AVmania.e15.cz

Je HD DVD formát skutečně mrtvý?

Dva konkurenční formáty videa ve vysokém rozlišení bojují o přízeň zákazníka. Kdo bude nástupcem DVD?

Minulý týden skončil v Las Vegas CES 2008 – největší mezinárodní výstava spotřební elektroniky na světě. Všechny komentáře se shodují v jednom. Událostí, která nejvíce poznamenala náladu, bylo oznámení filmového studia Warner Bros o ukončení podpory HD DVD formátu.

Zatímco v expozici Blu-ray bylo rušno, stánek HD DVD navštívilo jen pár jedinců a důvodem nebylo jen to, že aktuální modely HD DVD přehrávačů nejsou žádnou novinkou. Uvedené nové přenosné HD DVD přehrávače zůstaly zcela na pokraji zájmu a nezachránil to ani první notebook s vestavěnou HD DVD-R/RW mechanikou (Qosmio G45-AV690).

Klepněte pro větší obrázek
Smutný pohled na prázdný stánek HD DVD

Po oznámení studia Warner Bros se začaly šířit zvěsti, že i dvě zbývající filmová studia podporující HD DVD (Universal a Parmount) v nejbližších týdnech přejdou do tábora Blu-ray. Tyto zvěsti byly oficiálně vyvráceny, přesto všichni čekají, co se stane, až vyprší smlouva studií o exkluzivitě HD DVD.

Na CESuBlu-ray tábor demonstroval Blu-ray profil 2.0 (BD-Live) a spousta firem představila nové Blu-ray přehrávače s profilem 1.1. Zavedením nových funkcí u profilů 1.1 a 2.0 definitivně končí nadřazenost formátu HD DVD nad Blu-ray. Dosud se Toshiba oprávněně chlubila více funkcemi a Blu-ray formát pouze větší kapacitou. Nyní u nových BD titulů v kombinaci s novými přehrávači (nebo PS3 konzolí) Blu-ray tábor vše dohnal.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Blu-ray se může pochlubit větším množstvím filmových hitů

Skutečným paradoxem celé situace je, že zatímco Blu-ray se slávou uvádí nové profily a funkce (a zároveň se objevují přístroje s jejich podporou), nejedná se o nic nového. Všechny novinky, jenž uvedl Blu-ray tábor (PIP, přístup k bonusu na internetu), již na HD DVD existují 18 měsíců. Navíc v případě HD DVD jde o funkce, které celou dobu fungují na všech HD DVD přehrávačích, zatímco u Blu-ray formátu tomu tak není a nebude. U Toshiby nejsou problémy s případným upgradem firmwaru (samozřejmě přes internet) a rok starý (velmi drahý) přehrávač nemusíte vyhazovat. U Blu-ray přehrávače je situace jiná – starší samostatné přehrávače nové multimediální funkce nevyužijí a jediný déle prodávaný BD přehrávač, který nemá problém, je dotovaný Sony PlayStation3.

Divadlo zvané Blu-ray

Přesto (nebo možná právě proto) se o Blu-ray formátu daleko více mluví a je velký předpoklad, že formát, jehož největší a jedinou výhodou na počátku byla větší kapacita, nakonec vyhraje, a HD DVD, jehož původní návrh byl lepší, skončí a potká ho osud videosystémů Video 2000 a Beta. Počáteční nevýhoda Blu-ray formátu se obrátila ve výhodu. Kolem BD se neustále něco děje, uvádí se „nové“ funkce, které žádnou novinkou nejsou, různí výrobci uvádí nové přehrávače, které jen dohání původní náskok HD DVD. Laik, který konkurenční formáty nesrovnával, získává dojem, že Blu-ray přehrávače se vyvíjí, zatímco HD DVD stagnuje. Argumentace HD DVD tábora „my jsme lepší“ začíná být irelevantní a fakt, že byli první, uživatele nezajímá.

Klepněte pro větší obrázek
Podstatnou výhodou Blu-ray tábora je, že přehrávače nabízí více výrobců

Společnost Sony prodělává na své herní konzoli PlayStation 3 značné částky a dotuje miliony přístrojů, které již na celém světě prodala – nabízí však ostatním firmám a všem filmovým společnostem něco, co HD DVD tábor nemá. Statistická čísla prodeje, která říkají, že spotřebitelé Blu-ray kupují více.

Také nabízí filmovým společnostem něco, co Toshiba předloni odmítla – složitou ochranu proti kopírování. Ta sice komplikuje život některým majitelům Blu-ray přehrávačů, ale filmové společnosti na pojem „ochrana proti kopírování“ slyší; Blu-ray přece hájí jejich zájmy.

Je jasné, že HD film z BD disku kopírovat půjde; nicméně filmové společnosti chtějí, aby tuto možnost neměl postupů neznalý běžný uživatel, který bude mít Blu-ray přehrávač doma. Společnostem nebudou utíkat zisky, které ztrácí při kopírování filmů na DVD. Vzhledem k tomu, že v roce 2007 poprvé v historii klesly tržby z prodeje filmů na DVD, je jasné, že snaha prodat filmy ve vysokém rozlišení v Blu-ray formátu poroste.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
HD DVD už asi nepomůžou ani kouzla či Transformers

Je tedy HD DVD skutečně mrtvé? Nikoliv. Některé tituly (např. Trasformers) stále nelze na Blu-ray médii koupit a tak filmovým fanouškům lačnícím po vysokém rozlišení nezbývá nic jiného, než stále kupovat HD DVD tituly, případně nové (v USA již velmi levné) HD DVD přehrávače.

Konkurenční boj naštěstí přinesl něco velmi pozitivního. Ceny, za které se dají koupit Blu-ray přehrávače, jsou mnohem nižší, než DVD přehrávač rok po svém uvedení na trh. I z toho důvodu (podle posledních informací) má Blu-ray lepší prodeje, nežli svého času měl komerčně velmi úspěšný DVD formát. Stejně tak se BD filmy prodávají levněji, než svého času první filmy na DVD.

Pokud se Toshiba dále bude snažit uspět a zlevňovat (vzhledem k nižším výrobním nákladům oproti Blu-ray formátu prostor má), stále bude pro Blu-ray tábor konkurencí, kterou nelze opomenout, a to minimálně do chvíle, kdy všechny filmové společnosti skončí u Blu-ray formátu. A tato chvíle se pravděpodobně neodvratně blíží.

Další článek
celkem 59 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: HD DVD bez vypalovaček zákeřné zviřátko 28. 1. 2009, 00:00
Re: HD DVD bez vypalovaček no a co 24. 1. 2008, 12:45
Bluray Richelieu 22. 1. 2008, 14:44
Re: COZE??? 19. 1. 2008, 13:28
Re: COZE??? 19. 1. 2008, 13:26
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

Po prvním 4K OLED televizoru A8 japonská společnost Sony přichází s novým OLEDem. Využívá stejné zpracování obrazu i zvukovou technologii, ale je lepší například pro pověšení na stěnu.

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

Panasonic TX-65EZ1000E: referenční 4K OLED TV s barevnou dokonalostí [test]

Panasonic TX-65EZ1000E: referenční 4K OLED TV s barevnou dokonalostí [test]

Při pohledu na tento OLED si jasně uvědomíte, že před sebou máte kus poctivě „ukovaného železa“, původem z ČR. Při sestavení a prvním spuštění přichází přesně to, co po koupi nového televizoru v této kategorii přijít má – dávka emocí.

Satelitní toroidní parabola: sedm let provozu, aneb co v řetězci (ne)přežilo

Satelitní toroidní parabola: sedm let provozu, aneb co v řetězci (ne)přežilo

Sem-tam neškodí ohlédnout se a vyhodnotit výrobek po několika letech provozu. Přesně to vám nabídneme. A také zhodnotíme klady a zápory toroidní paraboly s odstupem času.

LG 49UJ7507: pohodový 4K HDR televizor s mnoha funkcemi [test]

LG 49UJ7507: pohodový 4K HDR televizor s mnoha funkcemi [test]

Skvělá až vynikající výbava, výborný intuitivní systém WebOS, povedený design a mnohou uživatelským možností, ale i IPS panel s RGBW. To je cenově dostupný 4K HDR televizor LG.

Firefly 8S: akční kamera s plnou výbavou

Firefly 8S: akční kamera s plnou výbavou

Když chcete co nejlevnější kameru, často musíte přistoupit na kompromisy. Firefly 8S ale nabídne vše pro spolehlivé natáčení videa a přitom není cena přemrštěná.

Sony KD-55XE9005: skoro dokonalý samuraj [test 4K TV]

Sony KD-55XE9005: skoro dokonalý samuraj [test 4K TV]

Televizory Sony jsou vyhledávány nejen příznivci značky, ale také filmovými fajnšmekry. Do skupiny obdivovatelů se postupem doby zařadili i hráči. Hráči chtějící kombinaci kvalitní filmové podívané s dobře stavěným panelem pro hry.

Samsung UE55MU7002: nový Premium UHD 4K LCD LED televizor  [test]

Samsung UE55MU7002: nový Premium UHD 4K LCD LED televizor [test]

Sedmá řada televizorů značky Samsung patřila vždy k vyhledávanému sortimentu. V rámci internetových diskuzí se po tomto modelu ptáte, tak na objednávku přinášíme jeho recenzi.