Kdy koupit televizor s Ultra HD/4K rozlišením

Kdy koupit televizor s Ultra HD/4K rozlišením

Televizory s 4K rozlišením jsou zde, za ceny které lákají k nákupu. Kdy pro vás bude mít pořízení Ultra HD televizoru smysl?

O čem dnešní článek není. Nebudu zpochybňovat kvalitu současných 4K televizorů, nedostatek původního 4K obsahu, nebo kvalitu přepočtu na 4K. Podívejme se spíše, co na 4K rozlišení říká lidské oko a kde jsou omezení daná lidským zrakem.

Většina současných televizorů má rozlišení Full HD, tj. 1920 x 1080 bodů, což představuje zhruba 2,07 milionu bodů. 4K televizory mají fyzické rozlišení už 3840 x 2160 bodů, což je 8,3 milionů, tedy čtyřnásobek. Nárůst počtu bodů při stejné uhlopříčce vede k jejich zmenšení, obraz tedy bude jemnější. S podobným růstem rozlišní se už delší dobu setkáváme u mobilů a tabletů, přičemž v dnešní době smartphone s 5“ Full HD displejem se stává pomalu standardem.
 

ultra-hdtv.gif
4K rozlišení nabízí čtyřikrát více detailů, teoretickým cílem je ovšem až rozlišení 8K (7680 x 7320).

Rozlišení malého displeje smartphonu je tak jemné, že jednotlivé body zkrátka už nevidíte. Což se nedá říct u 24“ Full HD monitoru, a už vůbec ne u 50“ Full HD televizoru. Předpoklad změny z Full HD na 4K je tedy prostý –  když vyšší rozlišení oceníte na malém smartphonu, nutně tomu musí tak být i u televizoru. Je však tento předpoklad správný?

Full HD vs 4K.jpg
Podobné obrázky, kdy v "lepší" 4K polovině je navíc upraven i kontrast a zvýrazněny barvy neberete vážně. Raději se zajděte podívat do obchodu na vlastní oči  

Kdy uvidíte 4K

Jemnější obraz s vyšším rozlišením přináší teoreticky i více detailů. Zde ale člověk naráží na schopnosti lidského zraku. Abyste vyšší rozlišení vůbec viděli, musíte být dostatečně blízko. Pokud máte doma Full HD televizor, tak rozlišení obrazu 1080p z Blu-ray filmu u poměrně velké 50“ úhlopříčky (127 cm) oceníte a uvidíte ze vzdálenosti 1,8 m, ale přínos budete vnímat až do 3 metrů. Pokud se koukáte ze vzdálenosti větší, tak HD ready televizor (720p) vám udělá službu naprosto stejnou, při sledování ze 4,5 metrů byste nepoznali, že sledujete jenom SD rozlišení (576p).

 
4K.JPG 
Tabulka, která vám řekne, z jaké vzdálenosti při dobrém zraku uvidíte 4K rozlišení (zdroj)

Chcete 4K televizor? Tak při 50“ (127cm) úhlopříčce byste museli sedět před obrazovkou maximálně 1,8 metru, abyste vůbec 4K ocenili. Detaily 4K obrazovky s úhlopříčkou 50“ si plně vychutnáte přibližně ze vzdálenosti 120 cm.

Zjednodušeně řečeno – u 4K TV byste měli sedět zhruba ve vzdálenosti rovné úhlopříčce televizoru. Z toho plyne první omezení: 4K rozlišení ve skutečnosti uvidíte a oceníte až u velkých obrazovek nad 50“, a to ještě musíte sedět dostatečně blízko. Potom zase hrozí, že přijdete o zážitek z celého, velké obrazu. Je to podobné, jako když si v kině sednete moc blízko a musíte otáčet hlavou, abyste vůbec přehlédli celé plátno.

Druhé omezení se jmenuje: počet snímků za sekundu. Oko velmi dobře rozezná detaily u statického obrazu, například zobrazené fotografie (frekvence). U fotografie má 4K smysl, tam skutečně jemnější detaily uvidíte. Jakmile se ale obraz hýbe, oko není schopno tolik detailů rozeznat. Toho využívá běžné video, kdy vám stačí 25 snímků za sekundu, abyste vnímali pohyb plynule. Pokud si však takové video zastavíte, budete možná překvapeni - ve scénách, kde je pohyb, je objekt či celý obraz částečně rozmazaný. Dokonce musí být. Pokud nebude, nebude mozku a zraku 25 snímků stačit a vzniká tzv. stroboskopický efekt, kdy vnímáte pohyb trhaně.

1080p-vs-4K.jpg
Zde vidíte rozdíly při statickém obrázku,
pokud se bude obraz hýbat, bez vyšší obrazové frekvence více detailů u 4K nepostřehnete

Proto pro 4K video potřebujete snímkovou frekvenci vyšší, alespoň 50/60 snímků za sekundu, abyste vnímali obraz ostřejší celou dobu, přičemž až při frekvenci 120 Hz konečně budete vnímat pohyb ostře a plynule zároveň. Proto je důležité, aby 4K televizor měl HDMI 2.0 vstup, který právě zaručuje, že televizor umí zapracovat a zobrazit signál 4K/50 Hz či 60 Hz. 

Proto dopočítávají i Full HD televizory mezisnímky (případně se volitelně u některých LCD TV vkládají černé mezisnímky) – aby obraz působil ostřeji. Zde se dá očekávat, že ve 4K začnou vznikat přírodopisné a dokumentární pořady, kdy divák při pomalých záběrech kamery dokáže ocenit a uvidět detaily. Drtivá většina předváděcích 4K demosnímků se skládá právě z takových pomalých záběrů. S větším množství snímků za sekundu je bohužel také nutno používat kratší expoziční časy, takže natáčení je náročnější na dostatek světla a kvalitní osvětlení.

Z výše zmíněného plyne, že skutečný přínos 4K přinese až obrazovka nad 50“, lépe 60“ úhlopříčky. U menších úhlopříček vás 4K rozlišení nemusí trápit a oceníte ho ale při prohlížení fotografií, případně při využití obrazovky pro práci s počítačem. Podobně platí, že u běžných filmů nemáte zatím šanci vyšší rozlišení příliš ocenit.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud