AVmania.e15.cz

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

Pokud hledáte aktuálně nejlepší a nejhezčí televizor od LG, tak ho tady máte. E8 kombinuje OLED panel s mimořádnou černou, skvělé zpracování obrazu a povedený systém. Výsledek je opravdu povedený.

LG nabízí několik řad svých OLED televizorů, ty se odlišují nejen vzhledem, zvukem a výbavou, ale také zpracováním obrazu. Řada E8 dostala nové "srdce", které má dohnat konkurenční značky právě v kvalitě obrazu. Jak to dopadlo? 

Sada vlastností televizoru LG 65E8PLA uvedená výrobcem, obsahuje nemálo „dobrůtek“, na kterých rádo spočine oko kupujícího. My vybereme nejzajímavější. Máme před sebou OLED televizor se 4K/UHD rozlišením s, jak uvádí výrobce na svém webu, aktivním HDR (Dolby Vision, Advanced HDR/HFR, HDR10 Pro, HLG). Propagovaným výdobytkem řešení má být dokonalá černá a ohromující kontrast. Kontrast, který přidá na hloubce všem barvám. Kromě toho odkrývá detaily a textury obrazu pro dosažení maximálního filmového zážitku. Srdcem veškerého dění u LG 65E8PLA je inteligentní Alfa 9 procesor.

Klepněte pro větší obrázek

V žílách OLEDu koluje WebOS Smart TV systém, který – na rozdíl od minulosti – nenese číselné označení. WebOS řídíte za pomoci Magic Remote ovladače s funkcí ukazovátka, jehož nedílnou součástí, kterou ocení nejen děti, je kurzor v podobě ptáka Fazoláka. Systém reproduktorů 4.2 s výkonem 60 W umí předložit DTS, ale také Dolby Atmos.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aby nevisela na stěně jen černá placka, pro relaxaci výrobce přidává režim Galerie se sadami různorodých fotek s alternativním zvukovým doprovodem při jejich prezentaci. Výbava zahrnuje kompletní tunerovou sadu – DVB-T/T2 (s podporou kodeku HEVC/H.265)/DVB-C/DVB-S/S2.

Design, základní popis

Zajímavá ukázka moderního designu, kde panel nalepený na skleněném dílci „pluje“ nad matným, titanově-stříbrným podstavcem. Na něj umístil designér nápis – LG OLED. Čiré sklo, které spojíte se základnou a jeho aretační lištou, vlastně nevnímáte. Tudíž pocitově pro vás panel levituje – vznáší se – nad podložkou. Při instalaci jsem měl ale obavu o případné poškození. Nestalo se. Opatrně bylo vše seskládáno a osazeno. Vysoce lesklý panel nenatočíte.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zadní velmi tenká partie panelu byla v dolní části rozšířená o zvukovou lištu. Ta pohltila konektorový úsek. Zvláštní stav nastává při chuti umístit telku přímo na zeď. Spodní skleněný přesah někomu nemusí vyhovovat. Hned pod zobrazovacím kusem visí krycí mřížka reproduktorů, z níž decentně prozařuje červená stavová dioda.

Klepněte pro větší obrázek

Když vše shrnu, pak pocitově bych spíše panel nechal „vznášet“ nad podstavcem, než ho připoutal ke zdi. Ovšem každému dle chuti. Při instalaci si nelze nevšimnout některých poměrně ostrých hran. Ne, že byste se ihned poranili, avšak totální bezpečí pro vaše prsty vypadá trochu jinak.

Konektorová výbava

Konektorová skrumáž byla rozvrstvena do dvou plošek. Na zádech vlevo umístěné a stejným směrem mířící CI+ slot na modul s kartou placené TV, trojice HDMI (1x s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál) a jeden USB (v 3.0) port.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Směrem vzad následují další dvě USBčka, HDMI, šroubovací konektor pro připojení satelitní paraboly, anténní konektor, LAN, digitální optický výstup a kombinovaný audio/sluchátkový jack. Osazení výrazně dále od boku televizoru, připojení sluchátek moc neprospívá.

Dálkový ovladač

Nepodsvícená dálka ve známém provedení, kterou již řadu let LG přidává ke svým televizorům. Ano, ani u E8 nechybí Magic Remote. Ovladač s funkcí ukazovátka, respektive obdoby počítačové myši, kdy za pomoci naklánění ovládáte kurzor na TV a provádíte výběr položek. Z mého pohledu velmi uživatelsky přívětivá záležitost, kterou ještě rozšíří osazený mikrofon pro hlasové vyhledávání s podporou českého jazyka. Magický ovladač mě kdysi uchvátil a ono okouzlení ani po letech nevyprchalo.

Dálka se mimořádně dobře drží a jak jsem v minulosti psal, máte pocit, že ji nepotřebujete odkládat. „Přiroste“ vám k ruce. Kdo se pídí po negativech, určitě by zmínil nekovové – plastové provedení. V této třídě by se krapet více luxusu sneslo.

Klepněte pro větší obrázek

Středobodem na dálkovém ovladači je otočný kroužek kupříkladu pro změnu pořadí stanic, kterýžto obklopuje směrový prstenec. U něho sedí tlačítko s piktogramem domečku pro vstup do základní – domovské obrazovky s nabídkou karet, tlačítko hlasového vyhledávání, návratu a GUIDE pro zavolání elektronického programového průvodce. Kromě těchto ještě vidíme klávesu přepnutí vstupů a button se symbolem ozubeného kola. Jeho krátký stisk přivolá rychlé menu se skokovým přehozením nabídek – typicky obrazových a zvukových profilů. Dlouhým přeskočíte přímo do hlavního settingu s podrobnými předvolbami.  

Kromě nezbytné „klasiky“ si na přiložených fotografiích povšimněte dvou kláves pro síťové služby – Netflix a Amazon a pro hračičky LIVE ZOOMu v kombinaci s FOCUSEM při přidržení.

Moderní OLED LG uřídíte prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu a tabletu. 

Počáteční nastavení a ladění

Prvotní proces základních úprav kráčí v linii Jazyk->Země určení->Prostředí (Doma/Obchod)->Připojení internet->Právní upozornění->Uživatelské smlouvy->Připravte se na sledování TV… tj. ladění tunerů (Pouze STB/Pouze TV/TV a STB)->Výběr režimů ladění (Anténa/Kabel/Satelit)->Možnosti ladění antény (s výběrem „Pouze digitální“)->Provozovatel satelitní služby (kupříkladu Skylink)->Kontrola nastavení satelitu->Ladění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Před samotným započetím ladícího procesu u satelitního tuneru, překontrolujte nastavení DiSEqC přepínače. Předejdete časové ztrátě u případného dalšího vynuceného ladění, respektive hledání – proč v seznamu kanálů postrádáte předpokládané. Integrovaný satelitní tuner umí využít formu FastScanu. Kdo ho nasadí, získá programový list během několika málo vteřin. Jak již dříve bylo opakovaně uváděno – při využití FastScanu narazíte na zádrhel… stanice nepřeskupíte.

Naladěné stanice naskládáte do osmi favoritních seznamů. Jejich pořadí změníte skutečným přesunem. Nechtěné pouze „skryjete/zamknete“ a budou následně přeskočeny. Vymazat je nelze. Hromadnější přesuny byly dostupné. Naladěné kanály alternativně exportujete na připojenou flešku, upravíte v PC a následně importujete nazpět do televizoru. Konkrétně ladění a úpravám v rámci integrovaného satelitního přijímače jsme se věnovali již dříve a vícekrát. Proto projděte naše starší články, které se věnují televizorům od LG. Začněte třeba zde.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Menu a nastavení

Nový WebOS má velmi společného se svými předchůdci. Zkuste si schválně porovnat naše fotografie se starším videem, kde jsme jednoho z předchůdců popisovali. Poměrně svižný systém s až dětskou hravostí, doplněný o intuitivní, precizní a přesné ovládání přes Magic Remote ovladač, moc kritiky nezaslouží. Stabilní prostředí při intenzivním dlouhodobějším testování, až na jedno zaškobrtnutí, odolalo jakýmkoliv zásekům a samovolným restartům. Nutno doplnit - k drobnější anomálii došlo s využitím ještě původního – staršího softwaru.

Svižný pohyb v rámci prostředí potěší. Jen jednou za čas, a to u některých nabídek, dochází k mírně delší odezvě. Nic katastrofálního.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První fotka ukazuje karty domovské obrazovky. Druhá obdobnou variantu s jejich jinou velikostí. Třetí zachycuje tzv. Rychlé menu.

Prostředí se rozděluje na tři odlišné „světy“. Domovskou obrazovku se systémem karet, rychlými volbami se sedmi piktogramy, kde cyklicky přehazujeme již přednastavené hodnoty a klasickou část s obrovským množstvím různorodých nastavení. Do posledně jmenované skočíte rovnou ovladačem, pakliže dlouze přidržíte tlačítko se symbolem ozubeného kola, anebo delší cestou, prostřednictvím nejspodnějšího virtuálního tlačítka v rychlých volbách. Následně se zjeví sedm záložek hlavního menu (Obraz/Zvuk/Kanály/Síť/Obecné/Bezpečnost/Dostupnost).

Další článek
celkem 45 komentářů

Nejnovější komentáře

Proboha,vždyť ti to píše,při normálním testo… Zdenda.miky 2. 9. 2018, 11:40
Fanusika biatlonu zaujima sportovy vykon, ni… Dunar 30. 8. 2018, 21:50
Hej, vidim tie masove staznosti po forach na… Dunar 30. 8. 2018, 21:48
Problém je, že porovnáváte různé generace pa… Tanguero 30. 8. 2018, 13:07
Tak tuhle otazku to opravdu nevyresi, to je … Vilda 28. 8. 2018, 16:15
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Nový Philips OLED+ 903 se zvukem od Bowers & Wilkins jde do obchodů

Nový Philips OLED+ 903 se zvukem od Bowers & Wilkins jde do obchodů

Na veletrhu IFA představil Philips nový 4K OLED televizor, který bude vyrábět ve spolupráci s výrobcem High-End reproduktorů, anglickou firmou Bowers & Wilkins. Nyní se začíná prodávat.

4K TV Panasonic dostaly aktualizaci pro Google Assistant a Amazon Alexa

4K TV Panasonic dostaly aktualizaci pro Google Assistant a Amazon Alexa

LG bude mít 4K OLED televizor, který se dá srolovat

LG bude mít 4K OLED televizor, který se dá srolovat

Optoma UHL55: nový přenosný 4K UHD LED projektor s Alexou

Optoma UHL55: nový přenosný 4K UHD LED projektor s Alexou

Malý projektor s podporou 4K HDR videí, světelným LED zdrojem s životností 30 000 hodin, vestavěným reproduktorem a dekodérem Dolby Digital váží jen 3,8 kg. A můžete k němu připojit i Bluetooth sluchátka.

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Sony KD-65ZF9: prémiový 4K UHD LCD televizor z řady MASTER Series [test]

Sony KD-65ZF9: prémiový 4K UHD LCD televizor z řady MASTER Series [test]

Televizory pro nejnáročnějšího diváka od Sony, to má být řada 4K HDR MASTER Series. Nově má svého LCD zástupce v modelu Sony KD-65ZF9. Nový procesor doplňuje nové zadní podsvícení. Jak si vedou?

LG 8K OLED televizory přijdou na trh v roce 2019

LG 8K OLED televizory přijdou na trh v roce 2019

McIntosh MA252: hybridní zesilovač s elektronkovým předzesilovačem [test]

McIntosh MA252: hybridní zesilovač s elektronkovým předzesilovačem [test]

McIntosh MA252 rozhodně není decentní audiofilský stroj, který by uměřeně přenášel realitu do vašeho poslechového prostoru, ale nabídne zábavný, plný, barevný a příjemně bezkonfliktní zvuk.