Je ideální čas pro nákup televizorů? Na co dát pozor?

Je ideální čas pro nákup televizorů? Na co dát pozor?

Také vám schránky přetékají letáky, plných úžasně výhodných nabídek všech možných přístrojů? Než se rozhodnete pro jejich koupi, zamyslete se trochu.

Dnes se spíše podívejme, zda a kdy je ideální čas na nákup televizorů či jiné AV techniky. Vánoce a jiné roční události jsou oblíbeným časem pro prodejce, kdy spustit mediální masáž, pro koupěchtivé naopak nabízí takový čas spoustu důvodů, proč se konečně k nákupu rozhoupat.

Předně se je třeba uvědomit, že vždy na jaře každý rok výrobci představují nové modely. Takový je již ustálený zvyk posledních let, ty tam jsou doby, kdy se model měnil, až se stal zastaralým. Nyní, zejména u televizorů, platí – co rok, to nový model. Smart TV, 4K, OLED, smrt plazmy, zahnuté televizory, ovládání hlasem, streamování TV do tabletu - to vše jsou také důsledky překotných inovací a snahy nabídnout pořád něco nového. Důsledkem je také, že málo která novinka je v okamžiku uvedení na trh bez problému.

Pokud máte občas pocit, že se skutečně rychle televizory vyvíjí, jste na omylu. Milníky, jako jsou nástup plochých televizorů, příchod HD rozlišení a digitalizace, to vše je za námi. Ultra HD, 3D, LED podsvícení, Smart TV jsou spíše marketingovými produkty PR oddělení. Tyto pojmy si na revoluci hrají, nežli jimi jsou a není to nic, co by výrazně zvýšilo kvalitu diváckého zážitku. Nic radikálně nového nepřinesly. Ano, LED podsvícení snížilo spotřebu, přineslo lepší černou, ale je to opět výsledek evoluce a soupeření s plazmou.

Samsung-Smart-TV.jpg 

Běžný kupující musí libovat při sledování letáků, které nyní překypují „akčními“ nabídkami, kdy 40“ LCD televizor s LED podsvícení, marketingově raději prezentovaný jako „LED televizor“, koupí už pod 10 000 Kč. A to nemluvíme o dřívějším „standardu“ českých domácností – úhlopříčce 32“; ta se přesunula do kuchyň a do ložnic. 

Zájem se přesouvá do 46" až 48" úhlopříček, které koupíte pod 20 tisíc. Nic není ale zadarmo. Zatím co před pár lety by si žádný výrobce netroufl osadit větší televizor 50Hz LCD panelem, dnes se tak děje běžně.  

toshiba-B00BP54QNG-1-l.jpg
Chytré televizory Toshiba příští rok například nabídnou automatické nahrávání vašich oblíbených seriálů. Ani nemusíte nic nastavovat, televizor bude vědět na co koukáte, a tak vám to sám nahraje, abyste něco nezmeškali.

Trend potvrzuje růst „průměrné“ úhlopříčky zakoupeného televizoru. Když už jsme u trendů, tak vývoj prodejů ukazuje, že po počátečním prodejním boomu plochých televizorů se jejich prodej vrací do starých čísel, tj. běžné obměny. Ale jak přesvědčit lidi, aby nakupovali, že?

Ekonomické problémy výrobců, kteří se díky velkému konkurenčnímu tlaku topí v obrovských ztrátách, vedou k tomu, že levné modely jsou ještě levnější – Smart TV, USB vstupy, možnost nahrávání TV pořadů na připojený pevný disk najdete i v levných modelech. Určitě se vyplatí zaměřit se právě na tyto jen o pár korun dražší, ale podstatně vybavenější modely.

Na "hloupý" televizor s kvalitním obrazem zapomeňte. Na technologie vylepšující obraz, potlačující rozmazání obrazu potřebujete výpočetní výkon. Přece jen drtivá sledovaného obsahu je stále v SD rozlišení, které je třeba "roztáhnout" na Full HD obrazovku.

Discover_S-Recommendation-with-Voice-Interaction-1.jpg 
Ovládání hlasem a gesty se moc nechytilo.
 Ale díky propojení se smartphonem to umí skoro každý lepší televizor.
 

Platíte především za vyšší frekvenci obnovy obrazu a za kvalitu zpracování obrazu, automaticky se přidává i 3D (pasivní či aktivní), příjemnou novinkou je rostoucí počet modelů s integrovaným satelitním tunerem. Modely jsou tenčí, elegantnější, s téměř neviditelným rámečkem, integrovaným bezdrátovým připojení k internetu.

Většina lidí se ptá, zda se vyplatí kupovat dražší modely. Je to podobné, jako se ptát, zda se vyplatí kupovat dražší auto. I nejlevnější televizor vám nabídne nějaký obraz, podobně jako každé auto vás nějak dopraví z bodu A do bodu B. Ale je lepší nevolit ten nejlevnější model, ale alespoň ten levný, když už nechcete volit nižší střední cenovou i kvalitativní třídu (zhruba od 12 do 20 tisíc), která stále nabízí pro běžného laika asi ideální kompromis mezi cenou, kvalitou a výbavou.

Dražší modely pak mají smysl tehdy, pokud chcete úhlopříčku televizoru nad 50“, případně toužíte po skutečně dobrém a kvalitním obrazu, máte rádi poslední technologické vymoženosti, učarovala vám Ambilight technologie, zkrátka nechcete jen běžný základ. Nejdražší prémiová třída se pak podobá luxusním automobilům – dostanete špičkovou kvalitu i vzhled, za kterou ale zaplatíte o hodně více peněz. Podobné je to s 4K rozlišením. U levného modelu jde spíše o číslo, o hodnotu bodů na panelu, kterou ale kvůli u LCD běžné pohybové neostrosti nemáte šanci ocenit. I zde musíte za kvalitu připlatit.

panasonic-4k-oled-tv.jpg
OLED je stále hudbou budoucnosti. A vypadá to, že dlouho ještě bude.
LG sice nové 4K OLED TV začíná prodávat, další výrobci ale zatím dávají ruce stranou.

Vánoční svátky a slevy by pro vás rozhodně neměly být důvodem, abyste kupovali televizor či jinou „černou elektroniku“ na půjčku (není to pračka či lednička, bez které se neobejdete). Souseda tím neohromíte, sebe či rodinu zadlužíte, nové modely budou stejně za chvíli zase o něco lepší/vybavenější a i když ne levnější, tak pravděpodobně za podobně výhodné ceny.

Pokud se zakoukáte do nějaké letákové, na první pohled úžasné cenově výhodné akce, dejte si na hlavu raději studený hadr. A až vychladnete, teprve pak s rozumem popřemýšlejte, zda ten nový úžasný televizor/tablet/smartphone (*nehodící se škrtněte) opravdu potřebujete. Hezké a klidné vánoce nejsou o množství utracených peněz, ale o jiných hodnotách, které nelze koupit.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud