AVmania.e15.cz

Kupujeme reproduktory pro domácí kino

Seznam kapitol
Začínáte s domácím kinem? Co můžete očekávat od reproduktorů v různých cenových hladinách? Co dostanete za své peníze?

Masivní reklama, schránky plné letáků a v regálech supermarketů hojně vystavované modely většinou stále stejných „all-in-one“ kin budí v laikovi dojem, že tohle je domácí kino, takhle má vypadat.

Sestavy nabízené v supermarketech ovládly trh spotřební elektroniky, protože se trefily a stále trefují do nebývalého zájmu o tuto oblast. A také jsou možná jen umístěny v tom správném regálu. Na straně druhé zvedly vlnu zájmu také o vyspělejší systémy, u mnohých z nás bohužel až po prvotním nevyhovujícím nákupu, který připomněl okřídlené „za málo peněz …“ Stačí však navštívit libovolné hi-fi studio a hned získáte velmi jasnou představu o rozdílech ve zvuku.

Je známo, že určité zboží může posloužit maximálně jako odrazový můstek k vybudování něčeho lepšího, v našem případě domácího kina stálejších a ryzejších parametrů. Tedy pokud to s kvalitou myslíte vážně a pořídíte si lepší reproduktory pro domácí kino – pak budete odměněni perfektním prostorovým dojmem kina a neunavujícím zvukem ani při dlouhém stereo poslechu.

Co ale můžete očekávat od reproduktorů v různých cenových relacích, to se dozvíte z našeho základního přehledu.

Levné efektové reproboxy: do 8 000 Kč

Jsou elegantní, malé a sympatické a můžete je jednoduše umístit, případně přimontovat na zeď. Mnohdy bývají vyrobené pouze z plastu – materiálu, kterému je lépe se vyhnout i v téhle kategorii. Většinou se jedná o set shodných reprosoustav a shodných měničů, jak pro čelní, tak pro efektové kanály. Subwoofer bývá menších rozměrů a s omezenými, nebo žádnými korekcemi a ani jeho hmotnost není příliš vysoká.

Zvukový projev je zamýšlen především pro kino a přilákání zákazníka v obchodě. „Našlapaný“ a přebasovaný zvuk se strmou ekvalizační křivkou, ne-li přímo propadem ve středové části zvukového spektra, standardně drobné pérové svorky a nemožnost připojit kvalitnější kabel je řadí spíše na druhou kolej, případně z nich činí dočasné řešení.

Nicméně i v této cenové relaci lze vybrat kvalitnější dvoupásmové modely. Čistě hudební produkce za tou kinovou dost významně pokulhává, pokud tedy ovšem neposloucháte jen taneční muziku či MP3. Důležitým bodem při nastavení zvuku zde bývá správné nastavení dělicí frekvence mezi subwooferem a samotnými reproduktorky, k čemuž jsou vhodné moderní AV receivery s kalibrací mikrofonem.

Klepněte pro větší obrázek
Jamo A 102HCS 5

Při výběru doporučujeme zvolit raději reproduktory z dřevotřísky než z plastu. Díky tomu jsou hmotnější, proto tolik nerezonují a jsou osazovány kvalitnějšími měniči s větším frekvenčním rozsahem. Je potřeba si uvědomit, že uvedená kategorie je určená především pro domácí kino a už mnohem méně na stereofonní poslech. Příkladem reproduktorů patřících do této kategorie jsou Jamo A 102HCS 5 a Pioneer S-V24 nebo S-V240.

Rozumný zvuk za rozumné peníze: 8 000 Kč až 20 000 Kč

V tomto případě bývá výběr založen na očekávání kvalitnějšího zvuku také pro hudbu. Z toho důvodu se čelní reprosoustavy již zdaleka nepodobají těm efektovým a jsou samostatně použitelné pro trochu lepší stereo poslech i bez použití subwooferu. Ten bude v tomto případě využíván spíše jen v provozu kina, kde je nadále nezbytný.

V této souvislosti můžeme poznamenat, že v nabídkách většiny výrobců figurují tzv. sety 5.0. Jedná se o klasickou sadu reproduktorů bez aktivního subwooferu s výrazně nižší a atraktivní cenou. Počítejte ovšem s tím, že dříve, či později budete kino o onen „ušetřený“ subwoofer zase doplňovat. Úvaha, že čím větší repro o více pásmech, tím více basů, a není tedy potřeba subwoofer, totiž platí pouze při reprodukci hudby. V režimu domácího kina se v takovém případě samostatná zvuková stopa určená pro subwoofer míchá do hlavních reprosoustav. Ty ale mají pochopitelně v pásmu nízkých kmitočtů své frekvenční omezení a ve výsledku je to znát. Speciální subbasové efekty, jako dupot dinosaurů, burácení, zemětřesení a nárazy, si ani v případě velkých „beden“ bez subwooferu nevychutnáte.

