10
Fotogalerie

Mascom MC1010Ci: test DVB-S přijímače

Satelitní přijímač digitálního vysílání za dva a půl tisíce nebo celý komplet za tři, to už je výzva. Co za ně dostanete?

Přijímače značky Mascom patří k těm levnějším, jsou však léty prověřené a spolehlivé. Od základního modelu proto čekejte spíše dobré zpracování všech potřebných funkcí, nehledejte však žádné speciality. Mnoho napoví už design přístroje, byť šasi je stejné i pro řadu dalších modelů. Krabička o oblými liniemi zapadne téměř do každého obýváku, příliš ale nezaujme. Najdete na ní základní ovládací tlačítka, s nimiž zvládnete i procházení nabídek, mnohem lepší je však využít dálkový ovladač. Dvě stavové diody informují o zapnutí, resp. vypnutí přístroje, segmentový displej pak zobrazuje číslo stanice nebo aktuální čas. Jméno přijímané stanice bohužel na přístroji neuvidíte.

 
předek.jpg

Jednoduše a rychle, hlavně česky

Instalace je bezproblémová a rychlá, včetně automatického vyhledávání stanic. Protože přijímač podporuje přepínání několika satelitních antén podle normy DiSEqC 1.2, můžete pro každou z nich vybrat některou z 32 předprogramovaných družic. Dopředu jsou nastaveny také parametry transpondérů. Pokud se technickými parametry nechcete zabývat, můžete nechat prohledat automaticky naprosto vše, připravte se ale, že přístroj pak bude pracovat několik hodin.

zadek.jpg
Digitální optický výstup zvuku pro připojení k AV zesilovači vzadu nechybí

Vyhledané stanice můžete libovolně přejmenovávat a řadit do skupin, třeba podle programového zaměření. Přístroj podporuje teletext, pokud jej daná stanice vysílá. Informace o programu však budete hledat spíše v elektronickém programovém průvodci (EPG). Ten je zpracován méně přehledně, nicméně nabízí užitečnou časovou osu, kde pod sebou vidíte program čtyř různých stanic. Nad časovou osou je živý náhled vybrané stanice i podrobnější informace k vybranému pořadu, který rovnou můžete přidat do časovače. Přístroj se pak v daný čas samočinně zapne a na jeho výstupu SCART bude pořad k dispozici (např. pro připojený DVD rekordér).

dálka.jpg
Pochvalu si zaslouží dálkový ovladač, který padne do ruky a má nejdůležitější tlačítka tvarována tak, abyste je poznali i ve tmě po hmatu.
obraz.jpg
Stanice si můžete libovolně přejmenovávat nebo je řadit do oblíbených skupin

Celá nabídka přístroje je pěkně graficky zpracována, je velmi intuitivní a plně počeštěná. Čeština je podporována také v programovém průvodci a v teletextu.

Komplet je levnější

Pro příjem satelitního digitálního vysílání je třeba přijímače, parabolické antény a konvertoru. Pokud jste již dříve přijímali analogové satelitní vysílání a použitý konvertor byl dostatečně kvalitní, je možné, že pro přechod na digitální příjem vám postačí vyměnit pouze přijímač. Pro uživatele, kteří satelitní systém pořizují zcela nově, však bude výhodnější, když si koupí cenově zvýhodněný komplet všech tří komponent.

Ceny kompletů s testovaným přijímačem se pohybují v rozmezí od tří do pěti tisíc korun, přičemž nejdražší balíček zahrnuje i systém pro automatické natáčení antény na různé pozice. Doporučujeme zejména systém se dvěma konvertory za necelé čtyři tisíce, jenž vám umožní přijímat vysílání Družic Astra 1 a Astra 3. Nepřijdete tak o oblíbené zpravodajské stanice, jako jsou CNN nebo al-Džazíra, hudební MTV či VIVA, ale ani o české vysílání v paketu CS Link.

bok otevřeno.jpg

Stroj pro kartáře

Přijímač nemá přímo vestavěn dekodér pro některý z druhů dekódovacích karet, je však vybaven dvěma standardními CI sloty, kam můžete dekodér s kartou zasunout. Můžete si pořídit například modul CryptoWorks (cca 1 500 Kč), který vám otevře cestu k dekódování řady paketů. Patříte-li mezi náročnější uživatele, připlaťe si raději na Mascom 1110 CrCi; ten již dekodér CryptoWorks má vestavěný. Pro nás v České republice je nejzajímavější CS Link obsahující všechny programy České televize, Novu, Primu a další (cena karty je okolo 2 000 Kč pro časově neomezený příjem).

Mascom MC1010Ci je přístroj, který můžeme doporučit především satelitním začátečníkům, kteří budou chtít vyzkoušet nejprve příjem nekódovaných programů. Chybějící dekódovací modul sice příjem kódovacích stanic omezuje, díky přítomnosti CI slotů si jej však můžete kdykoliv později dokoupit. Největší výhodou přístroje je jeho snadná obsluha a cenová dostupnost a především dostupnost satelitních kompletů, obsahujících přijímač, parabolu, konvertor i propojovací koaxiální kabel.

Mascom MC1010Ci

Cena 2 490 Kč

  • počet tunerů 1
  • displej segmentový, pouze čísla
  • rozšíření – firmware aktualizovatelný přes RS-232 nebo ze satelitu
  • EPG ano
  • teletext ano, 80 stran
  • čeština ano
  • vstupy a výstupy 2×satelitní anténa (DiSEqC 1.2), 2× SCART (1× RGB), UHF modulátor, 1× kompozitní video, audio (2× RCA), digitální audio AC3 (1× optický)
  • CI slot
  • příkon max. 30 W v provozu, max. 8 W v pohotovostním režimu
  • rozměry (v × š × h) 65 × 360 × 260 mm
  • hmotnost 1,5 kg
  • příslušenství AV kabel, dálkový ovladač

Zapůjčil

Mascom, Kosoř
kontakt 257 912 646, www.mascom.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
tunerHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
EPGHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud