AVmania.e15.cz

LG HX966TZW: bezdrátové domácí kino, které zvládne vše

Seznam kapitol
Vadí vám kabely vedoucí k zadním bednám? 5.1 kanálové domácí kino LG je nepotřebuje. Přehraje nejen 3D Blu-ray a DVD, ale i DivX a MKV filmy z disku i ze sítě.

Mezi novinkami firmy LG je i tento zajímavý systém šestikanálového domácího kina s Blu-ray přehrávačem a možností přehrávání obrazu ve 3D. Signál k zadním reprosoustavám není veden klasicky pomocí kabelů, ale bezdrátově, což značně usnadňuje instalaci, protože nemusíte vymýšlet, kudy vést ty dlouhé kabely.

Klepněte pro větší obrázek 

Centrální jednotka i reprosoustavy mají velmi jednoduchý a přitom zajímavý design a celá sestava vypadá dráže, než ve skutečnosti stojí. Cenu za tento konkrétní systém se mi sice nepodařilo najít, protože se v době psaní recenze tato sestava ještě nevyskytuje ani na české verzi stránek výrobce, ale je zde jeho verze s kabely k zadním reprosoustavám HX966TZ, která je k mání kolem 12 000 Kč a předpokládám, že verze s bezdrátovým přenosem signálu bude jen o málo dražší.

Zkuste to bez drátu

Centrální jednotka je vyrobena z kombinace kovu a plastu a obsahuje Blu-ray/DVD mechaniku, FM RDS tuner a zesilovače pro čtyři přední kanály (2 x přední repro, 1x centr a 1x subwoofer). Na čelním panelu má vstup USB, přes který můžete přehrávat audio a video soubory, ale také můžete nahrávat MP3 soubory přímo z CD do MP3 přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek

Dále je zde skromný bodový displej, který zobrazuje základní údaje, protože se počítá s tím, že podrobnější informace si můžete přečíst na obrazovce připojeného televizoru. Na horní straně čelního panelu se po zapnutí rozsvítí dotyková tlačítka ovládání. Na zadním panelu jsou pak klasická přípojná místa.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Pro zadní kanály je součástí balení přijímač, ve kterém je zesilovač pro obě surroundové reprosoustavy a který je zapotřebí připojit do elektrické sítě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Součástí systému je masivní pasivní subwoofer, který je vyroben z kombinace tuhého plastu a dřevotřísky. Reproduktor i nátrubek basreflexu směřují dopředu. 

Všechny čtyři satelitní reprosoustavy jsou rozděleny na tři části, které je třeba sestavit. Na masivní kovový podstavec přišroubujete plastový stojan a na něj reprosoustavu z kombinace opět velmi tuhého a masivního plastu a kovu. Centrální reprosoustava je vlastně mírně zmenšenou verzí soustav satelitních, ale bez stojanu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Reproduktory se propojují se systémem dodávanými tenkými kabely, které jsou barevně odlišeny. Nejsou opatřeny žádnými speciálními konektory, takže je můžete dle libosti vyměnit za lepší, ale svorky na centrální jednotce, bezdrátovém přijímači a na reprobedýnkách vám neumožní použít kabely většího průřezu.

Klepněte pro větší obrázek 

Pro potlačení šumu surroundových soustav jsou dodávány feritové válečky, které se navlékají na kabel, ale při testu jsem nezaznamenal žádný rozdíl ve zvuku ať s nimi, nebo bez nich.

Klepněte pro větší obrázek

Nezbytnou součástí výbavy je dálkový ovladač, který dobře padne do ruky a který umožňuje přímé ovládání důležitých funkcí. Jen nastavení audia a titulků probíhá přes menu, což je nepohodlné.

Po zapnutí se rozsvítí decentní modrofialové podsvícení ovládacích tlačítek nad čelním panelem a dobře čitelný bodový displej. Na obrazovce připojeného televizoru se objeví nabídka nastavení, přičemž nás přístroj vyzve k aktualizaci firmwaru. Ta může proběhnout po připojení k internetu kabelem nebo přes rozhraní wi-fi. Zvolil jsem bezdrátovou možnost a během pár okamžiků jsem byl připojen. Firmware byl aktualizován, ale ani tato nejnovější verze nenabídla češtinu jako jazyk pro komunikaci přístroje s uživatelem. Tak snad příště.

Další nastavení probíhá standardně jako u většiny ostatních systémů domácího kina. Během nastavovaní, kdy nebyl puštěn zvuk, nešlo nepostřehnout, že o sobě dává vědět ventilátor aktivního chlazení, ale během poslechu už jej, až na velmi tiché pasáže, slyšet nebylo.

Možnosti a propojení

Obraz k televizoru můžeme přivést kabelem video, trojžilovým kabelem component video (Y,Pb,Pr) a také hlavně kabelem HDMI. Jak se již stalo zvykem, přes posledně jmenovaný můžeme připojený televizor LG (ale také jiné značky) ovládat spolu se systémem jedním dálkovým ovladačem. Je to výhodné zejména tehdy, když máme plochý televizor s mizerným zvukem (a je jich čím dál více) a chceme jej vylepšit právě pomocí našeho domácího kina. Stačí jeden stisk tlačítka a televizní zvuk je jako vyměněný.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vysoké reproduktory vypadají velmi hezky 

Pokud vlastníte televizor, který dokáže zobrazit obraz ve 3D, pak BD přehrávač systému je mu schopen takový signál poskytnout. Otázkou zůstává, zda se chcete stále dokola dívat na film Avatar a několik animovaných pohádek. Ale zanedlouho bude určitě lépe.

A dostáváme se k možnostem přehrávání komprimovaných audio a video souborů. Zde se systém nenechá zaskočit a přehraje vám opravdu téměř vše. DivX, DivX HD a MKV pro něj nejsou žádným problémem. Titulky s českou diakritikou zobrazuje v čitelných fontech až po deseti řádcích s padesáti znaky. Jako zdroj můžete použít CD, DVD, BD a různé paměti připojitelné přes USB. Na zadním panelu systém disponuje konektorem pro připojení iPodu nebo iPhonu. Příslušný kabel je součástí dodávky.

Co se týče komprimovaných audio souborů, platí totéž jako pro video. Docela velkou výhodou tohoto systému je to, že umožňuje nejen přehrávání, ale také přímé nahrávání zvuku z CD do MP3 přehrávače přes rozhraní USB. Zvuk je samozřejmě zkomprimován do formátu mp3.

Další možností je sledování statických obrázků, které můžete zoomovat v rozsahu 30 – 300%, obracet a také spustit slideshow.

Internetové připojení slouží nejen k aktualizaci frmwaru, ale také k přímému připojení k serverům You Tube, Picasa, Accu Weather a výše zmíněnému Gracenote. Součástí systému je také FM RDS tuner, který ladí s průměrnou citlivostí. Naladěné stanice můžete uložit do padesáti předvoleb, což je více než dostačující.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Ještě by jste mohli dodat, kde to kino můžu … Milan 23. 9. 2011, 08:51
Normálně ze sítě - zásuvku mám na každé zdi.… sax 19. 9. 2011, 16:04
hlavny problem by som videl skor napajanie t… pitash 14. 9. 2011, 22:52
No jako hlavní problém bych viděl to, že se … sax 28. 8. 2011, 02:52
Informace zní lákavě, jenom pořád nejsem úpl… x12345678 5. 8. 2011, 16:35

Další podobné články

Elipson Prestige Facet 14F: sloupové Hi-Fi reprobedny z Francie [test]

Elipson Prestige Facet 14F: sloupové Hi-Fi reprobedny z Francie [test]

Chcete efektně až lifestylově laděné reprosoustavy, které ale nepostrádají důležité základní Hi-Fi charakteristiky, jako je čistota, muzikálnost nebo solidní dynamika?

Sound BlasterX Katana: výborný soundbar pro hráče [test]

Sound BlasterX Katana: výborný soundbar pro hráče [test]

Soundbary, neboli zvukové projektory, jsou pro své kompaktní rozměry oblíbené tam, kde chcete upgradovat slabý zvuk televizoru. Soundbar Katana je určen přímo hráčům, a to jak těm počítačovým, tak majitelům konzolí.

BML E3 – bezdrátové špunty za babku [test]

BML E3 – bezdrátové špunty za babku [test]

Malá sluchátka do kapsy, která můžete kdykoliv snadno připojit k mobilu anebo si je zavěsit na krk jako náhrdelník. To vše za méně jak 600 Kč. Má smysl takový model kupovat?

Epson EH-LS100: první laserový projektor s velmi krátkou projekční vzdáleností

Epson EH-LS100: první laserový projektor s velmi krátkou projekční vzdáleností

Panasonic, Sony a LG představili 77“ 4K OLED televizory

Panasonic, Sony a LG představili 77“ 4K OLED televizory

Stanu se větším, větší a ještě větším… Ne, není to pohádka. Společnosti Panasonic, Sony i LG představily nové, velké 77“ OLED televizory. Pro ty nejnáročnější.

Evolveo SupremeSound E7: bezdrátová sluchátka s vyměnitelnou baterií [test]

Evolveo SupremeSound E7: bezdrátová sluchátka s vyměnitelnou baterií [test]

Společnost Evolveo je známá jako výrobce různorodé elektroniky. V oblasti osobního audia a videa se etablovala jako producent povedených levných přehrávačů a nyní se pouští sluchátkových vod. Jaká je Bluetooth novinka?

Firefly 8S: akční kamera s plnou výbavou

Firefly 8S: akční kamera s plnou výbavou

Když chcete co nejlevnější kameru, často musíte přistoupit na kompromisy. Firefly 8S ale nabídne vše pro spolehlivé natáčení videa a přitom není cena přemrštěná.

LG Pro Beam: nový projektor, který už z 12 cm nabídne 100" obraz

LG Pro Beam: nový projektor, který už z 12 cm nabídne 100" obraz