AVmania.e15.cz

Legendy: Sony Walkman - přenosný přehrávač, který odstartoval revoluci

Walkman, nebo také přenosný kazetový přehrávač, byl přístrojem, který odstartoval revoluci a dnes je poslech hudby ze sluchátek na ulici zcela běžný. Příští rok to bude 40 let, kdy se Walkman začal vyrábět.

Dnes považujeme poslech své oblíbené hudby ze sluchátek na ulici za naprostou samozřejmost. Není tomu ale tak dávno, kdy něco takového nebylo možné, protože zkrátka nebylo z čeho. Prvním, kdo odstartoval revoluci a nabídl lidem možnost poslouchat svoji hudbu i venku na cestách, byl legendární Walkman.  

Walkman Sony TPS-L2 byl první komerčně dostupný přenosný kazetový přehrávač. Veřejnosti byl představen 1. července 1979, měl lehká otevřená sluchátka, základní přehrávání a přetáčení a nabídl dva sluchátkové výstupy. 

V roce 1979 jste za první Walkman zaplatili 200 USD, což je po započítání inflace dnešních 690 USD nebo-li 15 000 Kč. Přehrávač  měl kovové pouzdro, napájení na dvě tužkové baterie a z dnešního pohledu byl i dost veliký, protože úroveň integrace elektroniky nebyla velká. Protože podobný přenosný hudební přístroj do té doby neexistoval, úspěch byl značný, během 10 let Sony prodala 50 miliónů Walkmanů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rychle se přidali ostatní výrobci, a protože název Walkman měl a stále má patentováno Sony, ostatní firmy používali své vlastní názvy, například třeba Toshiba měla Walky, Aiwa zkusila název CassetteBoy, univerzální název přenosný kazetový přehrávač využívali ostatní. Běžný člověk ale vždy používal slovo Walkman, bez ohledu na výrobce. V zahraničí cena osobních kazetových přehrávačů postupně klesla, došlo k masovému rozšíření a legenda byla na světě. 

U nás se první český "walkman", nebo také přenosný kazetový přehrávač, začal prodávat v roce 1985. Vyráběla ho Tesla a nesl označení KM340, tehdejší cena byla 1650 Kč, což byl zhruba jeden měsíční plat, na druhou stranu šlo o spolehlivý a odolný přístroj, který majitelům dodnes funguje. Právě vysoká cena a nulová nabídka ostatních značek znamenala, že se u nás osobní kazetové přehrávače ve větší míře rozšířily až po revoluci.  

U nás k masovému rozšíření došlo až po roce 1990, tehdejší model Sony WM-B18 patřil těm levným a jednoduchým plastovým přístrojům a stál něco přes 1000 Kč. Za kvalitní kovový Panasonic RQ-SX25, který už nabízel autorevers, Dolby B jste zaplatili už téměř 3 000 Kč. Pokud jste chtěli kovový přístroj, rádio, Dolby B, autorevers, nebo ekvalizér, tak jste si zkrátka museli připlatit někdy i dost značné sumy. Rozdíly byly v délce výdrže na sadu baterií, vší modely pak měli i dobíjecí, levné modely měly problémy nejen s kvalitou zvuku, ale také s kolísáním otáček při chůzi. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotná Sony rozšiřovala nabídku, začala vyrábět kvalitní Walkmany řady Profesional, které nabízely možnost nahrávání včetně redukce šumu Dolby B i Dolby C, dodnes ceněná je také řada DD, která nabízela kovové pouzdro i mechaniku.

Firma Sony ukončila výrobu svých kazetových Walkmanů po masivním nástupu MP3 přehrávačů v roce 2010. Dnes označení Walkman Sony používá pro své výborné přenosné MP3/Hi-Res Audio přehrávače. Zašlou slávu prvního a dnes už legendárního Walkmanu Sony TPS-L2 oživil Star Lord ve filmu Strážci Galaxie.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Rekl bych spis 1996 nez 1986 Q 9. 6. 2018, 09:11
Měl jsem podobnej model, ale hrozně mě štval… monogatari 1. 6. 2018, 01:22
Ja som predal v roku 2002 walkman Panasonic … NOWOCAYN 31. 5. 2018, 21:59
Nádhera, pripojil som externý adaptér a na d… niobody 31. 5. 2018, 13:57
Tak ja som si prvý walkman kúpil v druhom ro… niobody 31. 5. 2018, 13:48
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

B&O Beoplay E6: nápaditá sluchátka nepadnou každému (test)

B&O Beoplay E6: nápaditá sluchátka nepadnou každému (test)

Bezdrátová sluchátka B&O Beoplay E6 jsou jedním z nejnovějších modelů ve stájí dánského výrobce. Elegance jejich provedení je však vyvážena místy horším komfortem.

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Ještě jsme si plně nezvykli na 4K rozlišení a už tu máme 8K televizory. Samozřejmě 8K vysílání k dipozici v Evropě není, a tak jsme pořádně prozkoumali, jak si poradí 8K QLED Samsung i s 4K, Full HD a SD obrazem.

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

Aktivní reproduktory obvykle najdeme v nabídce výrobců počítačového příslušenství, kde je jejich kvalita velmi různorodá anebo v nabídce monitorů pro studiový poslech, kde se hledí i na velmi jemné rozdíly. Jak jsou na tom monitory JBL druhé generace?

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

Malé a kompaktní sloupečky KEF Q550 jsou velmi realistickými, velmi spořádanými a velmi kultivovanými hráči a ve své cenové třídě nabízí překvapivě delikátní hodnoty. Ocení je vyznavači starého dobrého anglického zvuku.

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.