AVmania.e15.cz

Jomo Audio Samba: High-End špunty z nejvyšší cenové třídy [test]

Špuntová sluchátka s cenou přes 50 000 Kč od malého výrobce ze Singapuru? Co od toho lze očekávat a dokáží svou cenu nějak ospravedlnit?

Jihovýchodní Asie posledních několik let platí za největší trh pro výrobce vrcholového přenosného audia. Hong Kong, Tokio a Singapur, trojice měst, ve kterých můžete jednoduše na ulici zahlédnout i ty nejdražší in-eary a jejichž prodejny audia jsou pro Evropany něčím nepředstavitelným.

Právě v posledním jmenovaném městě pomalu vzniká nová generace výrobců, kteří už od začátku míří svými výrobky do nejvyšších tříd a překvapivě se jim daří bez problémů držet krok i se zavedenými značkami. A Jomo Audio představuje vzorný příklad. Malá firma se na trhu objevila teprve v roce 2015, ale již teď nabízí in-eary, které sbírají samou chválu a patří mezi velké favority v třídě high-endu.

Testovaná sluchátka Samba byla do nedávna vrcholovým modelem výrobce, než byla nahrazena novějším Flamencem. Osazeny jsou 8 tlakovými měniči v třípásmovém uspořádání, kdy o výšky se starají 4 měniče, na středy jsou vyhrazeny další 2 měniče a o bas se starají 2 mohutné měniče. Cena začíná na 2 499 SGD, což při současném kurzu a přičtení DPH a dalších poplatků představuje cenu kolem 51 000 Kč. Samby jsou dostupné v jak univerzální, tak i v na zakázku vyráběné verzi.

Příslušenství

Sluchátka přijdou schována v odolném pouzdru Pelican 1010, které skvěle poslouží pro jejich ochranu při přenášení. Zbytek příslušenství představuje slušný základ, ale nepatří k těm nejbohatším. Kromě čistícího nástroje, redukce na 6.3 mm jack a redukce do letadla tu je jen 6 párů nástavců po třech velikostech, které se dělí mezi dvouzávojové silikony a speciální jednoduché silikony, vybavené uvnitř silikonovými výztuhami pro pevnější tvar. Samozřejmě se dají použít jakékoliv jiné nástavce odpovídající rozměru T500.

Konstrukce

Jako u několika předchozích testovaných in-earů od malých výrobců, i Jomo Audio své sluchátka vyrábí z akrylu. V malovýrobě se jedná o méně nákladné řešení než hliník či plast a v rukou zkušeného technika to představuje záruku skvěle provedeného výrobku. U akrylu ale bohužel také platí, že nepatří mezi ty nejodolnější materiály a tak může být náchylnější na prasknutí při pádech či nárazech. Kvalita provedení Jomo patří k těm nadprůměrným, ale k dokonalosti kousek chybí. Při bližším pohledu se totiž dá najít pár drobných bublinek a především hrubé zakončení kovových zvukovodů.

iBasso DX200: test High-End přenosného přehrávače

iBasso DX200: test High-End přenosného přehrávače

Nový vlajkový model populární značky přináší všestrannost Androidu, příjemné a odladěné uživatelské prostředí a především přesný neutrální zvuk té nejvyšší třídy.

Svým tvarem se Samby inspirují custom in-eary pouze lehce, mají tedy blíže ke sluchátkům Fender FXA7 než k InEar Prophile 8. Výrobce se také rozhodl pro design zajišťující co nejhlubší usazení, proto zvolil výrazně delší krček než má většina konkurenčních modelů. A když se k tomu přidá baculatější skořepina, vznikají sluchátka až nepřirozeně dlouhá, která budou ve většině případů výrazně vyčnívat mimo ucho.

Univerzální verze Samby se prodává se sjednoceným designem, který kombinuje průhledné kouřově zbarvené tělo a pestrobarevnou ozdobnou destičku. Velmi pěkně tak využívají možnosti akrylových sluchátek, díky kterým si lze do nejmenších podrobností prohlédnout vnitřek sluchátek a zároveň pro okolí působit velmi zajímavým dojmem. Už pouze na osobním vkusu záleží, zda bude výrazná kombinace zlaté, fialové a modré barvy na ozdobné destičce vyhovovat, či to bude už příliš.

Sony NW-WM1A: referenční High-End přenosný Hi-Res přehrávač [test]

Sony NW-WM1A: referenční High-End přenosný Hi-Res přehrávač [test]

Přehrávači vydanému k 70. výročí značky možná chybí některé populární funkce, ale vynahrazuje to bezkonkurenční výdrží baterie a tou nejvyšší kvalitou zvuku.

V poslední době se šíří trend přidávat ke špičkovým in-earům nějaký prémiový kabel a tak jeden takový Jomo přidává i ke svým vrcholovým modelům. Jedná se o kabel od singapurského výrobce Effect Audio, přesněji o model Ares II v ceně 150 USD. Kabel se skládá ze čtyř vodičů, oproti běžným kabelům bude mohutnější, mezi prémiovými patří mezi ty průměrně tlusté. Potěší jeho dobré vlastnosti, nedrží tvar, lehce se ohýbá a není zbytečně těžký. Navíc díky použité mědi má nádhernou růžovo-oranžovou barvu a na vzhledu mu přidávají i lesklé kovové prvky s karbonovými proužky. Ke sluchátkům se připojuje přes standardní dvoupinové konektory a pro lepší vedení za uchem byl konec kabelu vytvarován smršťovací bužírkou. Na opačném konci se nalézá 3.5 mm rovný jack konektor, který byl přizpůsoben pro použití se zařízeními v pouzdrech.

Výrobce šel v otázce kabelu ještě o krok dále a rozhodl se použít stejné vodiče i pro vnitřní propojení komponentů sluchátek, aby byla zaručena co nejvyšší kvalita zvukového řetězce bez slabého místa.

Pohodlí a izolace

Hledání správného usazení může být u Jomo Samba dlouhým a problematickým procesem. Výrobcem zamýšlené usazení totiž nutí uživatele používat o něco menší nástavce a sluchátka zasouvat výrazně hlouběji do ucha, jinak totiž z ucha velmi vyčnívají a nepůsobí vůbec stabilně. Nutně se tak musejí hledat nástavce v dříve nepoužívaných velikostech, navíc s omezeným výběrem daným tlustším krčkem sluchátek. Samotné usazení navíc ze začátku působí velmi zvláštně, protože takto hluboké usazení u in-earů není moc obvyklé.

Optoma NuForce BE Sport3: bezdrátová sluchátka pro sportovce [test]

Optoma NuForce BE Sport3: bezdrátová sluchátka pro sportovce [test]

Sluchátka NuForce mají dobrou pověst. Podívejme se na odolná bezdrátová sluchátka, která míří na náročnější sportovce.

Pokud pomineme otázku hledání ideálního usazení, patří Samby pohodlím mezi příjemný nadprůměr. Nejsou těžké, tvarově v uchu velmi pohodlně sedí a zaoblený tvar nikde netlačí. Bez problému tak poslouží i při dlouhém poslechu. Stále ale platí, že z ucha vyčnívají více a o ucho se opírají minimálně, nikdy tedy nepůsobí tak stabilně jako například InEar Prophile 8 či Unique Melody Martian.

U těchto sluchátek velmi doporučuji zvážit koupi varianty vyráběné na míru, u které není nutné řešit žádné problémy s hledáním ideálního usazení.

Hluboké usazení v kombinaci s uzavřenou konstrukcí samozřejmě zajišťuje vysokou míru izolace před okolním hlukem. Tedy ani v metru či na palubě letadla nebude zvuk nijak výrazně narušován.

Jak to hraje

Už výběr vhodného zdroje pro Samby představuje malou výzvu. Díky velmi vysoké citlivosti totiž potřebují ovládání hlasitosti s jemnými kroky a dobrým souběhem kanálu i v nejnižších hlasitostech. K tomu se přidává nepříjemně vysoká citlivost na šum, která u citlivých posluchačů odhalí šum na skoro jakémkoliv zařízení. A samozřejmě význam bude hrát i kvalita zvuku daného přehrávače, protože Samby opravdu dokáží ocenit co nejlepší zdroj. Pro test jsem tedy využíval především DAC/AMP Chord Mojo a přehrávače Sony NW-WM1A a iBasso DX200, které byly těmto sluchátkům rovnocenným partnerem, i přes stále trochu znatelný šum na pozadí.

Cocktail Audio X12: miniaturní síťový Hi-Fi receiver s CD a pevným diskem [test]

Cocktail Audio X12: miniaturní síťový Hi-Fi receiver s CD a pevným diskem [test]

Co dokázal výrobce rozumně poskládat do kompaktních rozměrů za rozumnou cenu je až neuvěřitelné. Na formátu roztažené mužské dlaně můžete mít všechno důležité pro reprodukci hudby.

Svým podáním Samby míří na vyznavače nejčistšího, nejdetailnějšího a jednoduše techniky nejdokonalejšího zvuku a tomu se vše podvoluje. Nabízejí tak světlejší zvuk s výraznějšími výškami, čímž zajišťují skvělou vzdušnost a velmi bohatý detail. Hrají s obrovskou dynamikou, vždy pod kontrolou a s extrémní rychlostí. Každá skladba dokáže zaujmout a odhalit i ty nejmenší nuance, zároveň ale ukáže všechny nedostatky. Oproti nedávno testovaným InEar Prophile 8 nehrají tak dokonale neutrálně, díky svým zvýrazněním ale podávají zvuk zábavnější a energičtější, přitom se vyhýbají jakémukoliv teplejšímu zabarvení a oproti konkurenčním in-earům stále platí za neutrální monitory.

Honba za technicky dokonalým zvukem ale samozřejmě přináší i své mínusy. Samby tak mohou znít trochu studeně, až uměle. Chybí jim určitý objem a hladkost, které by učinili nahrávky líbivějšími a trochu přidaly nástrojům a mužským hlasům na dojmu reálnosti. Zvýrazněné výšky, energičnost projevu a trocha agresivity také úplně neprospívá při dlouhodobém poslechu,

Basové pásmo má i přes celkově světlejší podání sluchátek velmi příjemný objem a údernost a rozsahově pokrývá plně celé pásmo bez nejmenší známky poklesu u subbasu. Stále to není žádný velmi výrazný a objemný bas, ale zároveň má i daleko do mdlého podání Etymotic ER4SR. Po technických stránkách tu nelze nic vyčíst, vše bleskově rychlé a dokonale rozlišené i do nejnižších tónů, s ostrými přesnými údery a tou nejlepší detailností. Bas si stále zachovává charakteristiku tlakového měniče a nemá tak bohatou texturu a pocit údernosti jako měnič dynamický, ale v kategorii tlakových měničů jednoduše představuje to nejlepší, co jsem měl možnost slyšet.

Fiio X5 III: skvěle vybavený kapesní Hi-Res audiopřehrávač [test]

Fiio X5 III: skvěle vybavený kapesní Hi-Res audiopřehrávač [test]

Třetí generace Fiia X5 si prošla mnoha změnami a vylepšeními, díky čemuž se z ní stal jeden z nejvybavenějších a nejzajímavějších přenosných přehrávačů na trhu. A to za stále dostupnou cenu.

Středy zní lehce upozaděně a velmi vzdušně, nepůsobí tedy tak naléhavě, spíše uvolněnějším dojmem. Opět vynikají čistotou té nejvyšší úrovně, dokonalým oddělením jednotlivých nástrojů a absencí jakéhokoliv zabarvení. Tenčímu podání lépe sedí ženské hlasy, které zní dokonale vykresleně, správně vzdušně a lehce. U mužských hlasů by se někdy mohla hodit trochu větší plnost zvuku pro dodání požadované hutnosti, ale jedná se pouze o drobný problém. Trochu závažnějším problémem budou zvýrazněné sykavky, které na určitých nahrávkách o sobě dají zřetelně vědět.

