29
Fotogalerie

KZ-ES3: skvělá levná dvouměničová Hi-Fi sluchátka [test]

Není tomu tak dávno, co jsme testovali čtyřměničová sluchátka KZ-ZS5, tentokrát jsme si vybrali k poslechu levnějšího sourozence. Model KZ-ZS3 má měniče pouze dva a stojí přibližně polovinu, jak hraje?

Koupě víceměničových špuntových sluchátek je obvykle doprovázena delším rozhodovacím procesem, čtením mnoha recenzí a v neposlední řadě především posloucháním a porovnáváním vybraných modelů. Cena takových sluchátek totiž není nejnižší a minimálně několik tisícovek je třeba v kapse mít.

Ovšem s narůstající oblibou nákupů v zahraničí, především pak v asijských e-shopech, se změnila a přizpůsobila i nabídka výrobců různé elektroniky. A tak se objevilo hned několik různých špuntových sluchátek s velmi zajímavými parametry, a ještě zajímavější cenovkou.

KZ-ES3_002.JPGKZ-ES3_003.JPG

Za necelých 500 korun můžete pořídit čtyřměničová sluchátka KZ-ZS5, která mnozí srovnávají po zvukové stránce se špičkovými modely, jejichž cena je více než desetkrát vyšší. Ostatně tento model jsme testovali před pár měsíci. 

Díky e-shopu, kterým je Gearbest.com, jsme dostali možnost otestovat i levnější variantu KZ-ES3, která má měniče dva, a také nižší cenu - momentálně necelých 14 dolarů. Co tedy za zhruba 300 Kč dostanete?

Konstrukce

Podobně jako vyšší model i dvouměničové špunty zachovávají konstrukci s kabelem vedeným za uchem, sluchátka jsou velmi malá a lehká, což je samozřejmě dáno jejich plastovým provedením, váha je dle výrobce cca 23 gramů a uvnitř najdete jeden dynamický a jeden tlakový měnič.

Tvar sluchátek je velmi podobný KZ ZS5, s tím rozdílem, že zde nenajdete žádní ostré hrany, vše je zakulacené a hladké, dokonce ani spoj dvou kusů plastu není nijak zásadně viditelný. Na vnější straně, která je černá (zbytek sluchátek je v transparentním barevném provedení modrá nebo fialová) se skví výraznými písmeny modelové označení.

KZ-ES3_015.JPG

Kabel, který měří cca 1,3 metru je odnímatelný a připojuje se malou vidlicí o průměru 0,75 mm, na jednotlivých koncovkách je značení pravé a levé strany a stejně tak i na sluchátkách najdete označení L/R. Přesto je třeba při zapojování kabelu být obezřetný. Vidlice má totiž symetrický tvar, takže ji můžete nasadit nejen do jiného sluchátka, ale také ji otočit, takže kabel nebude sedět za uchem tak, jak má.

Odpojitelný kabel je výrazný bonus, jelikož jej můžete v případě poškození snadno vyměnit, a navíc je v nabídce obchodu také varianta s lepšími dráty a opletením, která údajně zlepší projev sluchátek, ale především je odolnější a bez výraznějšího mikrofonního efektu.

KZ-ES3_004.JPGKZ-ES3_005.JPG
KZ-ES3_008.JPGKZ-ES3_009.JPG

Zajímavou alternativou je také kabel s Bluetooth modulem, který pořídíte za cca 7 USD a vytvoříte si tak perfektně hrající bezdrátové špunty za pár korun. Podle recenzí vydrží baterie v bezdrátovém modulu cca 4 hodiny přehrávání a díky BT 4.2 je energetická náročnost o něco nižší. Modul podle dostupných informací podporuje kodek Aptx, takže by se neměl projev od drátového propojení nijak dramaticky lišit.

Komfort a ergonomie

Po rozbalení krabičky na vás čeká mimo sluchátek a propojovacího kabelu také malý plastový sáček s náhradními špunty – celkem najdete v balení tři páry různě velkých špuntů, přičemž na sluchátkách jsou nasazeny ty střední velikosti. Špunty jsou černé a vcelku pohodlné, pravdou však je, že nemusí velikostně sednout každému a jak se ukázalo, tak i jiný materiál (průhledný silikon či paměťová pěna) přináší jiný hudební zážitek.

KZ-ES3_028.JPGKZ-ES3_029.JPG

Více než u jakékoli jiné konstrukce, je totiž u špuntů velmi důležité správné usazení ve zvukovodu, abyste si mohli opravdu vychutnat plný výkon sluchátek. Zřejmě již tušíte, že izolace je na velmi dobré úrovni a samozřejmě, čím více špunty utěsní zvukovod, tím lépe budou sluchátka izolovat. Ovšem ani při použití menší špuntů, které zajistí mírné pronikání okolních zvuků (z hlediska bezpečnosti např. při chůzi po městě není totální izolace od okolí zcela žádoucí), aniž by docházelo ke znatelnému zhoršení zvukového projevu, pouze basů krapet ubude.

Odpojitelný kabel je zakončen gumovým opletením, které drží nastavený tvar a přitom je velmi dobře poddajné. Snadno si tak najdete optimální zakřivení kabelu přesně podle tvaru vašeho ucha. Snad jen obrýlení jedinci budou muset trošku déle a pečlivěji konec kabelu ohýbat, aby našli jeho ideální zakřivení a polohu.

KZ-ES3_026.JPGKZ-ES3_027.JPG

Zvukový projev

V tomto případě budu z větší části opakovat výsledek zvukového testu u dražšího modelu KZ ZS5. Při prvním nasazení sluchátek a jejich připojení ke zdroji zvuku jsem neočekával, vzhledem k ceně, nic převratného a spíše jsem se obával zastřeného a plochého zvuku s mizernou kvalitou.

KZ-ES3_030.JPGKZ-ES3_033.JPG

Ovšem realita byla zcela jiná, projev sluchátek je velmi dobře vyvážený a ačkoli je použit tlakový měnič, který se výrazně podílí na basové složce, nejsou basy nijak zásadně dominantní ani na sebe nestahují pozornost. Jejich reprodukce je poměrně čistá, a tak akorát zábavná bez toho, že by nepříjemně duněly.

Středové pásmo by potřebovalo krapet více prostoru, což se však dá v případě potřeby dohnat mírnou úpravou ekvalizační křivky. Výšky jsou čisté a je jich dostatek, u některých typů hudby však znějí trošku syntetičtěji, než by bylo vhodné – ovšem i zde platí, že záleží na zdroji nahrávky a její kvalitě.

Ani při vysoké hlasitosti nedochází ke zkreslení a projev sluchátek je velmi vyrovnaný a vzhledem k tomu je možné použít KZ ES3 pro poslech prakticky jakéhokoliv žánru. Velmi dobře totiž zvládnou v podstatě cokoliv a rozhodně si neutrhnou ostudu ani u složitějších a posluchačsky náročnějších nahrávek.

Verdikt

KZ ES3 jsou dalším modelem levných víceměničových špuntů, které svému výrobci dělají dobré jméno a uživatelům pak přinášejí skvělý zážitek za mizivou cenu. Při koupi z Číny musíte samozřejmě počítat s tím, že sluchátka mají pouze omezenou záruku, Bluetooth modul na vás bude „mluvit“ pouze čínsky nebo anglicky – nicméně absence prostředníků při prodeji znamená velmi výhodnou cenu. Troufám si říct, že i za cenu násobně vyšší, třeba kolem 1500 Kč, by se tato sluchátka stále vyplatila.

KZ-ES3_020.JPGKZ-ES3_021.JPG

Po zapojení se dočkáte spíše zábavného než analyticky čistého projevu, nicméně je třeba uznat, že v celém zvukovém spektru nijak zásadně nevyčnívá konkrétní skupina frekvencí a zvuk je vyvážený. Po zastřeném projevu levných sluchátek, masivním přívalu dunivých basů nebo sykavých výškách zde není ani vidu ani slechu, vše zkrátka zní, tak jak má, snad jen výšky by mohly být teplejší a středové pásmo krapet výraznější především u vokálně laděných skladeb. Ale to uplatňujeme měřítka daleko vyšší, než si sluchátka za 300 Kč asi zaslouží.

Na trhu zřejmě nemá tento model konkurenci – alespoň ne v dané cenové hladině – takže pokud toužíte po hybridních sluchátkách anebo vlastně jakýchkoliv špuntech, u nichž vám nevadí větší tělo a vedení kabelu za uchem, je tohle ideální model právě pro vás.

AVmania.cz
KZ ES3   9

KZ ES3

Cena: 14 USD (350 Kč)

Zapůjčil: Gearbest

  • Typ: hybridní
  • Počet měničů: 2, 1× tlakový, 1× dynamický
  • Frekvenční rozsah: 7 Hz až 40 000 Hz
  • Délka kabelu: 125 cm 
  • Citlivost: 106 dB
  • Impedance: 18 ohmů
  • Hmotnost: 23 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud