LG 42PG6000: test plazmového televizoru

5. června 2008
TWEET SDÍLET
Nový HD ready plazmový televizor LG má přinést do domácnosti zážitek jako z návštěvy kina – a nabízí i zajímavou cenu.

Jestliže jste se dříve rozhodovali mezi plazmou nebo LCD byla situace jednoduchá. Malé byly LCD TV a kdo chtěl velkou úhlopříčku, tak si koupil plazmu. Nyní situace tak jednoduchá není. Společnost LG začala vyrábět a úspěšně prodávat 32“ plazmový televizor, LCD televizory větších úhlopříček zase zaútočily na zájemce o velké plazmy. Na stávající situaci však vydělává zákazník, neboť silná konkurence nutí výrobce neusnout na vavřínech a nabízet za levnější ceny lepší televizory. Novinkou společnosti LG je pro tento rok i plazmový televizor 42PG6000. 

Černá je dobrá

Ani novinka nevybočuje ze současného trendu, kdy televizory jsou zásadně černé a lesklé. LG však pro svoji novinku použilo nejen kvalitní lesklé černé plasty, ale zde navíc rám i obrazovku kryje sklo – televizor působí designově velmi čistě. Ve skle se však i přes antireflexní úpravu částečně odráží okolí, takže umístění televizoru přímo proti oknu nebude ideální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vše je zaoblené a dotažené do nejmenšího detailu, v pravém dolním rohu je pak elegantní oblouk hlavního vypínače. Ten je ve vypnutém stavu červeně osvětlen decentně, takže ani ve tmě výrazněji neruší. Základní ovládací prvky naleznete netradičně na spodní hraně pod hlavním vypínačem a jejich umístění prozrazují jen nenápadné popisky.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka umístěná asi dva centimetry za hranou nevidíte, takže pokud nemáte dálkové ovládání, budete se muset orientovat podle hmatu

Stojan televizoru je vyveden ve stejném černém plastu, takže jakýkoliv váš dotyk bude taktéž odměněn nádherným otiskem prstu. Stojan je otočný, což lze jen pochválit. Designové řešení přední stěny si vyžádalo kompromis v podobě posunutí bočních konektorů dále za hranu televizoru. To nevadí budete-li mít televizor na stole, ale jakmile dáte televizor na stěnu či do výklenku v nábytku, počítejte s horší přístupností.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi konektory na boku naleznete videovstup kompozitní a S-video, dále HDMI pro připojení digitální kamery, USB pro připojení flash paměti s uloženými fotografiemi a hudbou, a CI slot. Sluchátkový výstup budete kupodivu hledat marně
Klepněte pro větší obrázek
Výčet konektorů na zadní straně zahrnuje mimo jiné další tři HDMI 1.3 konektory a optický digitální výstup zvuku (například pro připojení AV přijímače) – obojí lze jen pochválit, v druhém případě bych ale uvítal praktičtější koaxiální výstup

Jednoduchá a přehledná obsluha především

Snaha výrobců nabídnout běžnému uživateli snadnou obsluhu je v přímém rozporu s požadavky maximální nabídky různých funkcí pro ty náročnější. LG letos úspěšně kombinuje obojí.

První nastavení televizoru je maximálně jednoduché, téměř o vše se postará automatika, překvapivě se ovšem stanice neseřadí dle místních zvyklostí. Analogové a digitální stanice (včetně rádia) můžete volit postupně, kdy televizor plynule přejde například z analogových kanálů na digitální, nebo si příslušný tuner zvolíte rovnou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Asi největší změny se oproti loňským modelům dočkalo uživatelské rozhraní. Základní vstupní menu je grafické s velkými ikonami a tak i naprostý laik najde například nastavení obrazu. Pro další zjednodušení je k dispozici volba rychlého nastavení, kdy máte k dispozici pouze nejnutnější nastavení základních a nejpoužívanějších vlastností. Pokročilejší mohou již listovat klasicky řešeným menu, které skrývá poměrně dost voleb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro nastavení obrazu je k dispozici osm přednastavených režimů (živě, standard, kino, sport, hra, expert1, expert2) a tři AV režimy (sport/film/hra). Příjemné je, že rozdíly mezi režimy jsou dost velké a nejedná se jen o lehké nuance. Osobně mne překvapilo, že ač základní režimy živě a standard byly dle testovacího obrazce příliš do červena, v běžném vysílání se to prakticky neprojevilo. Nastavení pro pokročilé pak dovolí jemné doladění obvykle nedostupných parametrů (např. korekce gama). Pro nastavení formátu obrazu slouží sedm režimů (16:9/Pouze Scan/Original/4:3/14:9/Zoom1/Zoom2), z čehož jeden (Pouze Scan) slouží k vypnutí overscanu u HDMI vstupu a zobrazení přijímaného videosignálu 1:1 – jednoduché a užitečné. Nestejnoměrné roztažení obrazu u LG nenajdete. U analogového vysílání formát obrazu musíte přepínat ručně, u digitálu automatika samozřejmě funguje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když už jsme u vstupů – LG zvolila velmi přehlednou volbu externího vstupu videosignálu a uživatel má na obrazovce řadu velkých ikon, které vodorovně rolují. Chvályhodné je i grafické znázornění vzhledu konektoru včetně názvu. Osobně mi na poprvé uniklo praktické označení externího vstupu názvem připojeného přístroje. Potřebné nastavení se nachází jinde, než je zvykem a to v sekci Možnosti (nikoliv v sekci Vstupy) pod názvem Označení vstupu. Manželka si tak nemusí pamatovat, že například DVD máte na AV1. Obrázky se vzhledem konektorů také pomohou laikovi při instalaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zpět k obrazu. Citlivost digitálního i analogového tuneru je velmi dobrá, oddělení barev je také velice dobré a plazmová technologie samozřejmě boduje i v podání nejsvětlejších a nejtmavších odstínů šedé. Televizor bohužel nemá automatické nastavení jasu dle úrovně okolního osvětlení, ale uživatel má k dispozici volbu Šetření energie, která slouží k celkovému snížení jasu ve čtyřech krocích – čili nejenže ušetříte a při večerním sledování televizoru bude obraz příjemnější, ale budete mít i věrnější podání černé. Bez snížení jasu budete mít večer při sledování filmů z černé tmavě šedou. 

Povedený zvuk

S obrazem z klasického či digitálního pozemního vysílání si LG poradí velmi dobře, firemní obrazový procesor nazvaný Dual XD Engine přepočítává SD vysílání na HD obraz dobře, má však tendence přeostřovat, což se projeví na okrajích objektů. Detailista také zaznamená drobné stíny u písmen na běžících textech ve zpravodajství, případně občasnou lehce menší plynulost jednobarevných jemných přechodů (záběry oblohy). TruMotion 100Hz technologie u LG odvádí výbornou práci a tak obraz je skutečně dokonale klidný a nechvějí se ani statické záběry televizních studií; zde velká pochvala. SD signál z kvalitního DVD vypadal velmi dobře, HD signál pak poskytl opravu excelentní obraz a s Blu-ray přehrávačem si LG televizor rozuměl skvěle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
EPG je u LG povedené a přehledné, k dispozici je přehled na sedm dní dopředu, k dispozici je i možnost naprogramovat nahrávání pořadu z vestavěného digitálního tuneru na externí rekordér
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud do USB konektoru televizoru LG připojíte flashdisk, televizor vám nabídne prohlížení fotografií, nebo přehrávání hudby. Prohlížení fotografií je rychlé, televizoru nečinily problémy ani 10 Mpx fotografie, MP3 soubory si můžete pustit nejen samostatně, ale právě i při prohlížení fotek. Se zobrazením českých znaků v názvech souborů však nepočítejte

Zvukový systém televizoru navrhovala legenda z oblasti hi-fi techniky Mark Levinson. Budoucího majitele však nebude zajímat technické řešení, ale fakt, že u plazmy 42PG6000 se dočká bohatého, vyrovnaného a velice příjemného zvuku. Pro další vylepšení zvuku poslouží přednastavené režimy (Standard/Music/Cinema/Sports/Game), sedmipásmový ekvalizér a simulace prostorového zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Televizor dobře zvládá i basy a výrazněji nerezonuje ani při nejvyšší hlasitosti, prostorový zvuk se neomezuje jen na prostor před televizorem a především má divák stále dojem, že zvuk vychází z obrazu. Zvýraznění dialogů si divák může zvolit také. Osobně oceňuji snahu výrobců nabídnout divákovi kvalitní zvuk i bez dalších investic a u LG se to jednoznačně povedlo. 

Klepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání působí sice rozměrněji, ale je jednoduché a velmi přehledné. Vše je dobře čitelné, výrazné popisky nevyjímaje 

Závěr

Televizor 42PG6000 se řadí mezi HD ready plazmy s úhlopříčkou 42 palců, jež nabízí opravdu velmi zajímavý poměr cena/výkon a nejen díky tomu rozhodně stojí za pozornost. Celkově se jedná o výborný a povedený televizor, který rád doporučím případnému zájemci o větší úhlopříčku. A některé specialitky, které LG nabízí, mohou být přesně tím bonusem navíc, co hledáte.
 

klady
+ výborný obraz
+ kvalitní zvuk
+ uživatelské rozhraní

zápory
- nemá automatické nastavení jasu

LG 42PG6000 

Cena doporučená 34 990 Kč

 • úhlopříčka 106 cm (42“)
 • zobrazovací technologie plazma
 • rozlišení 1 024 × 768 bodů
 • kontrast 30 000:1
 • životnost panelu 100 000 hodin
 • obrazové formáty 16:9/Just Scan/Original/4:3/14:9/Zoom1/Zoom2
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, Dual XD engine
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV
 • počet tunerů 2, analogový a digitální
 • teletext ano, 1 000 stran
 • česká nabídka ano
 • reproduktory 2× 10 W
 • prostorový efekt SRS TruSurround XT
 • konektory 4× HDMI v1.3 (1080p/60p/50p/30p//24p), 2× SCART (2× RGB, 1× S-video), komponentní video + stereo, VGA, kompozitní video, stereo audio výstup, CI slot, RS-232C, digitální optický, USB 2.0
 • podstavec otočný
 • spotřeba max. 380 W
 • rozměry (v × š × h) 680,6 × 1044,4 × 79,6 mm
 • hmotnost 27,8 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, stojan

Zapůjčil

 • LG Electronics CZ, Praha
 • kontakt 234 094 600, cz.lge.com
 • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Televizory, Novinky, Test, Plazma

Určitě si přečtěte

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Miracast, Wireless Display, Screen mirroring, řada názvů pro stejnou funkci - zobrazení obsahu displeje mobilního zařízení na televizoru.

35 Tomáš Holčík

Alita: Bojový Anděl – spojení Jamese Camerona a Roberta Rodrigueze [recenze filmu]

Alita: Bojový Anděl – spojení Jamese Camerona a Roberta Rodrigueze [recenze filmu]

Akční sci-fi s dívčí hrdinkou, která v bojových konfrontacích poznává svůj osud i své nepřátele. Fotorealistické provedení této hrdinky smazává rozdíl mezi hercem a CGI postavou a působí přesto velmi emotivně.

4 Marek Čech

Bowers&Wilkins 603: povedené sloupové Hi-Fi reprobedny od anglické legendy [test]

Bowers&Wilkins 603: povedené sloupové Hi-Fi reprobedny od anglické legendy [test]

Jeden z největších světových producentů hi-fi je znám nejen právě pro objemy produkce, ale i pro její kvalitu. Nová generace šestistovek v některých ohledech nasazuje vysoké standardy v poměry k cenovce. Možná, že totiž nemají sloupky 603 hřmotný a obří bas, ale to je tak jediné, co na nich někdo mohl najít. Tohle je vyvážený, precizní moderní zvuk ve vyváženém, moderním obalu.

8 Daniel Březina

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

20 Jaromír Puk

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

9 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

18 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

11 Marek Čech

AQ Wega 55 MKIII: výborné české třípásmové Hi-Fi reprobedny [test]

AQ Wega 55 MKIII: výborné české třípásmové Hi-Fi reprobedny [test]

Wega 55 MKIII vás patrně neuchvátí žádnou jedinou charakteristikou. Jsou však po všech stránkách vyvážené, hrají prostě všechno, snadno a přesvědčivě. To je to, proč stojí za to. Tohle je zkrátka dobré zaplatitelné Hi-Fi, které k zábavnosti nepotřebuje žádné pozlátko.

1 Daniel Březina