AVmania.e15.cz

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

Ne každý řídí moderní automobil s Car Play Applu nebo Google Auto pro telefony s Androidem. Starší vestavěné autorádio často nepočítá s připojováním zvuku z telefonu a stejně tak neoslní možnosti pro nabíjení mobilu v autě. Vše jde naštěstí levně a rychle vyřešit.

Jak připojit napájení

Pokud používáte mobil v autě pro navigaci nebo přehrávání hudby, budete muset vyřešit napájení. Ne každý automobil nabídne USB s vyšším proudem pro nabíjení, v každém ale najdete klasickou 12V zásuvku.

Na pohled se zdá, že stačí koupit libovolný adaptér 12V-USB, ale i tady se můžete snadno spálit. Udávané výstupní proudy často neodpovídají reálným a levné adaptéry s dvěma USB často nezvládají rychlé nabíjení z obou USB současně. Malé adaptéry navíc často trpí krátkými konektory, takže v zásuvce dochází k odpojování nebo přerušení při přejíždění nerovností. Dlouho používám velmi levný adaptér za necelý dolar, ale pro nabíjení dvou dnešních telefonů asi budete chtít něco lepšího.

 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jako napájecí adaptér vám spíš doporučím Baseus QC 3.0 Charger za přibližně 170 Kč, který  nabídne dva USB porty s rychlým nabíjením. Dostatečně dlouhý konektor dosáhne do všech 12V zásuvek a můžete rychle nabíjet z obou USB portů současně. I spolujezdec tak nebude trpět.

Nabíjecím adaptérem to samozřejmě nekončí, potřebujete i kvalitní USB kabel, který zvládne vyšší nabíjecí proudy. Klasický USB kabel dodaný s telefonem ale často nemá potřebnou délku a pokud chcete USB kabel v autě trochu schovat, budete potřebovat větší délku pro vedení skrytými místy. Podařilo se mi protáhnout kabel skrz přístrojovou desku a vyvést ho těsně u držáku, na to ale potřebuji delší kabel.

U kabelů, zvláště při délkách kolem dvou metrů a více, nehledejte tu nejnižší cenu. Levné kabely často nedokážou přenést silnější napájení a se zapnutou navigací by se mohl mobil vybíjet i při připojení do napájení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Já jsem zvolil dvoumetrový kabel OaNT za 120 Kč, který si poradí i s proudy přes 3 A. Existuje ve verzích pro Apple, microUSB i USB-C takže si stačí jen vybrat, případně zvolit kratší délku. I za tuto nízkou cenu jde přitom o jeden z lepších kabelů s kvalitním opletením a silnějšími vodiči.

Jaký vybrat držák

Při výběru vhodného držáku hodně záleží na použitém mobilním telefonu, konkrétním voze a osobních preferencích. Nelze tedy doporučit jeden univerzální držák pro každou situaci. Nicméně přesto existuje pár parametrů, na které byste se měli zaměřit.

  • Není nutné vybírat držák jen na přední sklo, často můžete držáky přichytit na palubní desku a tak dostat mobil blíže k rukám na volantu. Snad jen v případě měkkého povrchu palubní desky bych raději volil upevnění na sklo.
  • Držák musí mobil pevně udržet, lepší tak budou držáky, kde aretační klouby můžete pevně dotáhnout.
  • Vyberte držák, do kterého upevníte i vyjmete mobil jednou rukou.
  • Lepší je volit držák, ve kterém lze snadno otočit mobil na ležato a na výšku.
  • U dražších držáků s vestavěným bezdrátovým nabíjením sice odpadne připojování kabelu, když to váš mobil podporuje. Nabíjení ale nebývá tak rychlé, aby stíhalo vyšší spotřebu mobilu během navigace.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dobré zkušenosti mám s konstrukcí, jakou používá tento větší držák za 110 Kč. Rozměrově jde o větší provedení, vše je ale pevné, nastavitelné na větší vzdálenost a držák pobere i větší dnešní telefony.  Pro menší auta a menší telefony rád kupuji minimalistický držák za 80 Kč.

Popravdě vám ale spíše doporučím zajít osobně do nějakého kamenného obchodu s vystavenými držáky, abyste si na svůj vlastní telefon vyzkoušeli, jak snadno se vám bude používat a jaké možnosti aretace a uchycení nabízí.

Připojení k autorádiu

Nejpohodlnější připojení k autorádiu zajistí Bluetooth. Pokud jej autorádio přímo podporuje, máte v podstatě vyhráno. Ale i když to vaše rádio neumí, není ještě nic ztraceno.

Pokud autorádio nemá Bluetooth, ale v autě máte konektor pro připojení zvuku (AUX, audio-in), stačí dokoupit USB Bluetooth adaptér. Pokud nechcete přes Bluetooth řešit i hovory, tak rovnou doporučím co nejlevnější. Dražší Bluetooth adaptéry přidávají tlačítka, mikrofony, vnitřní baterie a obsluha je složitější. Já doporučím základní adaptér za 75 Kč, stačí jej připojit do USB kvůli napájení a připojit audio výstup do AUX vstupu autorádia. Hned po zapnutí se sám spáruje s naposledy připojeným telefonem a hned začne přehrávat cokoli z telefonu do reproduktorů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Do AUX vstupu můžete samozřejmě rovnou připojit i kabel z sluchátkového výstupu telefonu. Připojování dvou kabelů (nabíjení a audio) je ale otrava a těch 75 korun za Bluetooth adaptér se rozhodně vyplatí.

