AVmania.e15.cz

Nástroje pro konverzi formátů videa a hudby: čím a jak

Seznam kapitol
Chcete propasírovat čtyřgigabajtový film do mobilu? Ripnout CD nebo DVD a hodit pak placky provždy do koše? Vyberte si ten nejvhodnější nástroj.

Pomalu se nám chýlí ke konci éra, v níž se filmy a hudba prodávají na léty používaných stříbrných discích různých kapacit a názvů. Disky se škrábou, patlají a schází věkem. Jejich praktičnost a spolehlivost není nejlepší: filmy a hudba přeskakují nebo rovnou zmizí v nenávratnu. Řešením je překopírovat je na pevný disk počítače nebo domácí server jako MP3 či MKV soubory a desítky, někdy i rovnou stovky hodin toho „nejmilejšího“ obsahu pak nosit s sebou v telefonu.

Právě kvůli mobilům a tabletům by vás mohl tenhle článek zajímat i v případě, že pro vás éra CD a DVD už dávno skončila, na počítači ani nemáte optickou mechaniku a všechen obsah máte dávno na plotnách pevných disků. Na třípalcové obrazovce telefonu totiž nejspíš nedoceníte všechny detaily Blu-ray ripu, spíše byste rádi v autobuse dokoukali snímek dříve, než dojde baterka. I pak budete muset sáhnout po některém z nástrojů pro konverzi souborů.

Stejně tak v případě, že si chcete (pro osobní účely, viz závěr článku) zaznamenat televizní vysílání a nespokojíte se s možnostmi, které vám nabízí ovladače a aplikace přibalené k digitálnímu tuneru. Anebo nahrát na web video ve formátu nativně podporovaném prohlížeči. Zkrátka s koncem optických mechanik nekončí smysl konvertorů.

Převodovka, která se prodává po kolečkách

I když se do našeho výběru dostaly i relativně jednoduše použitelné nástroje, jako například HandBrake, je svět konvertorů obecně poněkud spletitější než řekněme svět textových editorů. Jejich tvůrci jsou totiž geekové s až autistickými sklony, kteří milují možnost mít všechny parametry pod kontrolou a od uživatelů (ne neoprávněně) čekají to samé.

Ty nejpopulárnější nástroje, jako je LAME pro hudbu či FFmpeg pro filmy, se dokonce ovládají z příkazové řádky. Abyste se tímto způsobem nemuseli vracet o třicet let zpátky, existuje pro ně řada grafických nadstaveb, případně rovnou ripperů, které budou napřímo načítat informace ze zdrojového disku a práci s konvertorem vyřídí za vás (Exact Audio Copy). Každopádně se nezalekněte toho, že existuje relativně málo nástrojů „vše v jednom“, a berte to jako daň za kvalitu a svobodu.

Tresty za hloupost: bolavé uši či dva roky vězení

Ještě než vytížíte procesor na maximum, připomeňme si dvě věci. Zaprvé až na výjimky konvertory komprimují multimédia ztrátově. To znamená, že z hudby i videa nenápadně uberou těžko postřehnutelné detaily, aby tak poměrně citelněji snížily velikost souborů. Nedá se to ale dost dobře řetězit. Pokud máte sbírku MP3 s datovým tokem 160 kb/s a rozhodnete se ji kvůli úspoře místa v mobilu srazit na 128 kb/s, výsledek bude o mnoho horší, než kdybyste udělali čistý rip z CD rovnou do úspornějšího bitrate. A pokud jste úplní začátečníci, pak vězte, že prostým převodem na vyšší datový tok se kvalita nevrátí, původní informace jsou zkrátka v nenávratnu.

Za druhé pokud bez patřičné licence k dílu sdílíte filmy či hudbu na internetu, dopouštíte se trestného činu. Česká justice by vás mohla poslat i na dva roky do vězení, což sice nedělává, i tak ale udělované podmínečné tresty a vysoké pokuty za uznání ve warez komunitě nestojí.


Handbrake

handbrake.fr 
zdarma

Jeden z nemnoha konvertorů, které skvěle fungují ihned po instalaci. Dokonce jej lze označit za uživatelsky přívětivý. Stačí do něj přetáhnout myší soubor s videem, případně jako zdroj nastavit optickou mechaniku. Pak vyberte v pravém sloupci jeden z tuctu profilů (výstup pro iPad, iPod, levný androidový telefon atd.) a klepněte na Start.

Klepněte pro větší obrázek
Vpravo si stačí vybrat zařízení, na kterém chcete výstup sledovat, a Handbrake zařídí zbytek.
Pro Windows, MacOS i Ubuntu

Handbrake si ovšem oblíbí i ti, kteří od podobného nástroje čekají bohatší možnosti nastavení. Takže pokud například chcete svoje DVD převést do opravdu kvalitního ripu, zapomeňte na přednastavené parametry a obětujte pár minut na nastavování. V záložce Picture si vyberete rozměry výstupu, v Audiu zvukovou stopu a datový tok, v Chapters lze do snímku přidat napevno titulky (to se hodí, pokud si na nějakou cestu chystáte zásobu seriálů nebo filmů do obyčejného telefonu).

Pro kvalitní výstup je nejdůležitější záložkou Video, kde v sekci Quality musíte vypnout Constant Quality a zapnout Avg Bitrate a 2-Pass encoding. Handbrake tak video projde dvakrát. Nejdříve zjistí, u kterých scén se vyplatí ponechat vysoký bitrate a u kterých ne. Teprve při druhém průchodu provede samotnou kompresi. V této záložce si také vyberte jeden ze čtyř podporovaných kodeků: H.264, Theora, MPEG2 a MPEG4, a to podle toho, na čem chcete video přehrávat. Nemáte-li důvod, nemusíte měnit výchozí H.264.

+ Software s přímočarými funkcemi
+ Mnoho vstupních i výstupních formátů
+ Umí konvertovat celé složky

- Neumí si poradit se zašifrovanými disky
- Nelze nastavit naprosté detaily


Exact Audio Copy & LAME

exactaudiocopy.de, lame.sourceforge.net
zdarma

Dva odlišné programy odlišných tvůrců, které spolu ovšem tvoří dokonalý pár. Jeden dělá grafické rozhraní tomu druhému, oba vykonají část práce a výsledkem je MP3 rozumných rozměrů a skvělé kvality.

Exact Audio Copy je ripovací aplikace, která umí dostat z optických mechanik maximum a přečíst i některá ošklivě poničená cédéčka. Ukládá do nekomprimovaných WAVů, které pak na základě uživatelského nastavení posílá ke zpracování dál.

Klepněte pro větší obrázek 
Už deset let audiofilové ripují v tom samém jednoduchém rozhraní.
 A to je EAC teprve v třetí beta verzi

Právě konvertor LAME je pro tenhle úkon nejvhodnější. Přímo v rozhraní EAC si můžete vybrat datový tok výsledných souborů MP3 a další možnosti týkající se jejich kvality. Ideální bude, pokud věnujete patnáct minut času studování parametrů pro příkazovou řádku, nebo ještě lépe poslechovým testům. Nemáte-li na to čas, pak vám doporučím, abyste rovnou do pole s parametry vlepili jednu z těchto možností: --preset -medium pro menší soubory s datovým tokem okolo 160 kb/s a dobrou kvalitou, nebo --preset extreme pro soubory se zhruba 240 kb/s, které od CD rozezná jen audiofil s velmi kvalitním vybavením.

+ Stará osvědčená kombinace
+ Internet je plný audiotestů a návodů

- EAC je pouze pro Windows (LAME je multiplatformní)
- Lehce složitější ovládání

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

pri konverzii videa davam do pozornosti Ripb… dbart 8. 1. 2013, 15:37
MeGui je supr nástroj. Sice krapet složitějš… Wolfsteen 5. 11. 2012, 11:18
Většina konvertorů používá stejné jádro, jen… kubino 4. 11. 2012, 19:22
Osobně používám Free Studio (<a rel="nofollo… fff 4. 11. 2012, 11:58
Handbrake ako jeden z mala dokaze vyuzit vse… 007 4. 11. 2012, 10:59
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

Optoma UHL55: nový přenosný 4K UHD LED projektor s Alexou

Optoma UHL55: nový přenosný 4K UHD LED projektor s Alexou

Malý projektor s podporou 4K HDR videí, světelným LED zdrojem s životností 30 000 hodin, vestavěným reproduktorem a dekodérem Dolby Digital váží jen 3,8 kg. A můžete k němu připojit i Bluetooth sluchátka.

Logitech Z607: nový levný 5.1 reprosystém s Bluetooth a MP3 přehrávačem

Logitech Z607: nový levný 5.1 reprosystém s Bluetooth a MP3 přehrávačem

Bose: dva nové chytré soundbary a chytrý bezdrátový reproduktor

Bose: dva nové chytré soundbary a chytrý bezdrátový reproduktor

Marantz: nové AV přijímače nabídnou větší možnosti, pohodlí i lepší zvuk

Marantz: nové AV přijímače nabídnou větší možnosti, pohodlí i lepší zvuk

Nový Marantz SR6013 nabídne až 11.2 kanálový zvuk, levnější SR5013 poskytne 7.2 kanálový výstup, nechybí podpora 4K HDR videa a 3D zvuku. Oba stroje samozřejmě nabídnou Hi-Res streaming i multiroom.

Optoma UHD51A: první 4K UHD projektor s hlasovým ovládáním Alexa

Optoma UHD51A: první 4K UHD projektor s hlasovým ovládáním Alexa

Chcete projektor, který vás poslechne na slovo? Nový 4K projektor Optoma a Amazon Alexa nabízí hlasové ovládání vstupů, hlasitosti, ale také přehrávaného obsahu a spousty dalšího. Kvalitní obraz je už samozřejmostí.

Pioneer LX500 představí svůj první 4K UHD Blu-ray přehrávač

Pioneer LX500 představí svůj první 4K UHD Blu-ray přehrávač

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.