Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

23. září 2014
TWEET SDÍLET
Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?
Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

K sluchátkům neodmyslitelně patří souhrn různorodých technických parametrů, které jsou v různé míře důležité pro výběr správného modelu. V našem slovníčku se vám pokusíme přiblížit nejdůležitější kvantifikovatelné parametry, které určují vlastnosti či kvalitu sluchátek. 

Svět sluchátek: konstrukce a druhy

Svět sluchátek: konstrukce a druhy

Uzavřená nebo otevřená? Nevíte? Pomůžeme vám zorientovat se ve světě dvou (ná)ušních miniaturních reproduktorů

5 Jiří Rokoský

Harmonické zkreslení

Total Harmonic Distortion (THD) – udává se v % a větší hodnota je horší.

Indikuje přítomnost nežádoucích frekvencí ve zvuku, které měniče sluchátek (používá se i u reproduktorů) vytvoří. Určitá míra zkreslení je běžná pro jakoukoliv elektroakustickou součástku a lidské ucho má na ní různou citlivost. Ta se liší pro různé frekvence – v pásmu 100 až 2 000 Hz by mělo být obecně slyšitelné zkreslení nad 1%, kdežto u tónů pod 100 Hz si běžně nevšimneme ani 10%.

Běžně uváděná hodnota je průměr za všechny reprodukovatelné frekvenční pásma. Není to parametr, podle kterého se hodí rozhodovat – při srovnání sluchátek v různých cenových kategoriích zjistíte, že se odlišuje pouze minimálně a u nejlevnějších modelů jej pro jistotu výrobci raději neuvádějí.

Akustický tlak

Sound Pressure Level (SPL)udává se v dB při určité frekvenci (většinou 1 kHz) a obecně je větší hodnota lepší. Jde o logaritmickou jednotku.

Hodnotu SPL lze považovat za hodnotu akustického výkonu sluchátek. Hodnotu 0 dB lze považovat za práh slyšitelnosti. Na druhé straně škály leží hodnota 140 dB, což je hranice bolesti. Rozdíl 1 dB je zároveň minimální slyšitelný rozdíl, rozdíl 6 dB znamená zdvojnásobení akustického tlaku a rozdíl 10 dB zdvojnásobení hlasitosti.

Sluchátka s vysokou hodnotou SPL jsou velmi citlivá na signál zdroje a mají velmi vysokou maximální hlasitost. Například kombinace vysoké hodnoty SPL s nižší impedancí znamená, že sluchátka bude možné poslouchat i na zdroji s nižším výkonem (MP3 přehrávač, smartphone). U sluchátek Koss se můžete setkat i s udáváním citlivosti v jednotkách XXX dB SPL/1 mW – jde v podstatě o to samé. Pro přenosná sluchátka tedy platí, čím více, tím lépe, neboť nemusíte tolik zesilovat přehrávač a šetříte baterie.

Impedance

Udává se v Ω (Ohm).

Elektrický parametr měničů – odpor celého obvodu v sluchátkách. Tato hodnota je důležitá v souvislosti s výkonem zdroje, z kterého budete sluchátkům dodávat signál. Pro výstupy přenosných přehrávačů, počítačů, notebooků nebo jiných běžných zdrojů signálů jsou lepší sluchátka s nižší impedancí – u přesnosných do 100 Ohmů. Nižší odpor umožňuje dostatečně vybudit (rozhýbat) měniče i s menším množstvím energie, což například prodlouží výdrž přenosného přehrávače a také umožní dosáhnout potřebné úrovně hlasitosti. Většina modelů vyšší třídy má hodnoty impedance mnohem vyšší – 250 až 600 Ohmů.

Pro tato sluchátka je potřeba zvolit dostatečně výkonný zdroj signálu – sluchátkový zesilovač, nebo lepší AV přijímač či věž s kvalitním výstupem na sluchátka. Při připojení do nevhodného zdroje sluchátka budou hrát příliš potichu a nebudou mít dostatek energie na „rozhýbaní“ větších měničů – zvuk bude bez dynamiky.

Obecně lze říct, že menší impedance nevyžaduje tak vysoké napětí, což se hodí při provozu na baterky. Z pohledu vyšší kvality je ale lepší vyšší impedance z toho důvodu, že pak je poměr odporu kabelu a spojů i výstupního zesilovače proti odporu měniče zanedbatelný a tudíž méně ovlivňuje kvalitu. Kabel na přenosných sluchátkách musí být hlavně odolný proti pošlapání, zlomení, utržení...

Kmitočtový rozsah/Frekvence

Frequency response – rozsah frekvencí zvuku udávaných v Hz, větší rozsah je lepší.

Udávaný rozsah reprodukovatelných frekvencí je u mnohých audio výrobků docela zavádějící údaj, zvláště u levné kategorie jde o zcela nesmyslné údaje. Jen u omezeného množství profesionálně zaměřených produktů se udává správně – tj. včetně útlumu. Běžně by se totiž frekvenční rozsah měl uvádět s tolerancí ± 3 dB, což je akceptovatelný rozsah. V skutečnosti se až příliš často počítá s tolerancí (útlumem) ± 10 dB, která indikuje, že některé z udávaných frekvencí budou hrát s poloviční hlasitostí, jiné zase s dvojnásobnou.

I proto se u profesionálních sluchátek setkáte spíše s konzervativnějšími rozsahy, které působí reálně, kdežto u spotřební části portfolia výrobců narazíte i na hodnoty jako 10 až 39 500 Hz u Sennheiser HD 650 – to je právě hodnota s tolerancí ± 10 dB, což se dozvíte až z technické specifikace ve formátu PDF. Sluchátka obecně mají značné potíže s reprodukcí frekvencí pod 20 Hz. Je tedy docela problematické srovnávat jednotlivé modely dle udávaného frekvenčního rozsahu hlavně kvůli chybějícím údajům o toleranci, která může být i mnohem větší než zmíněných 10 dB.

Je také třeba říct, že množství basů (ale i další kmitočty) velmi ovlivňuje, jak máte sluchátka nasazená, zvláště in-ear (špunty) jsou na to citlivé.

Přítlak

Contact Pressure – udává se v Newtonech (N) a určuje sílu přítlaku mušlí.

Síla, s kterou mušle tlačí proti hlavě je určující parametr hlavně pro pohodlí, ale i pro útlum hluku z vnějšího prostředí. Běžně se pohybuje v rozmezí 1 až 5 N (1 Newton je síla rovna tlaku, který vyvine závaží o hmotnosti 100 g proti pevné podložce). Pevnější přítlak je běžný u zavřených sluchátek, které mají za cíl izolovat hluk z vnějšího prostředí.

Zatížitelnost/Maximální příkon

Power handling capacity – Maximální síla signálu, který jsou sluchátka schopny zpracovat.

Udává se v mW a s udanou zatížitelností musí sluchátka vydržet pracovat delší dobu. Minimum by dle normy mělo být 100 mW, ale například u sluchátek pro DJe se setkáte i s hodnotami přes 2000 mW. Běžně vás tato informace nemusí zajímat – je důležitá pouze pro specifické použití a s běžnými zdroji signálu byste nemělo být možné „usmažit“ žádná sluchátka.

Tlumení okolního hluku

Attenuation/Ambient Noise Isolation – udává se v dB a určuje míru odtlumení okolního hluku.

Tento údaj najdete u některých uzavřených nebo in-ear sluchátkách, které se specielně zaměřují na odtlumení okolního hluku. Stejně tak tzv. noise-cancelling sluchátka s aktivním potlačením hluku udávají údaj o dosaženém útlumu. Je nutné brát v potaz, že když jde o průměrnou hodnotu, mohou být určité frekvence tlumené velmi málo.

Další někdy důležité údaje

K technickým parametrům patří samozřejmě i hmotnost, která se většinou udává v gramech a bez kabelu. Lehčí sluchátka jsou samozřejmě pohodlnější – to platí hlavně pro domácí (větší) nebo přenosné modely. V specifikacích by také neměla chybět informace o použitém kabelu. Jeho délka v metrech a typ koncovek – 3,5 mm jack nebo u audiofilských a profesionálních modelů i jeho 6,3 mm (1/4“) verze.

Výrobci se často chlubí i typem použitého kabelu – nejčastěji najdete údaj o použití tzv. OFC mědi. Oxygen Free Copper – bezkyslíkatá měď se vyznačuje velmi vysokou čistotou (99,99 %) a tudíž i velmi dobrými vlastnostmi pro přenos signálu. U některých výrobců se lze setkat i s velikostí použitých měničů, což je obecně zcela zbytečný údaj – o kvalitě sluchátek nic nevypovídá.

Nakonec nutno zmínit nejdůležitější informaci. Technické parametry vám o sluchátkách neřeknou to, jak vám budou sedět na hlavě a jak budou znít pro vaše uši. Ergonomie i vnímání zvuku je silně individuální a bez vyzkoušení (poslechu) se v tomto případě neobejdete. Vkus je individuální – někomu vyhovuje analyticky přesný zvuk studiových sluchátek, další upřednostní příjemnější pojetí domácích modelů různých značek. Takže závěrečná rada – poslouchat na vlastní uši a vybírat podle svého sluchu.

Témata článku: Hi-Fi, Průvodce nákupem, Sluchátka, FAQ

Určitě si přečtěte

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

Aktivní reproduktory obvykle najdeme v nabídce výrobců počítačového příslušenství, kde je jejich kvalita velmi různorodá anebo v nabídce monitorů pro studiový poslech, kde se hledí i na velmi jemné rozdíly. Jak jsou na tom monitory JBL druhé generace?

6 Petr Březina

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

61 Jaromír Puk

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

31 Jaromír Puk

Jak přehrávat video, hudbu a fotky z mobilu na televizor

Jak přehrávat video, hudbu a fotky z mobilu na televizor

Téměř každý moderní chytrý televizor, který můžete připojit k síti, to umí, přesto to málokdo využívá. Ukážeme vám, jak na to.

20 Tomáš Holčík

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Miracast, Wireless Display, Screen mirroring, řada názvů pro stejnou funkci - zobrazení obsahu displeje mobilního zařízení na televizoru.

35 Tomáš Holčík

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

Stále častěji najdete v novém televizoru, přehrávači, rekordéru či AV receiveru připojení sítě a podporu DLNA. Co to pro vás znamená, co DLNA nabízí a jak se dá využít?

35 Martin Buchta

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.

6 Alexandr Bray

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Ještě jsme si plně nezvykli na 4K rozlišení a už tu máme 8K televizory. Samozřejmě 8K vysílání k dipozici v Evropě není, a tak jsme pořádně prozkoumali, jak si poradí 8K QLED Samsung i s 4K, Full HD a SD obrazem.

33 Jaromír Puk, Tomáš Holčík