AVmania.e15.cz

Legendy: Sony Walkman - přenosný přehrávač, který odstartoval revoluci

Walkman, nebo také přenosný kazetový přehrávač, byl přístrojem, který odstartoval revoluci a dnes je poslech hudby ze sluchátek na ulici zcela běžný. Příští rok to bude 40 let, kdy se Walkman začal vyrábět.

Dnes považujeme poslech své oblíbené hudby ze sluchátek na ulici za naprostou samozřejmost. Není tomu ale tak dávno, kdy něco takového nebylo možné, protože zkrátka nebylo z čeho. Prvním, kdo odstartoval revoluci a nabídl lidem možnost poslouchat svoji hudbu i venku na cestách, byl legendární Walkman.  

Walkman Sony TPS-L2 byl první komerčně dostupný přenosný kazetový přehrávač. Veřejnosti byl představen 1. července 1979, měl lehká otevřená sluchátka, základní přehrávání a přetáčení a nabídl dva sluchátkové výstupy. 

V roce 1979 jste za první Walkman zaplatili 200 USD, což je po započítání inflace dnešních 690 USD nebo-li 15 000 Kč. Přehrávač  měl kovové pouzdro, napájení na dvě tužkové baterie a z dnešního pohledu byl i dost veliký, protože úroveň integrace elektroniky nebyla velká. Protože podobný přenosný hudební přístroj do té doby neexistoval, úspěch byl značný, během 10 let Sony prodala 50 miliónů Walkmanů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rychle se přidali ostatní výrobci, a protože název Walkman měl a stále má patentováno Sony, ostatní firmy používali své vlastní názvy, například třeba Toshiba měla Walky, Aiwa zkusila název CassetteBoy, univerzální název přenosný kazetový přehrávač využívali ostatní. Běžný člověk ale vždy používal slovo Walkman, bez ohledu na výrobce. V zahraničí cena osobních kazetových přehrávačů postupně klesla, došlo k masovému rozšíření a legenda byla na světě. 

U nás se první český "walkman", nebo také přenosný kazetový přehrávač, začal prodávat v roce 1985. Vyráběla ho Tesla a nesl označení KM340, tehdejší cena byla 1650 Kč, což byl zhruba jeden měsíční plat, na druhou stranu šlo o spolehlivý a odolný přístroj, který majitelům dodnes funguje. Právě vysoká cena a nulová nabídka ostatních značek znamenala, že se u nás osobní kazetové přehrávače ve větší míře rozšířily až po revoluci.  

U nás k masovému rozšíření došlo až po roce 1990, tehdejší model Sony WM-B18 patřil těm levným a jednoduchým plastovým přístrojům a stál něco přes 1000 Kč. Za kvalitní kovový Panasonic RQ-SX25, který už nabízel autorevers, Dolby B jste zaplatili už téměř 3 000 Kč. Pokud jste chtěli kovový přístroj, rádio, Dolby B, autorevers, nebo ekvalizér, tak jste si zkrátka museli připlatit někdy i dost značné sumy. Rozdíly byly v délce výdrže na sadu baterií, vší modely pak měli i dobíjecí, levné modely měly problémy nejen s kvalitou zvuku, ale také s kolísáním otáček při chůzi. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotná Sony rozšiřovala nabídku, začala vyrábět kvalitní Walkmany řady Profesional, které nabízely možnost nahrávání včetně redukce šumu Dolby B i Dolby C, dodnes ceněná je také řada DD, která nabízela kovové pouzdro i mechaniku.

Firma Sony ukončila výrobu svých kazetových Walkmanů po masivním nástupu MP3 přehrávačů v roce 2010. Dnes označení Walkman Sony používá pro své výborné přenosné MP3/Hi-Res Audio přehrávače. Zašlou slávu prvního a dnes už legendárního Walkmanu Sony TPS-L2 oživil Star Lord ve filmu Strážci Galaxie.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Rekl bych spis 1996 nez 1986 Q 9. 6. 2018, 09:11
Měl jsem podobnej model, ale hrozně mě štval… monogatari 1. 6. 2018, 01:22
Ja som predal v roku 2002 walkman Panasonic … NOWOCAYN 31. 5. 2018, 21:59
Nádhera, pripojil som externý adaptér a na d… niobody 31. 5. 2018, 13:57
Tak ja som si prvý walkman kúpil v druhom ro… niobody 31. 5. 2018, 13:48
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

KZ ZSA: skvělé levné dvouměničové hybridní špunty v kovu [test]

KZ ZSA: skvělé levné dvouměničové hybridní špunty v kovu [test]

Asijská společnost KZ chrlí v poslední době na trh jeden model sluchátek za druhým a pomalu se již v její nabídce ztrácíme. Poslední levná novinka se však výrazně odlišuje především svojí velikostí, má vliv na zvuk?

Vifa Reykjavik – dánský minimalismus se skvělým zvukem (test)

Vifa Reykjavik – dánský minimalismus se skvělým zvukem (test)

Technika ze severských zemí se obvykle vyznačuje minimalistickým designem, velmi dobrým zpracováním a také skvělým zvukovým podáním, jak jej známe například od Bang & Olufsen, jak je na tom méně známá Vifa?

Monitor Audio Silver 300: výborné podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Monitor Audio Silver 300: výborné podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Sloupky Monitor Audio Silver 300 jsou velmi povedenými reprosoustavami, které vás nechají ochutnat opravdový High-End. Umí naplnit prakticky jakoukoliv místnost a to pěkně odspodu.

Sony WF-SP900: s novými skutečně bezdrátovými sluchátky si i zaplavete

Sony WF-SP900: s novými skutečně bezdrátovými sluchátky si i zaplavete

Se sluchátky i přehrávači má Sony značné zkušenosti, nyní je kombinuje a vznikla skutečně odolná sportovní bezdrátová sluchátka s vestavěným MP3 přehrávačem.

NAD D 3045: nový kompaktní hybridní digitální zesilovač

NAD D 3045: nový kompaktní hybridní digitální zesilovač

RHA TrueConnect: nová skutečně bezdrátová sluchátka s výdrží 5 hodin

RHA TrueConnect: nová skutečně bezdrátová sluchátka s výdrží 5 hodin

Svoje první skutečně bezdrátová sluchátka představila RHA. Sluchátka TrueConnect slibují výdrž na jedno nabití až 5 hodin a s nabíjením přímo z pouzdra slibuje výrobce až 25 hodin.

Onkyo A-9110 a A9130: dva nové dostupné Hi-Fi zesilovače

Onkyo A-9110 a A9130: dva nové dostupné Hi-Fi zesilovače

Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

Onkyo svoji nabídku rozšířilo o malý síťový Hi-Fi přijímač a zároveň s ním nabízí také designově shodný CD přehrávač. Výsledkem je zajímavý minisystém, ale pořízení samostatného Hi-Fi receiveru může dávat větší mysl.