AVmania.e15.cz

Nejlepší televizor pro sport: jak ho vybrat a ušetřit

Fotbal se blíží a i jinak dostáváme řádnou nadílku sportovních událostí. Jak vybrat vhodný televizor a zbytečně nevyhazovat peníze? Rozhodně nekupujete ten nejdražší.

Lavina sportovních událostí se blíží, jedna dokonce už běží. Ceny televizorů klesly téměř brutálně, povězme si tedy několik základních pravidel, jak pořídit ten nejlepší na sport.

Klepněte pro větší obrázek 

Článek není startovním výstřelem k zápasu LCD vs. Plazma (byť mnoho lidí považuje plazmu za mrtvou technologii), jen se snaží nabídnout něco více, než pouhou tezi: „Když TV, tak LED LCD, když LCD, tak co nejdražší a největší“.

1. Při nákupu sledujte sport

Světe div se, tohle pravidlo se často nedodržuje. V prodejně se nenechte ukolébat hezky vypadajícím demonstračním Full HD videem, zapomeňte na filmy. Chcete sledovat sport, nechte si pustit sport. Nejlepší bude hokej nebo fotbal, kde jsou rychlé změny, hodně detailů.

Všímejte si ani ne tak rozjásaných barev dresů, ale spíše detailů kolem, zda třeba mizí detaily, jestli zůstávají vykresleny ruce hráčů. Neměl by mizet balón, nebo puk, tráva by měla alespoň trochu připomínat trávu, ne jakousi zelenou rozplizlou plochu. Všimněte si například tribun a fanoušků v pozadí, reklam okolo, pokud se při každém rychlejším pohybu kamerou rozostří a pak při statickém obrazu zase zaostří, je to špatně.

Kritickým místem je dopočítávání mezisnímků u členitého obrazu. například i nejnovější čtyřjádrové televizory mají problémy s "okraji" hráčů, kteří se pohybují po ledě, nebo po trávě. Okraje se rozpadají a vlní. Stačí pozorně sledovat hráče při pohybu. Řešením bývá vypnutí nejagresivnějšího stupně a volba druhého základního.

Klepněte pro větší obrázek 

Protože televizor musí SD rozlišení roztáhnout na Full HD obrazovku, různí se právě kvalita tohoto přepočtu, výrobci to občas šidí drobným rozmazáním celého obrazu, kdy máte pocit mlhy přes obraz. Pro srovnání si pusťte nejlépe ČT Sport HD, ale i zde hodně záleží na kvalitě  původního zdroje signálu, který se mění.

Pozor! Každá stanice je jiná, liší se i kvalita vysílání, například Eurosport z kabelové televize ověří kvality TV lépe, nebývá ale v prodejnách, že. Dále pozor na sportovní přenosy na ČT Sport, neboť tam kvalita přenosů značně kolísá a mizerný obraz bývá i na vstupu do vysílání. S tím sebelepší televizor nic už neudělá.

2. Větší je lepší

Zde to platí 100 %, problémem může být jen nižší rozlišení obrazu a mizerná kvalita vysílání. Dále pozor na levné, ale velké, LCD televizory. Pokud mají jen 50 Hz technologii, dejte od nich ruce pryč, neboť obraz bude lehce rozmazaný při každém pohybu. Když k tomu přidáme podprůměrný upscaling levných televizorů, výsledkem bývá žalostný. Rozmazání obrazu bude problém, na který dejte pozor u LCD, plazmy netrápí.

 Klepněte pro větší obrázek
 

U LCD chtějte alespoň 100 Hz obnovu obrazu, výsledky ale bývají různé, takže papírově horší „jen“ 100 Hz televizor může poskytovat lepší výsledky než například 200 Hz. Proto se nespoléhejte na čísla, ale podívejte se, jak se vám obraz líbí, zda se jinde nerozmazává méně. I mezi levnými modely se dá vybrat.

Pozor: každý televizor má několik režimů potlačení rozmazání pohybu a dopočítávání mezisnímků, takže je dobré se zeptat prodavače, nahlédnout do manuálu, zkrátka v případě vážného zájmu o vyhlédnutý model, zjisti trochu více.

Další variantou, pokud chcete sledovat sport opravdu ve velkém, bývá projektor. S ním vykouzlíte bez problémů i několikametrový obraz. Ceny za slušný HD ready projektor začínají na 10 000 Kč, FULL HD pak stojí od 20 tisíc. U levných počítejte s tím, že musíte rozumně zatemnit místnost.

3. Chcete sport ve 3D? Pro skupiny jen pasivní 3D

I když sportovní vysílání ve 3D prakticky v ČR nenajdete, ale všechny televizory dokážou přepočítat 2D do 3D. A například fotbal ve 3D dokážou televizory poměrně dobře zobrazit. Čím vyšší kvalita vysílání tím bude lepší výsledek.

Klepněte pro větší obrázek

Jestli chcete sledovat 3D sami, nebo maximálně ve dvou, klidně můžete o aktivním 3D uvažovat. Aktivní technologie má ale brýle podstatně dražší, což je jeden z důvodů, proč v posledních letech výrobci přecházejí na pasivní 3D technologii.

Pasivní 3D brýle stojí pár korun, když je polijete pivem, nebo je rozšlápnete, nemusíte slzet. Takže pokud chcete spolu s hromadou přátel sledovat sport ve 3D, jděte raději do pasivu.

Klepněte pro větší obrázek

4. Plazma má lepší úhly, LCD nižší spotřebu

Velký obraz – to dříve znamenalo jedinou volbu, plazmu. Panasonic s ní skončil (v doprodeji se nabízí za excelentní ceny), stále ji vyrábí LG a Samsung. Počítejte s tím, že u LCD klesá při sledování z boku kontrast, zejména při pohledu mimo osu se černá v šedou či jinou barvu může změnit velmi rychle. Také si u velkých úhlopříček se může stát, že zatímco ve středu LCD obrazovky vidíte černou, po stranách, kde úhel pohledu je už jiný, uvidíte šedou. Zejména levné LCD s tím mohou mít problémy.

Klepněte pro větší obrázek

U plazmy tyto problémy odpadají, proto v restauracích najdete většinou plazmu. Není problém obraz sledovat odkudkoliv.

Klepněte pro větší obrázek

U moderních plazmových televizorů ale snaha výrobců udržet spotřebu elektrické energie na nízké úrovni vede k zajímavému efektu. Jakmile plazma má zobrazit jasný obraz, například bílou hokejovou plochu, sníží celkový jas, takže bílá zešedne. Naproti tomu LCD naopak při bílé scéně dynamické podsvícení aktivuje na maximum, aby bílá nebyla šedá, neboť statický kontrast LCD je příliš nízký.

Kupujeme televizor: statický vs. dynamický kontrast

Kupujeme televizor: statický vs. dynamický kontrast

Má cenu na prodejně porovnávat barvy televizorů? Máte si připlatit za televizor s vysokým dynamickým kontrastem, nebo je to jen vyhození peněz z okna.

Pokud vás vyloženě trápí spotřeba, chcete se dostat na co nejnižší hodnoty, tak volte LCD. Atletika, fotbal, hokej – vše u plazmy bude znamenat, že se spotřeba vyšplhá na nejvyšší hodnoty. Zatím co při sledování filmů spotřeba u plazmy zůstane nízká, u sportu s tím nepočítejte.

5. Levná plazma vs. levné LCD

Zde je rada velmi jednoduchá. Pokud chcete levný 50“ televizor s dobrým obrazem, jděte do plazmy. Stál platí, že za obrazově podobně kvalitní LCD televizor s LED podsvícením zaplatíte více, než za plazmový televizor. Se stoupající kvalitou LCD sice rozdíly nejsou již tak extrémní, ale stále jsou.

Kupujeme televizor: plazma nebo LCD?

Kupujeme televizor: plazma nebo LCD?

Chcete koupit větší televizor? Pak jistě se přemýšlíte, kterou technologii zvolit, co bude pro vás lepší.

U nejlevnějších plazmových televizorů narazíte občas na HD ready modely s rozlišením 768 x 1024, za Full HD si musíte trochu připlatit. Ale i zde platí, že nejlevnější plazmy sportovní přenosy zobrazí ostřeji, než cenově srovnatelné LCD.

6. Smart TV nebo "hloupou"?

Chcete jen dobrý obraz a nikoliv chytré, internetové funkce? Zde narazíte bohužel na fakt, že lepší LCD LED televizory s vyššími obnovovacími frekvencemi zkrátka už mají tyto funkce vestavěny. Na druhou stranu vyšší výpočetní výkon znamená kvalitnější zpracování obrazu.

Co tedy koupit? Vybírejte očima. Co se vám líbí a stačí vám to, to pořiďte.

 

Další článek
celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den, vybíráme televizi. Myslíte, že je… lenka 20. 10. 2014, 09:40
Tak se na to mrkneme, ale je nutné si uvědom… Rover623 15. 6. 2014, 10:52
Zrovna dnes jsem byl v nejmenovaném e-shopu … Jetelina 14. 6. 2014, 17:37
Re: Jednu věc bych k tomu přihodil, tzv. "sm… rosta 12. 6. 2014, 09:37
Jednu věc bych k tomu přihodil, tzv. "smart"… Rover623 10. 6. 2014, 12:53
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?