LG 50PK950: test plazmového televizoru

23. června 2010
TWEET SDÍLET
Nejen Full HD obrazovku s 127 cm úhlopříčkou, THX certifikaci a dynamický kontrast 5 000 000:1 nabízí novinka od LG.

Velké plazmové televizory míří jednoznačně nejen do domácích kin filmových fanoušků, ale všude tam, kde je vyžadována velká obrazová plocha za rozumou částku. I zde ale má zákazník si možnost vybrat mezi levnými méně vybavenými modely, nebo těmi s téměř maximální výbavou. Nejlepší plazmou od LG má být typ 50PK950. Nabízí nejen mnoho funkcí, ale především THX certifikaci obrazu.

LG 50PK950 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Z možností musím jmenovat nejen přehrávání fotografií, hudby a videí z připojeného pevného disku nebo z počítačové sítě, ale také Bluetooth, takže například prohlížení fotografií z mobilu na televizní obrazovce je zcela bez problému. K překvapivému bonusu patří i několik her.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Vzhled a konektory

Už nějaký čas LG používá tzv. bezrámový design, kdy celou čelní plochu televizoru kryje skleněná deska. Díky tomu vzhled působí čistě, ale také se odlišuje od ostatních výrobců, kteří se drží různých variací na téma „černý obdélník“. V podání LG se čistý design hodí prakticky všude, díky tomu působí televizor velmi tence, jediným záporem jsou odrazy od skleněné plochy, které jsou ale velmi dobře potlačeny. Čistý vzhled doplňuje skleněný černý podstavec a štíhlá průhledná noha; televizor se dá natočit. Vzhledem k tenkému designu nejsou ovládací prvky na boku, ale ovládání je dotekové, umístěné vpravo dole na čelní stěně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na levé straně naleznete dva USB sloty, CI slot, klasický video vstup a HDMI. Do USB slotů lze připojit USB flash disk či externí pevný disk. Pro připojení bezdrátové sítě pak poslouží dodávaný Wi-Fi dongle. Výtku mám k umístění sluchátkového výstupu mezi konektory na zadní straně, trochu překvapivá (ale pochopitelná) je přítomnost pouze jediného SCARTkonektoru. Výstup zvuku je pak pouze digitální optický, klasický analogový chybí. Chlazení je plně pasivní.

Klepněte pro větší obrázek

U velmi tenkých televizorů, mezi které testované LG patří, je třeba mít při montáži na zeď na paměti, že potřebujete navíc i prostor pro zapojení konektorů, případně volte vhodné prostorově úspornější kabely. V menu jsou vstupy již perfektně označeny názvem, ikonou a přidat můžete i vlastní popis.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Velkou pochvalu si zaslouží velmi přehledný ovladač, který navíc nabízí podsvětlení. Pro ty, kterým se zdá ale dodávaný ovladač příliš veliký a složitý dodává LG spolu s televizorem ještě jeden menší, velmi přehledný ovladač, který nabízí jen základní funkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ladíme a sledujeme

Už několik let patří, nejen co se přehlednosti týče, menu televizorů LG k naprosté špičce, u této plazmy to není jinak. Vše je česky, se symboly usnadňujícími orientaci, k dispozici je navíc nejen klasické menu, ale i v pravém dolním rohu umístěné tzv. rychlé kruhové menu pro volbu většiny funkcí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotné ladění kabelového nebo pozemního, nebo digitálního vysílání proběhne poměrně rychle, programy se seřadí správně dle tuzemských zvyklostí, rádia jsou oddělena, prostě paráda. EPG je také přehledné, sice bych uvítal i náhled sledovaného programu, nicméně televizor má vše co je potřeba, včetně možnosti připomenout program, který chcete sledovat, případně možnost naprogramování nahrávání pořadu na připojený externí rekordér.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Můžete si volit nejen čas nahrávání programu, ale například také přímo čas,
kdy se vám televizor ráno sám zapne 

Připojený pevný disk je okamžitě načten a LG automaticky nabídne možnost prohlížení fotografií, poslechu hudby či sledování filmů. Fotografie jsou načítány rychle, s MP3 hubou samozřejmě problémy také nejsou (vybraná se dá poslouchat při prohlížení fotografií). U filmů se zastavím, i když u televizorů osobně vnímám možnost přehrání videí spíše jako zajímavý doplněk s omezenou funkčností; filmový fanoušci si stejně dokoupí za nevelký peníz samostatný externí HD přehrávač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

LG umožňuje přehrávat nejen klasické DivX soubory, ale i MKV soubory ve vysokém rozlišení. Naprosto bez problémů byly klasické seriály v rozlišení 720p, u náročných 1080p filmů se objevovali již chybičky, nicméně vzhledem k tomu, že televizor nedekóduje DTS zvuk, nepředpokládám, že pro tento účel budou nároční „stahovači filmů“ televizor využívat. Téměř perfektní je také nastavení titulků (češtinu samozřejmě LG umí), kdy nastavíte jejich pozici, rozměr i synchronizaci.

Obraz, možnosti a nastavení

U LG 50PK950 si obraz zaslouží samostatnou kapitolu. Předně musím zmínit velmi dobrý přepočet SD digitálního vysílání na Full HD rozlišení obrazu, při běžné pozorovací vzdálenosti je obraz zcela bezproblémový.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že se jedná o nejvyšší model plazmy, odpovídají i tomu přednastavené režimy, kterých je celkem 9! Na výběr je: Živé, Standardní, APS, THX kino, THX světlá místnost, Sport, Hra a 2x Expert. Jednotlivé režimy se od sebe dosti odlišují. Zajímavý je APS, kdy obraz bude řízen automatikou na základě osvětlení místnosti. Náročnější zaujmou dva THX režimy, které nabízí certifikované nastavení obrazu dle zvyklostí, které znáte z kin. Běžný divák si zaručeně vybere a bude spokojen.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud jste opravdu náročnější, vždy máte samozřejmě možnost si obraz ještě upravit. Možností, jak získat obraz podle vašich představ je použít speciální režim pro nastavení obrazu, kdy vám průvodce ukáže několik testovacích obrazců a vy si doladíte obraz přesně dle podmínek ve vaší místnosti. Poslední zůstává expertní režim, kdy v menu se otevřou další možnosti pro velmi pokročilé uživatele, a ti mají možnost téměř dokonale kalibrovat obraz – skutečně jde o nastavovací „orgie“, kdy můžete upravit či naopak „rozvrtat“ téměř všechno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Barevný prostor dynamického, standardního a THX režimu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
THX režim: gama, barevná teplota, nastavení barev

Jak je psáno již výše, i bez korekcí bude podání barev velmi dobré, černá je opravdu vynikající (naměřeno 0,07 cd/m2), stejně tak jsou výborné nejtmavší odstíny šedé. Zajímavé ale bylo, že u testovaného vzorku, byla posunuta škála šedé a její průběh nebyl lineární, jak je zvykem, a to ani u THX režimu. Ten měl citlivěji nastavené barvy (gamut, viz graf), aby tolik „nezářily“, nicméně například gama neměla ideálních 2,2, ale 2,6. Ruční korekce na papírově správné hodnoty je samozřejmě možná. Osobně bych si THX režim představoval přednastavený trochu jinak, nicméně s podobnými hodnotami i charakteristikou gamakřivky jsem se setkal i u THX režimu u jiné značky, takže jde asi o záměr výrobce.

Klepněte pro větší obrázek
Zajímavostí je i ruční volba ochrany obrazovky proti vypalování

Zvuk

Výhodu televizorů LG spatřuji často ve zvuku. Konstrukčně jej nemají řešen pouze odrazem od stěn či ze spodu, ale divák má pocit, že zvuk jde skutečně z obrazovky. Zvuk působí čistě nezkresleně i ve vyšších hlasitostech. Od prostorového zvuku neočekávejte zázraky, spíše lehce přidá dynamiku a prostor.

Klepněte pro větší obrázek

Osobně si myslím, že i když k tak velké obrazovce domácí kino prostě patří (nejlépe Blu-ray samozřejmě), zvukový doprovod k filmu, který nabízí televizor je velmi dobrý a pro běžného diváka může i postačovat. O "Růžové zahradě" a podobných pořadech už nemluvě. Zkrátka a dobře – za zvuk si malou pochvalu LG určitě zaslouží.

Spotřeba

Začneme přímo: 88 W je nejnižší naměřená hodnota a 401 W nejvyšší. Na tom je vidět názorně, že velmi záleží na tom, v jakých světelných podmínkách a s jakým nastavením sledujeme. LG má krokový systém nastavení spotřeby, vše můžete také nechat na automatice, která bude vše řídit dle okolního osvětlení. Osobně mi pro večerní sledování filmů vyhovovalo ale ruční maximální nastavení úspory, kdy obraz nebyl příliš jasný s výbornou černou a přesto s výbornou čitelností (u LCD při maximální úspoře obraz působí obvykle již příliš šedě, “ bez života“).

Klepněte pro větší obrázek

Standardní hodnoty měřené při zastaveném obrazu ve světlé či tmavé scéně naleznete v tabulce, domnívám se, že na 50“ Full HD plazmu jde o výborné hodnoty. Pro úplnost dodávám, že při sledování ČT sport bez úspory energie byl průměrný odběr kolem 300 W. Na znatelně nižší hodnoty se dostaneme až u LCD televizorů s LED podsvícením, ty jsou ale podstatně dražší.

Režim obrazu/režim úsporyoffmin.stř.max.
standard, sv. scéna film348 W337 W328 W258 W
standard, tm. scéna film167 W145 W122 W100 W

Verdikt

Celkově televizor udělal (až na několik drobností) výborný dojem. Dvojice přednastavených filmových THX režimů (spolu s velmi nadstandardními možnostmi vyladění obrazu) předurčuje, kam plazma LG míří. K náročným filmovým fanouškům. Ovšem standardně vynikající menu a nadstandardní výbava nám spolu říkají, že jde o televizor pro nejširší použití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hry jsou příjemný doplněk, Internet (YouTube) asi využijete přece jen více, vestavěný přehrávač DivX/MKV souborů využijí běžní uživatelé a fanoušci seriálů, díky síťovému připojení nemusí případně ani přímo připojovat pevný disk. Náročnější „stahovače“ 1080p BD ripů ale externí přehrávač stejně nemine. Proti konkurenci chybí satelitní tuner, stejně tak pokud se chcete chlubit „3D televizorem“, tak musíte jinam (že není na co koukat, je věc druhá).

Velký a kvalitní Full HD televizor s vynikajícím poměrem cena/výkon, to nabízí LG 50PK950. Zejména pro filmy nabídne za tytéž peníze obraz větší a lepší, než „LED televizory“ ve srovnatelné cenové relaci. I proto můžeme LG 50PK950 jen doporučit.

LG 50PK950

Orientační cena: 40 500 Kč

 • Úhlopříčka obrazovky (cm): 127
 • Formát obrazu: 16:9
 • Rozlišení displeje (bodů): 1920 x 1080
 • Doba odezvy (ms): 0.001
 • Kontrastní poměr (dynamický): 5 000 000:1
 • Jas (cd/m2): 1500
 • Zobrazovací frekvence (Hz): 600
 • TV tuner: analogový, DVB-T, HDTV (MPEG4) tuner
 • Zvuk: Dolby Digital, Infinite Sound
 • Zvuk: 2x 10 W
 • Rozměry (V x Š x H): 843 x 524 x 133 mm

Další informace naleznete na stránkách výrobce.

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Graf ceny produktu LG 50PK950 poskytuje server Heureka.cz

Témata článku: Televizory, Test, Plazma

Určitě si přečtěte

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2018/2019

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2018/2019

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v několika kategoriích.

20 Jaromír Puk

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

Pokud hledáte aktuálně nejlepší a nejhezčí televizor od LG, tak ho tady máte. E8 kombinuje OLED panel s mimořádnou černou, skvělé zpracování obrazu a povedený systém. Výsledek je opravdu povedený.

45 Alexandr Bray

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

10 Marek Čech

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

27 Marek Čech

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

16 Alexandr Bray

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.

6 Alexandr Bray

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

17 Jaromír Puk

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

61 Jaromír Puk