Marvel versus DC: komiksové války na stříbrném plátně

10. září 2012
TWEET SDÍLET
Marvel versus DC: komiksové války na stříbrném plátně
Digitální triky umožňují výrobu filmů, které dříve byly nenatočitelné. Komiksové adaptace vydělávají miliardy a jsou téměř sázkou na jistotu.

Marvel Comics

Tehdy ještě pod názvem Timely Publications byla společnost Marvel Comics založena roku 1939, nic moc zajímavého se v ní však neděje až do 60. let, kdy se do vedení jejího produkčního týmu dostává Stan Lee. Totiž právě tak, jako jsou v DC ikonou jména jednotlivých hrdinů, je v Marvelu podobnou ikonou jméno Stana Lee. Jméno muže, který vymyslel nebo navrhl většinu těch nejznámějších superhrdinů ze stáje Marvel Comics.

Stejně jako DC, tak už i Marvel se prostřednictvím Stana Lee tedy snaží většinu svých postav napěchovat do společného fikčního světa. Výsledkem toho je pak i vznik spousty superhrdinských týmů jako Fantastic Four, X-Men nebo Avengers. Rozhodně ale stojí za to podotknout, že Stan Lee se nikdy netajil tím, že za jeho první týmovkou Fantastic Four z roku 1961, i ještě populárnějšími, o dva roky mladšími Avengers, stál především velký úspěch komiksové série Justice League of America od konkurenčních DC Comics

Iron Man

Klepněte pro větší obrázek

Na jednu stranu geniální vynálezce, miliardář a playboy, co potírá zločin v sérii vlastnoručních bojových superzbrojí, na stranu druhou ale vážný alkoholik, který se nikdy nedokázal pořádně vyrovnat s tím, že na začátku své kariéry musel pro získání potřebných financí pracovat jako obchodník se smrtí pro americkou armádu. Ani to však americkému herci Robertu Downey Jr. nezabránilo v tom, udělat z filmového Tonyho Starka pravděpodobně toho vůbec nejpopulárnějšího člena hraných Avengerů. Po dvou samostatných filmech a vystoupení právě v celovečerních Avengers se Iron Mana 3 dočkáme v květnu příštího roku.

 

 

Pokud byste ve druhé polovině 20. století od DC Comics odpárali úspěch Supermana a Batmana, tak nějak podobně to tehdy vypadalo i s Marvelem. Hrdinové jako Spider-Man, Hulk nebo Iron Man tu měli hned několikanimovaných seriálů a sem tam i nějaký ten film, na stříbrné plátno se to však ještě nikomu dotáhnout nepodařilo.

 

Obrat přichází až na přelomu tisíciletí, kdy si DC Comics po infantilních šaškárnách Joela Schumachera dávalo menší pauzu. Marvel tehdy rozpoutal hned dvě velmi populární a výnosné trilogie: Spider-Man a X-Men, sic obě dvě si udržely kvalitu víceméně pouze do druhého dílu. Na druhou stranu se ale X-Men podařilo hezky sebrat díky jejich nové První třídě a restartovaný Amazing Spider-Man z letošního roku nakonec taky nebyl úplně k zahození.

Thor

Klepněte pro větší obrázek

Další mýtická postava, tentokrát odvozená od boha hromů severské mytologie, ale zároveň už i se značně větším sci-fi nádechem, než jakým se honosí Wonder Woman. Se svým magickým kladivem Mjolnirem je Thor jeden z nejmocnějších Avengerů, zároveň je to ale právě jeho nevlastní bratr Loki, kdo celému týmu zatápí zpravidla nejvíc. Obě tyto postavy se v podání Chrise Hemswortha a Toma Hiddlestona objevily jak v loňském filmu Thor, tak i v letošních Avengers. Pokračování Thora s podtitulem The Dark World nás v kinech čeká na podzim roku 2013.

Vedle těchto dvou příběhových formátů se ale Marvel snažil házet do ringu i jakékoliv další hrdiny, kteří ho zrovna napadli. Mnozí z nich tak neskončili úplně nejlépe; dva díly Fantastic Four byly čtyřnásobnou katastrofou, Daredevil s Benem Affleckem i Hulk s Ericem Banou vyšuměly do zapomnění a x-menský spinoff Wolverine dodnes stojí jen na divácké popularitě hlavního hrdiny.

 

Na rozdíl od DC Comics se ale Marvel alespoň pokoušel o nové přístupy ke svým filmovým adaptacím. A právě díky těmto různým experimentům se mu nakonec podařilo dojít k nápadu, který se pro něj stal bezkonkurenční výhrou. Nápadu filmových Avengers – superhrdinského týmu, jehož nejznámější hrdinové by se nejdříve představili ve vlastních filmech, aby se poté sešli ve filmu společném.

Captain America

Zatímco u DC potíral nacisty Superman, Marvel Comics žádného patriotického hrdinu v barvách americké vlajky neměl. A tak vznikl Captain America, první úspěšný výsledek amerického programu na vývoj séra pro šlechtění supervojáků na boj s Němci. Kapitán byl během druhé světové války velmi populární, po ní však jeho existence začala jaksi ztrácet na významu a on tak zdánlivě umrzl v severním Atlantiku.

Později se však ukázalo, že sérum dokázalo jeho tělo zakonzervovat, aby ho tak v 60. letech mohl oživit tým Avengers, jehož vůdcem se Captain America později stal. Ve filmech Captain America: První Avenger a Avengers Kapitána ztvárnil Chris Evans. Druhého filmového Captaina Americy s podtitulem The Winter Soldier se dočkáme na jaře roku 2014.

To nejlepší na celém tomto nápadu je, že diváci spíše půjdou na sérii komiksových filmů, které mají společný svět a do jisté míry na sebe mohou navazovat, než na samostatné a izolované komiksové adaptace.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

10 nejočekávanějších jarních filmových hitů

10 nejočekávanějších jarních filmových hitů

Avengers: Endgame, John Wick 3, Godzilla II Král monster, X-Men: Dark Phoenix, Muži v černém: Globální hrozba, Syn temnot, Zlo s lidskou tváří, Rocketman, Bolest a sláva, Yestreday.

Marek Čech

Nejlepší české filmy roku 2018

Nejlepší české filmy roku 2018

Prezident Blaník, Úsměvy smutných mužů, Miss Hanoi, Hastrman, Jan Palach, Domestik, Toman, Zlatý podraz. Letos se objevilo nebývalé množství povedených domácích titulů a my vám přinášíme jejich přehled.

3 Marek Čech

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

Ve světle reflektorů je dnes sice Chromecast, ale každý internetový televizor podporuje i protokol UPnP a DLNA, na které se občas zapomíná. Dělají podobnou věc trošku jinak.

27 Jakub Čížek

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

Přes klesající ceny velkých televizorů ani ten s největší úhlopříčkou nedokáže konkurovat levnému Full HD projektoru. Především v zážitku, jaký poskytuje obraz promítaný na stěnu či plátno.

15 David Starý

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Sedmistovka od Panasonicu - televizor (skoro) pro každého. Tentokráte na vaše přání přinášíme test LCD televizoru z dostupné kategorie.

26 Alexandr Bray

Skleněný pokoj: Potlačované vášně ve vile Tugendhat [recenze filmu]

Skleněný pokoj: Potlačované vášně ve vile Tugendhat [recenze filmu]

Vila Tugendhat se v adaptaci slavného románu Simona Mawera stává místem milostného vzplanutí dvou žen i mlčenlivým svědkem dějinných událostí dvacátého století.

1

40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

5 Marek Čech

AQ Wega 55 MKIII: výborné české třípásmové Hi-Fi reprobedny [test]

AQ Wega 55 MKIII: výborné české třípásmové Hi-Fi reprobedny [test]

Wega 55 MKIII vás patrně neuchvátí žádnou jedinou charakteristikou. Jsou však po všech stránkách vyvážené, hrají prostě všechno, snadno a přesvědčivě. To je to, proč stojí za to. Tohle je zkrátka dobré zaplatitelné Hi-Fi, které k zábavnosti nepotřebuje žádné pozlátko.

4 Daniel Březina