AVmania.e15.cz

LG HB954PB: test domácího BD kina 5.1

Prestižní ocenění EISA získalo letos LG za Blu-ray 5.1 kino, odladěné Markem Levinsonem. Zaslouží si ho? A vyplatí se jeho koupě?

Společnost LG získala prestižní ocenění EISA Evropský systém domácího kina 2009–2010 se systémem HB954PB, který jsme se proto rozhodli pro vás otestovat. Tato cena má zpravidla efekt ve zvýšení prodejů oceněných výrobků a proto je na místě otázka, zda si to předmětné produkty zaslouží. Pokusíme se na ni v tomto případě odpovědět.

Design vévodí

Systém se skládá z centrální jednotky, dvou dvoupásmových předních a zadních reprosoustav, jedné centrální reprosoustavy a pasivního subwooferu s basreflexem. Samozřejmostí je i přehledné dálkové ovládání, bohužel bez nočního podsvícení.

Klepněte pro větší obrázek

Centrální jednotka je vyrobena z plechu s plastovým čelním panelem a obsahuje Blu-ray mechaniku, digitální zesilovač pro všech šest kanálů a FM RDS tuner s padesáti předvolbami. Je na ní dostatek přípojných míst pro nerůznější zdroje zvuku, ale sluchátkový výstup chybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 

Satelitní reprosoustavy mají moderní design v podobě skleniček na stopce a jsou vyrobeny z masivního plastu. Jejich spodní část je zbarvena kovově modře. Přední jsou dvoupásmové se třemi reproduktory a jsou k nim dodávány těžké kovové stojany, takže s jejich stabilitou nebudete mít žádný problém. Zadní, rovněž dvoupásmové, jsou menší a mají dva reproduktory. Jejich stabilitu zajišťují plastové stojánky, které lze odšroubovat a bedýnky připevnit na stěnu. Centrální dvoupásmová reprosoustava má reproduktory tři, a je magneticky stíněná, abyste ji mohli umístit do blízkosti televizoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Poměrně těžký pasivní subwoofer je z dřevotřísky a nátrubek basreflexu má umístěn na přední plastové stěně. Stojí na pryžových nožkách kvůli potlačení nežádoucích rezonancí.

Celá sestava je designově sladěna s televizory LG a tvoří s nimi moderní působivý celek. Pro snadnější ovládání je systém vybaven funkcí SIMPLINK, kdy přes kabel HDMI můžete ovládat funkce televizoru i BD systému jedním dálkovým ovladačem.

Klepněte pro větší obrázek 

Pro propojení reprosoustav s centrální jednotkou slouží šest dodávaných tenkých kabelů, které se na obou stranách připojují do standardních svorek, takže je jednoduše můžete nahradit i kabely kvalitnějšími nebo, pokud je to nutné, delšími. Délka těch dodávaných však ve většině případů postačí.

Nastavíme a hrajeme

Po zapnutí systému se postupně na čelním panelu začnou rozsvěcet symboly prosvětlených dotykových tlačítek ovládání a zároveň se rozzáří modrý kruh kolem ovladače hlasitosti. Přehledný bodový displej začne rolovat uvítací průpovídku a přesně podle asijské tradice neví, kdy s vítáním skončit. Než totiž můžete vložit disk, docela dlouho se načekáte. Po ukončení uvítacího ceremoniálu lze přikročit ke spuštění disku, ale napoprvé je třeba systém nastavit. To se provádí v menu, které komunikuje i česky. V nabídce úvodní obrazovky najdete ikony Film, Fotografie, Hudba a Nastavení. Tedy ikona Film je zde označena jako Pohyb, což je kuriózní překlad anglického Movie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení probíhá velmi jednoduše, kdy ke každému kroku existuje srozumitelná nápověda. U tohoto systému však chybí dnes již celkem běžné nastavování zvukového pole pomocí kalibračního mikrofonu. Zvuk si tedy musíte vyladit manuálně. Za zmínku stojí ještě možnost nastavení velikosti fontu titulků u filmů na discích Blu-ray. Tyto však musí tuto funkci podporovat také a žádný z testovaných to neumožňoval. Během nastavování o sobě dával trochu vědět ventilátor aktivního chlazení tlumeným hučením. Jeho intenzita je ale natolik nízká, že při běžném poslechu ho neuslyšíte.

Hudba? Velmi dobře!

Pro testování přednesu hudby z CD byly použity následující nahrávky: Dire Straits – Love Over Gold, Kraftwerk – The Mix, Iron Maiden – Brave New World, Madonna – American Life, Miles Davis – The Man with the Horn a Ludwig van Beethoven – Symphony no. 5. Zvuk elektronické hudby v nahrávkách Kraftwerk a Madonny je podle očekávání na výborné úrovni, obsahuje všechny detaily a hlas Madonny je podán velmi přirozeně. Překvapivý byl poslech dalších žánrů. Heavy metal Iron Maiden i rock Dire Straits jsou reprodukovány v plném rozsahu kmitočtového spektra, s patřičnou razancí ale i s obsahem detailů. Na tuto kategorii se jedná o nadprůměrně kvalitní poslech. O reprodukci jazzu platí totéž. Jen u mohutného symfonického orchestru v nahrávce Beethovenovy Páté symfonie již systém trošku zaostává.

Klepněte pro větší obrázek

Vcelku se ale jedná o sestavu, která zvuk z CD podává velmi dobře, což je na domácí kino překvapivé a nestává se to často, zvláště u designových systémů. Zde ucítíte a uslyšíte „ucho“ Marka Levinsona, který zvuk ladil.

Nemohu se ale nezmínit o jedné věci. Již mimo test jsem si na testované aparatuře pustil nahrávku Pink Floyd – The Dark Side of the Moon. Mezi skladbami zde nejsou žádné mezery, ale tento přístroj je mezi nimi udělá. Jednoduše řečeno, když jedna skladba přechází plynule do další, přidá přehrávač krátkou pauzu. To je dosti nepříjemné, nicméně nelze říci, zda se jedná o vadu pouze tohoto testovaného kusu (jedná se o vzorek), ale na hodnocení kvality zvuku mu to značně ubírá. Pokud předpokládáte častý poslech hudby z CD, doporučuji stroj před koupí vyzkoušet s nosičem, který obsahuje skladby bez mezer.

Pro regulaci zvuku se příliš mnoho možností nenabízí. Ručně lze regulovat pouze hlasitost a přes menu i hlasitost basů. Takže klasická regulace basů a výšek zde chybí. Výrobce nám nabízí jen několik přednastavených frekvenčních křivek (Natural, Bypass, Bass Booster, PLII Movie, PLII Music, News, Drama, Sports, Game, Concert a pro vylepšení MP3 a WMA také MusicReTouch), kdy se režim Bypass jevil jako optimální. Vše ostatní zvuk nepříjemně zkresluje (tedy kromě PLII Movie u filmů s dvoukanálovým zvukem).

Domácí kino? Výborně!

Hlavním zaměřením systému je ale sledování domácího kina, tak se pojďme podívat, jak se mu daří po této stránce. V testu byly použity filmy na DVD: Jurský Park (DD 5.1), Ponorka U 571 (DTS 5.1) a Den nezávislosti (DD 5.1) a dále BD Gran Torino (Dolby TrueHD 5.1) a BD Austrálie (DTS HD 5.1). Filmovému zvuku není co vytknout. Podání prostoru je vynikající, zvuk v akčních scénách má správnou razanci, podmořské výbuchy v Ponorce U 571 vám řádně zatřesou místností i vnitřnostmi. Detaily v tichých scénách navozují pocit, že jste přímo na místě. Při sledování filmů na discích Blu-ray s HD zvukovou stopou se scéna ještě více projasní a dupající stádo splašených býků ve filmu Austrálie vás zarazí do křesla. Při tom všem nepřijdete ani o jemné detaily.

Zkrátka filmovému zvuku není co vytknout a HB954PB patří po této stránce k tomu nejlepšímu, co za cenu kolem 18 000 Kč můžete sehnat. Díky vstupu LAN lze přes internet stahovat i doplňkové programy k Blu – ray diskům (BD Live). Přes tento vstup se také aktualizuje software systému a sledovat můžete i video z YouTube.

Při sledování filmů potmě jasný displej, prosvícená dotyková tlačítka a modrý prstenec působí dost rušivě. Je možné je zhasnout, ale pouze při přepnutí do tzv. nočního režimu, kdy se ztlumí zvuk a ubere se na jeho dynamickém rozsahu. Tohle má konkurence vyřešeno lépe.

Pro poslech hudby z DVD a BD byly vybrány následující tituly: DVD U2 – ZOO TV (DTS 5.1), Eric Clapton – One More Car, One More Rider (DTS 5.1), AC/DC – Stiff Upper Lip Live (DTS 5.1) a BD Santana – Live at Montreux (DTS HD 5.1). Zde se asi budu opakovat, ale opět musím jen chválit. Systém výborně navodí koncertní atmosféru díky skvělému podání prostoru. Každý nástroj má svoje určené místo a rocková muzika má ten správný říz. Klidnější pasáže v nahrávkách Erica Claptona a Santany jsou předneseny s výjimečnou přesností a přesvědčivostí. Basy jsou razantní, ale neomezují se na pouhé dunění. Hudba z DVD a BD opět na jedničku.

Možnosti a další vlastnosti

Z disků CD, DVD i BD, nebo také přes vstup USB je možné přehrávat komprimované soubory DivX. Tyto jsou reprodukovány ve formátu 16:9, pokud jsou takto nahrány a systém zvládne přehrát i soubory s vysokým bitratem až 6000 kbps, překvapivě však testovaný vzorek „neuměl“ variabilní datový tok. Zvládá bez problémů titulky s českou diakritikou a je schopen je zobrazit až v deseti řádcích po padesáti znacích. Soubory ve vysokém rozlišení jako DivX HD nebo MKV nepřehrává, což je velká škoda, obzvláště když nedávno testovaný povedený Blu-ray přehrávač LG BD390 to zvládá téměř na jedničku.

Klepněte pro větší obrázek

Přes vstup USB lze připojit i kameru a z ní přímo přehrávat video ve formátu AVCHD. Jen si neodpustím výtku k jeho umístění. Je totiž situován na čelním panelu tak, že ho do přístroje musíte zasouvat shora. Pokud si tedy řídící jednotku umístíte mezi komponenty do regálu, zapomeňte na použití USB.

Obraz k televizoru lze přivést přes analogové výstupy video, komponent video (Y, Pb, Pr) nebo digitální HDMI. Jeho kvalita je jako obvykle na velmi dobré úrovni. Přes HDMI můžete obraz z DVD převzorkovat až na 1080p.

Obrázky JPEG si můžete prohlížet ze všech možných zdrojů (CD, DVD, BD, USB). Systém umožňuje jejich otáčení, zvětšování a také prezentaci.

Klepněte pro větší obrázek

Komprimované zvukové soubory MP3 a WMA přístroj přehrává také ze všech uvedených zdrojů. Navíc disponuje speciálním konektorem Port.IN (jack 3,5 mm), přes který můžete připojit váš MP3 přehrávač. Kabel k propojení je součástí dodávky. Výtku mám k umístění tohoto konektoru na zadním panelu. Praktičtější by bylo umístění vpředu, ale zde by to narušilo čistotu designu. Mohl by být pod odklopným panelem tak, jako je konektor pro připojení iPodu. Po zmáčknutí čelního panelu uprostřed vyjede šuplík, do kterého zasunete váš iPod nebo iPhone a v nich uložené nahrávky nebo videa můžete sledovat prostřednictvím této sestavy.

Klepněte pro větší obrázek

Součástí systému je také tuner, jak se již stalo zvykem. V tomto případě se jedná o přijímač FM RDS. Stanice ladí s vyhovující citlivostí ručně i automaticky. Uložit je můžete do padesáti předvoleb, což je na zdejší poměry více než dostačující.

Verdikt

Designové domácí Blu-ray kino LG HB954PB prokázalo, že nejen dobře vypadá, ale také poskytne výborný obraz a zvuk. Dokáže tak vytěžit maximum z Blu-ray filmů, ale udělá radost i při prostém poslechu hudby, což se u AIO systémů nestává často. Cenu lze považovat za velmi dobrou, zvláště vzhledem k tomu, že jednodušší, horší a méně vzhledná BD kina nejsou o moc levnější. Za své peníze dostanete systém, který vyniká výborným zvukem jak z CD, tak i domácího kina. Co se týče domácího kina, sestava dostala cenu EISA zcela oprávněně a nejen fanoušci domácího kina budou jistě spokojeni.

LG HB954PB

Orientační cena 18 000 Kč

Centrální jednotka

 • Režim stereo 155W + 155W 4 Ohm
 • Režim surround L + P 155W + 155W 4 Ohm
  centr 155W 4 Ohm
  surround 155W + 155W 4 Ohm
  subwoofer 225W 3 Ohm
 • Tuner FM RDS 50 předvoleb
 • Čelní panel vstupy USB, iPod
 • Zadní panel vstupy LAN, anténa FM, digital audio coaxial, digital audio optical, AUX, Port.IN, 2x HDMI
 • Zadní panel výstupy 6x repro, video, component video (Y, Pb, Pr), HDMI
 • Přehrávání BD, DVD, DVD+-R/RW, CD, CD-R/RW, DivX, MP3, WMA, JPEG
 • Dekodéry DPL II, DD, DTS, Dolby TrueHD, DTS HD
 • Dodávané příslušenství dálkový ovladač, 6x kabel repro, kabel HDMI, FM anténa, video kabel, kabel jack 3,5 mm miniplug

Přední reprosoustavy

 • 2x dvoupásmová se třemi reproduktory 4 Ohm
 • Maximální zatížitelnost 310 W
 • Rozměry (š/v/h) 300 x 1265 x 300 mm
 • Hmotnost 5 kg

Zadní reprosoustavy

 • 2x dvoupásmová se dvěma reproduktory 4 Ohm
 • Maximální zatížitelnost 310 W
 • Rozměry (š/v/h) 115 x 270 x 132 mm
 • Hmotnost 0,8 kg

Centrální reprosoustava

 • 1x dvoupásmová se třemi reproduktory 4 Ohm
 • Maximální zatížitelnost 310 W
 • Rozměry (š/v/h) 370 x 105 x 88 mm
 • Hmotnost 1 kg

Subwoofer

 • 1x jednopásmový pasivní s jedním reproduktorem a basreflexem 3 Ohm
 • Maximální zatížitelnost 450 W
 • Rozměry (š/v/h) 216 x 405 x 360 mm
 • Hmotnost 7,3 kg

AVmania.cz hodnotí
design a provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvuk domácí kinoKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvuk audio (CD)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvuk audio (MP3)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Další článek
celkem 42 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak ja len dodám,že MKV súbory cez USB prehr… tony 11. 4. 2011, 13:46
Re: firmware Jogi 10. 8. 2010, 12:59
přední bedny Stepan 7. 8. 2010, 22:53
PS3 fg 25. 6. 2010, 23:07
Re: Asi hrají hezky, anonym 30. 5. 2010, 20:30
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Bose: dva nové chytré soundbary a chytrý bezdrátový reproduktor

Bose: dva nové chytré soundbary a chytrý bezdrátový reproduktor

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Mohou levná sluchátka nabídnout dlouhý bezdrátový provoz a aktivní potlačení hluku dopravních prostředků? Překvapilo nás, s jakou samozřejmostí to tato splňují.

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Do své prestižní řady QLED telvizorů Samsung přidal řadu Q8. Ta přináší přímé zadní podsvícení a konzervativněji laděným zájemcům vychází vstříc vzhledem i konstrukcí.

KZ AS10 – deset měničů táhne za jeden provaz (test sluchátek)

KZ AS10 – deset měničů táhne za jeden provaz (test sluchátek)

Čínský výrobce nabízející víceměničová sluchátka za směšné peníze, nám doslova učaroval. Po dvou měničích, nabídl tři měniče, čtyři měniče, a dokonce nyní i pět měničů ve sluchátku. Znamená to ale zákonitě lepší zvuk?

Pioneer SE E7 – ideální bezdráty pro sportuchtivé (test sluchátek)

Pioneer SE E7 – ideální bezdráty pro sportuchtivé (test sluchátek)

Bezdrátová sluchátka byla v minulosti odpovědí pro všechny sportovce, kteří si rádi dopřejí rytmickou hudbu při vyplavování endorfinů. Dnes jsou již bezdráty denním chlebem mnoha uživatelů, a přesto se najdou výjimky, které se od standardu odlišují.

Jabra Elite 45e: kvalitní bezdrátová sluchátka pro aktivnější jedince [test]

Jabra Elite 45e: kvalitní bezdrátová sluchátka pro aktivnější jedince [test]

Pokud taky nemáte rádi špunty, které musíte mít zasazené hluboko v uších, aby vám nepadly, tak Elite 45e mohou být pro vás ty pravé.

Mission QX-2: povedené a dostupné regálové Hi-Fi reprobedny [test]

Mission QX-2: povedené a dostupné regálové Hi-Fi reprobedny [test]

Středně velké regálovky Mission QX-2 jsou ukázkou toho, co může dokázat opravdu velká společnost i v dostupné cenové třídě. V zahraničí jsou považovány za jedny nejlepších ve své třídě.

IKEA Eneby 20: skvělý, levný bezdrátový reproduktor od nábytkářů [test]

IKEA Eneby 20: skvělý, levný bezdrátový reproduktor od nábytkářů [test]

Ikea je společnost, jejíž výrobky si dokážeme představit prakticky v celém domě, ovšem primárně v podobě nábytku nebo domácích spotřebičů. Jak ale bude hrát bezdrátový reproduktor s cenovkou pod 1300 Kč?