Materiálem této kategorie je většinou dřevotříska, případně velmi tuhé MDF desky (např. AQ – Toba), což se významně projeví na zvuku, který je díky pevnému materiálu a většímu objemu soustav plnější a vyrovnanější v širším frekvenčním pásmu. Na reproduktorech naleznete větší pérové nebo šroubovací svorky a výjimkou nejsou ani terminály pro připojení systémem bi-wiring nebo buzení dvěma zesilovači tzv. bi-amping (Pure Acoustics), kterým poslední dobou oplývá stále více AV receiverů střední kategorie. Také subwoofery již mají větší výkon pro pohodový a nenucený bas, dále mají větší hmotnost a především kvalitnější mechanickou konstrukci odolnou proti rezonancím. V této kategorii již bývají v nabídce také barevné varianty provedení povrchové dýhy, takže je z čeho vybírat.

Klepněte pro větší obrázek 
Magnat Monitor set 1000

Vzhledem k obrovské konkurenci je pro laika nabídka v této kategorii nepřehledná. V žádném případě nedejte na vzhled – je jistě důležitý, avšak přílišný ohled na design bývá jednou z nejčastějších chyb při nákupu v této oblasti. Hodně pomůže přinést si do hi-fi studia vlastní hudební CD a DVD s ukázkou z oblíbeného filmu. Vše vyzkoušejte se subwooferem i bez něj. Příkladem reproduktorů patřících do této kategorie jsou AQ TOBA set II, II SW, Pure Acoustics XTI, QX nebo Magnat Monitor set 1000.

Dospělé reprosoustavy: od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Zde bude volba ovlivněná nejspíše vašimi předchozími zkušenostmi (omyly) a budete požadovat tzv. reproduktory „na pořád“. Velmi kvalitní zvuk čelních reprosoustav bývá dosažen perfektním mechanickým provedením ozvučnice, osazené měniči renomovaných výrobců a stabilním umístěním na hrotech, které již mnohdy bývají součástí dodávky. Surroundy již zde „vyrostly“ ve velmi dobré dvoupásmové regálovky, a tak očekávejte velmi věrné surround efekty, zejména pak v režimu DTS. Masivní kovové šroubovací svorky již předpokládají použití kvalitního kabelu.

Obecně se dá říci, že v téhle kategorii už nemůžete vyloženě chybovat, nicméně jen kvalitní reproduktory nemusí vždy nutně znamenat to správné řešení pro každého z vás. V našem hudebním srdci hrají nemalou roli také velikost a design. Zajímavé jsou zde například sety Kentaur tuzemského výrobce AQ, které jsou nabízeny v pravých přírodních dýhách několika odstínů.

Klepněte pro větší obrázek 
AQ řada Kentaur set II

Buďte náročnější a požadujte perfektní mechanické zpracování, masivní reproterminály a dobrý přístup k nim. Čelní reprosoustavy by měly být schopny reprodukovat širší spektrum žánrů. Vzhledem k tomu, že každý solidnější výrobce by měl mít v nabídce alespoň tři barevná provedení, můžete už více dbát na design. Příkladem reproduktorů patřících do této kategorie jsou AQ řada Kentaur set II, Magnat Quantum set, Magnat Altea set.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Hezký článek ***** 1. 10. 2007, 09:52
Re: Hezký článek ***** 1. 10. 2007, 09:49
Re: Hezký článek 29. 9. 2007, 21:42
Repro janik 29. 9. 2007, 21:06
Re: Hezký článek Marek Lutonský 29. 9. 2007, 20:58
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Jak správně koupit bezdrátová sluchátka: Bluetooth kodeky

Jak správně koupit bezdrátová sluchátka: Bluetooth kodeky

Kvalitní poslech na Bluetooth sluchátkách není samozřejmost, hlavní roli hrají kodeky, které musíte hlídat na straně sluchátek i na straně telefonu. Jak se v nich vyznat?

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

Vybrali jsme nejlepší současné Bluetooth reproduktory

Vybrali jsme nejlepší současné Bluetooth reproduktory

Vybrali jsme 11 bezdrátových reproduktorů, které ve své cenové třídě nabídnou ten nejlepší zvuk doma i na cestách. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti.

12 vánočních tipů na nejlepší sluchátka na cesty

12 vánočních tipů na nejlepší sluchátka na cesty

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímač až po soundbary.

11 tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

11 tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 2 000 Kč.

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vánoce jsou za dveřmi. Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.