AVmania.e15.cz

Legendy: Sony Walkman - přenosný přehrávač, který odstartoval revoluci

Walkman, nebo také přenosný kazetový přehrávač, byl přístrojem, který odstartoval revoluci a dnes je poslech hudby ze sluchátek na ulici zcela běžný. Příští rok to bude 40 let, kdy se Walkman začal vyrábět.

Dnes považujeme poslech své oblíbené hudby ze sluchátek na ulici za naprostou samozřejmost. Není tomu ale tak dávno, kdy něco takového nebylo možné, protože zkrátka nebylo z čeho. Prvním, kdo odstartoval revoluci a nabídl lidem možnost poslouchat svoji hudbu i venku na cestách, byl legendární Walkman.  

Walkman Sony TPS-L2 byl první komerčně dostupný přenosný kazetový přehrávač. Veřejnosti byl představen 1. července 1979, měl lehká otevřená sluchátka, základní přehrávání a přetáčení a nabídl dva sluchátkové výstupy. 

V roce 1979 jste za první Walkman zaplatili 200 USD, což je po započítání inflace dnešních 690 USD nebo-li 15 000 Kč. Přehrávač  měl kovové pouzdro, napájení na dvě tužkové baterie a z dnešního pohledu byl i dost veliký, protože úroveň integrace elektroniky nebyla velká. Protože podobný přenosný hudební přístroj do té doby neexistoval, úspěch byl značný, během 10 let Sony prodala 50 miliónů Walkmanů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rychle se přidali ostatní výrobci, a protože název Walkman měl a stále má patentováno Sony, ostatní firmy používali své vlastní názvy, například třeba Toshiba měla Walky, Aiwa zkusila název CassetteBoy, univerzální název přenosný kazetový přehrávač využívali ostatní. Běžný člověk ale vždy používal slovo Walkman, bez ohledu na výrobce. V zahraničí cena osobních kazetových přehrávačů postupně klesla, došlo k masovému rozšíření a legenda byla na světě. 

U nás se první český "walkman", nebo také přenosný kazetový přehrávač, začal prodávat v roce 1985. Vyráběla ho Tesla a nesl označení KM340, tehdejší cena byla 1650 Kč, což byl zhruba jeden měsíční plat, na druhou stranu šlo o spolehlivý a odolný přístroj, který majitelům dodnes funguje. Právě vysoká cena a nulová nabídka ostatních značek znamenala, že se u nás osobní kazetové přehrávače ve větší míře rozšířily až po revoluci.  

U nás k masovému rozšíření došlo až po roce 1990, tehdejší model Sony WM-B18 patřil těm levným a jednoduchým plastovým přístrojům a stál něco přes 1000 Kč. Za kvalitní kovový Panasonic RQ-SX25, který už nabízel autorevers, Dolby B jste zaplatili už téměř 3 000 Kč. Pokud jste chtěli kovový přístroj, rádio, Dolby B, autorevers, nebo ekvalizér, tak jste si zkrátka museli připlatit někdy i dost značné sumy. Rozdíly byly v délce výdrže na sadu baterií, vší modely pak měli i dobíjecí, levné modely měly problémy nejen s kvalitou zvuku, ale také s kolísáním otáček při chůzi. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotná Sony rozšiřovala nabídku, začala vyrábět kvalitní Walkmany řady Profesional, které nabízely možnost nahrávání včetně redukce šumu Dolby B i Dolby C, dodnes ceněná je také řada DD, která nabízela kovové pouzdro i mechaniku.

Firma Sony ukončila výrobu svých kazetových Walkmanů po masivním nástupu MP3 přehrávačů v roce 2010. Dnes označení Walkman Sony používá pro své výborné přenosné MP3/Hi-Res Audio přehrávače. Zašlou slávu prvního a dnes už legendárního Walkmanu Sony TPS-L2 oživil Star Lord ve filmu Strážci Galaxie.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Rekl bych spis 1996 nez 1986 Q 9. 6. 2018, 09:11
Měl jsem podobnej model, ale hrozně mě štval… monogatari 1. 6. 2018, 01:22
Ja som predal v roku 2002 walkman Panasonic … NOWOCAYN 31. 5. 2018, 21:59
Nádhera, pripojil som externý adaptér a na d… niobody 31. 5. 2018, 13:57
Tak ja som si prvý walkman kúpil v druhom ro… niobody 31. 5. 2018, 13:48
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Wharfedale Diamond 11.2: pěkné dostupné regálové reprobedny [test]

Wharfedale Diamond 11.2: pěkné dostupné regálové reprobedny [test]

Hledáte rozumné, pěkně zpracované, pěkně vypadající i pěkně hrající bedýnky, které jsou navíc univerzální, poklidné a příjemně nenáročné, a to vše za velmi přátelskou cenu? Tady jsou.

B&O BeoPlay Earset – designové nepohodlí [test BT sluchátek]

B&O BeoPlay Earset – designové nepohodlí [test BT sluchátek]

Když se podaří vyrobit něco, co jiné firmy neumí, pak se z takového výrobku obvykle stane kultovní záležitost. Avšak snaha o její úpravu podle moderních trendů nemusí vždy dopadnout podle představ.

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.

Denon AH-D5200: nová prémiová Hi-Fi sluchátka pro domácí poslech

Denon AH-D5200: nová prémiová Hi-Fi sluchátka pro domácí poslech

KEF Q350: velmi povedené regálové reprobedny za parádní cenu [test]

KEF Q350: velmi povedené regálové reprobedny za parádní cenu [test]

KEF Q350 jsou moderně, čistě a aktuálně vypadající, finančně nenáročné malé reprobedny, které navíc hrají férově, kultivovaně, snadno a téměř s čímkoliv.

NAD C 538: nový CD přehrávač

NAD C 538: nový CD přehrávač

Sony SRS-XB10: skvělý, levný BT reproduktor - malý tělem, velký zvukem

Sony SRS-XB10: skvělý, levný BT reproduktor - malý tělem, velký zvukem

Přenosné reproduktory Sony prošly za poslední roky vývojem, který přidal některé nové funkce a zároveň vylepšil celkové zvukové podání. Vyzkoušeli jsme, jak je na tom nejmenší zástupce XB10.

Technics Ottawa S SC-C50: nový špičkový bezdrátový audiosystém

Technics Ottawa S SC-C50: nový špičkový bezdrátový audiosystém

Nový bezdrátový audiosystém nabídne sedm měničů a zvuk 3.1, přehrávání Hi-Res Audia a integrovaný Google Chromecast. Nebude chybět ani automatická úprava zvuku dle poslechového prostoru pomocí mikrofonu.