AVmania.e15.cz

Marantz CD6002: test CD přehrávače

Vypadá draze, ale není až tak drahý. I když hraje velmi dobře, nehraje si na vyšší třídu. Nevěříte?

Marantz CD6002 je zástupcem nižší cenové třídy CD přehrávačů a ambicí být třídou střední. Má k tomu celkem dobré předpoklady: pěkně zpracované chassis s předním panelem z kartáčovaného hliníku, kvalitní mechaniku, špičkový převodník, dobré vnitřní zpracování, solidní obvodové řešení a slibné technické parametry. Navíc podporuje CD-text a přehrává i MP3 a WMA soubory.

Klepněte pro větší obrázek
Na výběr je klasická černá a stříbrná varianta, v Japonsku mají navíc i zlatou

Střeva a střívka – mechanika

Mechanika přehrávače s optikou Sony KSS-213C je tichá jak při načítání, tak při přehrávání. Snad jen načítání by mohlo být trošku svižnější.

Klepněte pro větší obrázek
Mechanika s optikou Sony

Střeva a střívka – převodník

Mnohými odborníky je po technické stránce DA převodník CS4398 považován za to nejlepší, co je dnes k dispozici. Ale je také na druhé straně hodně hifistů, kterým převodníky firmy Cirrus Logic zvukově nesedí. Osobně však zastávám názor, že zvuk nedělá až tak převodník, jako „to okolo“.

Fakticky je sigma-delta 24-Bit/192 kHz DAC CS4398 s DSD podporou technicky nejvyšším modelem firmy Cirrus Logic a po technologické stránce se jedná opravdu o špičkovou součástku. Není tedy divu, že Marantz jej proto využívá i ve vyšších modelech.

Převodník má implementovánu pásmovou propusť nastavenou na 10 Hz a 20 000 Hz; Cirrus Logic doporučuje pochopitelně implementovat ještě externí LP filtr. Vynechaný externí výstupní filtr způsobuje oscilace a nebo externí filtr nastavený příliš nízko zase výrazně ovlivňuje fázovou charakteristiku tohoto DAC. A hodně také samozřejmě záleží nejen na obvodovém řešení a DPS, ale i sladění dalších částí celého řetězce.

Klepněte pro větší obrázek
Nejvyšší model převodníku Cirrus Logic

Sound Mode

Sound Mode je funkce přehrávače, která umožňuje měnit tři přednastavené režimy – nastavení provozu na režim EX 1 aktivuje analogový i digitální výstup přehrávače a nastavení na režim EX 2 pro změnu odpojuje digitální výstup přehrávače. Režim EX Off pak povoluje funkci Pitch Control.

Marantz doporučuje provoz přehrávače v režimu EX2 (best sound) nebo EX 1 (better sound), ale oproti proklamacím je reální vliv změny režimu pro ucho téměř neznatelný.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny konektory jsou zlacené 

Pitch Control

Samotná funkce přehrávače Pitch Control není ve zkutečnosti ničím jiným než změnou rychlosti přehrávání CD. Ve dvanácti krocích umožňuje zpomalit nebo naopak zrychlit přehrávání – ovšem využití této funkce je spíše sporné...

Peak Search

Občas se pro pořizování analogového záznamu pro změnu může hodit Peak Search pro detekci špiček. Nastavení funkce se ale neděje automaticky, nýbrž manuálním určením šestisekundové hlasité pasáže, jejíž průměr pak slouží jako míra pro určení limitace.

Klepněte pro větší obrázek
Zesilovač PM60002 s CD přehrávačem CD6002

Na čem jsem testoval

Přehrávač jsem nejprve testoval poslechem na mé sestavě (předzesilovač, zesilovač, reprosoustavy i kabely vlastní konstrukce) ve známém poslechovém prostoru. Následně jsem pro detailní poslechové testy použil sluchátkové zesilovače vlastních konstrukcí a sluchátka AKG K 271 Studio a Sennheiser HD 650. Po stránce parametrů jsem orientačním měřením ověřil některé ze základních elektrických vlastností přehrávače.

Při poslechu byly testovány jak mé oblíbené kvalitní testovací nahrávky, tak i speciální záznamy pro ověření jednotlivých vlastností a charakteristik výsledného výstupu přehrávače.

Příjemné zvukové překvapení, ale také částečné vystřízlivění

Výsledný zvukový projev přehrávače Marantz CD6002 se jeví celkově věrný – příjemný, přiměřeně živí, spíše neutrální, možná místy lehce měkký. Přesto při opakovaném detailnějším poslechu záznamů s vyšším dynamickým rozsahem v nahrávkách se mi zdál zvuk na vysokých frekvencích do určité míry trošku odlišný od reálu.