Pokud máte starší rádio bez AUX vstupu zbývá vám poslední řešení - FM adaptér. Záměrně to uvádím až jako poslední krajní řešení, protože kvalita zvuku FM rádia je horší, než co zvládne i ten základní Bluetooth. Současně hrozí problémy s příjmem v rádiu, protože ač umístíte adaptér co nejblíže rádiu, hlavní anténu pro rádio máte na střeše a do rádia vede signál izolovaným koaxiálním kabelem. Chce to tedy vyzkoušet. Já mohu doporučit FM/BT adaptér za 325 Kč. Za vyšší cenu nabídne navíc dva USB porty pro nabíjení (jeden přijme i USB disk s písničkami) a s vestavěným mikrofonem zvládne fungovat i jako handsfree pro vyřizování hovorů v autě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mobil se k němu připojí přes Bluetooth nebo audiokabel a adaptér přes nastavenou frekvenci vysílá signál do autorádia, kde jej naladíte jako každou jinou stanici. Záměrně jsem zvolil pro vysílání horní krajní frekvenci 108 MHz, protože kolem ní moc běžných stanic nevysílá. Moje rádio tento signál zvládlo čistě přijímat a bez problémů jsem z mobilu přehrával libovolnou hudbu. Pokud adaptér nepřijímá žádný zvuk z mobilu, vysílané ticho může autorádio zmást a to bude šumět. Po poslání zvuku z telefonu se ale signál vyčistí. Kvalita přenášeného zvuku ale samozřejmě odpovídala FM rádiu s menší dynamikou a čistotou než je schopen poskytnout základní Bluetooth nebo klasický kabel.

Nebojte se experimentovat

Z textu doufám vidíte, že vše potřebné nemusí stát spoustu peněz. Nízká pořizovací cena vám navíc dává i šanci k experimentování, kdyby vám nějaký kousek nevyhovoval. Uváděné produkty mám osobně vyzkoušené a nedoporučuji je jen na základě přečtených parametrů. Možná zvolíte jiný Bluetooth adaptér, jiný napájecí adaptér, třeba vyzkoušíte pro vás zajímavější FM adaptér. Mobil v autě ale nemusí zahálet a hudba nebo audioknihy rozhodně zpříjemní každou cestu.

Další článek
celkem 25 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak to se zkuste podívat sem: <a rel="nofoll… Luboš 21. 5. 2018, 14:18
Ten výkonný USB kabel už není dostupný, máte… Mojma 22. 4. 2018, 20:40
Zdravím, využiju toho že tu jsou profesionál… Tomáš 5. 4. 2018, 16:53
Vyšší level je pak to samé přes Bluetooth. … acz 1. 3. 2018, 10:37
Nemáš chybu! Komentářů se neúčastním, ale na… VM 26. 2. 2018, 10:49
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

FiiO BTR3: první Bluetooth modul se všemi kvalitními kodeky

FiiO BTR3: první Bluetooth modul se všemi kvalitními kodeky

Sluchátka Bose QuietComfort 35 II nově podporují digitální asistentku Alexa

Sluchátka Bose QuietComfort 35 II nově podporují digitální asistentku Alexa

Marantz: nové AV přijímače nabídnou větší možnosti, pohodlí i lepší zvuk

Marantz: nové AV přijímače nabídnou větší možnosti, pohodlí i lepší zvuk

Nový Marantz SR6013 nabídne až 11.2 kanálový zvuk, levnější SR5013 poskytne 7.2 kanálový výstup, nechybí podpora 4K HDR videa a 3D zvuku. Oba stroje samozřejmě nabídnou Hi-Res streaming i multiroom.

JBL Boombox: nejvýkonnější BT repro na rameno, na zem i pod vodu [test]

JBL Boombox: nejvýkonnější BT repro na rameno, na zem i pod vodu [test]

Nejvýkonnější přenosný reproduktor z nabídky JBL se inspiroval jednak u svých menších kolegů, a to především tvarem. Také jeho zaměřen je podobné, nicméně přídomek Boombox hovoří sám za sebe...

Klipsch R5 Neckband: nová komfortní bezdrátová špuntová sluchátka

Klipsch R5 Neckband: nová komfortní bezdrátová špuntová sluchátka

Pirelli P Zero Sound – bezdrátový reproduktor ve tvaru pneumatiky

Pirelli P Zero Sound – bezdrátový reproduktor ve tvaru pneumatiky

Beyerdynamic Byron BT vs Byron BTA, která jsou lepší [test]

Beyerdynamic Byron BT vs Byron BTA, která jsou lepší [test]

Beyerdynamic patří mezi osvědčení německé výrobce sluchátek a mikrofonů, jehož výrobky najdeme především v profesionálních studiích. Známá je značka především díky výborným studiovým sluchátkům, jak si vedou malé bezdrátové špunty?

iDance AC/DC TNT 3 – bezdrátový reproduktor na kolečkách (test)

iDance AC/DC TNT 3 – bezdrátový reproduktor na kolečkách (test)

Výkonné Bluetooth reproduktery už dnes nejsou ničím výjimečným, ovšem většinou se setkáme s udávaným výkonem do 30 W. Kde se ale poohlédnout, pokud jsou požadavky vyšší a zároveň chceme poslouchat hudbu i bez zdroje elektřiny?