AVmania.e15.cz

Multimédia a Android TV po roce: Pořád to skřípe, ale stejně mě to baví

Když jsem si loni vyzkoušel první televizory s Android TV na českém trhu, trošku mě zklamaly nedodělky. Skřípe to i po roce, ale vynahradí to jiné speciality.

Když Google před lety představil svoji platformu Android TV, těšil jsem se, že snad konečně dojde k univerzálnímu sjednocení televizních systémů a divák bude mít jistotu, že ať už si koupí obrazovku od Samsungu, LG, Sony, Philipsu či kohokoliv jiného, uvnitř bude přinejmenším Play Store s oblíbenými aplikacemi, které znáte i ze svého telefonu.

Vypadalo to nadějně a já jen doufal, že to neskončí jako s předchozími televizními pokusy (Google TV), které upadly do zapomnění dříve, než je dokázala americká internetová jednička protlačit za oceán.

Naštěstí se tak nestalo, a časem tak první televizory s Android TV od Sony a Philipsu dorazily i na český trh. Jistě, těch výrobců není tolik, a budoucnost platformy je proto i nadále krajně nejistá, nicméně díky alespoň za to.

Před rokem to hodně skřípalo

Bohužel, jakkoliv je Android na telefonech po letech už vyladěný, s televizory to bylo horší a v mnoha případech je tomu tak i dnes. Když jsem si tedy loni v únoru vyzkoušel Android TV na tehdejším modelu od Sony, některé služby včetně Spotify si nerozuměly s integrovanou technologií Google Cast. Cast je přitom analogií Chromecastu, takže v ideálním případě by se měl televizor chovat naprosto identicky, jako byste do jednoho z jeho konektorů HDMI zapíchli drobný dongle s Wi-Fi z Mountain View.

Takto vypadal Android TV na Sony před rokem:

A takto se choval na televizoru Philips:

A místy to skřípe dodnes

Rok poté a s Philipsem na televizním stole mi už sice Spotify fungovalo, nicméně výrobce zapomněl na jednu klíčovou funkčnost Chromecastu. Představte si, že ležíte v gauči, v rukou svíráte tablet nebo laptop a chcete návštěvě ukázat fotky z dovolené, které máte uložené na službě, která podporuje protokol Cast.  Kdybyste měli v televizoru Chromecast, který je stále aktivní v síti Wi-Fi, prostě spustíte přehrávání a drobný dongle skrze HDMI vyšle signál, který televizor probudí (pokud to samozřejmě podporuje). V případě Philipsu jsem ale tvrdě narazil, protože je jeho implementace Castu závislá na centrálním napájení. Když je tedy televizor vypnutý, je vypnuté i castování. Čili musíte kdesi mezi časopisy na konferenčním stolku najít ovladač, spustit televizor, čekat dlouhé sekundy, a pak teprve začíst vysílat fotky. Ne, takto to opravdu nemůže fungovat! Televizor jako chytrý domácí zobrazovač musí být v pohotovosti neustále a nehledě na nějaký ovladač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka Android TV s typickými dlaždicemi a zapůjčený film z katalogu Google Play Movies

Suma sumárum, ještě tentýž den jsem do televizoru s Android TV zapíchl Chromecast, čímž jsem ale přišel o jeden z hlavních motivů, proč si jej vůbec kupovat.

Jak donutit Google Cast, aby probudil televizor

Televizor musí být do sítě připojený skrze Wi-Fi. Pak je třeba aktivovat Wake on LAN (Nastavení → Bezdrátové a kabelové sítě → Kabelová nebo Wi-Fi → Zapnout přes Wi-Fi (WoWLAN)).

Počítejte však s tím, že tím pádem vzroste spotřeba el. energie v pohotovostním režimu na 5-10 W dle modelu, protože bezdrátový modul je stále aktivní. Ostatně to je i hlavní důvod, proč je toto chování ve výchozím stavu vypnuté.

Televizní Play Store je poloprázdný (ale pořád lepší než u konkurence)

Naštěstí tu jsou i ty další důvody, přičemž ten nejdůležitější jsem zmínil už v úvodu: Play Store. Narovinu, Play Store pro Android TV je jedno velké slzavé údolí. Proč? Protože pořád zeje prázdnotou! Po spuštění mi katalog na prvním místě doporučil jakési ruské aplikace (omlouvám se, jsem ročník 1982 a azbuka je mi blízká asi tak jako svahilština), a když už jsem narazil na nějaké známé z mobilu, byly mnohdy zešedlé, protože je autor neupravil pro televizní rozhraní.

Většina těchto neoptimalizovaných aplikací se přitom na obrazovce bez problému spustí a lze je ovládat. Politika Storu je však taková, že než aby byl zážitek poloviční, tak raději ať není žádný. Aplikace do Android TV tedy dostanete, ale musíte je nainstalovat ručně pomocí balíčku APK. To drtivou většinu běžných smrtelníků odradí.

Vždy čerstvé Kodi

Naštěstí ve Storu najdete alespoň tradiční trháky – nespočet androidích multimediálních přehrávačů a hlavně domácí kino Kodi. Televizor samozřejmě nabízí základní vestavěnou aplikaci pro přehrávání videí, fotek a hudby z připojeného USB média i sítě, ale Kodi je Kodi; nepsaný standard, který se skrze SMB připojí k domácímu disku NAS, k PC aj., projde všechna videa, co na nich máte, dodá plakáty, popisy, titulky, prostě vše.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kodi je dnes už nepsaný komunitní standard. Na Play Storu je samozřejmě nejnovější verze s přepracovaným prostředím.

Televizor bez Kodi nesmí přes můj práh a majitelé Android TV mají alespoň v tomto případě jistotu, že bude v nejnovější verzi, což není u ostatních platforem vůbec jisté.

Play, YouTube, Netflix a další

Google Play ale není jen Store s aplikacemi, ale i katalog hudby a filmů. Na Android TV to mají být právě tyto dva pilíře, které se postarají o obsah, který si půjčíte, anebo koupíte. Hudbě a hudebnímu předplatnému nelze nic moc vytknout, ale s filmy je to už horší. Jsou tu, ale je jich málo, chybí dabovaný obsah pro děti a tak dále.

Filmům Play sekunduje Netflix. Tomu asi nelze také nic vytknout, protože jeho přehrávač je napříč platformami naprosto identický. Jako zákazníka, který utratí za podobný televizor desítky tisíc korun, což věru není málo, mě ale poněkud provokuje (možná i trošku uráží) tlačítko Netflix na ovladači. Netflix totiž není kompletně lokalizovaný, v Česku je to spíše okrajová služba pro pár seriálových geeků, takže mi na českém ovladači připadne asi tak vhodný, jako by tam bylo tlačítko pro přímé spuštění… Třeba čínského Baidu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
YouTube a Voyo. Podsvícení Ambilight je na televizorech Philips opravdu návykové a vyrovnávalo některé softwarové nedostatky.

Tuzemští diváci, kteří po návratu z továren nehodlají louskat s brýlemi na očích malé titulky, ocení několik předinstalovaných tuzemských půjčoven. Najdete tu třeba Banaxi a Voyo. Ano, není to žádná sláva, ale můžeme si za to tak trochu sami. Bylo jich tu totiž kdysi více, ale do jedné včetně Topfunu zkrachovaly, protože my máme přeci své Ulož.to, pirátské pluginy pro Kodi a v neposlední řadě torrenty od YTS a dalších.

Android TV toho může umět ze všech nejvíce, ale jen pokud se vám bude chtít

Takže jak tedy vypadá svět multimédií na televizorech s Android TV rok poté, co ve větší míře začaly pronikat do nabídek českých obchodů? Možná to bude po té smršti kritiky znít překvapivě, ale domnívám se, že ze všech platforem nejlépe. To nikoliv proto, že by snad byla nabídka předinstalovaných aplikací a ekosystém Googlu automaticky lepší než třeba na Tizenu (je to i otázka osobního vkusu každého z nás), ale spíše proto, že ačkoliv jsem poněkud zkritizoval chabou nabídku aplikací v katalogu Play Store, stále dramaticky převyšuje to, co najdete v katalozích ostatních platforem. Samozřejmě i zde najdete nespočet akvárek s rybičkami, hořící krby s videosmyčkou z YouTube a další kruciální blbinky, kvůli kterým si přeci kupujeme 4K televizory za desítky tisíc korun, ale naštěstí i poněkud sofistikovanější kousky, správce souborů, přehrávače, prohlížeče, to a tamto – prostě to, co ostatní platformy nemají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Play Store pro mobilní Android je plný her, pro Android TV jich je ale upravený jen zlomek. Procesor si s nimi v každém případě poradí, ale bude to chtít Bluetooth gamepad.

Otázkou ovšem je, jestli běžný divák chce strávit několik dlouhých večerů hledáním té správné appky a netouží naopak po tom, aby za něj vše vybral už výrobce. Televizor totiž opravdu není telefon. 

Nezapomeňte se podívat do komentované galerie v úvodu článku. Najdete v ní desítky snímků obrazovky i fotografií.

Další článek
celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Také to teď budu řešit a minix neo mi přijde… František Scherbaum 30. 3. 2017, 15:33
Třeba mi to někdo vysvětlíte. Moc nerozumím … Sidenius 30. 3. 2017, 14:43
TV Philips + Android, niektore modely - teda… peter 30. 3. 2017, 14:32
Tohle by mohla být odpověď : <a rel="nofollo… pesimista 30. 3. 2017, 13:18
Mám krátce Sony W805C a co mě zatim nejvíc š… PD 30. 3. 2017, 12:07
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Mecool KM8: Android TV s Chromecastem, ale bez Netflixu

Mecool KM8: Android TV s Chromecastem, ale bez Netflixu

Levný přehrávač s moderní verzí systému Android TV, skvělou podporou formátů a posíláním obsahu do televize z mobilního telefonu vypadá lákavě. Ne vše je ale dokonalé.

Arris VIP1113RF: IPTV Set-top box ve službách Kuki [test]

Arris VIP1113RF: IPTV Set-top box ve službách Kuki [test]

Dnešní test byl zaměřen na méně tradiční přístroj. IPTV box, který služba Kuki nabízí svým zákazníkům. Jak vše dopadlo, si můžete přečíst v našem článku.

AVmania speciál z IFA 2018: novinky, 8K a 4K TV, sluchátka i gramofony [video]

AVmania speciál z IFA 2018: novinky, 8K a 4K TV, sluchátka i gramofony [video]

Největší veletrh spotřební elektroniky začal. IFA v Berlíně každoročně ukazuje trendy, výrobci představují své nejnovější produkty a ukazují, na co se můžeme těšit před vánocemi.

Philips: nové OLED televizory s lepším obrazem, zvukem i designem [IFA]

Philips: nové OLED televizory s lepším obrazem, zvukem i designem [IFA]

Před pár měsíci Philips oznámil, že bude spolupracovat s anglickou legendární společností Bowers & Wilkins, ta přinesla první výsledek, nový OLED televizor s reproduktory Bowers & Wilkins.

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2018/2019

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2018/2019

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v několika kategoriích.

Philips vrací při koupi televizoru v rámci speciální akce zpět až 10 000 Kč

Philips vrací při koupi televizoru v rámci speciální akce zpět až 10 000 Kč

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

Po prvním 4K OLED televizoru A8 japonská společnost Sony přichází s novým OLEDem. Využívá stejné zpracování obrazu i zvukovou technologii, ale je lepší například pro pověšení na stěnu.