V první chvíli jsem to přisuzoval na vrub novému prototypu sluchátkového zesilovače a následně jsempochopitelně vinil i samotný zvukový záznam. Na mnoha aparaturách naposlouchaná a kvalitativně ověřená nahrávka Bach Arias od Magdaleny Kožené ale nakonec ukázala, že na výškách je přeci jen určité jemné zabarvení.

Marantz CD6002 vám v této cenové kategorii přesto nabídne opravdu velmi dobrou kvalitu. A pokud nejste zrovna milovníci operních árií, je pro vás v cenové kategorii do 12 000 Kč velmi dobrou volbou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zesilovač PM6002

Bratři s triku

V šestitisícové řade Marantz vyrábí ještě velmi kvalitní a v mnoha testech vychvalovaný analogový tuner ST6001 a zesilovač PM6002 – obojí vzhledově sladěné. Zesilovač šestitisícové řady je označován v zahraničních testech jako velmi dobrý. Praktické ověření ukázalo, že jeho kvality odpovídají své třídě a s dalšími komponenty řady 6002 tvoří vyvážený celek. Náročnější posluchači však klidně k výbornému tuneru ST6001 a velmi dobrému přehrávači CD6002 mohou zvolit i zesilovač z vyšší třídy, neboť jejich kvalita to dovoluje. 

klady

 • velmi dobrá mechanika
 • výborný převodník
 • kvalitní zpracování
 • příznivá cena

zápory

 • jemné zabarvení výšek
 • (naměřený) šum na pozadí analogového výstupu

Marantz CD6002

Cena: 12 000 Kč

 • přehrává CD, CD-R, CD-RW, MP3, WMA
 • CD-text 
 • D/A převodník Cirrus Logic CS4398
 • možnost vypnutí displeje
 • HDAM audio obvody převzaté od SA15S1
 • Pitch control
 • digitální výstup 2×; optický/koaxiální
 • sluchátkový výstup ano
 • kmitočtový rozsah 20 Hz – 20 kHz
 • odstup S/Š 110 dB
 • dynamický rozsah 100 dB
 • rozměry (v × š × h) 440 × 283 × 87 mm
 • váha 4,7 kg
 • barva stříbrná
 • příslušenství dálkové ovládání

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zpracováníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: zahraničí 8. 2. 2008, 12:58
zahraničí Kuba4 30. 1. 2008, 12:18

Další podobné články

Fender představil dva nové přenosné Bluetooth reproduktory

Fender představil dva nové přenosné Bluetooth reproduktory

Jomo Audio Samba: High-End špunty z nejvyšší cenové třídy [test]

Jomo Audio Samba: High-End špunty z nejvyšší cenové třídy [test]

Špuntová sluchátka s cenou přes 50 000 Kč od malého výrobce ze Singapuru? Co od toho lze očekávat a dokáží svou cenu nějak ospravedlnit?

McIntosh MA9000: nejvýkonnější integrovaný zesilovač nabídne 300 W

McIntosh MA9000: nejvýkonnější integrovaný zesilovač nabídne 300 W

Magnat Tempus 77: nenáročné, dostupné sloupové reprobedny [test]

Magnat Tempus 77: nenáročné, dostupné sloupové reprobedny [test]

Malé sloupy Tempus od německého výrobce Magnat mají být dostupnou vstupenkou do světa Hi-Fi. Co od nich můžete čekat?

Sonus faber Principia 3: malé italské regálové reprobedny [test]

Sonus faber Principia 3: malé italské regálové reprobedny [test]

Tyto malé bedny od italských mistrů designu jsou solidní reprezentací toho, co by mohl být férový standard dané cenové třídy.

Sony NW-WM1A: referenční High-End přenosný Hi-Res přehrávač [test]

Sony NW-WM1A: referenční High-End přenosný Hi-Res přehrávač [test]

Přehrávači vydanému k 70. výročí značky možná chybí některé populární funkce, ale vynahrazuje to bezkonkurenční výdrží baterie a tou nejvyšší kvalitou zvuku.

Dali Spektor 1: malé, levné regálové reprobedny [test]

Dali Spektor 1: malé, levné regálové reprobedny [test]

Dánští Dali uvedli do svého katalogu novou základní řadu jménem Spektor. Jsou příjemné, hezké a laskavé. Za dané peníze je skoro hřích si je nekoupit jen tak pro radost...

InEar ProPhile 8: špičkové High-End špunty z Německa [test]

InEar ProPhile 8: špičkové High-End špunty z Německa [test]

Špičkové in-eary z Německa v ceně 1 300 Euro nabízí promyšlenou konstrukci zaručující dokonalé usazení a perfektní zvuk pro fanoušky neutrálního podání.