Marek
14. března 2008 • 0:42

Chci se jen zeptat ... ma kvalita prehravace vliv na kvalitu digitalniho vystupu? Cekal bych, ze digitalni vystup posila stejna data vzdy, nezavisle na pristroji ... nebo ne? Jinak receno, ze by melo cenu investovat vice penez do zesilovace a mene do prehravacu obecne (DVD, CD, SACD). A jeste jedna vec ... je rozdil v datech, ktera jdou pres koaxial a pres optiku?

RomanL
18. března 2008 • 13:31

... he he, na to jsem se tady ptal minule u HDTV přehrávačů, když jsem tvrdil, že digitální výstup ze všech přehrávačů odpovídajících normě by měl být z principu stejný, a bylo mi vysvětleno, že signál je sice digitální, ale má na něho vliv úplně všechno od postprocesingu přehrávače přes stínění kabelu po vstupní obvody TV (což je samozřejmě pravda) a tudíž se jedná o signál různých vlastností, sil a barev a v podstatě vůbec nevíte, co vám z toho vyleze. Na to jsem opáčil, že jsem pravděpodobně nepochopil princip digitálního záznamu, a tím naše debata skončila... :-)

Marek
19. března 2008 • 14:26

Tak proto na to nikdo nereaguje :-)? Ja teda nevim, ale me to prijde podobne jako srovnavat ruzne CD-R a tvrdit, ze na nekterych ma ta digitalni kopie originalu silnejsi basy, propracovanjesi stredy a jemnejsi vysky a podobne nesmysly. Mimochodem takovy test skutecne probehl, uz presne nevim, co to bylo za casopis ani, ktere CD-R byly ty nej :-)Je jiste pravda, ze vsechno ovlivnuje vystupni signal, ale nakonec z toho preci musi vylezt ty jednicky a nuly (nebo jak je to kodovane), ktere zase prijimac musi byt schopen precist a dekodovat. Je to jako, kdyby nekdo rekl, ze stejna kniha vytistena na dvou ruznych laserovkach obsahuje jiny text a ze zazitek z knihy vytistene na HP je lepsi nez na OKI :-)Co ma nepochybne vyznam je investovat do D/A prevodniku v zesilovaci, ale tyhle digitalni prehravace se snad mohou lisit maximalne ve vybave ne? Data z toho snad lezou stejna ...

Pete
22. března 2008 • 11:06

Marku, predstava ze se z CD prectou nuly a jednicky a ty pote vylezou z digialniho kabelu je velmi zjednodusena. I presto ze A/D prevodniky a zesilovace maji vliv vetsi tak schopnost mechaniky precist data z disku (a minimalizovat opravne algoritmy) je take dulezita. Najdi si napriklad neco o 'fixed pickup mechanism' u Sony CD prehravacu z 90-tych let. Dopad tohoto reseni byl meritelny i kdyz se teoreticky jednalo o vec ktera by nemela mit vliv na kvalitu zvuku. V tomto pripade je samozrejme v jedne krabici analogova i digitalni cast ale presto je zajimave videt ze kolisani otacek disku zpusobuje kolisani v magnetickem poli ktere je vytvorene vodici ktere reguluji rychlost otacek disku a ovlivnuji tak finalni kvalitu vystupu. Problematika je o dost komplikovanejsi nez se zda a nez 99% ctenaru AVManie chce pochopit. Je o dost pohodlnejsi byt presvedcen ze digitalni vystup z DVD mechaniky za 20USD je stejne kvalitni jako z poradneho CD prehravace.

RomanL
26. března 2008 • 7:55

... já tvrdím, že to tak je, ale hádat se o tom nechci. To kolísání otáček a z toho plynoucí kolísání MG pole vodičů bych viděl tak leda na měkký zdroj. Ale to se můžeme bavit donekonečna...

SPSP
23. června 2008 • 23:34

No to se mi snad jenom zdá...? Technický personál provádějící recenze by měl mít alespoň minimální vzdělání v oblasti digitální části záznamu a čtení z disků CD apod. Nejsem zvyklý někoho takhle přísně hodnotit, ale toto je fakt síla.
Jistěže u poškrábaného CD a kolisavých otáček nastupují opravné algoritmy, ale prosímvás dnešní mechaniky zvládají při několikanásobně vyšších rychlostech přečíst přímo digitální záznam a dopravit jej přes rozhraní do PC (či jej vypálit taky několikanásobně rychleji na CD) a samozřejmě, je-li nějaký bit nečitelný bez opravy, pak datový disk strácí pro PC význam. Audio se zapisuje trochu jiným algoritmem než data, ale především audio data čteme z lisovaného CD (tedy mám na mysli originál) a rychlostmi velmi velmi nízkými, takže opravu škrábanců zvládne i levná mechanika (je na to čip za pár centů). Pak už se data rovnou posílají na SPDIF pin a z něj přes oddělovač na optiku a koax. Data tedy lezou ven tak, jak byly přečteny z disku (pokud tam nějaký bazmek něco dovytváří či transformuje, patří do popelnice).
Závysí tedy jen na receiveru v tomto případě. A tam bývají většinou na výstupu 24bitové převodníky taktované 96kHz připojené k 32bitovému DSP a CPU pro řízení toku za pár dolarů (jednotky až desítky). Pomocí software se provádí dekódování DST a pod., tzn. zde teprve můžeme něco zkazit.
Pak následují koncové stupně a tam už se dá hardvérově s kvalitou pohrát...Optika nebo koax - na obojím lze něco zkazit, ale vzhledem ke kmitočtu procházejících signálů bych se koaxu v žádném případě na krátké vzdálenosti do 5 metrů nebál (stíněná měď stačí, nemusí být koax). U optiky lze dost pokazit převodníky.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Mr.G
9. října 2009 • 22:19

Tak si vyzkoušej dvě cenově různé transportní mechaniky s optickým výstupem do jednoho převodníku a pak mudruj (a stačí UE tri fi - špunty do uší);-)

Určitě si přečtěte

Články odjinud