Nejlepší televizor pro sport: jak ho vybrat a ušetřit

8. června 2014
TWEET SDÍLET
Fotbal se blíží a i jinak dostáváme řádnou nadílku sportovních událostí. Jak vybrat vhodný televizor a zbytečně nevyhazovat peníze? Rozhodně nekupujete ten nejdražší.

Lavina sportovních událostí se blíží, jedna dokonce už běží. Ceny televizorů klesly téměř brutálně, povězme si tedy několik základních pravidel, jak pořídit ten nejlepší na sport.

Klepněte pro větší obrázek 

Článek není startovním výstřelem k zápasu LCD vs. Plazma (byť mnoho lidí považuje plazmu za mrtvou technologii), jen se snaží nabídnout něco více, než pouhou tezi: „Když TV, tak LED LCD, když LCD, tak co nejdražší a největší“.

1. Při nákupu sledujte sport

Světe div se, tohle pravidlo se často nedodržuje. V prodejně se nenechte ukolébat hezky vypadajícím demonstračním Full HD videem, zapomeňte na filmy. Chcete sledovat sport, nechte si pustit sport. Nejlepší bude hokej nebo fotbal, kde jsou rychlé změny, hodně detailů.

Všímejte si ani ne tak rozjásaných barev dresů, ale spíše detailů kolem, zda třeba mizí detaily, jestli zůstávají vykresleny ruce hráčů. Neměl by mizet balón, nebo puk, tráva by měla alespoň trochu připomínat trávu, ne jakousi zelenou rozplizlou plochu. Všimněte si například tribun a fanoušků v pozadí, reklam okolo, pokud se při každém rychlejším pohybu kamerou rozostří a pak při statickém obrazu zase zaostří, je to špatně.

Kritickým místem je dopočítávání mezisnímků u členitého obrazu. například i nejnovější čtyřjádrové televizory mají problémy s "okraji" hráčů, kteří se pohybují po ledě, nebo po trávě. Okraje se rozpadají a vlní. Stačí pozorně sledovat hráče při pohybu. Řešením bývá vypnutí nejagresivnějšího stupně a volba druhého základního.

Klepněte pro větší obrázek 

Protože televizor musí SD rozlišení roztáhnout na Full HD obrazovku, různí se právě kvalita tohoto přepočtu, výrobci to občas šidí drobným rozmazáním celého obrazu, kdy máte pocit mlhy přes obraz. Pro srovnání si pusťte nejlépe ČT Sport HD, ale i zde hodně záleží na kvalitě  původního zdroje signálu, který se mění.

Pozor! Každá stanice je jiná, liší se i kvalita vysílání, například Eurosport z kabelové televize ověří kvality TV lépe, nebývá ale v prodejnách, že. Dále pozor na sportovní přenosy na ČT Sport, neboť tam kvalita přenosů značně kolísá a mizerný obraz bývá i na vstupu do vysílání. S tím sebelepší televizor nic už neudělá.

2. Větší je lepší

Zde to platí 100 %, problémem může být jen nižší rozlišení obrazu a mizerná kvalita vysílání. Dále pozor na levné, ale velké, LCD televizory. Pokud mají jen 50 Hz technologii, dejte od nich ruce pryč, neboť obraz bude lehce rozmazaný při každém pohybu. Když k tomu přidáme podprůměrný upscaling levných televizorů, výsledkem bývá žalostný. Rozmazání obrazu bude problém, na který dejte pozor u LCD, plazmy netrápí.

 Klepněte pro větší obrázek
 

U LCD chtějte alespoň 100 Hz obnovu obrazu, výsledky ale bývají různé, takže papírově horší „jen“ 100 Hz televizor může poskytovat lepší výsledky než například 200 Hz. Proto se nespoléhejte na čísla, ale podívejte se, jak se vám obraz líbí, zda se jinde nerozmazává méně. I mezi levnými modely se dá vybrat.

Pozor: každý televizor má několik režimů potlačení rozmazání pohybu a dopočítávání mezisnímků, takže je dobré se zeptat prodavače, nahlédnout do manuálu, zkrátka v případě vážného zájmu o vyhlédnutý model, zjisti trochu více.

Další variantou, pokud chcete sledovat sport opravdu ve velkém, bývá projektor. S ním vykouzlíte bez problémů i několikametrový obraz. Ceny za slušný HD ready projektor začínají na 10 000 Kč, FULL HD pak stojí od 20 tisíc. U levných počítejte s tím, že musíte rozumně zatemnit místnost.

3. Chcete sport ve 3D? Pro skupiny jen pasivní 3D

I když sportovní vysílání ve 3D prakticky v ČR nenajdete, ale všechny televizory dokážou přepočítat 2D do 3D. A například fotbal ve 3D dokážou televizory poměrně dobře zobrazit. Čím vyšší kvalita vysílání tím bude lepší výsledek.

Klepněte pro větší obrázek

Jestli chcete sledovat 3D sami, nebo maximálně ve dvou, klidně můžete o aktivním 3D uvažovat. Aktivní technologie má ale brýle podstatně dražší, což je jeden z důvodů, proč v posledních letech výrobci přecházejí na pasivní 3D technologii.

Pasivní 3D brýle stojí pár korun, když je polijete pivem, nebo je rozšlápnete, nemusíte slzet. Takže pokud chcete spolu s hromadou přátel sledovat sport ve 3D, jděte raději do pasivu.

Klepněte pro větší obrázek

4. Plazma má lepší úhly, LCD nižší spotřebu

Velký obraz – to dříve znamenalo jedinou volbu, plazmu. Panasonic s ní skončil (v doprodeji se nabízí za excelentní ceny), stále ji vyrábí LG a Samsung. Počítejte s tím, že u LCD klesá při sledování z boku kontrast, zejména při pohledu mimo osu se černá v šedou či jinou barvu může změnit velmi rychle. Také si u velkých úhlopříček se může stát, že zatímco ve středu LCD obrazovky vidíte černou, po stranách, kde úhel pohledu je už jiný, uvidíte šedou. Zejména levné LCD s tím mohou mít problémy.

Klepněte pro větší obrázek

U plazmy tyto problémy odpadají, proto v restauracích najdete většinou plazmu. Není problém obraz sledovat odkudkoliv.

Klepněte pro větší obrázek

U moderních plazmových televizorů ale snaha výrobců udržet spotřebu elektrické energie na nízké úrovni vede k zajímavému efektu. Jakmile plazma má zobrazit jasný obraz, například bílou hokejovou plochu, sníží celkový jas, takže bílá zešedne. Naproti tomu LCD naopak při bílé scéně dynamické podsvícení aktivuje na maximum, aby bílá nebyla šedá, neboť statický kontrast LCD je příliš nízký.

Kupujeme televizor: statický vs. dynamický kontrast

Kupujeme televizor: statický vs. dynamický kontrast

Má cenu na prodejně porovnávat barvy televizorů? Máte si připlatit za televizor s vysokým dynamickým kontrastem, nebo je to jen vyhození peněz z okna.

4 Jaromír Puk

Pokud vás vyloženě trápí spotřeba, chcete se dostat na co nejnižší hodnoty, tak volte LCD. Atletika, fotbal, hokej – vše u plazmy bude znamenat, že se spotřeba vyšplhá na nejvyšší hodnoty. Zatím co při sledování filmů spotřeba u plazmy zůstane nízká, u sportu s tím nepočítejte.

5. Levná plazma vs. levné LCD

Zde je rada velmi jednoduchá. Pokud chcete levný 50“ televizor s dobrým obrazem, jděte do plazmy. Stál platí, že za obrazově podobně kvalitní LCD televizor s LED podsvícením zaplatíte více, než za plazmový televizor. Se stoupající kvalitou LCD sice rozdíly nejsou již tak extrémní, ale stále jsou.

Kupujeme televizor: plazma nebo LCD?

Kupujeme televizor: plazma nebo LCD?

Chcete koupit větší televizor? Pak jistě se přemýšlíte, kterou technologii zvolit, co bude pro vás lepší.

128 Jaromír Puk

U nejlevnějších plazmových televizorů narazíte občas na HD ready modely s rozlišením 768 x 1024, za Full HD si musíte trochu připlatit. Ale i zde platí, že nejlevnější plazmy sportovní přenosy zobrazí ostřeji, než cenově srovnatelné LCD.

6. Smart TV nebo "hloupou"?

Chcete jen dobrý obraz a nikoliv chytré, internetové funkce? Zde narazíte bohužel na fakt, že lepší LCD LED televizory s vyššími obnovovacími frekvencemi zkrátka už mají tyto funkce vestavěny. Na druhou stranu vyšší výpočetní výkon znamená kvalitnější zpracování obrazu.

Co tedy koupit? Vybírejte očima. Co se vám líbí a stačí vám to, to pořiďte.

 

Témata článku: Průvodce nákupem

Určitě si přečtěte

Sony XG95: nový 4K HDR LED televizor s přímým zadním podsvícením

Sony XG95: nový 4K HDR LED televizor s přímým zadním podsvícením

I letos Sony nabídne ve své prémiové třídě nové 4K HDR LED televizory, půjde o tři řady s označením XG95, XG90 a XG 85. A právě model XG95 se svým přímým zadním podsvícením s lokálním řízením jasu má mířit na ty nejnáročnější zájemce o LCD televizor.

6 Jaromír Puk

Philips 55OLED903/12: 4K OLED TV s Ambilightem a zvukem od Bowers & Wilkins [test]

Philips 55OLED903/12: 4K OLED TV s Ambilightem a zvukem od Bowers & Wilkins [test]

Pokud doma nechce něco tuctového, tak Philips si pro vás připravil lahůdku. OLED televizor, u kterého dodala vzhled a obraz, o zvuk se tentokrát postarala legendární audiofilská firma Bowers & Wilkins, která vyrábí reprobedny i pro zvuková nahrávací studia. Není však naprosto pro každého. Proč, to se dozvíte dále.

20 Alexandr Bray

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Malý všeuměl Denon RCD-N10 (neboli Ceol N10) je překvapivě dobře, všestranně a zvukově příjemně fungující krabička, která spojuje všechna důležitá řešení pro pohodlný každodenní poslech.

8 Daniel Březina

Bowers&Wilkins 603: povedené sloupové Hi-Fi reprobedny od anglické legendy [test]

Bowers&Wilkins 603: povedené sloupové Hi-Fi reprobedny od anglické legendy [test]

Jeden z největších světových producentů hi-fi je znám nejen právě pro objemy produkce, ale i pro její kvalitu. Nová generace šestistovek v některých ohledech nasazuje vysoké standardy v poměry k cenovce. Možná, že totiž nemají sloupky 603 hřmotný a obří bas, ale to je tak jediné, co na nich někdo mohl najít. Tohle je vyvážený, precizní moderní zvuk ve vyváženém, moderním obalu.

8 Daniel Březina

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

Ve světle reflektorů je dnes sice Chromecast, ale každý internetový televizor podporuje i protokol UPnP a DLNA, na které se občas zapomíná. Dělají podobnou věc trošku jinak.

25 Jakub Čížek

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

34 Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

11 Marek Čech

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Velkým kladem televizorů s Android TV je Google Cast a snadné streamování, pokud Android nemáte, stejnou službu nabízí Chrome Cast. Jak jednoduše na to si ukážeme v krátkém videu.

1 Jaromír Puk, Tomáš Holčík