Výškové pásmo ihned zaujme svým zvýrazněním, opravdu se jedná o energické pásmo s malým přídavkem agresivity a nebude tedy ideální pro posluchače citlivější na výšky. Ti ostatní ale dostanou skvěle vzdušné podání, perfektní rozlišení a naprostou kontrolu, která si poradí s jakoukoliv nahrávkou. Samby také nabízejí nevídaný rozsah, kde se řadí mezi ty nejlepší in-eary po bok modelů od Campfire Audio.

Silnou stránkou sluchátek bude i prostor. Do velikosti možná nemají tu největší scénu, zní spíše trochu intimněji, ale rozlišením prostoru naprosto vynikají. Zvuk má plno vrstev, chirurgicky přesnou lokalizaci a dokonalé oddělení jednotlivých nástrojů, což dohromady vytváří unikátní dojem naprosté přehlednosti v prostoru.

Verdikt

Dokáží tedy Jomo Audio Samba ospravedlnit svou extrémně vysokou cenu? Pokud hledáte ten technicky nejdokonalejší zvuk, to nejčistší, nejrychlejší podání, s tím nejlépe zobrazeným prostorem, pak Samby za to opravdu stojí. Samozřejmě konkurence může být neutrálnější či naopak přirozenější a líbivější, ale Samba si jde jasně za svým cílem a tam na ní konkurence jednoduše nedosáhne.

V ostatních oblastech se jedná o běžného zástupce třídy High-end. Kvalitní akrylová konstrukce, zde ozdobená výraznými barvami. Výměnný kabel, v balení rovnou již model prémiové kategorie. Se Sambou se bohužel pojí i trochu složitější usazení, což se ale dá jednoduše vyřešit koupí verze vyráběné na míru. Ta stojí pouze nepatrně více a dokáže zkombinovat tento úžasný zvuk s dokonalým pohodlím a pro mnohé může být konečným řešením.

AVmania.cz – Jomo Audio Samba
Konstrukce   9
Usazení   7
Izolace   8
Zvuk   10

Jomo Audio Samba

Cena internet 2 499 SGD

Web výrobce: www.jomoaudio.com

  • Konstrukce akrylová skořepina
  • Osazení 8 tlakových měničů, 3 pásma
  • Frekvenční rozsah 20 až 20 000 Hz
  • Impedance 19 ohmů
  • Citlivost 116 dB
  • Kabel výměnný, 2 pin
Další článek
celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Já myslim, že závěr je takovej, že IEM jsou … hmpf 12. 7. 2017, 15:47
Zajímavý závěr, ale mimo. Jak přesně tedy na… František Bína 12. 7. 2017, 13:36
No, když odečtu z článku omáčku, testovaného… lubos 12. 7. 2017, 12:59
Každému vadí jinak, také dost záleží na posl… František Bína 12. 7. 2017, 08:26
To ako existuje niekto kto sykavky rád má ? Anton 12. 7. 2017, 07:00
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

Aktivní reproduktory obvykle najdeme v nabídce výrobců počítačového příslušenství, kde je jejich kvalita velmi různorodá anebo v nabídce monitorů pro studiový poslech, kde se hledí i na velmi jemné rozdíly. Jak jsou na tom monitory JBL druhé generace?

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

Malé a kompaktní sloupečky KEF Q550 jsou velmi realistickými, velmi spořádanými a velmi kultivovanými hráči a ve své cenové třídě nabízí překvapivě delikátní hodnoty. Ocení je vyznavači starého dobrého anglického zvuku.

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

Elac Vela: reproduktorová sada navržená k 25 výročí výškového měniče JET

Elac Vela: reproduktorová sada navržená k 25 výročí výškového měniče JET

Jays a-six: miniaturní bezdrátové špunty s dlouhou výdrží ze Švédska [test]

Jays a-six: miniaturní bezdrátové špunty s dlouhou výdrží ze Švédska [test]

Skandinávská značka Jays není na trhu sluchátek žádným nováčkem, její tažení započalo již v roce 2006 malým špuntovým modelem d-Jays. Letos se vrhli v Jays také na výrobu bezdrátových modelů.

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.