AVmania.e15.cz

Jak správně koupit bezdrátová sluchátka: Bluetooth kodeky

Kvalitní poslech na Bluetooth sluchátkách není samozřejmost, hlavní roli hrají kodeky, které musíte hlídat na straně sluchátek i na straně telefonu. Jak se v nich vyznat?
Jak správně koupit bezdrátová sluchátka: Bluetooth kodeky

Zhruba před desíti lety s masivním rozšířením smartphonů přišel velký zájem o sluchátka. Před dvěma lety se odstartovala druhá fáze sluchátkového boomu – bezdrátový. Definitivní oheň zažehl Apple s iPhonem 7: odstranil 3,5mm jack a prohlásil, že budoucnost poslechu hudby je bezdrátová. A inspiroval i další firmy, HTC dalo u svých modelů z roku 2017 sluchátkový jack také pryč.

Jenže nahrazení kvality, kterou přenese do sluchátek drát, kvalitním Bluetooth přenosem zůstalo někde na půlce cesty. Že máte drahý telefon a drahá sluchátka, neznamená, že máte automaticky zajištěnou nejvyšší kvalitu. Hlavní slovo v tomto řetězci má použitý kodek a ten si musíte pohlídat.

Proč je bezdrátový zvuk takový problém?

Jako vždy je třeba nahlédnout trochu do historie: v roce 1994 představila firma Ericsson standard Bluetooth jako bezdrátovou alternativu pro tehdy populární konektor RS-232. Mělo jít primárně o datovou komunikaci mobilních telefonů a PDA mezi sebou. Žádné vysoké rychlosti, žádné řešení kvality. O první nasazení Bluetooth do praxe se postaral také Ericsson, avšak stalo se tak až v roce 2001 v telefonu R520. Přeskočíme dětské krůčky, nás bude nejvíce zajímat profil A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), který má na starosti právě přenos stereo zvuku třeba do sluchátek. To je dnes standard.

Klepněte pro větší obrázek

V době, kdy bezdrátově funguje skoro všechno, se možná divíte, že se tohle vůbec řeší. Problém je, že Bluetooth nebyl ani v nejmenším navržen pro přenos zvuku, kde musí být kladen důraz na kvalitu služeb (QoS), tedy že vysílané pakety dorazí v přesném pořadí k cíli, navíc se tu řeší i samoopravitelnost kódu. Posluchač by neměl poznat chyby v přenosu, zkrátka namísto mezery v nahrávce se volné místo vyplní jakýmsi zprůměrovaným zvukem z paketů předešlých a následujících. Pozorný posluchač to možná zaregistruje, ale když není člověk na hudbu úplně soustředěný, si toho ani nevšimne.

10× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 4 000 Kč [srovnávací test]

10× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 4 000 Kč [srovnávací test]

Bezdrátová sluchátka s náhlavním mostem jsou hned po špuntech nejčastěji nošenou skupinou modelů. Tentokrát jsme vybírali ve vyšší cenové hladině, což by se mělo pozitivně projevit po všech stránkách – zvuk, konstrukce i výdrž.

A jdeme dál. Maximální rychlosti Bluetooth 3.0 a 4.0 je 25 Mb/s, Bluetooth 5 umí až 50 Mb/s, což se zdá jako dostatečná rychlost pro bezproblémový přenos hudby ve vysoké kvalitě. To je však jen teorie. Reálné rychlosti i za ideálních podmínek můžete s klidem v duši podělit dvěma, zbytek kapacity zpravidla sežere režie provozu.

Druhý problém je v přenosovém pásmu: Bluetooth pracuje v ISM (industrial, scientific and medical), které sdílí třeba s Wi-Fi 802.11b/g/n. A z toho plyne další problém – rušení. A to nejen rušení od Wi-Fi, ale i od jiných Bluetooth zařízení. Efektivní přenosová kapacita se tak dále zmenší. I tak je ale pořád dost místa na bezproblémový přenos hudby ve vysoké kvalitě. Zde ale narazíte na fakt, že základem pro hudbu v A2PD profilu byl zvolen konek SBC.

 „Dosluhující“ SBC kodek

SBC vychází z původního návrhu Franse de Bonta z roku 1995. Reálné uplatnění ale našel až kolem roku 2004 u Bluetooth 2.0 + EDR, kde se teoretická rychlost zastavila na 3 Mb/s (2,1 Mb/s bez EDR). Samotný kodek má teoretický limit 345 kb/s pro stereo přenos, což by prostým počtem mělo stačit pro 320kb/s MP3 soubor, ale nemusí tomu tak být. SBC (low-complexity subband codec) je ztrátový kodek určený primárně pro přenos audia skrze Bluetooth.

6× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 2 000 Kč [srovnávací test]

6× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 2 000 Kč [srovnávací test]

Cenově dostupných bezdrátových Bluetooth sluchátek jsou spousty, v našem testu najdete šest zajímavých modelů, ze kterých si můžete vybrat.

Jde o základní kodek použitý v A2DP profilu, tudíž je to záchytný bod, na kterém se bezdrátová sluchátka a telefon domluví vždy. Tím je zajištěna jakási minimální kvalita. Bohužel z praxe je hodnota 345 kb/s jen obtížně dosažitelná, buď je snížena rušením, nebo ji výrobci telefonů či sluchátek uměle oříznou, často z důvodu energetické náročnosti. Tuto informaci se bohužel málokde dozvíte.

