Jak lépe točit kamerou

Jak lépe točit kamerou

Pořídili jste si novou kameru, nebo již rodinné události natáčíte několik let? Ať tak, či onak, máme pro vás pár velmi jednoduchých rad, jak dosáhnout lepších výsledků.

Nemusíte být profesionální kameramani, abyste trumfli sousedovy záběry z dovolené, stačí si zapamatovat a vyzkoušet pár jednoduchých věcí.

Prohlédněte si místo natáčení

Natáčíte-li svatbu, pohřeb nebo jinou rodinnou událost, vždy se předem seznamte s průběhem události, s tím, kdo kam půjde a co přesně se bude dít. Budete pak vědět, kam si stoupnout a zda nenatáčíte něco, co není podstatné, případně nepropásnete důležitý moment. Obdobně zaznamenáváte-li například divadelní představení, zajděte si předem na zkoušku, abyste věděli, kdo kde bude a co se kdy bude dít.

Je-li vás s kamerou přítomno více, domluvte se, kdo kde bude stát, případně kdo co bude točit. Předejdete tak situacím, kdy si vzájemně polezete do záběru (buďte si jisti, že půjde o ten nejdůležitější). Chcete-li mít později záběry ještě zajímavější, můžete se dohodnout, kdo bude točit celek a kdo detailnější záběry. Když budete spolupracovat, dosáhnete po sestříhání různých záznamů do jednoho mnohem zajímavějšího výsledku. 

Netočte vše z jednoho místa

Pokud to prostory a událost dovolují, nenatáčejte vše z jednoho místa – je to velice nudné a stereotypní. Například při oslavě nestůjte na místě. Když popojdete blíže k natáčenému subjektu, získáte pestřejší záběry a méně roztřesený obraz. Stejně tak počítejte s tím, že mikrofon zachycuje všechny okolní ruchy a nikoliv jen to, co natáčíte. Zoomovat zároveň s obrazem umí až několik málo nejnovějších digitálních kamer, přesto výsledek není ideální.

Uvědomte si, že když přiblížíte zoomem někoho hovořícího, tak bude sice lépe vidět, ale srozumitelnost se nezlepší (pouze pár nejnovějších kamer mění i směrovou charakteristiku mikrofonu), naopak bude horší než to, co právě v tu chvíli slyšíte vy (platí to především při natáčení oslav). Natáčíte-li tedy například debatující dvojici, platí, že čím blíže jí budete, tím lepší bude srozumitelnost rozhovoru. Jestliže se s kamerou budete pohybovat po místnosti, lidé si navíc na vaši přítomnost zvyknou a budou se chovat přirozeněji.

Zkuste změnit výšku

Při natáčení z jednoho místa můžete měnit výšku, z níž natáčíte. Nebojte se experimentovat. Když si vylezete na židli, nebo se naopak snížíte (zkuste si lehnout, či kleknout), dosáhnete zajímavých záběrů jak při natáčení lidí, tak při natáčení objektů či zvířat. Stejně tak získáte zajímavé záběry, když kameru připevníte na nohu či ruku při lyžování nebo na kolo, když jedete na výlet. Ve finále nemusíte samozřejmě použít všechny záběry, nicméně získáte zajímavý a pestrý materiál pro další zpracování. 
auto.jpg zvrchu.jpg
Nejen ve fotografii je dobré změnit výšku, ze které záběry obvykle pořizujete 

Natáčejte s předstihem

Zejména při společenských událostech (ale nejen při nich) začněte natáčet dříve, než se začne dít to, co skutečně natočené mít chcete. Je vždy lepší natočit kousek prázdného záběru předem, než mít useknutý začátek neopakovatelné události. Záznamy bez začátku postrádají pro pozdějšího nezúčastněného diváka hlavu a patu, a je škoda, když kazí dojem z celého záznamu. Dostatečný časový předstih je tři sekundy, ale nic se neděje, je-li delší – přebytek můžete ustřihnout při zpracování záznamu.

Netočte záběry kratší než tři sekundy

Krátké záběry se později špatně stříhají. Navíc nenavážete-li krátký záběr na jiný související s dějem či obsahem, bude divák zmaten a nebude chápat, proč a co tam vlastně bylo. Jestli chcete používat krátké záběry, je potřeba tak činit s rozmyslem a plánovitě v souladu s dalšími pořizovanými záběry. Opět je velmi jednoduché při dalším zpracování záznamu záběr zkrátit (ustřihnout), avšak prodloužení záběru již možné není. Některé kamery z toho důvodu mají odpočet, při němž v rohu panelu běží první tři sekundy a až po jejich uplynutí číslo zhasne. 

Používejte rozmanité záběry

Širokoúhlý záběr je vhodný pro natáčení skupinek lidí, exteriéru (zámek, hrad, dům). Střední záběry se používají pro natáčení celé postavy nebo rozmlouvajícího páru. Detaily předmětů, nebo záběry obličejů jsou také vděčné, ale používejte je s rozmyslem. Když budete vhodným způsobem kombinovat všechny druhy záběrů, dosáhnete zajímavějšího a pestřejšího záznamu a zároveň bude děj divákovi jasnější a srozumitelnější. Budou-li všechny záběry stejné, divák se začne nudit i v případě, že děj bude zajímavý.

Nezapomínejte stříhat nelineárně!

Obrovskou výhodou práce s moderní digitální kamerou je snadná editace záznamu v počítači. Nejenže můžete vystřihnout nepotřebné záběry, ale také jednoduše změníte pořadí záběrů. Výsledek natáčení můžete tímto způsobem vylepšit a zdokonalit. Můžete k záznamu přidat titulky a komentář, stejně tak jde upravit například tmavý obraz, nebo snadno vytvořit elegantní přechody mezi záběry. Obtížné není ani přidání hudebního doprovodu.

Je třeba si uvědomit, že největší kouzlo střihu na počítači spočívá v možnosti vybrat správný moment, který se vám líbí, a pokud se něco nepovede, vše lze jednoduše vrátit zpět a začít znova. Základní programy pro přenos videozáznamu na počítač a jeho jednoduchou editaci jsou bezplatné (MovieMaker), případě je dostanete zdarma při koupi kamery. Pokročilejší programy také nejsou drahé (např. Pinnacle Studio do 2 000 Kč), navíc mají spoustu funkcí, které využijte například při vytváření vlastního DVD.

Určitě si přečtěte

Články odjinud