AVmania.e15.cz

Legendy: Sony Walkman - přenosný přehrávač, který odstartoval revoluci

Walkman, nebo také přenosný kazetový přehrávač, byl přístrojem, který odstartoval revoluci a dnes je poslech hudby ze sluchátek na ulici zcela běžný. Příští rok to bude 40 let, kdy se Walkman začal vyrábět.

Dnes považujeme poslech své oblíbené hudby ze sluchátek na ulici za naprostou samozřejmost. Není tomu ale tak dávno, kdy něco takového nebylo možné, protože zkrátka nebylo z čeho. Prvním, kdo odstartoval revoluci a nabídl lidem možnost poslouchat svoji hudbu i venku na cestách, byl legendární Walkman.  

Walkman Sony TPS-L2 byl první komerčně dostupný přenosný kazetový přehrávač. Veřejnosti byl představen 1. července 1979, měl lehká otevřená sluchátka, základní přehrávání a přetáčení a nabídl dva sluchátkové výstupy. 

V roce 1979 jste za první Walkman zaplatili 200 USD, což je po započítání inflace dnešních 690 USD nebo-li 15 000 Kč. Přehrávač  měl kovové pouzdro, napájení na dvě tužkové baterie a z dnešního pohledu byl i dost veliký, protože úroveň integrace elektroniky nebyla velká. Protože podobný přenosný hudební přístroj do té doby neexistoval, úspěch byl značný, během 10 let Sony prodala 50 miliónů Walkmanů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rychle se přidali ostatní výrobci, a protože název Walkman měl a stále má patentováno Sony, ostatní firmy používali své vlastní názvy, například třeba Toshiba měla Walky, Aiwa zkusila název CassetteBoy, univerzální název přenosný kazetový přehrávač využívali ostatní. Běžný člověk ale vždy používal slovo Walkman, bez ohledu na výrobce. V zahraničí cena osobních kazetových přehrávačů postupně klesla, došlo k masovému rozšíření a legenda byla na světě. 

U nás se první český "walkman", nebo také přenosný kazetový přehrávač, začal prodávat v roce 1985. Vyráběla ho Tesla a nesl označení KM340, tehdejší cena byla 1650 Kč, což byl zhruba jeden měsíční plat, na druhou stranu šlo o spolehlivý a odolný přístroj, který majitelům dodnes funguje. Právě vysoká cena a nulová nabídka ostatních značek znamenala, že se u nás osobní kazetové přehrávače ve větší míře rozšířily až po revoluci.  

U nás k masovému rozšíření došlo až po roce 1990, tehdejší model Sony WM-B18 patřil těm levným a jednoduchým plastovým přístrojům a stál něco přes 1000 Kč. Za kvalitní kovový Panasonic RQ-SX25, který už nabízel autorevers, Dolby B jste zaplatili už téměř 3 000 Kč. Pokud jste chtěli kovový přístroj, rádio, Dolby B, autorevers, nebo ekvalizér, tak jste si zkrátka museli připlatit někdy i dost značné sumy. Rozdíly byly v délce výdrže na sadu baterií, vší modely pak měli i dobíjecí, levné modely měly problémy nejen s kvalitou zvuku, ale také s kolísáním otáček při chůzi. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotná Sony rozšiřovala nabídku, začala vyrábět kvalitní Walkmany řady Profesional, které nabízely možnost nahrávání včetně redukce šumu Dolby B i Dolby C, dodnes ceněná je také řada DD, která nabízela kovové pouzdro i mechaniku.

Firma Sony ukončila výrobu svých kazetových Walkmanů po masivním nástupu MP3 přehrávačů v roce 2010. Dnes označení Walkman Sony používá pro své výborné přenosné MP3/Hi-Res Audio přehrávače. Zašlou slávu prvního a dnes už legendárního Walkmanu Sony TPS-L2 oživil Star Lord ve filmu Strážci Galaxie.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Rekl bych spis 1996 nez 1986 Q 9. 6. 2018, 09:11
Měl jsem podobnej model, ale hrozně mě štval… monogatari 1. 6. 2018, 01:22
Ja som predal v roku 2002 walkman Panasonic … NOWOCAYN 31. 5. 2018, 21:59
Nádhera, pripojil som externý adaptér a na d… niobody 31. 5. 2018, 13:57
Tak ja som si prvý walkman kúpil v druhom ro… niobody 31. 5. 2018, 13:48
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2018/2019

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2018/2019

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v několika kategoriích.

FiiO BTR3: první Bluetooth modul se všemi kvalitními kodeky

FiiO BTR3: první Bluetooth modul se všemi kvalitními kodeky

Sony UBP-X500: nový dostupnější 4K HDR Blu-ray přehrávač

Sony UBP-X500: nový dostupnější 4K HDR Blu-ray přehrávač

Pioneer A-50DA: integrovaný Hi-Fi zesilovač prakticky pro každého [test]

Pioneer A-50DA: integrovaný Hi-Fi zesilovač prakticky pro každého [test]

Hledáte kultivovaný, na moderní poměry a nároky slušně vybavený stroj, který zastane prakticky jakoukoliv práci, jakou na něj naložíte? Tento můžete bez starostí spárovat prakticky s jakýmikoliv reprosoustavami a on bude hrát, hrát a hrát.

JBL Boombox: nejvýkonnější BT repro na rameno, na zem i pod vodu [test]

JBL Boombox: nejvýkonnější BT repro na rameno, na zem i pod vodu [test]

Nejvýkonnější přenosný reproduktor z nabídky JBL se inspiroval jednak u svých menších kolegů, a to především tvarem. Také jeho zaměřen je podobné, nicméně přídomek Boombox hovoří sám za sebe...

Klipsch R5 Neckband: nová komfortní bezdrátová špuntová sluchátka

Klipsch R5 Neckband: nová komfortní bezdrátová špuntová sluchátka

Panasonic HD605N: Nová bezdrátová Hi-Res sluchátka s potlačením hluku

Panasonic HD605N: Nová bezdrátová Hi-Res sluchátka s potlačením hluku

Do kategorie bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením okolního kluku zamířil s novým modelem i Panasonic. Nabízí Hi-Res zvuk a nechybí ani kodeky aptX HD či LDAC.

Sony: dvě nové řady televizorů 4K HDR MASTER Series míří na ty nejnáročnější

Sony: dvě nové řady televizorů 4K HDR MASTER Series míří na ty nejnáročnější

Nové řady televizorů OLED AF9 a ZF9 LCD ponesou název MASTER Series, Sony tak chce označovat výhradě televizory s nejvyšší kvalitou.