Legendy: Sony Walkman - přenosný přehrávač, který odstartoval revoluci

30. května 2018
TWEET SDÍLET
Walkman, nebo také přenosný kazetový přehrávač, byl přístrojem, který odstartoval revoluci a dnes je poslech hudby ze sluchátek na ulici zcela běžný. Příští rok to bude 40 let, kdy se Walkman začal vyrábět.

Dnes považujeme poslech své oblíbené hudby ze sluchátek na ulici za naprostou samozřejmost. Není tomu ale tak dávno, kdy něco takového nebylo možné, protože zkrátka nebylo z čeho. Prvním, kdo odstartoval revoluci a nabídl lidem možnost poslouchat svoji hudbu i venku na cestách, byl legendární Walkman.  

Walkman Sony TPS-L2 byl první komerčně dostupný přenosný kazetový přehrávač. Veřejnosti byl představen 1. července 1979, měl lehká otevřená sluchátka, základní přehrávání a přetáčení a nabídl dva sluchátkové výstupy. 

V roce 1979 jste za první Walkman zaplatili 200 USD, což je po započítání inflace dnešních 690 USD nebo-li 15 000 Kč. Přehrávač  měl kovové pouzdro, napájení na dvě tužkové baterie a z dnešního pohledu byl i dost veliký, protože úroveň integrace elektroniky nebyla velká. Protože podobný přenosný hudební přístroj do té doby neexistoval, úspěch byl značný, během 10 let Sony prodala 50 miliónů Walkmanů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rychle se přidali ostatní výrobci, a protože název Walkman měl a stále má patentováno Sony, ostatní firmy používali své vlastní názvy, například třeba Toshiba měla Walky, Aiwa zkusila název CassetteBoy, univerzální název přenosný kazetový přehrávač využívali ostatní. Běžný člověk ale vždy používal slovo Walkman, bez ohledu na výrobce. V zahraničí cena osobních kazetových přehrávačů postupně klesla, došlo k masovému rozšíření a legenda byla na světě. 

U nás se první český "walkman", nebo také přenosný kazetový přehrávač, začal prodávat v roce 1985. Vyráběla ho Tesla a nesl označení KM340, tehdejší cena byla 1650 Kč, což byl zhruba jeden měsíční plat, na druhou stranu šlo o spolehlivý a odolný přístroj, který majitelům dodnes funguje. Právě vysoká cena a nulová nabídka ostatních značek znamenala, že se u nás osobní kazetové přehrávače ve větší míře rozšířily až po revoluci.  

U nás k masovému rozšíření došlo až po roce 1990, tehdejší model Sony WM-B18 patřil těm levným a jednoduchým plastovým přístrojům a stál něco přes 1000 Kč. Za kvalitní kovový Panasonic RQ-SX25, který už nabízel autorevers, Dolby B jste zaplatili už téměř 3 000 Kč. Pokud jste chtěli kovový přístroj, rádio, Dolby B, autorevers, nebo ekvalizér, tak jste si zkrátka museli připlatit někdy i dost značné sumy. Rozdíly byly v délce výdrže na sadu baterií, vší modely pak měli i dobíjecí, levné modely měly problémy nejen s kvalitou zvuku, ale také s kolísáním otáček při chůzi. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotná Sony rozšiřovala nabídku, začala vyrábět kvalitní Walkmany řady Profesional, které nabízely možnost nahrávání včetně redukce šumu Dolby B i Dolby C, dodnes ceněná je také řada DD, která nabízela kovové pouzdro i mechaniku.

Firma Sony ukončila výrobu svých kazetových Walkmanů po masivním nástupu MP3 přehrávačů v roce 2010. Dnes označení Walkman Sony používá pro své výborné přenosné MP3/Hi-Res Audio přehrávače. Zašlou slávu prvního a dnes už legendárního Walkmanu Sony TPS-L2 oživil Star Lord ve filmu Strážci Galaxie.

Témata článku: Hi-Fi, Sony, Video, Přenosné, Tesla, Legendy

Určitě si přečtěte

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

46 Jaromír Puk

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

Ve světle reflektorů je dnes sice Chromecast, ale každý internetový televizor podporuje i protokol UPnP a DLNA, na které se občas zapomíná. Dělají podobnou věc trošku jinak.

25 Jakub Čížek

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2018/2019

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2018/2019

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v několika kategoriích.

20 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

88 Jaromír Puk

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Pokud máte sestavu reproduktorů, vyhněte se obvyklým chybám a nekažte zbytečně její zvuk špatným umístěním.

Jaromír Puk

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

61 Jaromír Puk

AQ Labrador 29 MKIII: povedené české regálové Hi-Fi reprosoustavy [test]

AQ Labrador 29 MKIII: povedené české regálové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Dvoupásmové reprosoustavy AQ Labrador 29 MKIII jsou co do přednesu vyrovnané a tak blízké ideálu neutrální reprodukce, jak to jen cenová hladina do 15 000 Kč za pár umožňuje. Celkově Labrador 29 MKIII nabízí realistický, solidně čistý a příkladně "rovný" zvuk, ctící ideály high fidelity.

7 Daniel Březina

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Malý všeuměl Denon RCD-N10 (neboli Ceol N10) je překvapivě dobře, všestranně a zvukově příjemně fungující krabička, která spojuje všechna důležitá řešení pro pohodlný každodenní poslech.

8 Daniel Březina