Druhým nešvarem je volitelná (!!!) podpora kodeků MPEG (MP3), AAC či staršího ATRACU a dalších. Takže výrobce od výrobce, kus od kusu může být tato podpora jiná. Pro plnou funkčnost vždy daný kodek musí podporovat obě strany a mnoho výrobců plný výčet kodeků ani neuvádí. A pokud ano, jde zpravidla jen o AAC. V ideálním případě umějí telefon i sluchátka přenášet přímo kodek MPEG, takže váš soubor MP3 320 kb/s slyšíte v bezdrátech stejně, jako jej slyšíte u drátových sluchátek.

Přímá podpora audioformátů?

V praxi to ale často bývá tak, že buď není kodek přímo podporován (a MP3 má přímou podporu téměř nulovou), nebo zařízení nemohou využít plnou rychlost cesty, byť kodek podporují. Pak dojde k tzv. transkódování. Tedy že se na ztrátový formát MP3 či AAC aplikuje další ztrátová komprese SBC a výsledkem pak je dramatický propad kvality. Z 320kb/s MP3 hraje ve sluchátkách něco, co se blíží 192 kb/s, což už většina posluchačů pozná.

Jabra Sport Pulse: kvalitní sportovní bezdrátová sluchátka [test]

Jabra Sport Pulse: kvalitní sportovní bezdrátová sluchátka [test]

Bezdrátová bluetooth sluchátka jsou oblíbeným doplňkem řady sportovců, kteří požadují při pohybu volnost a zároveň si chtějí vychutnat kvalitní poslech hudby. Čistě sportovní model Jabra Sport Pulse však přidává i něco navíc.

Transkódování s sebou nese navíc i druhý neduh, a tím je vyšší výpočetní náročnost, a tedy i menší výdrž zejména zdroje hudby. Paradoxně si nejvíce uškodí ti, kteří mají hudbu v bezztrátovém formátu, třeba FLAC. Ten je transkódován na SBC automaticky (přímá podpora v Bluetooth neexistuje) a i při nejvyšší kvalitě 345 kb/s bude výsledné audio horší, než je MP3 320 kb/s.

Za vším stojí ztrátový model SBC, který je založený čistě na matematické analýze bez zohlednění psychoakustiky (s ní pracuje třeba ztrátový formát MP3); finální dopad na reprodukovanou hudbu je často takový, že náročnější posluchači bezdráty s SBC vůbec nemohou mít na uších. V posledních několika letech se ale objevují sluchátka, která se snaží škody napáchané SBC kodekem eliminovat sama, a to tak, že ztracené informace s poměrně slušným úspěchem zase obnovují.

Další článek
celkem 41 komentářů

Nejnovější komentáře

sluchátkách :-D mich 15. 3. 2018, 09:27
jednak v telefonu... a jednak v Bluetooth sl… mich 15. 3. 2018, 09:26
DSEE-HX bych u ldacu nezatracoval. Sony to m… mich 15. 3. 2018, 09:25
Z internetu jsem vyškrábl informaci o latenc… mich 15. 3. 2018, 09:09
Radsone která vyrábí AptxHD přijímač popsala… mich 15. 3. 2018, 09:04
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Výborná sluchátka Sony WH-1000XM2 zdarma k Xperii XZ2 a XZ2 Compact

Výborná sluchátka Sony WH-1000XM2 zdarma k Xperii XZ2 a XZ2 Compact

KZ ZSR: levná tříměničová sluchátka pro milovníky basů a výšek [test]

KZ ZSR: levná tříměničová sluchátka pro milovníky basů a výšek [test]

Víceměničová sluchátka už nejsou drahou a exkluzivní záležitostí pro audiofily, ale může si je za pár stovek pořídit každý. Jaké jsou tříměničové špunty od čínské firmy KZ?

QDC 8CS: vynikající čínské High-end špunty na zakázku [test]

QDC 8CS: vynikající čínské High-end špunty na zakázku [test]

Špuntová sluchátka na míru s cenou 40 000 Kč boří zažité předsudky o levných čínských sluchátkách. Svým referenčním laděním míří především na zvukové profesionály, ale nepochybně je ocení i velká skupina audiophilů.

Accolade Drum: stylový bezdrátový reproduktor [test]

Accolade Drum: stylový bezdrátový reproduktor [test]

Pokud hledáte stylový a solitérní reproduktory, který zvládne ozvučit větší místnost, mohl by být Drum od Accolade Sound tím pravým pro vás. Netypický tvar i osazení však přinášejí kvalitní zvukový projev.

Evolveo SupremeBeat C5: nový kompaktní, přenosný Bluetooth stereo reproduktor

Evolveo SupremeBeat C5: nový kompaktní, přenosný Bluetooth stereo reproduktor

Panasonic představil dva nové kompaktní soundbary

Panasonic představil dva nové kompaktní soundbary

Uzavřená vs. otevřená sluchátka Sennheiser – která jsou lepší?

Uzavřená vs. otevřená sluchátka Sennheiser – která jsou lepší?

Možná vás napadne, že chceme porovnávat prakticky neporovnatelné. Na jednu stranu máte pravdu, ovšem na druhou stranu úplně – ve finále nám jde přeci především o zvuk a pohodlí. Nikoli o konstrukci a technické parametry.

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.