13
Fotogalerie

Kupujeme televizor: 3D ano, či ne? Pasivní či aktivní?

Kapitoly článku:


Má 3D televizor smysl?

Stručně řečeno: 3D televizor je většinou běžný 200Hz televizor, tedy dnes zástupce vyšší třídy. Cena 3D televizorů už klesla hluboko pod 20 000 Kč, a to jak u LCD, tak u plazmových televizorů. V 2D režimu jde ale stále o obyčejné televizory. Televizní vysílání, DVD filmy, zkrátka cokoli vás napadne, tu funguje stejně jako u jiných televizorů, „jen“ se navíc umí přepnout do režimu 3D.

Přepočet 2D do 3D už mají všichni výrobci, nicméně pro dlouhodobější sledování to příliš vhodné není. Výsledný dojem hodně záleží na scéně, takže někdy to může až nepříjemně rušit. Naše testy ukázaly, že se dá docela dobře dívat na fotbal nebo atletiku. Velmi dobře tento efekt vypadá i na počítačových hrách z kategorie závodních aut nebo FPS. Čím má však snímek propracovanější kompozice záběrů, čím více střihů (např. v akčních filmech) obsahuje, tím horší bude výsledek. Toto umělé 3D je také náročnější na oči a mozek: prostorovost často neodpovídá realitě.

ZL2_lifestyle3.jpg

Přestože nás možná může trápit nedostatek 3D obsahu a problémy při zobrazování 3D, jedno se 3D televizorům upřít nedá – jsou to nejlepší 2D televizory na trhu. I když je budete krmit jen tradičním obsahem a 3D brýle necháte v zásuvce, poskytnou vám nejlepší obraz. Vyšší výpočetní výkon nutný na zpracování 3D obsahu je totiž použit i při zobrazení 2D (např. přepočítávání digitálního vysílání nebo přehrávání DVD). Výborné jsou rovněž nadstandardní funkce, jako jsou internetové služby, možnost videohovorů přes Skype či nahrávání televizního vysílání na připojený USB disk.

Přestože tedy třeba nechcete 3D, ale „jen“ to nejlepší pro běžné vysílání, zkuste se na 3D televizory podívat. Jsou velmi kvalitní.

Kde vzít 3D obsah?

Pozor! Stále v obchodech můžete občas narazit na starší DVD či BD filmy, které budou vyžadovat nasazení modročervených papírových brýlí. Tyto starší 3D filmy první generace nejsou pro nové 3D televize určeny. Skutečný 3D obsah naleznete výhradně na Blu-ray discích, ty poskytnou barevný 3D obraz v plném vysokém rozlišení pro obě oči, druhým způsobem je zvolit kabelovou televizi, případě satelitní příjem. Jsou televizní kanály, které ve 3D už vysílají, UPC například občas vysílá sportovní přenosy z Eurosportu ve 3D i volně, v rámci propagace 3D. U pozemního vysílání si ještě počkáte.

avatar3.jpg 

Z herních konzolí nabídne 3D obsah PlayStation 3, aktuálně jsou k dispozici desítky her, PS3 se dá samozřejmě využít i jako 3D Blu-ray přehrávač. Nicméně 3D obraz dostanete i z počítače, a to pomocí technologie nVidia 3D Vision. Nová verze si rozumí už i s 3D televizory, takže nepotřebujete brýle od nVidie ani certifikované monitory.

Poslední možností je stahování MKV a DivX 3D filmů z internetu, jedná se zpravidla o "side by side" obraz, pro přehrávání potřebujete přehrávač, který tyto 3D filmy "umí" přehrát korektně. Nutno říci, že obrazová kvalita těchto videí často velmi silně pokulhává za 3D Blu-ray filmy.  


Pravé 3D

Dnes se musíme spokojit se stereoskopií, na skutečné 3D si ještě chvíli počkáme. Kde je vlastně rozdíl? Dnes sice filmovou scénu vidíte „prostorově“, ale stále jen z jednoho místa – toho, které si vymyslel režisér či kameraman, navíc s předem danou rovinou ostrosti. Ve skutečném 3D byste mohli svůj zrak zaostřit kamkoliv v obraze, stejně tak byste se mohli třeba rozhlédnout kolem sebe (v případě, že je obraz „kolem vás“), nebo naopak třeba otočit zobrazený předmět (to zase ocení vývojáři). Světu skutečného 3D jsou tak dnes nejblíže hráči počítačových her, kde je možné aspoň ono rozhlížení. Přilby a brýle pro virtuální realitu, kterým se kdysi předpovídala skvělá budoucnost, by to sice zvládly lépe, ale stále skomírají na pokraji zájmu.

Využívá se samozřejmě i pravá holografie, která je založena na fázovém posunu koherentního světla – problémem je ale například zobrazení přesných barev. Holografické zobrazovače se tak uplatňují především v reklamě, kde jde hlavně o efekt.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud