť teorie...jsem zvědav na praxi

Radek Ondrášík
27. listopadu 2007 • 15:18

To je pěkné, ale prodejce nemuší přece informovat, že zcela nový výrobek neumí číst něco z jiného ze starého výrobku. Když si kupujete novou generaci auta, také vás nemusí prodejce upozornit, že se třeba změnila rozteč šroubů na kole a ty vaše původní disky tak můžete vyhodit.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Jaromír Puk
27. listopadu 2007 • 15:59 • šéfredaktor AVmania.cz

To je pravda. Ale v tomto případě jde o stejný výrobek, stejné generace se stejným označením, u kterého se změnily specifikace. Nicméně si nemyslím, že by s tím zákazník uspěl. Domnívám se jen, že by lidé měli být informováni prodejcem o změnách - že nebude fungovat něco, co předtím fungovalo a kvůli čemu si to možná majitel PS2 jde koupit.

mikes
28. listopadu 2007 • 14:48

Ja si myslim, ze existuji v zasade 2 typy klientu, ti informovani (maji aktivni zajem o vec a predem si zjisti parametry dane veci nebo tomu alespon trochu rozumi) a ti druzi (viz. tatinek/babicka atd. kupuje ratolesti PS3 a vi o tom akorat to, ze "to je na hry"). Ti v prvni skupine maji v parametrech (a napr. zpetne kompatibilite) jasno a tem ve druhe skupine by asi bylo zbytecne vykladat co pristroj uz neumi, protoze budou tezko nejakou spec. funkci ocekavat kdyz o tom nic nevedi. Proto mi prijde debata trochu prehnana, k uvedenym pripadum vraceni konzole asi moc dochazet nebude.

Laco
27. listopadu 2007 • 18:27

Ja na PS3 kaslem, kupil som Wiicko a som spokojny. Nove spickove hry + stare Gamecube tituly a mam o zabavu postarane...

Určitě si přečtěte

Články odjinud